Hoofdagent van het Gemeentekrediet van België PO R R PST L. UlTTFtJEKSEJL, UITTREKSEL, Welge waarborgde plaatsingen met hoogen interest der geestelijkheid te voorzien (7) en daarbij nog bijzondere voordeelen te lang om hier uiteen te zetten. St-Maartensklooster, meer dan St-Pieters .geestelijkheid, had er alle voordeel bij het patronaat dier kerk te koopen, immers op die wijze kon dat klooster zijn monniken in St-Pieterskerk doen benoemen en diensvol gens de hand leggen op de voortreffelijke inkomsten dier kerk. En dat deed het ook, 't is ten andere lret- gene bisschop Lambert laat verstaan de kerk heeft immers oogenblikken van verslop- ping gekend. Doch het was daarom ook dat de kloosterlingen van Yper verwijderd werden en door Augustijnen vervangen. In 1102 namen deze bezit van het klooster, dat in den engsten zin genomen uit een woning met kapel en tuin bestaan moest de abdij was zoo in eens gesticht. Gelijk het patronaat der kerken gewoonlijk aan abdijen werd afgestaan, moet het dus nie mand verwonderen dat de bisschop van Te renburg nu St Pieters aan St Maartensabdij schonk, doch de bijzondere voordeelen (mis schien wel de twistappel) eertijds door den graaf aan die kerk toegekend, schijnt de vorst zich nu voorbehouden te hebben om ze later aan de gemeente te schenken. Eenige jaren later kreeg de abdij nog de kerken van Reninghelst, Boesinghe en verder al de parochiekerken van Yper. (J3) Milddadige personen Alquerus, Willem, Fromold, Wouter en anderen hadden haar van in den beginne gronden geschonken. De vorst,Robrecht van Jerusalem, droeg in uil al zijn graaflijke rechten op die eigen dommen aan de abdij over, zoodat deze in het vervolg als Graafschap en Vrijdom van Si Maartens bekend stonden. (9) Een dezer strekte zidh uit tusschen de Post hoorn en de Ommeloopstraat. (10) De overige waren midden in het schependom gelegen dat weten wij door de moeilijkheden die daardoor ontstonden tusschen de stad en de abdij. Eene overeenkomst in I23i getroffen maakt ons de ligging dier gronden duidelijker (11) en wordt door een handvest van i3oi geheel in 't licht gesteld. Zij worden er immers aangeduid in vico dicto kastrata et in carnificio (12) t.t.z. in de wijk der Kaaistraat (eertijds kaasstraat) en van het oude vleeschhuis noordkant der Bo- terstraat. (r3) Niettegenstaande al hun goeden wil konden noch Fromold, (die alsdan geen burggraaf was) noch de andere begiftigers gronden schenken in de onmiddellijke omgeving van de abdij. Ook toen men enkele jaren later genood zaakt was deze meer uitbreiding te geven, was men verplicht een grond te koopen aan Ber- trada, weduwe Elbodo. (14) Deze eigendom lag ongetwijfeld ten noor den der St Maartens-Neerstraat en strekte zich uit tot tegen de Scevel- of Schuifelgracht, (vestingen waar nu de Surmontstraat is). Karei de Goede stond in 1124 insgelijks zijne graaflijke rechten af op dezen grond, die binnen de omheining van de abdij werd ge bracht en alzoo aan de moeilijkheden met de stad ontsnapte. (i5) 't Vervolgt. Volgens exploot van Deurwaarder Van Cappel van Yper, in datum van derden Juni 1900 zes en twintig, heeft Mevrouw Forcé Emma-Maria, huishoudster gehuisvest te Moorslede, voor dewelke aangesteld werd en opkomen zal Mr Am. Lommez, pleitbezorger bij den rechtbank van Eersten Aanleg zete lende te Yper, er gehuisvest, Maloulaan n° 11, een vraag tot scheiding van goederen inge spannen tegen haren echtgenoot Dedeygere Oscar, handelaar gehuisvest te Moorslede, en tegen Mr Jan Vandekghote, advokaat- pleitbezorger te Yper, curator der faling van Dedeygere Oscar voornoemd. Vrouw Forcé werd toegelaten tot de koste- looze rechtspleging bij vonnis van voormelde rechtbank op 11 Mei 1926. Voor gelijkvormig uittreksel, Am. LOMMEZ. Rechtbank van Eersten Aanleg o Nr 348 der Greffïe Nr 446 van het Parket van een vonnis tegensprekelijk uitgesproken door de Rechtbank van Eersten Aanleg van het Ar rondissement Yper, Provincie West- Vlaanderen, er setelende den 20 Mei IQ2Ó. Kamer van drie Rechters. In zake het Openbaar Ministerie, ten laste van 523. Dewancker Henri, zoon van Ho- noré, geboren te Elverdinghe, timmerman aannemer er wonende Overtuigd van te Elverdinghe in 1924-ig^ Enkele bankbreuk. De Rechtbank bij toepassing der artikele 5744C, 583, 472 Koophandel Wetboek 489' 85-40 van het Strafwetboek 194 Strafvorde ringswetboek 9 Wet van 3i Mei 1888 art Wet van 24 Juli 1921, Veroordeelt hem tot eene boete van twee honderd frank, en de kosten. Beveelt de bekendmaking van het vonnis onder vorm van uittreksel, bij aanplakking ter gehoorzaal der Koophandelsrechtbank van Yper en bij inlassching in het weekblad Het Ypersche dit alles ten koste van den ver- dachte. Zegt dat, bij toepassing van artikel 1 der Wet van 24 Juli 1921, de boete van twee honderd frank, zal verhoogd worden met twintig opdeciemen weze dus samen zes honderd frank, voor de boete van twee honderd frank. Zegt dat de boete zal mogen vervangen worden door eene gevangenzitting van eene maand. Vonnis voorwaardelijk opgeschorst gedu rende vijf jaar. Voor gelijkvormig uittreksel afgeleverd ten verzoeke van het Openbaar Ministerie. Yper, den 5 Juni 1926. De Greffier der Rechtbankr Ferd. Dethoor. Voor alle GeldplaalsingenBankbewerkingen en Inlichtingen wendt U in volle vertrouwen bij GROOTE JVC AR KT, 28 Telefoon 89 7PSR90R, BKKRKT, Telefoon 304 Verhuring van 3randkof!er>s Gesticht door Koninklijk Besluit van 8 December 1860 Loopende rekeningen op zicht 3.50 p.h. Loopende rekeningen met opzegging van i5 dagen. 4.50 Kasbons op naam, voor 3 maanden, vrij van belastingen 5.00 Kasbons op naam, voor 6 maanden, 6.00 Kasbons aan toonder, voor 1 jaar, 6.25 De Kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd in titels aan toonder van 5oo, 1000 en 5ooo fr.. Zij kunnen kosteloos door de Maatschappij bewaard worden in open bewaargevingén. Al deze 'geldplaatsingen zijn niet onderhevig aan de veranderingen van den beurskoers AGENTSCHAPPEN Aelbeke E. Ganseman, Gemeente-Sekretaris. Alverivghem Vandeweghe, Gem.-Sekr. Bever en Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gemeente-Sekretaris. Boesinghe Th. Van Eecke, Gem.-Ontv. Boitshoucke J. Scherpereel, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gemeente-Sekretaris. Bulscamp Butaye E., Gemeente-Sekretaris. Coxyde A. Vandamme, Gemecnte-Sekr. Crombeke Decae C., Gemeente-Ontv. Dadiseele P. Hoet, Gem.-Sekr. Dickebusch J. Decaesteker, Gem.-Sekr. Elverdinghe J. Bultheel, gezw. landmeter. Gheluvelt: Beyls A., Gemeente-Sekr. Gheluwe Van Ryckeghem, Gemeente-Sekr. Herseeuw A. Rys, 72, Statiestraat. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. HouthemifJe.urne): J.Verdoolaeghe, gem.-Ont. Houthem (Yper) Six, Gem.-Sekr. IsenbergheBaesH., Gem.-Sekr. Langemarck C. Muyssen, Gem.-Sekr. Ledeghem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Leysele H. Hoevenaeghel, Gem.-Ontv. Locre L. Dousy, Gem.-Sekr. Lombaertzyde UreelJ., Gemeente-Ontv. Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luingne H. Vanhoutte, 72, Plaats. Mannekensver e L. Verhelst, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen L. Lemaire, West-Nieuwkerke. Moeres: Melis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestraat., 109. Tel. 179. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sekr. Neer-Waesten J. Deprez, Gem.-Sekr. Noordschoote Bailleul Maur., Gem.-Sekr. Oostvleteren R. Smis, Gemeente-Sekretaris.. Passchendaele Debrock-Latrez G., Not.-kl. Poelcapelle J. Dehaene, Gem.-Sekr. Ploegsteert L. Lemaire, West-Nieuwkerke» Pollinchove H. Anseeuw, Gemeente-Bed. Proven Forrest L., Zondag voormiddag Ramscapelle A. Duron, Gem.-Sekr. Reckem J. Meulemans, Gem.-Sekr. Reninghe Wullepit A., Gem.- Ontv. ReninghelstCamerlynck FL, Gem.-Sek. Rolleghem-Cappelle A. Vandeputte, Gem -St. Sjavele Franchoo Pr., Hoofdonderwijzer. Steenkerke A. Thieren, Gem.-Sekr. Veurne Vanhove G;, Stadsbediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sek. Vlamertinghe Dehaeck J., Ontv. d. Godsh- Voormezeele G. Deceuninck, Gem.-Sekr. W aast en Sibille H., Eere Notaris. Watou E. Bulthez, Gemeente-Ontvanger. Wervick De MazièreG., Steenacker, 18 West-Nieuwkerke L. Lemaire, Bellestraat». Westouter Declercq A., Plaats. Westvleteren M. Vanlierde, beheerder. Woesten Vanhoutte A., Gem.-Sek. Wulverghem: Heughebaert, Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceiilenaere J., Gem.-Ontv. Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, Gem.-Sekr- Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke: Vanwalleghem R., Gem.-Sek. Zuydschote H. Costenoble, Gem.-Sekr. (7) Warnkcenig, voornoemd. II, 389. (8). V. d. Peereboom Ypriana III 76-77. (9). Warnk. voorn. V; 84. (10). Diegerick Inventaire Analytiquel. Vergelijk het handvest van 1111 met die van 2 April en van Juni 1269. (11). Warnk voorn. V, 85 Heerlijkheid van den voocht ofte van den vleeschhuuse. (12). Warnk voorn. V-, 85 nota 2. (13) Des Marez. Etude sur la propriété foncière dans les villes du moyen age, plan bl. 216. (14). Warnk. voornoemd. V 322-23. (15). Feys et Nelis. Cartulaire de St Martin 1,9 II, 7.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 6