dentiste (Vervolg Slot) fiet filtreeren der Wateren van DicKebuschvijver De kommen voor het bewerken uit den ruwe en voor de afgieting maken één enkel gebouw uit, dat overvloedig verlicht en ver lucht is. Wat is nu de rol der voorafgaande ruwe afscheiders Zij moeten het bevuilen der filters voorkomen en de zeer grillige samen stelling van de wateren tot een nagenoeg een parige samenstelling herleiden. Dit doen ze dan ook en de in het water zwevende bestanddeelen, alsmede het aantal kiemen,worden door die bewerkers in grooten getale verwijderd uit de vloeistof. Tusschen de voorafgaande ruwe afscheiders en den zandfilter is er een spoelplein. Dit bevindt zich in open lucht en heeft een opper vlakte van i5 m. X 7 m. De zandfilter bevat een vergaarbak voor ongezuiverd water, 27 zandkuipen en een vergaarbak voor gefiltreerd water. -De afmetingen van den vergaarbak voor ongezuiverd water (uit den ruwe bewerkt) zijn 6,20 m. lengte, 3 m. breedte, en 2,5® m. diepte. Die vergaarbak is geplaatst op hetzelfde peil als de kommen voor de bewerking uit den ruwe en voor de afgieting. Van hier uit vertrekken al de buizen van den filter. Elk der 27 zandkuipen is 6 m. lang, 3 m. breed en 1,35 m. diep. Ze zijn geplaatst volgens vier evenwijdige rijen, waartusschen dienstgangen loopen, 1,25 breed. De gezamenlijke oppervlakte der kuipen is dus 27 X 6 X 3, 't zij 486 m2. De zijwanden zijn voorzien van een gewone bespikkelde bepleistering, langs binnen en blijven ruw langs buiten. De onderste wand, die de bedding uit maakt, is voorzien van een dichte bepleiste ring in cement, die aan de randen eenigszins werd opgehoogd (o, 15 m.). Een zachte helling voert de vloeistof naar den kant waar zich het afvloeïingsgat be vindt. Boven die bedding worden gewone bak- steenen van o,o5 m. dikte horizontaal neer gelegd, ze dragen de hoeken der poreuze vloersteenen uit geperst mager cementbeton. 't Is dit geheel dat de draineering uitmaakt en dat de filtreerende massa draagt. De filtreerende massa is samengesteld uit een laag gewmsschen en gezift Rijnzand, van 1 m. 25 dikte, opeengestapeld in de zand kuipen op de poreuze vloersteenen uit mager beton. De gansche filtreerende massa heeft een omvang van 607,5oo m3. Vier kuipen werden met wit zand van Moll gevuld ten einde de hoedanigheid ervan te beproeven. Stalen moerbuizen, van 80 mm. doorsnede, vertrekken van den vergaarbak die het ruw bewerkte water bevat en loopen langs de vier rijen van zandkuipen. Deze buizen dragen elk een crépine (dit is een soort van zeefplaatje) in vertind rood koper, een watermeter met schroef, een verlaat en een reinigheidskraan. Op deze buizen zijn 54 stalen buizen van een duim dik vertakt, die elk een regelings kraan dragen en die de 54 sprinklers voeden die het water in regendroppels ®p de oppervlakte van het zand uitspreiden. Een sprinkler is een waterrad dat 3 geel koperen pijpen draagt (i,5o m. lang) waarop 3l X 3 kleine mondstukjes van 2 mm. doormeter zijn vastgemeerd. Over hun geheel beschouwd bevatten die toestellen dus 54 X 3 X 3i, 't zij 5o22 mond- stukjes van 2 mm. waaruit het water over het zand sproeit. De wateraanvoer kan geregeld worden, nu eens door de kraan die op elk toestel is aan gebracht, dan door het verlaat van iedei der moerbuizen of nog door de hoeveelheid water die de vergaarbak van 't ongezuiverd vijver water inhoudt. Deze hoeveelheid is evenredig met de hoogte in den bak, hoogte die zelf door een dobbertje wordt aangegeven. Is de snelheid bij het filtreeren 3 m3, 4 m3 of 5 m3 per m2 in 24 uren, dan zal de geza menlijke wateraanvoer respectievelijk 1400 m3, igoo m3 of 2400 m3 bedragen. Na de filtreerende massa die het besproeit doordrongen te hebben, wordt het water, van elke zandkuip, opgevangen door gegalvani seerde buizen die afzonderlijk uitmonden in den vergaarbak voor gefiltreerd water, recht over één der zes kijkgaten die in de dienst gangen zijn aangebracht. Zoodanige inrichting veroorlooft de bewa king en het nazicht van den wateraanvoer van ieder der kuipen, vergemakkelijkt het afne men van monsters voor de ontledingen en brengt al de wateren stroomopwaarts, wat ze verplicht zich in den vergaarbak te bewegen. Ten einde de ontwikkeling van den plan tengroei op het zand te beletten en het ver stoppen der verbindingsstukjes en buismond jes te vermijden, verstopping die ontstaat door de vermenigvuldiging van microsco pische organismen, in die mondjes, moet de verlichting der filtreerzaal betrekkelijk zwak zijn. Dit wordt verkregen door middel van roode glazen. Eens gefiltreerd, vloeit het water samen in een vergaarbak die 1,25 m. diep is en 835 m3 water kan bevatten. Deze vergaarbak, ge plaatst onder de dienstgangen, strekt zich uit over de totale oppervlakte van de erboven liggende filtreerbasissen. Toegang ertoe ver- leenen gangen, die vlak onder de dienstgan gen liggen. Deze vergaarbak is, door een middenstuk, in twee gelijke vakken verdeeld, zoodanig dat het nazicht ervan mogelijk wordt, zonder het werk te moeten stop zetten. Boven het gefiltreerde water zweeft een dobbertje dat in verband staat met de klep die aangebracht in den vergaarbak voor onzuiver water en juist daar waar de vooraf gaande ruwe afscheiders dit uitstorten den wateraanvoer regelt. Dit dobbertje is gevat in een gietijzeren koker die door een reeks van pijpen (100 mm. in aansluiting werd gesteld met de beide vakken van den vergaarbak voor 't gefiltreerd water. Deze pijpen zijn afgesloten door verlaten en zoodanig dat de vloeistof alleen dan in den koker vloeit, wanneer het opstijgend gefiltreerd water een hoogte bereikt die nagenoeg o,l5 m. onder het maximum peil ligt, dat mag bereikt worden. Komt het vocht in den koker, dan worden de waterstroom en de vergaarbak voor onbewerkt water afge sloten door toedoen van het dobbertje en van de hierboven beschreven klep die ermee in verband staan. Daarmee gaat een stilstand gepaard van de apparaten die het water verdeelen. De wer king wordt dus automatisch stop gezet waar ze begint daaraan is het nu te danken dat ook in den vergaarbak voor gefiltreerd water een plaats beschikbaar blijft waarin nu de circa 100 m3 zullen worden uitgestort die nog door de filtreerende massa moeten zijgen, na het stop zetten der besproeiing. De vergaarbak voor 't gefiltreerd water werd aangebracht om de ongelijkheid weg te ruimen spruitende uit het verschil in snel heid, der filtreering eenerzijds, van de pompen anderzijds. Een gietijzeren buis (35o mm. doorsnede), dragende twee crépines (soort van zeef- plaatjes) in vertind rood koper en waarvan een in elk der vakken van den vergaarbak voor gefiltreerd water voert het water naar den pompput. De bedding ervan ligt o,5o m. lager dan die van den vergaarbak voor gefiltreerd water. Van uit dien put loopen dïv~^ zen naat de pompen, die elk een 5 ZU'8bui' een voetklep bevatten. Die pompe^^3^ verbonden met de oude aanvoerbu' nu vijverwater. Eenige verlaten regelen\- dc?n doorgang van het gefiltreerde watT^5 deze oude leiding die werd behouden" nog zal ten nutte komen. en In de machinekamer kan men graphische voorstelling, peil en volume het gefiltreerde water aflezen. Men i" 7" altijd ingelicht over den stand van het v L in den vergaarbak voor gefiltreerd Opmerkenswaardig mag het heeten d^d' werking van heel die organisatie in fe automatisch is. Uit het hoogteverschil t'6 schen de peilen van het water in den vf^' en in de filters volgt een drukking en V deze kracht alleen die benuttigd wordt 'S Leiding en onderhoud der werkplaatsen vergen slechts één enkelen werkman. De geheele constructie is van gewapend beton. De daken zijn met een 70 cm. dikk laag aarde bedekt. Dit gebeurde om het gebouw te beschutten tegen regen en vorst en ook om de schommelingen in den warmte, graad van het water te vermijden. Ten gevolge van den slechten aard vandea grond waarop moest gebouwd worden, ging de uitvoering van het plan met moeilijkheden gepaard. De pompput, namelijk, moest ge heel in 't beweeglijk zand worden gevestigd, Vloeren uit gewapend beton, bedekt meteen dikke laag aarde, worden gedragen door betonnen balken die op de boorden van den put rusten. Deze vloeren zorgen voor de onbeweeglijkheid van den pompput. Door den Heer Honoré Vander Ghote, ingenieur aannemer, werden de werken met de daartoebehoorende reeks nieuwe con structies, op meesterlijke wijze uitgevoerd. De instelling fungeert sedert 3i October 1.1. en zal, gedurende een zekeren tijd, met grooten wateraanvoer werken, ten einde de filtreerende msssa opnieuw te wasschen. De eerste monsters voor de ontleding werden afgenomen in 't begin der December maand 1926. I Een honderdtal ontledingen werden in ig2Ö gedaan, waarvan 90 te Brugge door het Bacteriologisch Laboratorium van den Staat, en 10 dóór het Centraal Laboratorium van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Die menigvuldige ontledingen hebben hoofd zakelijk voor doel, dengene die 't ontwerp opvatte in te lichten zoo b.v. over de snel heid van den wateraanvoer die het filtreeren het meest begunstigt of, over het oogenbli! waarop men tot het reinigen der voorafgaande ruwe afscheiders moet overgaan en zullen het stilaan mogelijk maken, voorloops phasen in 't filtreeren te vervangen door vaste methodes. Interessant voor de verbruikers zijn we licht de andere ontledingen. Wij zullen e' dan ook uitslagen van bekend maken. Alhoewel het thans uitgedeeld water ree s zeer helder is, mag men toch de gewon voorzorgen die het gebruik vereischt n^etv' waarloozen. Men weze voorzichtig enwac naar de resultaten die de ontledingen zu opleveren. J Verder zal het kuischen der leidingen het waternet van tijd tot tijd nog stoorm veroorzaken. M™ VANDENDRIES» de la Faculté de Médecine de L et de l'École Dentaire de Bru^lle5 ypRh-' 57, Rue de Dixmude, 57 a CONSULTATIONS tous le&j°UrSde9li, a 12 h. et de 2 h. a 6 h. Le Dirnan a 12 heures.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4