Dokter D. PEENE van den V.O.S., Vlaamsche Oudstiij- Jft beloofd de leeuwenvlag op het Stadhuis fdoen uithangen. 4 ColMvt- Ik heb dat niet beloofd maar n énkel gezegd dat ik dit goed vond zoo de ^missie hiervoor haar toestemming gaf. leur id MiDe mede-verantwoorde- .uen zijn nog de liberale partij, le parti de f prance en de socialistische, die allen men Belgische partijen uitmaken, wat ze 1 ons doet verschillen, ons, Vlaamsche [rationale partij. Wat nog de waarheid is, 't is Mkleine leeuwenvlaggen reeds besteld waren iol versiering der tribunen en nadien werden feezegd- Iemand die hier tegenwoordig is Jan dit bevestigen. y[. Coiaert. Wie bedoelt gij jl. Leuridan. M. Declercq. (Deze knikt bevestigend). De V.O.S. was nog zoo toege vend geweest het militair muziek op het feest te laten uitnoodigen. Met mij zou het niet waar geweest zijn. Wij hebben die fiere man nen aan 't werk gezien op 't front en we ken nen hunnen moed als er geen gevaar is. Met mij zouden ze hier niet komen pronken hebben ,0p de kosten van de Ypersche lastenbetalers. En, Mijnheer de Ondervrager, wat zegt gij fan die honderden vlaamsche steden en ge meenten die fier zijn die onnoozele vlag aan den gevel van hun gemeentehuizen te hangen? M. Missiaen. Ha, ze is onnoozel M. Leuridan. Gansch den dag van den ^7" Juni pronkte ze hier te Yper aan de post, een officieel staatsgebouw. M. Misstelen. Dit was de provinciale vlag ,gn niet de vlaamsche vlag. M. Leuridan. Toch wel de zwarte leeuw •op gouden veld. M. Missiaen wil zich uitgeven als vlaamschgezind, en 't is met het geld der Walen dat hij hier in de St Jacobstraat een paleis heeft kunnen bouwen. M. Missiaen. Waarvoor wij hen dank baar zijn. M. Leuridan. Gij dacht toen zeker niet aan uwe broeders die te Leuven en in de Borinage gevallen zijn ©nder de kogels der zelfde mannen <jie hi®r t« Yper de Vlamingen -chargeerden M. Missiaen. Ja wel, ik dacht er aan. M. Leuridan. De vlaamsche gouwdag, "Mijnheer de ondervrager, werd nogmaals niet ingericht door de frontpartij, 't was de V. O.S., het hoofdbestuur van Brussel dat zulks op zich nam. M. Coiaert. Zij hadden ons beter met rust gelaten. M. Leuridan. Het is o©k zeer interes sant vast te stellen dat de proletariër Mis siaen, de salon socialist, er bij was om toe te juichen toen ze het volk uiteensabelden. M. Missiaen. Dit is gemeen gelogen, 'k was er niet bij. M. Leuridan. Wij zullen ervoor zorgen dat het nooit meer gebeure dat er zoo tegen de ziel van 't volk gehandeld worde. Tijdens de laatste verkiezing hebben 2000 Yperlingen -genoeg bewezen hoe zij de handelwijze van M. Coiaert afkeuren. Wij zullen zien dat maatregelen getroffen worden, en hiervoor rekenen wij op de hulp der vlaamschgezinde katholieken die, 'k verhoop het toch nu \yij hier zijn om hen aan te moedigen, zoo laf niet meer zullen handelen. M. Glorie. Monsieur le Bourgmestre, je tiens a tenir (a promesse que j'ai faite que je vous assisterais quand vous seriez attaqué a tortet, les adversaires politiques m'ayant enterré depuis longtemps je suis descendu du mei, oü je me trouvais trés bien, prévenu par la voix tonitruante de M. Leuridan que quel- que chose d'anormal se passait. Non, M. Leuridan, nos enfants ne sont.pas morts pour urie question flamande, ils sont partis a l'appel du Roi, et sont tombés pour la Patrie, pour la Belgique. Prétendre qu'ils sont rnorts pour la P landre ■c'estun grossier mensonge, que grace a votre facilité de parole, vous arrivez a faire accroire a des gens par trop crédules, mais, contre lequel protesteraient tous nos morts s ils P9T" vaient se réveiller. La vi.lle avait décide d'honorer, sans distinction, tous les enfants tombés pour la Patrie, et il est honteux que, *Iesenfants d'ifpres, meaés il est vrai pai des «hangers, soient, par manque de respect en- vors les morts, venus troubler cette •éremo- ffie, voulant en profiler pour faire une mani festation politique. Au surplus, c'est bien a tort M. Leuridan fiue vous prétendez, vous et vos amis, que ^ousêtes les seuls a vous intéresser au sort Peuple flamand. A maintes reprises cleja, 1 entendu prononcer, non sans dédain, e mot k fransquillon Mais voulez-vous bien m en donner une définition S'il veut simple- ment signifier, que certains flamands savent apprecier les beautés de la langue franqaise, reconnaitre les mérites d'un grand peuple voisin et ami, et se souvenir que, par milliers des enfants de France dorment dans nos cimetières a cöté des nótres, s'étant sacrifiés pour la défense d'un même droit, dans ce sens, je suis, quant a moi, fier de l'être et j ajoute que c'est de loin préférable que d'avoir des sympathies pour les Allemands. Oui, les flamands ont intérêt a connaitre la langue franqaise, allez done dire le contraire aux milliers d'entre eux qui vont journellement gagner leur pain en France Quant a la division de la Belgique, que vous préconisez, elle entrainerait la mort pour la Flandre elle-même. Voila comment vous défendez les intéréts des Flamands, mais les yeux des égarés s'ouvriront. Et pour terminer, M. Leuridan, permettez-moi de vous dire, bien que vous n'ayez prêté le serment de fidélité a la Con stitution du peuple Beige, que du bout des lèvres, que vous l'avez cependant prêté, qu'il vous lie et que, si vous osez prétendre le con traire, que vous n'êtes pas digne de siéger parmi nous. Applaudissements M. Leuridan. Moest het mij mogelijk geweest zijn hier te zetelen zonder dien eed af te leggen, dan had ik dat zeker niet gedaan. M. Coiaert. Comment En ce cas cette place n'est pas la vötre. M. Leuridan. Ik ben er en zal er blijven en mogelijks nog renfort krijgen. M. Missiaen. Ik bestatig een feit dat M. Leuridan veel ronkende zinnen maar geen feiten heeft aangehaald. Hij heeft niets bewe zen en mijn gezegden niet weerlegd.Tochheeft hij er aan geholpen om dien verfoeiden Coiaert weer als burgemeester te doen benoe men. Alles wat hij wist vol te houden is de herhaalde leugen dat ik de gendarmerie zou gefeliciteerd hebben. Een spreekwoord zegt Liegt en blijft liegen en er zal altijd iets van overblijven. Hij heeft ook niet gezegd hoe hij zal zorgen om dergelijke feiten te voorkomen. Alleen is het vreemd dat het juist degenen zijn die eraan medegeholpen hebben, die nogmaals doorzijn hulp het Schepencollege uitmaken. Ik vraag aan M. Leuridan meer eerbied te hebben voor de dooden. Üw doel is alleenlijk de arbeiders te verdeele-n. Hierin zijn de kristen demokraten niet gelukt, nu is het de beurt aan de fronters dit te beproeven. Hierop wordt in deze gespannen stemming de zitting te 6 u. 45 geheven, waarna de raad met gesloten deuren voorts blijft zetelen. N. v. d. R. Jammer dat wij de rede van M. Leuridan niet zoo uitgebreid kunnen geven als die der andere sprekers. De reden ervan is dat zijn taal ons te onverstaanbaar voor komt, door den uitheemschen tongval dien hij er zoekt aan te geven en door de hooge en vergezochte bastaardwoorden die er in voor komen, zooals tf stigmatiseeren ironie Sarcasme en nog meer. De vlaamsche taal is nochtans rijk genoeg om geen vreemde woorden te moeten gebruiken. ^ISeri-mrscie Nieuws BINNENLAND. Yper. Aan het Geel Huis Dicke- buschsteenweg, werden drie lijken van Fran- sche soldaten gevonden. De stoffelijke over blijfsels werden naar het Fransch krijgskerk- hof op den Kemmelberg overgebracht. Woensdag avond, om9 u., ontriggelde de tram Veurne-Yper rechtover de hofstede Ver- biese. De locomotief stuikte in de gracht en kon maar Donderdag morgend uitgehaald worden, twee reizigerswagens ontriggelden daarbij. Gelukkig werd er niemand gekwetst. De heer Théo Dehaene, timmerman, wonende Boomgaardstraat, is Donderdag middag van zijn rijwiel gestuikt met het ongelukkig gevolg dat hij terecht kwam in de vitrien van den bloemenwinkel A. Deprost- Deeoninck, op den hoek der Boter- en Mond- straten. Het ongeval werd naar het schijnt veroorzaakt door het verkeerd zwenken van een wagen. De heer Théo Dehaene werd aan de handen licht gekwetst. Gelukkiglijk, want 't kon erger zijn. Zillebeke. Een militaire vrachtauto, met schietvoorraad geladen, reed alhier in eene gracht. Het voertuig werd geheel ontredderd. Gelukkiglijk werd er niemand gekwetst. Gheluwe. Op het gehuchtArtois ontstond er brand in den suikerijast van den landbouwer Odiel Watteyne. Door het spoe dig en flink optreden der brandweer kon het magazijn gevrijwaard worden. De schade is door verzekering gedekt. Gehoerd bij den Ontvanger der belas tingen, waar E. H. Pastor van Z.... gekomen was om er aan zijne burgerplichten te voldoen. De Heer Ontvanger Mijnheer de Pastor, hebt ge nog altijd uw hondje -Ja. Gij zult dan ook moeten denken om ervoor eene nieuwe medaille aan te koopen. Wel, die heeft er nog twee van verleden jaar. Ja maar, gij zult U toch moeten voorzien van eene nieuwe fiscale medaille voor 1927. Hum, als 't zoo voort gaat, dan zal mijn hondje weldra gelijken op een officier... met zijn borst vol medaillen Statiestraat, 18 YPER Specialiteit voor Mond- en landziekten Gebitten en Misgroeide Tanden. Te St Gillis (Brussel) heeft een 45 jarige man zich door gasverstikking gezelfmoord. - Te Thisselt is een 26 jarige wielrijder ia de Brusselsche vaart gesukkeld en verdronken. Te Gentbrugge is een 34 jarige wielrijder in de Schelde gevallen en verdronken. Te Anseghem is een 46jarige motocyclist verongelukt. Hij laat een weduwe achter met 6 kinderen. De heer Auguste Hamman, senator voor het arrondissement Oostende-Veurne-Dixmut de, is te Oostende overleden. Uit het Lefebvredok, te Antwerpen, werd het lijk van een onbekenden man opge- vischt. Men vermoedt een misdaad. Te Moll (Antwerpen) heeft een vader van vier kinderen zich in een beek verdronken. In de werkhuizen Ougrée-Marihaye, te Ougrée (Luik) werd een 52 jarige werkman doodgepletterd. Te Frasnières,op de spoorbaan Charleroi- Namen, werden twee werklieden onder een instorting bedolven en gedood. Te Marchovelette (Namen) is de43jarige baron E. de Gaiffier d'Hestroy uit een venster van het 2e verdiep gesprongen. De ongelukkige, die sedert eenigen tijd aan zenuwkrisissen leed, is aan de gevolgen eener schedelbreuk bezweken. Te Heyst-op-den-Berg werd een 16 jarige boerenzoon aan een onbewaakten over weg door een trein verrast en in stukken gereden. Te Ste Agatha-Berchem (Brussel) botste een auto tegen een tram. Een man werd ge dood. Twee andere werden zeer erg gekwetst. Te Boom is een maalderij afgebrand. Vier werkmanswoningen werden insgelijks een prooi der vlammen De schade is gedeel telijk door verzekering gedekt. Om het komiteit van het Invalidenhotel te Brussel toe te laten de invaliden te vargas ten die uit de provincie naar de hoofdstad geroepen worden, heeft de Koning een jaar- lijksche dotatie van 10.000 frank toegekend. Een geweldige brand heeft Zondagnacht het depot der Pharmacie Centrale van België, ingericht Philip de Chasnpagnestraat, te Brussel, in asch gelegd. De schade bedraagt drie millioan frank. Burgemeester Frans van Cauwelaert heeft de leden van Kamer en Senaat uitge- noodigd om heden Zaterdag, 5n Februari, een bezoek te brengen aan de Antwerpsche haven ten einde zich rekenschap te geven van den vooruitgang der werken van de Kruisschans, het kanaaldok en de verbindingsgeul. Te Mechelen werd uit het water der Zenne het lijk van een beenhouwer opgevischt, De ongelukkige was in het water gevallen. Te Gilly (Henegouw) is een vrouw in een regenput gevallen en verdronken. Te Montignies-sur-Sambre werd een 21 jarige mijnwerker onder een instorting bedol ven en gedood. Te Belleghem bij Kortrijk is een motor rijder doodgevallen. -x Te Monceau-sur-Sambre werd een 23 jarige Mechelaar door een locomotief ver morzeld. Te Antwerpen werd een 53 jarige vrouw toevallig door een revolverschot gedood. De onvrijwillige dader moest binnen enkele dagen met de dochter van het slachtoffer in het huwelijk treden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5