I A coir on éteint certains bees de gaz par niesure d'economie. I 7) M. Glorie demande oü on en est avec les bancs des rem parts. On lui donne l'assurance que ceux-ci sont I commandes. 8) M. Van Nieuwen hove. En ce moment des agents de la Compagnie Électrique se .présentent chez les abonnés aux fins de leur faire signer un nouveau contrat d'abonnement et de percevoir une tate de 5 francs, alors que le premier contrat était gratuit. La plu part des abonnés, ne sachant a quoi s'en tenir, refusent de signer et je désirerais quel- ques renseignements a ce sujet. M. Van der Mersch. La demande de la I .Compagnie est légitime, car d'après la loi du II Janvier 1926 tous les contrats doivent .être faits sur papier timbré, même ceux con- clus antérieurement si on en fait encore usage. Le format du contrat a été réduit, autrement il aurait dü être timbré a 12 fr. 5o. M. Donck. La Compagnie ferait bien de donner des explications auparavant et de ne plus menacer les abonnés de leur couper le .courant s'ils ne signent pas. M. Van Alleynnes demande qu'a l'avenir on :avise les abonnés. Je voudrais demander aussi a M. Van der Mersch oü en est la ques tion du minimum de consommation, qui a été .fixée par laconseil a 40 kilowatt. Le regle ment distribué fixe ce minimum a 65 kilo watt. Ceci n'est plus en concordance avec la réalité. M. Van der Mersch. La remarque est fondée et nous le ferons observer pour que -cette clause du règlement soit modifiée. A différentes reprises aussi nous avons dü intervenir auprès de la Compagnie qui, se basant sur l'article 17 du contrat, exige que d'anciens abonnés, dont l'honnêteté est hors dedouteetqui sont parfaitement solvables, lui versent une somme en garantie. Qu'elle applique eet article aux nouveaux abonnés ou a des personnes qui déménagent tous les 3 ou 4 mois, e'est son droit. Mais dans beaucoup de cas la Compagnie agit a la légère. 10) M. Van Nieuwenhove. Plusieurs plaintes nous sont parvenues au sujet des réservoirs qui se trouvent derrière les usines de M.M. Seys, a proximité de l'abattoir. D'après le cahier de charges ces citernes doivent être placées au moins a 200 m. de ■distance des agglomérations. M. Colaert. Cette question est a l'étude. La séance publique est levée a 4 h. 5o. Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het Arrondissement Yper ■Verslag der Algemeene vergadering gehouden den Zondag 16 Mei IQ2Ó om i5 uur in het gewoon lokaal Hótel des Brasseurs M. Herreman, Onder-Voorzitter, opent de vergadering om i5 uur en de schrijver geeft lezing van het verslag der vorige vergadering dat goedgekeurd wordt. M. Van der Borght, Staatsvoordrachtgever, geeft vervolgens een schoone en leerrijke voordracht over den kweek der tomaat, duidt verscheidene variëteiten aan welke hier in de streek goede uitslagen geleverd hebben, onder ander Pierrette Joftre Per- digeon en Tuckwood De i5o aanwezige leden volgen gedurende een groot uur den uitmuntenden spreker en zijne les wordt met algemeen handgeklap begroet. De d.d. Voorzitter bedankt den spreker in naam van al de toehoorders. M. Herreman laat aan de leden kennen dat onze geachte Voorzitter, de Heer Van Winsen, altijd aan 't beteren is en, naar alle waarschijnlijkheid, te naaste maand terug in ons midden zal zijn. Hij deelt nog mede dat de Bestuurraad, in vergadering van 10 Mei 1.1., overgegaan is tot het kiezen van een Onder-Voorzitter in ver vanging van den diepbetreurden lieer Valère Bouckenooghe M. Hector Casier, schrijver, is met algemeenheid van stemmen tot Onder- Voorzitter gekozen geweest M. Ferdinand Dethoor, hulpschrijver, is gekozen tot schrij ver en de Heer Jules Casier, bestuurlid, tot hulpschrijver, ook met algemeenheid van stemmen. Ten einde alle misbruiken te ontgaan is er besloten geweest dat, te rekenen met 't jaar 1927, de jaarlijksche bijdragen zullen moeten betaald worden vóór eersten Januari. M. Herreman deelt nog mede dat het Ministerie van Landbouw aan de Maatschap pij 100 kilogram insecticide (wormdooder) toegezonden heeft. M. H. Casier, Onder - Voorzitter, geeft eenige woorden uitleg aangaande gebruik en toepassing van die insecticide en er is besloten den Dinsdag 18 Mei 1926 om 17 uur in het lokaal over te gaan tot het uitdeelen van dien wormdooder aan de leden die begee ren daarvan een proef te doen. Daarna wordt er overgegaan tot het voor stellen van nieuwe leden. Worden als lid aanvaard 1) Rabau Gérard, bloemist, te Poperinghe, voorgesteld door Soenen Léonard. 2) Dekeersmacker Théo te Yper, voorge steld door Burggraeve Arthur. 3) Mailliard Roger, Maloulaan, Yper, voor gesteld door de Gottal Oscar. 4) Vandelanoitte Camille te Yper, voorge steld door Lemay Auguste. 5) Defieu Louis, te Zillebeke, voorgesteld door Provoost Jéröme. 6) Wenes Joseph te Yper, voorgesteld door Neels Marcel. 7) Wullus Albert te Yper, voorgesteld door Noens Theo. 8) Christiaan Jules, te Yper en 9) Procureur Theodore, te Yper, voorgesteld door Scheire Albéric. 10) Van Becelaere Cyrille, Meenenstraat, Yper 11) Souxdorf Léon, Yper 12) Buries Michel, Yper en 13) Berghman Germain, advokaat, Yper, voorgesteld door Ferdinand Dethoor. De aanbrengsten worden beoordeeld door de H.H. Hector Casier, Neels Jules en Noyelle Jules. M. Victoor Theophile behaalt 3 punten voor zijne winter salade, 1 punt voor zijn nieuw porei, 1 punt voor zijne jonge selder. M. Dethoor Ferdinand behaalt 1 punt voor zijne salade Gotte d'Or Eene prachtige tombola, geleverd door M.' Marcel Lauwers en bestaande uit sieraad- planten, bloempotten, tomaatplanten en anje- lierplanten, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 1/2 uur. Zondag 20 Jtsni 1926, om 15 uur, Alge meene maandelijksche vergadering in het gewoon lokaal Hótel des Brasseurs Statieplaats te Yper. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2) Voordracht over de bloementeelt door den Heer Lagast, Staatsvoordrachtgever. 3) Mededeelingen 4) Voordracht over den zomersnoei door den Heer Hector CasierStaatsvoordrachtgever. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Voorstelling van nieuwe leden. 7) Inschrijving voor de hofbezoeken. 8) Tombola (geleverd door hethuisH. Casier). Namens het Bestuur De Schrijver, De d.d. Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Th. HERREMAN, Damen, probeert W. Corsets en Cein turen, de beste sedert dertig jaar, de meest verkocht. YperscheOudheidkundige Kroniek Bemerkingen op de legende yan St-Maartens Warnkoenig Gheldolf, een gezaghebbend ge schiedschrijver, zegt dat hij in twijfelachtige zaken steeds Meyer volgt, als hij geen on wraakbaar bewijs tegen hem heeft (1). Welnu Meyer verhaalt dat Robrecht de Fries ter eere van St-Pieter eene kerk deed bouwen, onder andere te Brugge, Yper, Hulste, Bergen, Oostcamp, Oostende, Thielt, en toen men op het einde der XVIIP eeuw de bouwvallige kerk van Hulste afbrak, be- statigde men dat in een der vermolmde balken gebeiteld stond Robertas Frisius me fecit fieri, 1075 (2). Meyer putte dus waarlijk uit betrouwbare bron, zoodat wij ook mogen aanvaarden, het- gene hij over het bouwen van St-Pieterskerk te Yper schrijft. Dat deze korts daarachter ten minste ge deeltelijk in de vlammen opging wordt ge noegzaam bewezen door het jaartal 1094 gehouwen in den sluitsteen van de noorder- paradijspoort, en dat ongetwijfeld den herop bouw van de afgebrande beuken vereeuwigd. Immers zoo het hier de stichting der kerk zelf gold, zou dit jaartal voorzeker boven de groote ingangpoort prijken. Dat St-Maartensklooster op dat tijdstip reeds lang bestond lijdt geen twijfel. Toen den 5 December iog5 de abt van Corbië overleed, werd het van dit afsterven verwittigd. Wij weten zulks door het rouwbeklag met opschrift Titulws Sancti Martini Iprensis canobiidat het naar Corbie stuurde (3). Dit bewijst dat St-Maartensklooster alsdan reeds menige jaren moest bestaan om 25 mijlen ver vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt te hebben. Volgens de overleveringen zou Boudewijn Schoonbaard, die in 1 0Ó4 stierf, rond St- Maartenskapel, woningen voor de' monniken hebben doen bouwen. Geheel waarschijnlijk werd alsdan de uitge strekte grond tusschen de Hallen en St-Maar tens-Neerstraat (4) (Janseniustraat-Klooster poort) door dien vorst geschonken. Dus op het einde der XIe eeuw bestonden vast en zeker St-Pieterskerk en St-Maartens klooster. Zou men het niet wonderbaar mogen noe men dat die kerk zulke voorname relikwie bezat van St-Maarten zooals de legende be weert, terwijl het klooster met dien naam er geen rijk was Handvesten bewijzen dat St Pieterskerk verkocht werd. Wat moet er daardoor ver staan worden Door het stichten eener kerk had de graaf of zijne leenheeren benevens het personaat nog het patronaat der kerk. Daardoor mochten deze tusschenkomen in de benoeming der bedienaars (5). Doch dat recht stonden zij meestal af aan abdijen, aan kapittels of aan den bisschop (6). Dit noemde men gift eener kerk. Daaruit volgt dat de verkooping eener kerk eigenlijk zijn moest, het recht verkoopen om in de benoeming der geestelijkheid tusschen te komen. Bisschop Geeraard verkocht dat recht aan wien St-Pieters, als Ypersche kerk, had evenals alle parochiekerken recht op de tienden der opbrengsten van geheel het Ypersch grond gebied, ten einde in haar onderhoud en dat WtKÊmamm (1) Hist, de Flandre i, 50 (2) V. d. Peereboom, Ypriana III, 59 nota 3. (3) L. Delisle, Rouleaux des mprts du IXe au XV« siècle, bl. 143. Paris, 1856. (4j Des Marez et De Sagher. Comptes de la ville d'Ypres. II, 504. (5) Warnkoenig, voornoemd. IT, 392 (6) Zillebeke en Zantvoorde aan dc abdij van Voorme- zeele id, V. 206-207 Westouter aan 't kapittel van Terenbu.rgs kathedraal V, 301, Bixsehote en Staden aan den bisschop V, 193 en 215.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5