Pour l'inaupralioii du Moment nale Maatschappij voor Krediet aan de Nij verheid. Maar langs dien weg bekomen de belanghebbenden geen de minste voldoening, daarom stel ik voor te vragen dat de nijve- raars en handelaars op denzelfden voet zou den gesteld worden als de andere geteister- den. MLouis Geuten Des pourparlers ont été entamés en vue d'octrover aux commercants et aux industriels une ava-nce de 5o Fort peu d'intéressés ont pu bénéficier de l'avance de 25 déja consentie. Je propose en consé- quence de retnettre cette question a la pro- chaine séance. MArthur Butaye Patientons done encore quelques jours. J'espère une decision fa vota ble sinon une campagne extrêmement vigou- reuse seraentamée pour obtenir gain de came. {Adhesion.) La question sera done reportée a l'ordre du jour de la prochaine séance. 3) Lij instellingen te Wervick, te Komen, enz. en de vergoedingen voor onteigeningen De heer volksvertegenwoordiger D' H. Brut- saert die met de meeste belangstelling die ingewikkelde zaak heeft gevolgd en er stellig aan hield de huidige vergadering bij te w onen, bevindt zich in de volstrekte onmogelijkheid zulks te doen daar zijn tegenwoordigheid ver- eischt wordt op het verlovingsfeest zijner dochter. De heer Geuten De nieuwe alignementen zijn al lang vastgesteld maar de Staat moet in ziin straten nog belangrijke werken uitvoeren. Ik stel voor den heer Bouckaert, Algemeen Bestuurder van Openbare Werken,uit te noo- digen de verwoeste streek te komen bezichti gen en, voornamelijk, de gemeenten Komen, Wervick en Staden. Certaines rues ont été ou devront être ex- haussées. Les propriétaires ont dü ou devront exécuter des maqonneries supplémentaires pour fondations, etc., travaux pour lesquels ils ont réclamé ou réclameront des indemnités spéciales au ministère des travaux publics. Je préconise une réunion, a Wervicq, de tous les ayants-droit. L'assemblee décide d'adresser, au ministre compétentune requête relative a ce sujet. De heer Blontrock Te Staden hebben al de belanghebbenden hun vergoedingen ont vangen. Le déléguéde Comities La rue du Moulin, latéraleala grand'rue exhaussée, est a la com mune et l'Etat a obligé la commune a payer, mais cette dernière ne s'exécute pas. M. Louis Geuten Ce fait est une consé- quence de l'exhaussement de la grand'rue. II appartient aux Ponts et Chaussées de payer. 4) De Onderstanden De heer Louis Geuten Over die kwestie had ik een onderhoud in het Ministerie. Daar werd me verzekerd dat al de klachten moeten gezonden worden aan den heer Devos, Toe ziener der Domeinen te Brugge of aan den heer Deduytschaever, Algemeen Bestuurder bij het Ministerie van Finanticn te Brussel. De afgevaardigde van Gheluwe Op ons gemeentekerkhof staat er een groote abri Ze zullen er al het ijzer van wegnemen maar de gemeente zal al den afval moeten wegrui men. De heer Frimout (Zillebeke) Aan wie be- hooren die abris Aan de particulieren of aan den Staat Zonder twijfel aan den Staat, aangezien zij betaald werden en dat het ver boden is ze zelf weg te ruimen. Een wet heeft ten andere uitdrukkelijk bepaald dat ze aan ■den Staat foebehooren. De heer Vuylsteke (Gheluwe) Ik werd be taald voor den grond van een abri die afge broken werd, de puinen ervan beslaan meer dan het dubbel van gezegden grond en het is mij verboden den atval te doen weghalen. Verleden jaar werd, op verzoek van den Staat, een algemeene optelling der onderstan den gedaan. Te Zillebeke waren er nog 5oo en te St-Jan nog 169 op één hof Een afgevaardigde Het kontrakt is dubbel zinnig opgesteld. Aangezien de Staat geen uitwegen voorzag om tot de abris te geraken kan iedereen zich tegen de afbraak verzetten. Er wordt besloten aan voornoemden heer De duytschaever een exemplaar aan ie vragen van het lastenboek betreffende de afbraak der onder standen èn de bepalingen ervan in Het Yper- sche over te drukken. 5) De vergoedingen aan de pioniers» De heer Bettoni Vermeulen (St-Jan) Op Woensdag 9 Februari heb ik mij naar de Motocültuur begeven ten einde er den Heer De Boeckx te sprtken nopers de beta ling der pioniers Ik had het genoegen er den Heer Bestuurder Boereboom aan te treilen. Na het doel van mijn bezoek uiteengezet te hebben, zegde mij de Heer Boerebooni dat al de pioniers die in het arrondisse ment Yper in orde zijn, betaald zijn geweest. Voor wat Staden betreft hebben zijne dien sten zich over een paar jaar, toen zij zich nog te Brugge bevonden, speciaal met deze gemeente bëzig gehouden er kunnen daar geene meer overblijven. Wij vragen niet beter dan te betalen. Er blijven nog een paar dui zend vragen hangende in gansch het oude front. De Heer De Boeckx gaf mij, met zijne ge wone vriendelijke dienstwilligheid, volgende inlichtingen en raadgevingen Bij den oproep vóór Nieuwjaar in Het Ypersche verschenen, hebben zich velèn aangeboden, waarvan slechts een 25 «pioniers» waren. Deze hebben voldoening bekomen. De oproep was niet gericht tot dezen die voor gewone landschade moesten vergoed worden, drainage, enz... In het arrondissement Veurne en ook in Kortrijk zijn er nog eenige pioniers wier bundels in orde zijn en die nog niet betaald zijn omdat de bevoegde diensten van de tribu nalen voor oorlogsschade de noodige stukken aan de Motocultuur niet overmaken. Redens waarom bundels van pioniers niet in orde zijn Niet indienen van een vraag tot vergoeding door den eigenaar. Verkoop van het goed waarbij veelal de oorlogsschade niet medeverkocht is geweest. De Heer De Boeckx stelt voor Door tus- schenkomst van de Federatie der Geteister den mag een lijst ingediend worden van al de pioniers welke voorde destijds ingestelde kommissie verschenen zijn, en die nog geen vergoeding ontvangen hebben. De lijst moet vermelden naam, woonplaats van den pionier ligging der schade, naam van den eigenaar, eene kolom blijft open Mijnheer De Boeckx zal er de reden der hapering in schrijven. Er blijft nog wat geld beschikbaar om de pioniers te betalen. Dat blijft er nu nog voor dezen die recht hebben. Er is nog voor een i5.000.000 landbouw- schade (draineeringen, enz.) te betalen. Sedert September betaalt men niet meer niettegenstaande door de Motocultuur al het noodige gedaan wordt om de betaling te vereffenen. Een afgevaardigde Dank aan de tusschen- komst der L ederatie zijn er eenige gemeenten waar de pioniers betaald werden. Maar de heer Vanh..., eigenaar van vele hofsteden op West - Roosebeke en Oost- Nieuwkerke, weigert volstrekt de stukken te teekenen en zoo kunnen zijne pachters niet betaald worden. Zulks is grootelijks te be treuren. 18.000 dossiers werden van de Motocul tuur teruggehaald om door de Rechtbank van oorlogsschade bekrachtigd te worden. Daaruit spruiten ongemeen veel kosten en vertragingen voort die feitelijk geen het minste hut opleveren. Ingevolge het voorstel van den heer bestuur der De Boeckx zal in het aanstaande num mer van Het Ypersche schijnen, tot al de geteisterde geme""0^ ons arrondissement gericht, waarbi^' Vaa Pioniers mmissi mis te doen uitbellen dat al de reeds voor de plaatselijke schenen en tot nu toe nog geen Ver ontvingen, de inlichtingen waarvan ko welke Ver. hierboven onverwijld zouden opstu" de Federatie der Geteisterden of dL tingen bezorgen tijdens de aanstaand"114 gadering van i3 Maart 1927. 6 Ver' De vergadering wordt te 4 i/4 u Tout le monde remarque que les de la Porte de Menin sont trés bavauj avancéset que les Anglais ont vu grand et ont 1 v VOU l donner un caractere tout spécial a la f dont ils rendront hommage a la bravoure'd" leurs soldats tombés au champ d'honneur Que de noms de braves il y a dans les gale ries du monument 1 En les lisant, on se dit que nombreuses sont les families AnglaiSes touchées par la perte d'un de leurs membres dans le saillant d'Ypres. Et l'on se demands aussi avec tristesse si les families Anglaises pauvres pourront jamais, une fois dans leur vie, venir prier sur la tombe de leur fils époux ou frère, ou faire un pèlerinage aumo' nument, oü, si le brave est disparu, ils auront la consolation de voir le nom si cher gravéi tout jamais dans la pierre. Aussi dans mon humble esprit d'ancien combattant et invalide Beige, agermélepro- jet que voici lu) De former un comité ayant pour but faire appel aux habitants d'Ypres, sans dis tinction d'opinion, pour loger et nourrir, i ou plusieurs personnes et cela pendant deux jours que dureront probablement les cérémo nies d'inauguration. 2°) De demander au Gouvernement le parcours gratuit ou tout au moins réduit, sur le territoire beige, pour les dites families, 3°) De se mettre en rapport avec un comité Anglais qui aurait pour but d'indiquer les families pouvant bénéficier de la chose et ferait des démarches prés de son gouverne ment pour l'obtention du parcours gratuit sur le territoire anglais. 4°) De faire appel aux propriétaires d'autos pour conduire, la veille ou le lendemain l'inauguration du monument, les dites families au cimetière oil repose leur parent. En l'occurrence le comité pourrait aussi examiner la possibilité de recevoir périodi- quement les families Anglaises nécessiteuses. En lisant ce projet d'aucuns se diront c'est la l'oeuvre d'un anglophile. Qu'ils se trompent, pour moi c'est avant tout une ques tion humanitaire. Et puis n'est-ce pas u* occasion unique de montrer aux Anglais q111 ont requ tant de réfugiés Beiges et notammen' des Yprois, que malgré la misère de la Belgi que d'après l'armistice, que malgré les Pr0 messes non tenues des gouvernements allies, le beige n'oublie pas et a encore du coeure la reconnaissance pour les braves venus loin pour la défense de leur pays et du nöW Ma plus grande joie serait de voir a chaque familie Yproise. lors de l'inaugura^ du monument anglais, une familie d hum anglais ayant perdu un des leurs au c^anl^j} bataille. Et je connais trop bien le cceur e générosité du peuple Yprois pour crotre la chose ne se fera pas. Jean GEUTEN ancien combattant et inv> nalités N. B. De plusieurs person j'ai causé de la chose, je n'ai re?u d encouragements (ce qui m'a incite a P eet article). Un des principaux ville a mème promis son concours spontanément. bü«f hoteliers etc' :el» wnrdt Hnnr rl^n

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2