- HET YPERSCHE -; LA RÉGION D'YPRES Zondagfust - Repos domioicai Bijvoegsel ië Supplément Wekelijksch Overzicht Nieuws Heer Armand - August Harlos f ZIELMISSEN 7 Jaargang, N' 5 15 Mei 1926 T Année, N° 5 15 Mai 1926 België. Na Frankrijk is 't de beurt aan ons land om eene ministerieele Crisis te ken nen ter oorzake van den geldelijken toestand vanons land. Na demislukking der stabilisatie, was het gemakkelijk te voorzien dat de huidige regeering waarschijnlijk zou vallen. Dit zou ook reeds veel vroeger gebeurd zijn, hadden de socialisten, die zich uiterst goed bevonden jn den tegenwoordigen toestand om hunne grillen te voldoen, er zoo niet aan gehouden aan 't bewind te blijven. Zelfs nadat de crisis reeds begonnen was, hebben zij uit al hunne macht gewerkt om het stuur niet alleen in handen te houden, maar zelfs om hunne positie te versterken. Alzoo hadden zij den heer Brunet opgedrongen als zijnde de man om een ministerie te vormen. De nieuwe re geering die voorgesteld werd door den heer Brunet bestond uit eene socialistische meer derheid. Gelukkiglijk voor 't welzijn van 't land is men er niet in geslaagd zulkdanig be stuur samen te stellen. Welk de nieuwe samenstelling van de toe komstige regeering zal zijn is, in de huidige omstandigheden, moeilijk om bepalen. Maar het is hoog tijd dat de politiek in deze zaken wat ter zijde geschoven worde, om plaats te maken voor een sterkwillend,doordrijvend en onpartijdig ministerie. Marokko. ZooaJs te voorzien was zijn de vredesonderhandelingen met Marokko tot eenemislukking gekomen, door dehardnekkige tegenwerking der Riffi. Dadelijk hebben de vijandelijkheden her nomen en de fransche benevens de spaansche legers hebben reeds eenige merkelijke voor deden behaald. Volgens de laatste berichten schijnt Abd- El-Krim eene hevige woordenwisseling gehad te hebben met zijn broeder Mohamed, die de voornaamste oorzaak is dat de vredesonder handelingen werden verbroken. Diensvolgens zou Abd El-Krim zich gereed maken om te vluchten met zijn persoonlijk fortuin. Hij zou overtuigd zijn dat hij den strijd niet kan vol houden tegen de verbonden legers die hem bestrijden. Wellicht zal hij nog trachten vredesvoorwaarden voor te stellen maar het is niet gezegd dat Frankrijk en Spanje nog hierin zullen toestemmen. Syrië. De Drusen hadden zich ver schanst in de huizen van het oudste gedeelte van Damascus. De Franschen hebben daarop het kanonvuur geopend en het bombardement van dit gedeelte der stad heeft i5 uren ge duurd. De stad staat op meer dan co plaatsen in brand en de straten liggen vol lijken. Engeland. Eene werkstaking, zooals er zelden gezien werden, is in Engeland losge broken. De gewapende macht moet overal tusschenkomen om de burgers te beveiligen en de bevoorrading te laten geschieden. Lord Baldwin heeft verklaard dat deze werkstaking alle dagen i5o millioen franken kost aan Engeland. Men voorziet reeds nieuwe belastingen om deze kosten te dekken. De Noordpool- De Amerikaansche Kommandant Byrd is de eerste gereed geweest met zijn vliegtuig om de Noordpool op te zoeken, 's Morgends te i u. 5o vertrok bij uit King s Bay, Spitz berg., en na 7 uren vlucht bereiki hij de Noordpool zond er tegenkömsten Dadelijk daarna ging hij de terugreis aan en kwam na 8 y, uren vhegens terug op zijn vertrekpunt aan. Het vervolg van déze stoutmoedige onder neming en het voortzetten der onderzoekingen door de ander- ploegen die gereed zijn om dezallde - eis te wagen zal -ten zeerste belang wekkend zij7. RIN. S. Y, Coups Vanneste Dimauche 16 Mai, a 4 heures au Stade Yprois rue des Augustins, 2e match pour l'attribution de ce magni- fique trophée entre C. S. YPROIS U. S. HAZEBROUCK Comrae lever de rideau, les scolaires des deux cercles serencontreront en match amical a 2 1/2 heures. Tous les membres de C. S. Y. sont instam- ment priés de vouloir se joindre au cortege, qui musique en tète partira a 2 h. du Café del'Yser»(A. Blootacker), Boulevard de la Station, pour se rendre chez M. Vanneste, d'oü la coupe sera solennellement ramenée au terrain. Op Zondag 18 Mei, om 4 uur op het Ypersch Stadium Augustijnenstraat 2e match tot toekenning van dit praal stuk, tusschen C. S. YPROIS - U. S. HAZEBROUCK Een vriendenmatch tusschen scholieren der beide maatschappijen zal deze vooraf gaan on beginnen om 2-1/2 ure. Al de leden van C.S.Y. worden dringend verzocht te willen vóór 2 ure bijeenkomen bij A. Blootacker, Café de l'Yser Statielaan, van waar zij met supportersclub en muziek voorop, stoetsgewijze den beker zullen gaan afhalen bij M. Vanneste, en naar het terrein vergezellen. Yper. Akelige ontdekking-, Vrijdag 7 dezer, in den namiddag, waren eenige werk lieden aan bet uitdiepen der grondvesten voor het heropbouwen van den omheiningsmuur rechtover het krankzinnigengesticht voor vrouwen, Vlamertinghesteenweg, op een 5oo tal meters van den overweg der spoorbaan Yper-Pope: inghe. De aardwerker Henri Masschelein, wonen de Meénensteenweg, ontdekte opeens eenige gebeenten, verwittigde zijne gezellen en samen onderzochten zij zorgvuldig den omwoelden grond. Zij vonden weldra een geraamte in de overblijfselen van een fransch uniform. Zij verhaastten zich den bevoegden dienst te verwittigen en rond 7 u. s'avonds was er reeds een fransche automobiel ter plaats. De opsporingen werden voortgezet en in korten tijd waren vier geraamten blootgelegd. Zaterdag morgend werden nieuweopzoekin- gen yecLuu en nog twee geraamten werden bovengehaald. Slechts t wee lijken konden vereenzelvigd worden, een der soldaten was herkomstig uit Epinal, de andere uit Chateauroux. Zij droegen alle zes de oude fransche kleede ren met roode broek en werden, ongetwijfeld, in 't begin van den oorlog bij de beschieting onzer stad gedood. Nu liggen zij op het kerkhof St Charles midden hunne dierbare strijdmakkers. Dat zij in vrede rusten Zitlcbcke. Korfs geleden had men op het gehucht Zwarte Leen, thans Có!e 60 ge noemd, heel dicht bij het gedenkteeken dat er is opgericht, de o/erbiijfselen ontgraven v an 4 Fransche soldaten, en er, naar het schijnt, nog eenige geldstukken gevonden. Zaterdag laats. ..a, daags voor de kermis, was Je g naam de Heek 1 Deleye, oud 24 jaar, op deze plaats aan 't spitten en 't graven op zoek naar nii-uwen buit, toen opeens een nog onbekend tuig ontplofte. De jongen, doodelijk getroffen, liep n-»g enkele stappen verder doch zakte weldra levenloos ten gronde. Men stek zich gemakkelijk het vërdriet voor der ouder? doorbrac lieden, bij het vernemen van dit pijnlijk ij it. vv De :1 T a Pharro c 1 M' itft# ^CKËSSE^ Dixmudèstyaat O— Rue de Di.umude Een welverdiende Onderscheiding Met veel genoegen vernemen wij dat de Fransche Regeering de zilveren médaille de la reconnaissance frangaise verleend heeft aan den Z. E. Heer Ryckeboer, gewezen krijgsaalmoezenier. Au cours de la guerre, en qualité d'aumo- v nier militaire, a donné, avec le plus grand dévouement, des soins aux blessés frangais, en traitement dans les nópitaux de Furnes, Adinkerque, Rousbrugge Onze hartelijkste gelukwenschen aan den vriendelijken en verdienstelijken heer pastoor Ryckeboer Au Couvent des Soeurs Carmélites du Frezenberg Dimmche 16 mii, aura lieu a 3 heurei de l'après-midi la bénédiciion de la chapelle res- taurée de l'ancien chateau Paul Van den Pee reboom, désormais dédiée a Sainte Thérèse de l'Enfant Jésus, Un sermon de circonstance sera prêché par le R. Père Hubert, prieur des Carmes Dé- chaussés d'Ypres. Cette petite chapelle, située dans l'avant- parc ne fut pas complètement détruite. Elle sera pour les nombreux dévots de la petite Sainte de Lisieux, un petit sanctuaire oü elle pourra distribuer abondamment les roses tom- bant en graces spirituelles et temporelles sur nos populations. Rouwbeklag Mevrouw Armand Harlos, geboren Celine De Smet, en familie meldenjmet innige droef heid het afsterven van hun diepbetreurden echtgenoot, schoonbroeder en familielid geboren te Turnhout, den 6 November 1889, en overleden te Ukkel in het Instituut Ste Elisabeth, den 12 Mei 1926, na ontvangen te hebben de laatste Heilige Sacramenten. De lijkdienst, gevolgd van de begrafenis, heeft plaats, heden Zaterdag, om 9 1/2. uur, in het gesticht Ste Elisabeth te Ukkel. De vrienden en kennissen die, bij vergetel heid, geen rouwbrief zouden ontvangen heb ben worden viiendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Berchem (Antwerpen), Callensstraat, Nr 8. ^em@i*cïmen8s Madame Ve Albert Cleenewerck-Bentin, s&s enfants et toute la familie, forternent inapres- sionnés, remercient les amis et connaissances pour les nombreuses marques de profonde sympathie, qui leur ont été témoignées lors du décès de leur mari, père et parent bien-aimé Monsieur Albert Cleenewerck. Vrienden en kennissen worden beleefd uit- genoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen, welke z'al gezongen worden op Zondag IS Mei 1926, om 8 Vt uur, in Sj.nt Niklaaskerk tot lafenis der ziel van Mijnheer CLEENEWERCK. is ALLEE op L'JZe:.- ZN 'lei reste seule ouxrerte le Dioiaacufc Mai Vrienden en kennissen woiden beleefd uit- genoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen, welke za! gezongen worden op Sinxer» Zon dag 23" Mei, om 9 uur, in de kerk der E. Paters Carmt lieten, van wege het broeder schap van den H. jozef,tot lafenis der ziel van Mevrouw FSopifiionc! VA O E V COHBE, geboren Mart::a DEMARFZ. Vrienden en kennissen worden beleefd uit- genoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen, welke zal gezongen worden op Maandag 24n Mei (211 S inxendag), om 8 uur, in St-Maartens kerk tot lafenis der ziel van Vrouw CE r LE -'0 0 T 1 *5 geboren Leontivi: H FR REMAN.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 9