nen en te doen kennen. M. Colaert. 'k Ben blij dat M. D'Huvet- tere zegt in de mate der mogelijkheid. Het oud reglement opgemaakt ten tijde van M. Vanheule en waarvan, geloof ik, nog drie exemplaren bestaan, wordt nog altijd ge volgd voor zooveel het toepasselijk is. Doch daar dit oud reglement elk jaar nog wijzigin gen ondergaat en nieuwe reglementen ge maakt worden, ware het een heel groot werk al deze reglementen ineen te schikken. M. Declercq. Ik dank eerst en vooral ML Vanderghote voor zijne dankzegging, alhce wel ik met zoo te handelen slechts mijn plicht heb volbracht. Moesten er raadsleden zijn die mij in 't een of 't ander kunnen raad geven, ik zal dit steeds met dank aanvaarden. Aan M. D'Huvettere moetik antwoorden dat ik reeds de reglementen voor wat straten en wegen betreft verzameld heb, hetgeen een begin van uitvoering zijner vraag uitmaakt. M. Missiaen. Ik sluit mij aan bij de motie van dankzegging voor de gedane beplanting, doch moet er aan toevoegen dat dit geweldig afsteekt met den tegenwoordigen slechten toestand der straat van de statie naar den Dickebuschsteenweg. M. Declercq. Over een tiental dagen werd deze straat door den reinigheidsdienst gansch gekuischt, doch dit baat niet veel ge zien de vele putten die zich daar bevinden. Hiervoor werd reeds aangedrongen bij den Dienst van Bruggen en Wegen, die ervoor verantwoordelijk is. M. Colaert.We doen dus wat we kunnen. M. Bonnet. Ik zou willen vragen den raad voortaan enkel 's avonds bijeen te roe pen, derwijze alle raadsleden toe te laten zoo regelmatig mogelijk op de vergaderingen tegenwoordig te zijn. MVandamme. Dit zal tijdens de mede- deelingen besproken worden. M. Glorie. Je voudrais dire également un simple mot. Après les souhaits auxquels vos soi-disant amis ont répondu par un silen ce de mort, après les fleuts adressées a M. Declercq, je m'étonne qu'on n'ait pas dit un mot pour le plus zélé et le plus dévoué qui vient de nous quitter, nous ne savons mème pas pourquoi. Je pensais que tout au moins M. Declercq, qui le remplace, aurait comblé cette lacune et je suis tout surpris qu'il ne touche pas cette question, alors que sans contredit M. Van der Mersch a droit a un hommage public pour tous les services ren- dus. MColaert. Nous lui avons écrit qu'il méritait tous les éloges et il a répondu aux témoignages de sympathie lui envoyés. Je pense que maintenant vous serez tranquillisé. M. Sobry. L'hommage public lui sera rendu par la lecture de la lettre qui lui a été envoyée. II. Openbaren Onderstand Openbare verkooping van verscheidene perceelen grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating een aantal perceelen grond, voor eene gezamenlijke oppervlakte van on geveer 45 ha. en die zich rond verspreiden op 26 verscheidene gemeenten, openbaar te mogen verkoopen, hetgeen haar moet toela ten een aantal harer gestichten te herstellen en andere te voltooien, daar zij hiervoor, spijts al haar aandringen, de haar verschul digde vergoedingen voor oorlogsschade in geld niet kan ontvangen. De heer Sobry, ver slaggever, vindt deze verkooping een goede beslissing van wegens de Commissie van Openbaren Onderstand en denkt dat het ge raadzaam ware dat de Raad zich bij deze zienswijze voegde. M. Bonnet. In princiep zijn wij alle ver kooping vijandig en zullen ons er telkens tegen uitspreken. De noodige opzoekingen zouden eerst dienen gedaan te worden om te weten of de Commissie van Openbaren On derstand geen andere middelen heeft om aan geld te geraken. M. D'Huvettere. Ik kan mij niet aan sluiten bij de gezegden van M. Bonnet. I hans verkeeren wij in bijzondere omstandigheden, de onroerende goederen hebben eene ver- koopweerde bereikt die wij nog nooit zoo hoog gezien hebben en wij kunnen niet voor zien of dit zoo zal blijven. Het is dus voor zichtig gehandeld van wegens de beheerders van gestichten hunne goederen te verkoopen aan dien prijs, mits een goed beleg te vinden van den koopprijs. Deze verkooping ver rechtvaardigt zich ook nog daar zij dienen moet voor den heropbouw onzer gestichten van oude mannen en vrouwen die nu nog in ballingschap moeten leven. Ik weet niet waarom men de vraag der Commissie van Openbaren Onderstand niet zou mogen in willigen, gezien zij dan hare schulden zal kun nen betalen een spreekwoord zegt Die zijn schulden betaalt, verrijkt zich daarbij zal het grootelijks medehelpen tot de ver fraaiing der stad. Ik vraag dus, niettegen staande de verklaring van M. Bonnet, deze verkooping goed te keuren. M. Missiaen. Niet alleen uit princiep, maar wij zien ons tevens verplicht tegen deze verkooping te stemmen omdat wij absoluut geen vertrouwen kunnen hebben in de wer king eener Commissie die zoodanig samenge steld is dat het grootste gedeelte der bevol king er uitgesloten is en wel juist die men- schen die er het meest van noodig hebben. Welke reden bestaat er om in den schoot dier Commissie iets te verduiken, om er stelselmatig elk andere partij uit te sluiten 't Is een schande dat de weezen- en ouder lingengestichten nu nog niet herbouwd zijn, en wij zijn volledig t' akkoord dat dit een allernoodzakelijkste punt is dat geen uitstel meer dulden kan. Zij zeggen dat er geen andere middelen bestaan daar wij er niet vertegenwoordigd zijn weten wij het niet, doch wij denken wel van ja. Zoo, onder ander, is er een zekere hofstede van 35 ha. groot nu nog verpacht voor ongeveer 6000 fr. per jaar, terwijl zij thans, zonder overdrij ving, eene pachtweerde moet hebben van 3o a 35.000 fr. Ik stel de vraag om te weten, en we hebben dit recht, of dit waar is of niet. Zoo ja, kan de Commissie van Openbaren Onderstand reeds geld maken alleen met het herzien der pachten. Vervolgens stel ik voor dit tweede punt tot de aanstaande zitting te verschuiven. M. Colaert. Wij zullen hierover inlich tingen nemen bij de" Commissie van Open baren Onderstand en U haar antwoord mededeelen. M. D'Huvettere. Dat belet niet dat wij over de vraag der Commissie van Opénbaren Onderstand vandaag nog zouden stemmen. M. Missiaen. Jawel, het antwoord dat ons zal gegeven worden zal mogelijks aan leiding geven aan andere leden om insgelijks tegen de verkooping te stemmen. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand houdt er aan deze zaak zoo spoe dig mogelijk opgelost te zien. M. Missiaen zelf zegt dat die werken doodnoodig dienen gedaan te worden. Om reden dat er misschien een hofstede verpacht.is aan den ouden prijs, mag men dergelijke gewichtige zaak niet verdagen. M. Glorie. Je suis de l'avis de MM. Sobry et D'Huvettere et j'estime que ces souppons injurieux ne peuvent se justifier. Je pense que, si un socialiste faisait partie de cette Commission, rien ne changerait. Les membres n'ont pas manqué d'étudier cette question avec toute l'attention qu'elle mérite et, de plus, c'est pour effectuer des travaux d'utilité publique. Mais la cause principale de tout ce mal c'est l'Etat qui est en défaut, et c'est la que notre parlementaire, M. Mis siaen, aurait dü faire entendre sa voix. MMissiaen. Ik heb niet gewacht tot dat Gij het mij gevraagd hebt. M. Glorie. C'est un tort que nous aurions de ne pas accéder a la demande de la Commission de l'assistance publique. M. Colaert. En tout cas noUs 7 rendre hommage aux membres de «- °ns mission. M. Leuridan. ce«e C0 In beginsel zyn wij te; gen elke verkooping gekant omdat dit Ve beteekent. Doch daar wij hier te kiezen™'02 ben tusschen twee kwalen: niet verkoo" ook niet herbouwen of verkoopen Penen verarmen, verkiezen wij het tweede B'T^ gelegenheid houd ik er aan te wijzen fout van den Staat die geen eer doet aarf gegeven woord, en deze doenwijze te schaal vlekken. M. Missiaen. - MM. Leuridan en Glo stellen de zaak verkeerd voor. Die "e sjouwen moeten heropgericht worden. De zaak weten of er elders geen geld kan gevonden worden. Zoo het moest blijken van ja, stel ik die Heeren de vraag of ze nog voor de ver kooping zouden stemmen. M. Colaert. -- Onderzoekt eens al de voet stappen van o is en van de Commissie van Openbaren Onderstand, en nog zijn wij er niet gekomen. M. Missiaen. Ik vraag om mijn voorstel van uitstel ter stemming te leggen. MLeuridan. Ik steun die vraag. De kaïholieken en liberalen stemmen «neen» de socialisten en fronters ja Dit voorstel is dus verworpen. Thans wordt de vraag om toelating, door de Commissie van Openbaren Onderstand aan de Stad gericht, ter stemming gelegd. Stemmen ja MM. Colaert, Sobry, De clercq, Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieu- wenhove, Glorie, Vander Ghote, Capoen, Laton en Leuridan. Neen: MM. Messiaenen Bonnet. M. Vandamme onthoudt zich. III. Openbaren Onderstand. Openbare verkooping van Boom en. MBonnet. In tegenstelling met de vorige vraag zullen wij er ons thans niet tegen ver zetten, daar het geen onroerende góederen behelst. Deze verkooping wordt eenpariglijk goed gekeurd. IV. Stedelijk kerkhof. Grondvergun- n in gen. Een aantal vragen tot grondvergunning worden aan de gewone voorwaarden aange nomen. V. Gasmeters. V'erkuringsprijs. Vermeerdering. De gasmaatschappij had vroeger aan den gemeenteraad eene vraag gericht om den huurprijs der gasmeters te mogen brengen in verhouding met den prijs van het gas, zoo zou b.v. een gasmeter van 5 bekken een huurprijs betalen gelijk aan 3 m3 gas. Deze vraag werd in een vorige zitting verworpen, maar nu dringt de gasmaatschappij nogmaals aan, en M Declercq heeft hierop een onder zoek ingesteld en een verslag opgemaakt, waarvan M. Sobry lezing geeft. Voor den oorlog betaalden wij 35 cm. per maand als huurprijs van een gasmeter, thans 2 fr. 52, wat niet in verhouding is met de tegenwoordige waarde van een gasmeter ver geleken bij die van vóór den oorlog- Thans zijn er 4200 gasmeters in dienst en geregeld komen er vijftig per maand binnen ter her stelling, wat groote kosten vergt. Volgens art. 29 van haar kontrakt is het de maat schappij toegelaten den huurprijs jaarlijks1 te herzien. Ten andere zal het heel zeker voor zichtig zijn de tegenwoordige voorstellen van vermeerdering te aanvaarden, zooniet zal e Maatschappij, ingevolge beslissing eene Commissie ingesteld bij Koninklijk zonder twijfel toch gemachtigd worden huurprijs te verhoogen en dit m'ssc^ieno01- veel minder voordeelige voorwaarden v ons, zooals het geval zich reeds heeft voorg daan in de gemeente Elsene. je MVan Nieuwenhove. Jo m étonne voir le Conseil changer d'avis en ®oin deux mois de temps. En Décembre cey.o])S mande fut rejetée a l'unanimité etnous peu disposés a accorder a la ^o®. 'ia.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2