n t i ill Gemeenteraad van Yper E ll: fil dont notre ancien bourgmestre, M. le Baron Surmont de Volsbergbe, prit le premier por tefeuille, ordonna une enquête sur. les petites industries a domicile, et celle qui fut ouverte par M. Verhaghe, sur la dentelle, souleva un tollé général, parmi les marchands, par, suite de la divulgation des prix d'achat et de cer tains petits secrets professionnels, mais ac- centua encore le mouvement de sympathie dont commenqaient déja a jouir Ges pauvres travailleuses, si longtemps méconnues. On connait les publications nombreuses qui virent le jour, et nous souhaiterions de voir notre bibliothèque s'enrichir de quelques unes d'entr'elles. Parmi un des titres d'hon- neur de feu M. Van Overloop, le regretté conservateur en chef des Musees Royaux du Cinquantenaire, il convient de citer son ouvra- ge, si bien documenté et si richement illustré, et, peut-être, plus encore, l'esprit d'initiative dont il fit preuve en créant, au sein de son Musée, une section de la dentelle, a une époque déja tardive, oü, prétendait on, les belles pièces n'étaient plus a trouver. A l'heure actuelle, cette section pe.ut souffrir, hardiment, la comparaison avec les collec tions dél'hótel Gruuthusen, a Bruges, si gé- néreusement lèguées, autrefois, par Madame la Baronne Liedts. L'indifférence manifestée, en général, par les hommes a l'égard de la dentelle, est bien caractérisée par ce trait qu'on nous permettra de rappeler Un jour que nous visitions, avec un groupe d'archéologues, la riche collection .Liedts, guidés par le mari de la donatrice, en personne, nous constatames, a notre grand effroi, que ce groupe, assez compact d'abord, s'égrenait,en quelque sorte, a vue d'oeil. Tan dis que notre savant cicerone conlinuait ses explications, c'était tantót l'un, tantót l'aptre, qui m'avouait sa préférence pour l'apéritif a toutes les graces de la Valencienne ou les somptuosités du Venise. L'un, après l'autre, filait a l'anglaise, me priant de tenir bon. Quand ce dévoué Baron Liedts eut firri sa petite conférence nous nous regardames, avec étonnement Hélas nous n'étions plus que trois jusqu'auboutistes... PYRÈS. (A suivre). Verslag der Zitting van Woensdag 5 Januari 1927 Niettegenstaande de zitting slechts aange kondigd was voor 6 u. 3o, waren er reeds, tegen alle gewoonte in, om 6 uur talrijke personen die aan de ingangsdeur de opening ervan stonden af te wachten. Gedurig nog groeide het getal nieuwsgierigen aan. Nimmer heeft eene raadsvergadering zooveel volk te been gebracht. Eindelijk om 6 u. 40 klinkt er een tot nu toe nog ongekend belletje. De deur gaat open en elk duwt... om binnen. De deur is te klein om al dit volk in eens te slorpen. In een, twee, drie zijn alle stoelen bezet en meer dan de helft der aanwezigen zijn tot rechtstaan ge dwongen. Velen kunnen zelfs de vergaderzaal niet binnen. Daar wij ook een der eersten waren, vin den we nog gemakkelijk plaats en kunnen zonder haast kennis maken met de nieuwe gemeenteraadsleden, waarvan sommigen ons nog onbekend waren. Zijn tegenwoordig MM. Colaert, burge meester-voorzitter Sobry, D'Huvettere, Le- mahieu, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandam- me, Vanderghote, Capoen, Laton, Missiaen, Bossaert en Bonnet, raadsleden Versailles, secretaris. De Heer voorzitter verklaart de zitting geopend, en de Heer secretaris geeft lezing van een brief van den Heer Gouverneur waar bij de stemming van 10 October 1.1. goedge keurd werd. I. Eedaflegging en aanstelling der leden van den nieuwen Gemeenteraad. De Heer secretaris geeft lezing van enkele artikels getrokken uit de wet hierop betrekke lijk. MMissiaen. Volgens de gemeentewet zijn wij verplicht een eedsformule uit te spre ken die grootelijks onze republikeinsche ge voelens kwetst. M. Colaert. Niemand kan U verplichten dit te doen tegen uw gedacht. Gij zijt volko men vrij te handelen volgens uw goeddunken. Hierop leggen opvolgenlijk den grondwet' telijken eed af in de handen van den Heer Burgemeester MM. Sobry, D'Huvettere, Lemahieu, in 't vlaamsch MM. Van Nieu wenhove en Glorie, beiden in 't fransch en MM. Vandamme, Vanderghote, Capoen, La- ton, Missiaen, Bossaert en Bonnet, allen in 't vlaamsch. Op verzoek van M. Sobry, legt M. Colaert den eed af in 't vlaamsch in de handen van den eersten schepen. Vervolgens geeft de Heer secretaris lezing der processen-verbaal dier verscheidene eed afleggingen. II. Nieuw gekozen gemeenteraadsleden Afstand Onderzoek der geloofsbrieven van de eerste plaatsvervangende raadsleden Eedafleg ging en aanstelling van de eerste plaatsvervan gende raadsleden. M. Colaert maakt bekend dat de raad brie ven ontvangen heeft van twee gekozenen, MM. Van der Mersch en Verbeke, waarbij zij verklaren van hun mandaat af te zien. Beide brieven worden gelezen, doch niet een haalt de redenen aan van het ontslag. M. Sobry. Ingevolge den afstand van twee gekozenen valt het op ons een verslag op te stellen over de kiesbaarheid der plaats vervangende leden. M. Missiaen. Zoo ik goed begrepen heb is het, volgens de wet, de gemeenteraad die moet beslissen in deze kwestie en niet één persoon noch het schepencollege. M. Colaert. Ja, doch het schepencollege moet voorstellen en de raad kan daarna be slissen. MSobry. Daar twee gekozenen regel matig hunne verzaking hebben bekend ge maakt dient er gezien te worden of de twee eerste plaatsvervangers, namelijk MM. Ro bert Declercq en Jeroom Leuridan, kiesbaar zijn volgens de wet. Uit het onderzoek blijkt dat beiden zich in de vereischte voorwaarden bevinden, te weten Belg zijn, meer dan 25 jaar oud, gehuisvest te Yper en geen veroor deeling hebben opgeloopén die hen beletten zou den eed al te leggen. Dienvolgens heb ik de eer voor te stellen volgende beslissing te nemen MM. Declercq en Leuridan gekozen te verklaren voor een termijn van zes jaar en onmiddellijk over te gaan tot hunne eedafleg ging- M. Glorie. Puis-je demander si la con- damnation subie par M. Leuridan ne doit pas l'empêcher de prêter le serment M. Colaert. L'on ne sait de quoi il y a question. Soyez précis. M. Glorie. Je veux parler de la condam- nation que M. Leuridan s'est vu inlliger pré- cisément pour ne pas avoir respecté votre arrêté de police. M. Colaert sourit et prétend personnelle- ment ne voir aucun obstacle a l'élection de M. Leuridan. M. Glorie. Ah, j'étais certain de votre réponse mais si j'ai posé la question c'est uniquement pour faire connaitre la personna- lité du nouveau candidat. MMissiaen. Ware het niet nuttig de re denen dier ontslagen te kennen? Maar moge lijks zal mij de gelegenheid geboden worden, gedurende deze zitting, hierop terug te keeren. Op dit oogenblik doen MM. Declercq en Leuridan hunne intrede in de zaal en M. Co laert vraagt hen of zij den eed willen afleggen. M. Leuridan schijnt de eedsformule niet goed te kennen en verkiest den geschreven tekst ervan in handen te hebben h hij luidop den gebruikelijken eed lBest getrouwheid aan den Koning, gehoo' 2Weet aan de grondwet en aan de Belgisch Volk en va-n het M. Missiaen. - 't Verwondert mi' Daarna is het de beurt aan M^n die insgelijks den politieken eed' 't vlaamsch. atlegt in De Heer secretaris leest het pr baal dier twee eedafleggingen en veefr? H Het de rangschikking, volgens hunne dUns^1 van de leden van den nieuwen eemP Jaren' III. - en penen. W!£- M. Missiaen. - Ik zou graag mijne willen hernieuwen en de verklaring h0 der verschillende groepen, vooraleer ov^ gaan tot het vormen van het Schepeneed^ Wij staan hier voor een zonderlingen T stand een gemeenteraad waar vier versc.h lende partijen in zetelen en waar niet een partijen de meerderheid behaalt, 'k Weet of er onder de andere partijen onderhand fingen werden aangeknoopt of eene overeen' komst werd gesloten die de bevolking voldo!' ning geven kan. Alles wat ik weet is dat wi' socialisten, door niemand geraadpleegd wel den, en daar wij de sterkste greep niet uit- maken hebben wij het ook niet noodig ge0or. deeld met anderen te onderhandelen, komt mij dus zonderling voor, op het blik van de vorming van het Schepencollégi dat de onderhandelingen, die mij schijnen plaats gehad te hebben, niet.bekend gemaakt worden. In hun kiesblaadjes, tijdens het veropenba ren van hun programma's, werden niet princieps- maar heel dikwijls, ongelukkiglijk persoonskwesties aangeraakt. Zoo schreef Yper ontwaakt van September Te Brussel steunen Colaert en Missiaen dezelfde schatkistbon-ministers, te Yper zijn ze hom en kat. Comedianten De katholieke Vla mingen schijnen zonder verklaring eene meer derheid te willen vormen met de andere katholieken- Zoodoende handelen zij zooals ze geschrev en hebben en bedriegen het kiezerskorps, anders zouden zij eene verkla ring afleggen. Zoo er hier twee katholieke lijsten steld werden, beteekent dit dat er twee ver schillende strekkingen zijn, die heel diep; tegenover elkander staan, vermits de geeste lijkheid, den morgen,der stemming, zich nog genoodzaakt heeft gezien drukking uit te oefenen Gp welke manier is er nu toenadering ge komen De klove die hier bestaat tusschen de ka tholieke vlamingen en de katholieke franskil- lons vindt haar oorsprong in de taalkwestie en ook grootelijks in de feiten die zich voor gedaan hebben op 27 Juni 1.1. Om dien gees testoestand weer te geven zal ik u hier een staaltje aanhalen over de manier waarop het land ingelicht werd, manier die nu wel niet geschikt was om het prestige van Yper te ver- hoogen. Een enkel aanhaling uit De Tijd®/ blad dat M. Vandamme zeker heel goed kent, zal volstaan. M. Missiaen leest met nadruk dit uittrekse betrekkelijk de incidenten van den 27 lunl' die.er natuurlijk fel overdreven worden Zoo, vervolgt M. Missiaen, zou talrijke andere kunnen aanhalen, uit Schelde De West-Vlaming ta^_ daard», die allen bewijzen dat toen f'evrienD(j schap tusschen beide partijen niet besto als nu. H 'k Verwittig den gemeenteraad dat 1 ik er nog De eerstdaags zal interpelleeren om te weten de verantwoordelijke is van deze feiten e te beletten dat zulks zich in de toekom-5 zou voordoen. o Volgens voornoemde bladen is e be. laert die de schuldige is hij wor jje schreven en behandeld op eene man alle palen te buiten gaat. Ik eerbie 1 il 111

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2