Chambre de Commerce et d'Industrie Het Ypersche Waterstelsel in 't Verleden PAAR DEN FEEST Voordracht van den Heer H. Vermeulen aan de Handel- en Nijverheidskamer van Yper (Vervolg) Ons land begon een tijdstip van vrede te beleven. Overal zag men nijverheid ontstaan, ook te Yper werden pogingen in dien zin aangewend. Maar de stad stond met een allerellendigst waterstelsel dat niet toeliet aan de nijverheid het noodige water te ver zekeren. De jaren van droogte 184c, 1846, l857, 1859, 1864 waren erge jaren van be proevingen voor de stad. In Juni 1859 lag Zillebekevijver droog en in den bodem ervan werden beetwortelen gezaaid Dickebusch- vijver was ook zoo goed als ledig en van 17 September tot 22 December waren de Yper- lingen verplicht water te halen naar de vestinggrachten die ook schier ledig stonden en slechts een groen vuil nat bevatten. Deze treurige toestand werd veroorzaakt door het feit dat het water bijna heel en al verloren ging door de beken, door de grach ten der vestingen en het oneindig en onbe kend stelsel van buizen en pijpen. Het gele verd water was daarbij nog gevaarlijk voor de openbare gezondheid daar het, in vele plaat sen, door de inzijpeling der riolen bevuild was. Dan, gelijk zooveel eeuwen vroeger, drong de waterkwestie zich met geweld op. Maar gelukkiglijk had het menschdom reeds veel veroveringen gedaan die het toelieten met meer gemak en zekerheid dit vraagstuk op te lossen. De metaalnijverheid was erin gelukt buizen voort te brengen in gietijzer tn ook in staal. Het boren naar water met stalen buizen was aan de orde van den dag. Doch twee pogingen, hier in 1847 en i860 gedaan, lever den geen uitslag op. Overigens, de boringen te Belle en te Oostende op 't einde van de ig' eeuw uitgevoerd en welke veel dieper gedaan werden, leverden wel water maar niet van vereischte hoedanigheid. Want ook de scheikunde had grooten voor uitgang gemaakt en deze kon reeds de wateren rangschikken volgens de stoffen die er in oplossing zijn. Men wist reeds welke van die stoffen nuttig en welke nadeelig waren, 't zij voor den mensch, 't zij voor de nijverheid. Door de ontwikkeling der nijverheid en der steden was de waterkwestie een der voor naamste bekommeringen voor degenen die deze gemeenschappen bestuurden. Ook zag men overal scheikundigen en aardkundigen die dit vraagstuk bestudeerden. Ter eere van de mannen die Yper gedurende de tweede helft van verleden eeuw regeerden mag er gezegd worden dat zij op dit oogpunt al het mogelijke hebben gedaan en dat hunne be sluiten 't gevolg van rijpe en langdurige opzoekingen waren.Geen één van al de geleer den die op dit oogpunt eenige ervaring ver worven hadden die niet naar Yper geroepen werd. Wanneer men de geschriften van dien tijd doorbladert dan ontmoet men er gedurig de beroemde namen van André Dumont en Bias, van Leuven Kemma en Van Ertborn, van Antwerpen Franpois, Bergé, Verstraeten, van Brussel Van Ermengen, van Luik Swarts, van Gent en anderen nog. En wie een gedeelte dier tijden beleefde herinnert zich de langdurige en wetenschappelijke ge schillen over bovengrondsche en ondergrond- sche wateren, over deze van Dickebusch en Zillebeke en die welke men in voldoende hoeveelheid door ondergrondsche leidingen in de zandheuvels v.an Zillebeke en het Hooghe hoopte te kunnen vergaren. Men mag zeggen dat het Oude Yper met hart en ziel tot de oplossing van dit belangrijk vraagstuk gewerkt heeft. In 1877 besloot het stadsbestuur het zekerste tegenover het onze kerste te kiezen, in andere woorden, het oude stelsel der waterspijzing door de vijvers te moderniseeren. Het programma, door den heer Verstraeten, bestuurder van den water- dienst te Brussel, opgesteld, beliep tot de som van ongeveer één millioen frank. Een eerste deel ervan bestond in het maken, aan den oever van Dickebuschvijver, van een groven filter, het leggen, tot aan de stad, eener leiding in gietijzeren buizen van o,35 m., het bouwen, nabij de statie te Yper, van een grooten vergaarbak in metselwerk en, van daar, de verdeeling van het water, in gansch de stad, bij middel van gietijzeren buizen. Die werken werden in 1879-1880-1881 uitgevoerd en beliepen tot de som van 364.000 Ir. Aldus was er een eerste punt van het vraag stuk opgelost te zorgen dat de bevolking dagelijks water kon bekomen. De uitvoerders van het werk en de bestuurders der stad ont moetten nochtans een erge ontgoocheling bij het instorten^ in Juni 1882, van een der muren van den vergaarbak. Dit ongeluk en de onvol doende hoedanigheid van het water bespoe digden de studiën tot verdere verbetering van het stelsel. Het voorstel van den heer Temmerman, toenmalige stadsingenieur, werd in 't begin van 1890 uitgevoerd en bestond in het maken van gemetselde kanalen waar het water in betrekking werd gebracht met de lucht en ijzeren roosters, van groote kommen voor bezinking der oxydeerende stofien, van een waterkasteel en een inrichting pompen, door stoomtuigen gedreven. Deze onderneming kostte ongeveer 200.000 frank. Maar dit stelsel bewees weldra onvoldoende te zijn en de stad werd gedwongen zich met Zillebekevijver te verbinden, hetgeen rond de 75.000 frank vergde. Bij het begin dezer eeuw was de toestand dus de volgende Beide vijvers (Dickebusch en Zillebeke) waren aan het waterstelsel ver bonden, de stad bezat een volledig waterlei dingnet alsook een volledige instelling om het water te laten nederzetten en het vervolgens, onder pressing, aan de bevolking uit te deelen. Maar er dient opgemerkt dat het stelsel van waterzuivering door den heer Temmerman ontworpen, noch aan zijn verwachtingen noch aan de voorschriften der wetenschap beant woordde. Deze laatste en voornamelijk de studie der microben was met groote schreden vooruitge gaan en had, aan de gestelde vereischten voor een goed en drinkoaar water, een hetle om wenteling teweeg gebracht. Om het programma en het werk van den heer Verstraeten te voltooien bleven nog het reinigen der vijvers en het zoeken naar een beter stelsel van waterzuivering. De heer Froidure, Ingenieur van Bruggen en Wegen, werd in 1902 met die studie belast. Zijn ontwerp omvatte de gedeeltelijke ont- slijking en afdijking der vijvers den uitleg over verscheidene stelsels van zuivering der bovengrondsche wateren het gebruik van ozoon of andere oxydeerende stoffen, het stelsel Andersen met ijzer (te Antwerpen en in Holland gebruikt), verscheidene soorten filters met grint of zand. De werken aan Zillebeke vijver werden in 1908 1909 uitgevoerd en kostten 88.687 Lank. Deze van Dickebusch, voor 126.713 Ir. 85 aangenomen, werden in 1912 begonnen en, toen de oorlog uitbrak, waren zij reeds uitge voerd tot voor de .som van 95.448 fr. Dat was dus de toestand in 1914. En als men de opsomming doet der opofferingen welke het oude Yper zich getroostte om aan haar bevolking en aan haar nijverheid water van goede hoedanigheid en in voldoende hoeveelheid te geven, dan komt men tot de indrukwekkende som van rond de 900.000 frank, of, in tegenwoordige geldwaarde, meer dan zes millioen. Vervolg en slot toekomende week). d'YPRES L'assemblée générale de Samedi dernier a été trés intéressante et la conférence de M. Sandron sur notre actuelle distribution d'eau et les travaux encore a exécuter fut suivie avec une vive attention. Le long exposé et la documentation particulièrement intéressante, dont M.Sandron agrémenta sa causerie, firent voir cette importante question sous un jour que beaucoup d'auditeurs n'avaient jusque la pas soupgonné.Aussi l'assemblée marqua t-elle a plusieurs reprises par des applaudissements son approbation. M.Vermeulen remercia le conférencier pour l'obligeance avec laquelle il avait accepté de donner cette causerie et pour la peine qu'il s'était donnée pour la rendre aussi intéres sante que possible. II fit ressortir le mérite qui revient a M. Sandron dans la réalisation de notre actuel système d'eau et exprima l'espoir de voir M. Sandron rester parmi nous pour parachever le travail qu'il a si bien com- mencé. Landbouwcomice 'Per Sü JÈk Dj ji J ARLUKSCH EN PRIJSKAMPEN onder de bescherming der stad op Asschen-Woensdag 2 Maart 1937 om 10 ure. PROGRAMMA EERSTE PRIJSKAMP Hengste veulens van één jaar Prijs Verguld Eeremetaal en Zilveren id. id. id. id. id. id. id. id. id. 5o Fr, 40 Fr, 35 Fr, 3o Fr, 25 Fr, 20 Fr, TWEEDE PRIJSKAMP Hengsten van twee jaar Prijs Verguld Eeremetaal en Zilveren id. id. id. id. id. DERDE PRIJSKAMP Merriën van één jaar F Prijs Verguld Eeremetaal en Zilveren id. id. id. id. id. id. id. VIERDE PRIJSKAMP Merriën van twee jaar ie Prijs Verguld Eeremetaal en 2' Zilveren id. 3e id. id. 4e id. id. 5e id. id. VIJFDE PRIJSKAMP Merriën van drie jaar en daarboven 80 Fr, 60 Fr, 4° Fr, 20 Fr, 40 Fr. 35 Fr. 3o Fr. 20 Fr. i5 Fr. 40 Fr. 35 Fr. 3o Fr, 25 Fr. 20 Fr, Prijs Verguld Eeremetaal en 80 Fr. 2e Zilveren id. - 60 Fr. 3C id. id. 40 Fr, 4' id. id. 3o Fr, 5e id. id. 25 Fr. 6e id. id. 20 Fr, ALGEMEENE SCHIKKINGEN I. De. inschrijving van 8 tot 10 uur en de prijsdeeling onmiddellijk na den prijskamp, beide in de benedenzaal van het Stadhuis. II. Deleden wonendein de omschrijving van een der twee Landbouwcomicen, Yper en Kemmel, kunnen alleen met hunne paarde® aan den prijskamp deel nemen het Land bouwcomice Yper bevat volgende gemeenten Yper, Becelaere, Gheluvelt, Langemanj, St Jan, Zillebeke. Bixschote, Boesinghe, Brielen, Dickebusch, Elverdinghe, N00'' schote.Oostvleteren, Reninghe,Vlamertirg e> Voormezeele, Woesten, Zuidschote, Po®ca^ pelle, Passchendaele, Zonnebeke,Neer-Waas ten, Komen, Gheluwe, Hollebeke, WervicK, Zantvoorde, Houthem. Het Landbouwcomi« Kemmel bevat volgende gemeenten K®mroe' Dranoutre, Locre, Meessen, Westnieuwker Ploegsteert, Waasten, Wulverghem, f schaete, Poperinghe, Reninghelst, Weston 1 Crombeke, Proven, Watou en Westvle e III. Men kan zich nog als lid doen insc^rj ven van heden af tot op den dag der priJs bij de Sekretarissen van 't Cornice. IV. De mededingers zijn verantwoorde^ voor de ongevallen door hunne dieren v zaaLt. I 0n- V. Alle onvoorzien geval of geschil z^gn wederroepelijk door de Jury beslist w Gedaan te Yper, den 29 Januari 19 De Voorzitter, (get.) Bruneel deMontP De Sekretarissen (get.) J. Mallisse, Kemmel. (get.) E. Caenepeel, Yper. I®

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4