De Werken der vaart van Yper naar den Yzer in gevaar Jaar, N° 13-10 Juli 1926 7e Année, N° 13 - 10 Juillet 1926 Hommages de Guerre ei Contributions - Weekblad voor het Arrondissement Yper Or£»*n é&r Ves»eemging der Getemierden. der Yper se he Clubs, enz. Beheer Opstel en Aankondigingen 15, Boter straat, 15, Yper Abonnement9 fr. 50 per jaar Buitenland 15 Ir. men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Naamlooze artikels geweigerd V Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Organe «ie I'Association des Simstrés„ des Clubs Yprois, etc. Rédaction, Administration et Pablicité 15, rue au Beurre, Ypree Abonnement 9 £r. 50 par an Etranger 15 Ir. On peat s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges Les articles non signés sont refusés federation des Sinistrés de Arrondissement d'Ypres La prochaine réunion mensuelle des Délégués des clubs de sinistrés aura lieu le dimanche 11 juillet 1926, a 14 1/2 heures trés précises, a 1' «Hotel Continental», Place de la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR j. Examen de la situation. 2. Le paiement des contributions. 3. Formation d'une ligue de defense des porteurs de titres. Les Autorités communales sont tout parti- culièrement invitées a assister a la réunion. Toutes les Coopératives sont invitées a envoyer des délégués a cette réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président Arth. BUTAYE, Av., Ypres Federatie der Geteisterden ran het Arrondissement Yper De aanstaande maandelijksche verga dering van de Afgevaardigden der Bonden zal plaats hebben den Zondag 11 Juli 1926, om 14 1/2 u. zeer stipt, in het Hotel Conti nental Statieplaats, YPER. DAGORDE iOnderzoek van den toestand. 2Het betalen der belastingen. 3. Vorming eener vereeniging tot het ver dedigen der dragers van titels. De Gemeenteoverheden worden zeer drin gend verzocht de vergadering bij te wonen. Al de Coöperatieven worden verzocht afge vaardigden naar deze vergadering te zenden. Al de geteisterden hebben vrijen ingang. De Voorzitter, Arth. BUTAYE, Adv., Yper. fr. On nous êcrit Un sinistré doit toucher de l'Etat ioo.ooo ainsi que les intéréts depuis 1920, au total O5.ooo fr. L Etat lui a formellement promis, et ce par eux COrrespondances datant de Juin IQ25, le Payement en espèces d'une somme de 25.ooo bancs. Ce sinistré doit a l'Etat 10.000 fr. de contri- utions a payer dans les 2o jours et intéréts a n cas de retard. II vient de recevoir 25.000 fr., non pas en espèces, mais en obligations au porteur, même règlement pour les intéréts. Certain bureau en ville veut acheter les obligations a 40 °/0 de leur valeur. Pour payer les 10.000 fr. de contributions a l'Etat, i! devrait done sacrifier les 25.000 fr. d'obligations remises par l'Etat en règlement d'une partie de ses dommages. Ne serait-il' pas equitable que l'Etat, débi teur envers ce sinistré contribuable d'une somme de 125 000 fr. qu'il paye en obligations au porteur, acceptat le mème mode de règle ment pour les contributions, plutót que de faire perdre 60 a son créancier sinistré. Comment pouvons nous done avoir con fiance lorsque notre débiteur l'Etat, n'accepte pas son propre argent en règlement des contri butions De werken der vaart van Yper naar den Yzer in gevaar HANDEL- en NIJVERHEIDSBOND YPER Yper, den 7 Juli 1926. Aan den Heer BA ELS, Minister van Openbare Werken, Brussel. Mijnheer, De geldelijke toestand van ons land ver plicht de regeering langs alle zijden naar be zuinigingen te betrachten, en daarin vindt zij de goedkeuring van alle klaarziende Belgen. Wat men echter niet als bezuiniging mag aanzien, is het uitstellen van werken van wier dringendheid den bloei van België of den her bloei van de verwoeste streek afhangt. Zoo hoorden wij verleden week krachtige protesten opstijgen tegen de waarschijnlijke vertraging der havenwerken van Antwerpen. Zoo zien wij ons verplicht, in naam der her levende handel en nijverheid van het Yper- sche, ook onze stem, hoe zwak zij we ze, te laten hooren tegenover de in omloop zijnde geruchten betreffende de vaart van Yper naar den Yzer. Men zegt dat de werken tusschen Steenstraete en Boesinghe werden uitgesteld en dat de aanbesteding der brug te Steen straete verschoven wordt tot betere tijden. Geen wonder of deze slechte maren ver wekken onder de zoo beproefde en moedige bevolking de grootste opschudding en veront waardiging Heer Minister, wij nemen deze gelegenheid te baat om uwe aandacht te trekken op de onme telijke schade gedaan aan de herleving van ons gewest, door het niet herstellen van den waterweg die het verbinden moet aan het wa- ternet van het overige van het land. Deze ver- waarloozingiseene der voornaamste oorzaken van den tegenwoordigen ongelukkigen toestand van Yper en alle verdere uitstellen zouden de kwijning nog verergeren. Dit is voorzeker, dit zijn wij zeker, eene verantwoordelijkheid die uw bestuur niet zal willen op zich nemen Wij betrouwen ons op uwe goede gevoe lens jegens de streek waar het lot van België beslist werd, en durven de hoop koesteren dat Ued. de maatregelen zult doen nemen tot bespoediging dezer werken, waarvan de toe komst van onze geliefde stad zoo zeer afhangt. Gelief, Heer Minister, de verzekering van onze beste gevoelens te aanvaarden. De Schrijver, De Voorzitter E. Toussaert. H. Vermeulen. Aan alle VEaamscr-s Zonen die een Belgisch hert in 't lijf hebben Wie België houden wil in stand Moet liefde toonen voor het land, Moet Volk en Vorst en Vlag beminnen En door dit streven achting winnen. Ons land is klein, maar ijzersterk Als iedereen door edel werk De broedermin wil helpen smeden Die ons de macht schonk in 't verleden. Vlaming zijn dat is ons recht, Maar wie steeds voor de talen vecht Brengt leed en smaad aan vele Belgen, En breekt de toekomst van zijn' telgen. Alwie maar kent één' enkle taal Betreurt het soms zoo menigmaal, Daar, in den nood, hij nooit mag hopen Het droevig lot voor goed t'oritloopen. Zoodus, geleerd de tweede taal En vrêe gehouden met den Waal, En Belg van hart en ziel gebleven Ja, tot het einde van ons leven Ook 't Graf der Strijders voor het land, Door Duitsche machten overmand, Vereerd door lieve, frissche bloemen Om hunnen heldenmoed te roemen Gehaat, verfoeid ten allen tijd' Alwie begint een nieuwen strijd Als 't menschdom, moede van te lijden, Zoekt naar wat rust, naar wat verblijden. Vervloekt alwie, door woord of daad, Het Volk misleidt en 't Land verraadt Een Vlaming die zijn Land bemint Zooals een kind zijn Moeder mint. HET YPERSCHE LA REGION D'VPRES 4

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 1