Gemeenteraad van Yper Zitting van Zaterdag 5 Juni 1926 De zitting wordt geopend om 2 u. 40. Zijn tegenwoordig de heeren Colaert, bur gemeester-voorzitter Sobry, Van der Mersch en Declercq, schepenen D'Huvettere, Bou quet, Lemahieu, Van Nieuwenhove, Delhem, Delahaye, Glorie, Van Alleynnes cn Donck, raadsleden Versailles, secretaris. I. Het verslag der voorgaande zitting van S Mei wordt zonder opmerkingen goedge keurd. II.-Stedelijk kerkhof Gr on dv ergunning en. Op aanvraag der Commissie van Openba ren Onderstand worden een aantal vergunnin gen met eenparige stemmen toegestaan. Te dezer gelegenheid drukt M. Bouquet den wensch uit dat het gras op het kerkhof zou afgemaaid worden niet alleen op de open plaatsen, maar ook tusschen de graven. Declercq. Het afmaaien werd toege staan aan een landbouwer van het Hoornwerk die, geen personeel genoeg hebbende, het op zijne beurt heeft uitgegeven aan bijzonderen. Hierdoor komt het dat dit werk zoo onregel matig is gedaan. Er zal gezorgd worden dat de wensch van M. Bouquet voldoening bekome. III. - Middeneiland Verpachting. Er zijn het Stadsbestuur drie vragen toegekomen om dit eiland te pachten. M. Sobrij geeft lezing van het lastkohier. M. Van Nieuwenhove. A deux reprises le Conseil a refusé antérieurement la location de eet ilot. La Ville, jusqu'a ce jour, n'j rien négligé pour embellir ce site et pour en rendre la vue plus charmante, et voila que pour en tirer un profit dérisoire vous allez risquer de voir dégrader ce coin pittoresque. Car, mal- gré les clauses encore assez sévères que renferme le cahier de charges, vous'ne saurez jamais au juste ce qui s'y passe. Ainsi, par exemple, le locataire, ayant le droit de pêcher dans les eaux du Majoor, peut trés bien louer cette pêche a d'autres. En plus de cela il exige un pied d'embarquement. M. Colaert. II s'agit d'une petite indus trie, notamment la culture d'abeilles. Et pour apaiser la crainte de M. Van Nieuwenhove nous pouvons stipuler une clause plus sévère dans le cahier de charges. MBouquet. In zijn brief spreekt de aan bieder ook van hennen te houden. Beter ware dit eiland niet te verpachten. M. Van Alleynnes. Je me rallie a l'avis de M. Van Nieuwenhove. Je demande la mise aux voix de la proposition de ne pas louer du tout eet ilot. M. D'Huvettere. Avant guerre on avait dans les eaux du rempart des cygnes qui avi- vaient le tableau. Ces bêtes ont sans doute disparu par suite de faits de guerre. Ne pourrait on faire le nécessaire pour nous pro curer de nouveaux cygnes. M. Van der Mersch. J'ai trouv.é des cygnes et je tacherai d'en faire l'acquisition. M. D'Huvettere geeft eenige nadere bijzon derheden over de bieënteelt en voorziet dat gansche zwermen van dit eiland zullen ver huizen bij gebrek aan voedselinhoudende bloemen en planten. Daar verscheidene raadsleden zich tegen het uitstellen dezer kwestie verzetten, stelt M. Colaert de volgende vraag Moet men het eiland verpachten Bij stemming wordt de verpachting verwor pen met tien stemmen tegen drie. M. Lemahieu doet opmerken dat de tijd aangebroken is om over te gaan tot de ver pachting van het gras op dit eiland. Iedereen gaat hiermede akkoord en het noodige zal gedaan worden. M. Sobry vraagt vervolgens te mogen over gaan tot de openbare verpachting van vier loten barmlanden die, tijdens de laatste ver pachting, niet zijn aanbesteed geweest en sedert vier jaar niets opbrengen ten voordaele der stad. Algemeen aangenomen. IV. Autobusdienst Poelcapelle-Y per De heer G. Denolf van Rousselare vraagt den Zaterdag de verbinding te mogen verze keren tusschen Poelcapelle en Yper met ver trek uit Poelcapelle om 7 uur en uit "V per om 11 uur, aan 40 cm. den kilometer. Aangenomen. M. Colaert onthoudt zich. V. Autobusdienst Yper-Loere-Poperinghe. M. Sobry geeft lezing van een schrijven .der Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen, waarbij deze de toelating vraagt een autobusdienst te mogen inrichten tusschen Yper-Locre Poperinghe. M. Lemahieu. Hoe dikwijls zal deze autobus rijden Een dienst per week ware te weinig. Zoo dit dagelijks kon ingericht worden ware het een goede zaak. MSobry. De brief maakt er geen gewag van, wij zullen deze inlichtingen moeten vragen. M. Declercq. Deze dienst zal slecht gezien worden door de handelaars en veel schade veroorzaken aan de stad, daar de be volking van Reninghelst, Locre, Dranoutre, enz., meer neiging zal hebben naar Poperinghe te gaan dan naar Yper te komen. Daarbij, volgens blijkt uit d-e voorafgaande besprekin gen, moet de Stad tusschenkomen in de helft der studiekosten, terwijl Poperinghe die er al het voordeel zal uittrekken niets moet betalen. M. Lemahieu. Zoo deze dienst goed ingericht is denk ik niet dat dit nadeelig zal zijn voor Yper. Veel menschen, die binst den oorlog verplicht waren naar de markt van Poperinghe te gaan, zijn reeds naar Yper teruggekeerd. MDeclercq. Wanneer het de Stad Yper geldt ontmoeten wij zekere tegenkanting bij de Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen. Zoo kunnen de menschen van Renin- ghe, bij gebrek aan aansluiting, niet op tijds te Yper geraken voor de markt, niettegen staande ons aandringen. Vroeger werd er de Maatschappij der Buurtspoorwegen voorge steld een autobusdienst in te richten langs Locre, Dranoutre, West Nieuwkerke, Ploeg- steert, Meessen, maar hierop werd niet inge gaan. Ten andere, er bestaat thans reeds een autobusdienst tusschen Locre en Yper. M. Sobry. Daar de Groote Markt steeds druk bevolkt is den Zaterdag zou men moeten vragen den stilstand dezér autobusdiensten te houden op de Van den Peereboomplaats, bvb. bij den Boerenhol of tusschen de Hallen en St- Maartenskerk. Na nog enkele gedachtenwisselingen wordt besloten nadere inlichtingen te vragen aan de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen en aan te dringen voor het inrichten eener lijn langs Ploegsteert. VI. Gemeentelijke huishoudschool Be grooting IQ2Ó. M. Sobry. Deze begrooting werd nog niet gestemd daar de bevoegde minister in een schrijven verschillende opmerkingen maak te waarmede diende rekening gehouden te worden. Thans wordt voorgesteld deze be grooting te brengen op 29.924 fr. Naar mijne meening is deze som overdreven en 'k stel voor de begrooting van 1925 te behouden. M. Van Nieuwenhove. Je trouve les con ditions du Ministre inacceptables. Ce serait la mort de l'école ménagère que de donner les cours seulement l'après-midi et que de ne prendre des élèves agées d'au moins 14 ans. La remarque que l'école ne serait pas suffi- samment éclairée est également sans fonde ment. M. Declercq. Na twee jaar lang lessen gegeven te hebben gansch den dag door, zouden de schoolmeesteressen thans slechts betaald worden voor den namiddag alleen, 'k Geloof wel dat de minister het recht niet heeft de loonen te verminderen na 20 jaar dienst. M. Sobry. Deze veranderingen zouden het aandeel der Stad met i5.7i3 fr. verhoo- gen, hetgeen niet mogelijk is. Op voorstel van M. Colaert wordt beslotj dit punt opnieuw uit te stellen en nadere J lichtingen te vragen. VII. Openbare Onderstand. I van grond. De Commissie van OpenbarJ Onderstand vraagt de goedkeuring van de| afstand uit ter hand van een stuk grond in ,jl Meenenstraat gelegen, die moet dienen tol het verbreeden dezer straat en tot het bouwj van het Justitiepaleis. I Aangenomen. M. Bouquet onthoudt zich. I VIII. Gedenkteeken Onthullingsfeestèm Krediet. De feestcommissie voorziet dal eene som van 7000 fr. zal noodig zijn om all| onkosten te dekken. I M. Colaert. A mon avis cette somme J suffira pas. L'on pourrait voter une somml non limitative. 1 M. D'HuvettereCela nous mène I l'inconnu. II faut fixer une somme. 1 Op voorstel van M. Bouquet wordt eeil krediet van 8000 fr. eenpariglijk gestemd. I IX. Wijkkermissen Vragen om toelagM Het feestkomiteit van 't Wieltje vraagl eene toelage van pS fr. voor zijn jaarlijkse!! feest op 27n en 28" Juni a. s. Algemeen goedl gekeurd. De feestcommissie der Kalfvaart heef eveneens eene vraag om toelage tot het Stads bestuur gericht. Zooals de voorgaande jarei wordt haar eene som van i5o fr. verleend. X. Mededeelingen. 1) L'Union dei Anciens Élèves de l'École Moyenne de l'Éta invite le Collége a l'inauguration du monument élevé a la mémoire des Anciens Élèves tombéi pour la Patrie, inauguration qui aura lieu 1< dimanche 20 Juin a 11 h. a l'École Moyenne 2) Het Provinciaal Verbond der kroostrijke gezinnen vraagt aan de Stad hem een hulpgelc te verleenen van 10 cm. per huisgezin, voor het dekken zijner propagandakosten, hetgeen voor de Stad Yper 35o fr. zou belooperi. MSobry is van oordeel hieraan geen gun stig gevolg te kunnen geven daar er niets voor zien is geweest in de begrooting 1926, en het geen gemeentebelangen geldt, gezien de zetel van dit verbond te Brugge gevestigd is. M. Delahaye. Ik denk dat er toch wel iets zou moeten gedaan worden. Ik stel voor dit uit te stellen tot nader onderzoek. Aange nomen. 3) De briefdragers van Yper hebben het Stadsbestuur een brief van bedanking toege stuurd voor de verleende toelage voor hun feest. 4) M. Van der Mersch fait connaitre qu'ala demande de M. Delahaye la Ville avait adressé une lettre a M. le Ministre des Affai res Économiques pour lui demander de ne pas augmenter les loyers des baraquements du Fonds du Roi Albert. La Ville vient de recevoir une réponse du Ministre comme quoi le prix de ces loyers reste maintenu. 5) M. Declercq zou geern het gedacht ken nen van den gemeenteraad nopens het plaat sen van dallen in cement voor het aanleggen van de voorlanden in straten van onderge schikten rang. Deze dallen zullen geplaatst worden in kalk en zullen dus zonder veel moeite kunnen weggenomen worden in geval er herstellingen aan onderaardsche leidingen moeten uitgevoerd worden. MDonck. Ces dalles en ciment ont été au banc d'épreuves de Malines et y ont donné toute satisfaction, de sorte que toute crainte de non résistance est écartée. Si la Ville refuse ces dalles en ciment je crains fort que nous n'aurons plus jamais rien. M. Van der Mersch donne la certitude qu'il n'y a plus moyen d'obtenir des platines. Celles qui nous restent seront mises dans les rues principales pour y combler les quelques lacu nes qu'il y a encore. 6) M. Bouquet demande que la ville soit mieux éclairée la nuit. Un de ces jours der- niers il a constaté que tout un coté de la rue de Lille n'était pas éclairé. M. Van der Mersch explique qu'après II h-

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 4