Le Royal Pé en Fré in 't Front üe Reeks Afzonderlijke en kleine groepen 43. De Oolingfreters of 100 kilonaars 80 24. Clowns 60 12. Fils du Cheik 5o 27. Les cinq Pierrots 4° l5. Cinema Viaene 3o 11. Le Roi de Chine 20 3. Ypersche Kinders 10 13. Limonade Heughebaert D. 10 4e Reeks Vreemde Maatschappijen tellende minstens 10 personen 17. Cirque volant, jong Poperinghe 200 40. Muziek Vlamertinghe 100 Overprijzen 200 fr. Elk 20 fr. 10. Boum-boum et sa familie 5. Harmonie Ypriana 5q. Koning Gambrinus, H. Vermeulen 45. Groep der Slachters 20. Quatrepattes,doublepatteset patachon 36. Reklaamauto van dranken O. Vande- vivere. Eere wacht der Vereenigde beenhouwers Prachtige wagen met gezang Hollandsche margarine. Wagen St Pieters. 37. Fré. Hen we chance get met 't weere Zundage Pé. 't Is niet gelooflijk de stoet is uit gegaan tusschen twee vlagen. Wos er daar volk up de groote markt 't Wos prachtig. Spijtig dat het ol zoo rap moést gaan. Fré. De groep Ypersche kinders wos wel hé, ol die flinke en gezonde kereltjes... en zoovele, 't belooft voor de toekomste. Pc. Maa os je daa ne keer goed rond keek van kleen tot groot 't waren ol goe Yper sche kinders da je zag. 'k Peizen zelve, nu da'n ze dat zoo wel gedaan hen twee jaar te reeke, dat de stad dat zal obligatoire maken. Fré. 't Is een goe gedacht Pé, ze zou'n alzoo zien of de Yperlingen fraai bluven. Ei gie dien tamboer-major gezien met zijn groote moustachen Pé. 'k Hen zijn moustachen gezien maar 'k hen den man niet goed belet, 't Schijnt dat hie 't wel deed en zoo fier wos up ze'n schoon en groot muziek, dat volgde. Fré. De tummermans waren wel hé Pé. Ze zeggen dat ze gaan een groote premie trekken van 't ministerie voor huider uitvindinge. Ge moet weten os het stoffiegoed nog een bitje zal diezen me gaan us meugen kleên met schavelingen en emballage gebrui ken voor voeringe. Fré. Dat zou nog een nieuwe industrie zijn voor de streke. Yper is okijd gekend ge wist voor zijde en lakenfabrikatie. Pé.'- De Fronthengelaars hebben der ook niet nevens geslegen, non dë vie wat had dat volk daar ol meê aan huider perse Fré.Dat wos nu ne keer ol dat ze up- trekken osse gaan visschen in de Boesinghe- vaart blekken doozen en soldateschoen, ijdele bidons en oude djampotten,. boulibief en roestige savels. Pé. Ja, ja, liek da me zegt een vaiiatje van appels en peeren, lnllepertjes, sponsen en geernaars, caracols en kinderhem.detjes. Fré. Hadde die minister, die beloofde dat de schepen gingen binnenkommen in de Kaai in 1925, ze moeten zien passeeren gink hie bles staan kieken Pé. Die visschers hadden feestelijk meu gen een plakkaat meê hen waarup dat er stond hier loodt men Frederik met eene kaa 1 Fré. Pé, jongen, z'hadden geen upschrift noodig meê. 't Wos genoeg van juiste achter huider dat schip te doen volgen van de Cho colaterie-Confiserie des Flandres. 't Wos fijn getrokken. Eerst ol die ongelooflijke dingen die nog eegde tar.de dikke liggen in de vaart. en toens dat schip dat geheel statig volgde en de Kaaie binnenstoomde beladen met olie goe dingen. Pé. 't Wos nog best van het niet te be- lafin met ol die ministerieele beloften anders 't verzonk in de mooze. Fré. En de keunink van China hoe ei den dien gevonden Pé. 'k Gelooven dat dat basje hem hier beter bevindt of ginter in Changaï. Fré. Me weten dat Pé. En 't en is toens nog geen dommen weie, hie spreekt ol wel Ypersch Pé. 't Dinkt me dat de pluime nog den Bacchuswagen wos van de Brasserie es Trois Rois Ze zwommen daar in de wilde en in 't goe bier. Fré. En ze gingen nog niet rap versmoo ren, z'hadden daar nog ol nen fermen engel bewaarder meè. Pé je ging daar in joen kla verges zitten. Pé. 'k Hen bit kans mijn oogen uutgeke- ken naar die Hussards de Montmartie». Wel, wel, dat zijn geheel andere of de die da me zagen binst den oorloge. Fré. Ja maar Pé dat waren les Hus- sir cis de la mort en de deze waren les Hm sards de la vie Pé. 't Waren verre de beste ook, en der waren der daa bie da me zegt kooie mooie. Fré. Ze zeggen dat de cirque volant van Poperinghe weere komt met de Katte- feeste. Pé. Ze zullen wel succes hen Maar Fré, 'k moeten joen en tvvodde vragen- Wat verbeelde daa die Quatre pattes, dou ble pattes en patachon Fré. Dien ezeltriek Pé. - Ja. Fré. Dat wos een levende 'esse aan de snelle geesten van 't ministerie, die dat regle ment uitgevonden hadden voor de taxen up de automobiels. Ge weet 't oud reglement wos o'l goed ge peperd zoodanig dat vele menschen hun auto godvruchtig aan den kant hebben meugen zet ten. Den eenen minister zei Belgen als 't je blieft wat vaderlandsliefde, m'hen geld noo dig, wij verdubbelen de taxen... Maarbiekans ol dat geld gaat dienen om de roeten te her stellen E11 de brave Belgen slikten de pille in... maar de schandalige roeten liggen daar nu nog. Den ander minister die hem remplaceerde, zei Belgèn... zonder os 't je blieft vijf tig ten honderd taxen der bie... en van de straten piepte hie niet. Pé. Ah ja, dat wos den dien die naar den Maroc ging... de straten zijn daar beter om rond te rien. Fré. En dat wos nog nic-t genoeg. De snellaars van 't ministerie kwamen toens nog voor den dag met een ander reglement dat een ware tergerie wos. Om joen een gedacht te geven ze kwamen tellen hoevele toeren de moteur draait... geheel den état-civil up- nemen van nen ouden band da je meê had. Voor een laptje te leggen, ge moest olie soor ten van papieren en bewijzen hen Pé Ge zoet alzoo moeten oltijd nen schrijver meê hen en joen familieboom en een karre voor papieren. Hoe gaat dat ofloopen Fré.'t Is ol ten deele effen, de menschen zullen niet oltijd huider laten in den zetel zet ten. En dien ezeltriek wos een prachtige schets. Dat ze maar de toeren van den moteur tellen Pé. Den ezel verbeelde zeker nen mo teur a gaz pauvre Fré. Geheel en gansch. Pé. En hoe moet dat toen gaan, ge moet de kwitancie up de zichtbaarste plekke plak ken Fré. Justement... maar met dien ezel- moteur 't wos een klein bitje moeilijk van dat juiste daa te plakken. Ge moet weten, 't wos a échappement libre en zelve in den koer van den Casino der wos een bijzondere soorte van essence overgeloopen, 't wos essence en geen essence en toch alzoo esprit de vitriool achtig. Pé. Wel, wel, een klein sputje van dien groenen up huider reglement en 't wos ter plekke 't Wos seffens in een koleurtje ge trokken. Fré. A propos, en den auto Zannekin Pé. - Chic, maar dien man wikkelde nog meer of den lanteern. Wos dat ol van aan die groote flosche te rieken Fré. Neen 't, 't wos van ol 't Komensch roetje te passeeren. Ze zeggen dat er nu gaat een groot con cours ingeschreven zijn om dat roetje in ver zen te zetten. Twee groote prijzen te verdie nen een van Schoenmaker blijft bij uwe leest en een van Yper Proefveld Pé. De menschen zeggen dat de chif- fonmers de Paris"» nu alhier gaan bluven. Ze gaan fortuine maken met ol de oude kuiten dat die vreemde schuiffelaars achter gelaten hen als ze vertrokken zijn. Fré. - En ol die wagens en ol die auto's Pé. Den dien van Yper-Hoekje en Wil- lem-lell wos ook wel. Wos dat een mieren nest en zat er leven in die schutters 1 't Wn« combat - wos Fré. - De veekoopmans waren rw kleed en °°k mtge Pé. - Zwijg der wos een die zfin m ging begroeten en 't mensche vJ,„™anjatje zeuntje niet. verkende he ur Fré. Nog beter, ol den kant van Mont jongen w0s martre der wos eene die geheel ,1-1 5 K°eie we» p, glas bier kreeg van zijn vrouwtje en 4 n sche ontving juiste ols van den vreemd' van de wereld. lllsten Pé. 't Muziek van V' nen keer up zijn post, en de muziekantjes ren wel gegrimeerd. J Fré. Uitgenomen een die in een geheel bezemder geval. Pé - ...Hie wilde niëmands lippen doei plakken. Hie wos in service commandé, fieu Fré. En uze Breydehjes, God liPVen adieu gart joen uit de roete. Pé. Wos dat en twodde met die muils Fré. Ja maar van ue wukke spreek je? Pé. - Van ollegare. Fré. - Dat wos nu nen keer de eerewacht der Breydehjes. Pé. Ja en met een zijn ze bescherm^ van de kroostrijke familiën. Fré. 't Wos wel en stief wel. Maar gelooven dat de onderste muils verlangden om die honderd kilo-muils te zien afstappen Die suikerr.onkeltjes weegden nog al op hun nen rug. Pé. Die beenhouwerinnetjes waren wel Fré. Ge kunt niet beter, z'hadden hun kostuumtje allerbest gekozen en de velotjes waren met vele goeste gepint. Waarlijk ieder een heeft er met vele lof en eere van gesproken. Pé. En de beenhouwertjes waren ook geheel wel. Fré. A ja, maar 't zijn ol joengens van de goe soorte... en z'hen het wel getoogd. Pé. Dat belooft voor de toekomst. Fré En dat ouvergeetbaar oolingske met die 100 kilonaartjes der achter. Dat wos een nuttige Esse. In die diere tijden de men schen kunnen leeren hoe ze met en 't wodvan niet kunnen goed te passé zijn. Pé. Dat is de nateure van de menschen, de Breydehjes met een lapije zijn ze schoone en met een oolingske ze zijn vet. Fré. En nu -en dan eenen demi laten indruischen. Pé. Ze zeggen dat er eene wos die toch zoo gelukkig wos van ze zoo te zien blinken in hun velMaar de slachters waren zoo rood! Fré. Dat is van oltijd te werken in 't bloed. Dorlje zat toch wat bleek in zijn kar- ret je. Pé. 't is dat 't juiste up nen slecht moment paste. Maar up den wagen wos het wat stille. Fié. 't Wos daar gewicht genoeg up, maar 't wos ol niet kunnen gaan geliek of dat ze wilden. De muziekant wos er niet, en ze kosten ook niet pareeren comme il faut, en geen upschriften uuthangen. Pé. Hadden ze upschriften ook Fré. Wel, wel, upschriften g'had er bie gekieschen dat 't zoo aan joen herte ging gaan. Pé. Maar Fré toch. Fré. - Ja maar het zijn groote Ypersche kinders, os je wilt spreken van Ypersche kinders. Pé. Ze waren wel met huider kabotjes, en hun Ypersche kleuren. Fré. Ja maar wacht maar... ter jaren als 't God blieft 't zal nog anders zijn. 'k Gaan joen en 't wod zeggen... maar je moe zwijgen... en bijzonderlijk niet zeggen aan.den meneere van 't Ypertje, den dien zou 't in 't Gazetje zetten. De zeilden avond hé, der is daar een klein beenhouwertje geheel den nacht gaan zitten peizen wat da ze t naaste jare gaan doen... En os hie 's nuch- tens ol late naar huis ging hie heed nog moe ten weere keeren hie had zijnen inktepo laten staan. NB. Pé en Fré door bijzondere omstan digheden de kavalkade niet hebbende kunnen genoegzaam nagaan, verontschuldigen zich zoo vele belangwekkende en zeer verdienstelijke sroe pen niet te hebben kunnen beschrijven. Oetnandez paHout Ie meilleur des 41. 46. 3o. 1 «iguï wos nn„

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2