hbt ypersche- LA RÉGION D'YPRES iondagrust - Repos dominical Bijvoegsel Supplément rekelijkscb Overzicht Les Statues de la Cathédrale de Si-Martin Br ill ante Soiree Madame Albert DELAHAIJT Aux Amities francabes Déclarations-Passavanf f ZIELMISS*. N laargang, N 45 19 Februari 1927 7' \nnée, N° 45 19 Février 1927 puitschland. - Deze week hielden de I tionalistische werklieden eene groote ver- Üering, waaraan tegenwoordig was prins Lar van Hohenzollern. Minister Koch legde zijne tegenwoordigheid eene plechtige ver ing af, die niet van belang ontbloot is ,penieuwe regeering, zegde hij, is gesteund |0or het grootste gedeelte van het duitsch 0letariaat en de stad Berlijn is heelemaal Nationalistisch geworden Zich verder uit rende over de verantwoordelijkheid betref- lende de schuld aan het uitbreken van den jorlog rieP hij uit De eer der duitsche ferklieden eischt dat men gedaan make in de Geschiedenis met de fransche leugens die de schuld van den wereldoorlog op ons schui len Bij het uiteentrekken der vergadering neven de veertig deelnemende afveerdigingen rje Wacht am Rhein aan. China. De aankomst der engelsche ver- ;terkingstroepen heeft er veel toe bijgedragen lom den toestand te verbeteren en wat meer kalmte in de gemoederen te brengen. Enge land stuurt nog immer nieuwe versterkingen af. Volgens berichten, langs Turksche zijde verworven, zouden de Russische Soviets een versterkingsleger te been brengen bestaande uit vrijwilligers van Turkestan en Mongolië, ten einde hulp te bieden aan het Cantonleger. Polen. De spanning tusschen Duitsch- and en Polen wordt nog steeds sterker. Eene Poolsche afveerdiging die te Berlijn onder handelen moest om de handelsbetrekkingen tusschen beide landen te regelen, heeft alle betrekkingen met de duitsche gezagvoerders afgebroken, aangezien het Reich eerst de twestie wilde bespreken der duitsche werk lieden in Polen. België. In de belgische kamers kregen wij eene ophefmakende redevoering te hooren van den heer de Broqueville. Als antwoord op den uitleg gegeven door Minister Vander- velde aangaande de toegevingen gedaan aan Duitschland in zake bewapening, miek deze rede grooten indruk. Immers was de heer de Broqueville minister van oorlog in 1914 en is het thans, in 1927, weer. Beter dan wie ook kent hij de toestanden van toen en van nu. De heer de Broqueville zeide in hoofdzaak: Ik stel er prijs op, uwe aandacht te wekken op het feit dat het land, volstrekt beroofd van alle grensversterking, wijd open staat voor allen inval. Onze toestand is dus veel gevaar lijker dan in 1914. Hij wijst er namelijk op dat de duitsche Reichswehr met 3oo.ooo wel afgerichte mannen ons legertje, dat geen minsten rug- noch zijsteun zou hebben, veel rapper zou inbeuken en uiteendrijven dan in 19*14, zonder dat onze toevallige bondgenoo- ten zouden tijd vinden om bij te springen vooraleer België overrompeld ware. Daarom is 't dat Duitschland er zoo aan houdt om de Rijnbezetting te zien verdwijnen. En waarschijnlijk komt het ertoe. Gedurende 6 jaar heeft men de eene toege ving gedaan na de andere In de maand Mei 1921 vergaderden de bcndgenooten te Londen en bepaalden de duitsche schuld op i32 mil hard mark goud; geen drie jaar daarna namen zij akkoord met het Dawesplan, dat eene aan zienlijke vermindering dezer schuld voorzag. Intusschen werd het Roergebied bezet, maar korts daarop weer ontzet, zonder iets beko men te hebben, 't Keulengebied wierd insge lijks verlaten. Daarna kwamen de toegevingen van Locarno en Duitschland werd opgenomen in den schoot van den Natiënbond. De Rijn bezetting werd gaandeweg ingekrompen en op 3i Januari 1.1. zeggen de bondgenooten vaar wel aan de bewapeningskontroolMen vergete dan nog niet m aanmerking te nemen dat de verbondenen hun eigen bekommeringen ver getend medegeholpen hebben om den finan- cieelen toestand van het Reich te helpen vlot maken». In 1870 stelden de Duitschers aan Frankrij de voorwaarde geen einde aan de bezetting zoolang de oorlogsschuld niet betaald is Indien de Ltzetting moest een einde nemen en dat Duitschland moest weigeren zijne beta- hngen voort te zetten, wat dan Geen gai an ie ®eer dus oiwel geen geld meer, ofwel... een •neuwe oorlog Te meer daar de betalingen die nog te doen zijn steeds belangrij 'er wor den volgens de bepalingen zeil van het awes plan. KIK. Douze statues en pierre d'Euville sortant des ateliers d'art du sculpteur De Beule de Gand, viénnent d'être placées a l'intérieur du choeur a une vingtaine de mètres de hauteur. Les huit statues de 2 mèt. 46 de hauteur, pesant chacune douze cent kilos, représentent 1) Saint Martin, patron de la paroisse. 2 et 3) Saint Amand et Saint Liévin, pre miers missionnaires de la région d'Ypres. 4) Saint André, patron de l'église primitive. 5) Saint Augustin,patron des moines Augus- tins de l'abbaye de St-Martin. 6) Saint Omer, patron de l'évêché de Thérouanne, dont le siège fut transféré a Ypres, après la. destruction de Thérouanne par Charles Quint. 7) Sainte Walburge, patronne du Chapitre de Furnes qui fut transféré ici lors de la fon- dation de l'évêché d'Ypres. 8) La bienheureuse Marguerite d'Ypres. Les statues des quatre Evangélistes, ont 2 mèt. 24 de hauteur et pèsent chacune un mil- lier de kilos. Ces ceuvres d'art remplacent les statues détruites par le bombardement. Elles sont du meilleur effet et complètent le superbe choeur de notre cathédrale. Puissions nous voir bientöt l'achèvement de la toiture et des voutes du vaisseau gran diose qui s'élève comme jadis au dessus de la cité Karnavaistoet Het inrichtir.gskomiteit heeft de eer het publiek ter kennis te brengen dat reeds meer dan 3o groepen en wagens hunne deelneming voor voormelden stoet ingezonden hebben. Dit feest belooft dus prachtig te wezen. Yper herleeftdit is de leuze der inrichters. Dat deze die nog begeeren deel te nemen aan den stoet zich doen inschrijven ten laat- sten Woensdag 23 Februari, van 7 tot 8 ure 's avonds. De inrichters bedanken deze die het hunne reeds bijgebracht hebben voor het welgeluk- ken van het feest en verhopen dat nog talrijke groepen hunne deelneming zullen inzenden. HET KQMITEIT Verfaillie Paul, Van Egroo Georges, Ver meulen Gilbert, Gruwez Aimé,Duthoo Henri, Gillis Gustave, Flepts Henri, Vermeulen Hector, Neys Jean, Coulembier Jules, Caene- peel Edmond, Angloo Nestor, Vasseur Ach., Laheye Emile, Coffyn Eugène, Vandeweghe Georges, Depuydt Daniël, Theeten Léon, Masselus Gustave. Le vendredi 11 février dernier, M. Fichejet, directeur du journal Le Midi a Bruxelles, est venu donner une trés heureuse conférence sur la Tchécoslovachie. Le conférencier, qui connait a fond la Bohème et les Balkans, paree qu'il réside dans ces pays plusieurs mois par an, nous a donné sur la campagne et les villes de la Tchécoslovachie des aper- qus et des clichés du plus haut intérêt, tant au point de vue touristique qu'au point de vue historique. L'audience regrettait que la con férence dut prendre fin et a manifesté sa satisfaction par de bien vifs applaudissements. Quelle belle ville, Prague, et que de gran- dioses montagnes en Bohème Si les voyages ne coütaient si cher... Harmonie YpHana Al de leden worden dringend uitgenoodigd op het DANSFEEST van Haandag 28 dezer, om 8 uur, in de zaal Oud Yper De eereleden die, bij vergetelheid, geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben zijn verzocht zich te wenden tot den Voorzitter, Aimé Gruwez. Tous les me mbres sont instamment invités au BAL du Lundi 28 courant, a 8 heures, au Vieil Ypres Les membres protecteurs qui, par oubli, n'auraient pas regu d'invitation sont priés de s'adresser au Président Aimé Gruwez. Mardi 22 Février 1927, a 20 heures trés précises, en la Salie du Vieil Ypres Place de la Gare Musicale,dramatique chorégraphique offerte par la Section Dramatique aux Membres des A. F. et a leur Familie. Belangrijk Bericht De Burgemeester der stad Yper maakt bekend dat het rijtuigverkeer op het baanvak Elverdinghe-Yper zal onderbroken worden, ten einde er de buitengewone herstellings werken te kunnen uitvoeren, vanaf 21 Februari 1927 tot 28 Juni 1927, uitgenomen binst de Paaschfeesten, 't zij van i5 tot ig April 1927 inbegrepen. Tijdens de onderbreking zal het verkeer gedaan worden langs Yper- Kaai-Weg wijzer-Boesinghe-Elverdinghe, of Boesinghe- Zuydschote Reninghe-Loo. Yper, den 18 Februari 1927. De Burgemeester R. COLAERT. au bureau de ce journal INécrologïe On nous prie d'annoncer le décès de née Valentine Baudts survenu le Vendredi 11 Février 1927, dans sa 32eannée. Les funérailles ont eu keu a Tournai, sa ville natale, le Mercredi 16 Février, dans la plus stricte intimité. Un service pour le repos de son ame, sera célébré a Ypres et annoncé ultérieurement. Ypresi5, rue Saint Nicolas. Le présent avis tient lieu de lettre de faire part. Bedanking De familiën Opsomer en Gesquière bedan ken hartelijk de personen die de begraving hebben willen bijwonen van Losjisse Gesquière godvruchtig overleden, den 14 Februari 1927. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Februari,om 8 uur, in St Niklaaskerk tot zielclafenis van Vrouw Oetavie Tansgin© Echtgenoote van Charles Pyncket. Jules en Odile Den Exter laten aan vrien den en kennissen weten dat er een ZIELMIS voor de afgestorven familieleden zal gezongen, worden op Zondag 27 Februari, om 8 1/2 uur, in de kerk van St Niklaas. De Apotheek van La Pharmacie de M' VA N O B A E Y S Bo terstraat u Rue au Beurre is ALLEEN OPEN reste seule ouverte le op Zondag 20 Febv Ditnanche 20 Fév- M llllllllilffl*""

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 9