meenteraad van Yper Verslag der Zitting ;an Maandag 28 Februari 1927 ipt op het gesteld uur, dus om :8 uur, t het publiek, wat minder talrijk dan 1S de vorige zittingen, in de vergaderzaal daten en de zitting geopend verklaard, n .tegenwoordig MM. Colaert, burge- iter-voorzitter Sobry en Lemahieu, jenen D'Huvettere, Van Nieuwenhove, ie, Vandamme, Vanderghote, Capoen, n, Missiaen, Bonnet, Bossaert en Leuri- raadsleden Versailles, secretaris, vvezig VI. Declercq. - Proces-verbaal der zitting van 3i Ja- 11927. Na lezingervan, gegeven door Heer secretaris, wordt dit proces verbaal er opmerkingen goedgekeurd. Colaert.- M. Declercq is afwezig daar inpasselijk is, doch het is voor mij een egen u te mogen verklaren dat hij thans de beterhand is en binnen enkele dagen aat zal zijn opnieuw zijn gewoon werk te chten. Ik neem deze gelegenheid te baat te wenschen met iedereen dat M. De- :q, die aan de stad reeds zooveel diensten :zen heeft, rap zou mogen genezen zijn. Politiebevel. Goedkeuring. M. -y geeft lezing van het uitgegeven policie- i betrekkelijk den Carnaval, waarbij :n verkleedingen en vermommingen toe ten zijn en het dragen van een masker ïg verboden is op de carnavaldagen, en gt aan den gemeenteraad dit besluit te :n goedkeuren. Dit wordt dan ook gedaan eenparige stemmen. I.Stadseigendommen. Aankoop door Staat van 5g a. 82 ca. grond noodig voor irichting der statie. Beraadslaging. Hging. e verk rop van dezen grond, noodig voor nrichting der statie, werd vroeger reeds ist, doch in den loop der onderhandelin- is er een klein misverstand opgerezen, ns vraagt de Staat, bij zijnen brief van 5 ruari 1.1., den verkoop van dezen grond, re geschiedt voor de principale koopsom 86.606 fr. 24, uitdrukkelijk te doen goed en door den gemeenteraad, opdat er zoo 1 voorbehoud meer zou gemaakt worden, e heer Schepen Sobry, verslaggever, stelt in dien zin een nieuwe beraadslaging te en, om zoodoende de stad toe te laten in :zit te kunnen komen van den koopprijs grond reeds verkocht sedert 1925. e voorgestelde beraadslaging wordt met meene stemmen goedgekeurd. J. Aankoop door de stad van een perceel d. r is spraak van het deel grond, eener >tte van omtrent 100 v.m., dat nog vaag t liggen aan den hoek der Groote Markt er Dixmudestraat, waar vroeger de «Café 'Union op stond. i. Sobrx geeft kennis van de gehouden fwisseling, waaronder een schrijven door tad gericht aan den heer Ingenieur van ggen en Wegen, in datum van 23 Maart waarbij hem gevraagd wordt bij zijn uur aan te dringen om dezen grond te en kosteloos aan de stad Yper atstaan. beweeg eden worden aangegeven dat een >t deel van dit perceel ingepalmd werd in ipenbare wegenis en het overschot gansch sschikt is om er een huis op te bouwen, 'ijl de stad er hare bibliotheek zou kunnen chten. Voor dit gebouw werd door den Coomans, stadsbouwkundige, leeds een 1 opgemaakt en de raming ervan voorziet uitgave van ongeveer i5o.ooo Ir. 1 datum van 17 Juni 1926 werd omtrent Ie schrijven gericht aan den heer Minister Financiën. Daarop het de Ontvanger dei istratie en Domeinen aan de Stad weten de weerde van dezen grond bepaald werd 30 fr de v.m. Toen bood de Stad, onder rbehoud van goedkeuring door den Ge- :nteraad, 3o fr. de v.m. Het Beheer der neinen antwoordde dat het erin toestemde 3 grond af te staan mits 40 tr. de v.m. en onkosten en in een laatsten brie! voeg e erbij dat deze toestemming enkel verleend 'd onder voorbehoud dat er, tijdens de '■"afgaande bekendmaking in het Staats ie geen bezwaar zou ingediend worden dezen afstand uit ter hand. Van Nieuwenhove. Je ne suis pas v's de paver le prix demandé. .01 s Propriation l'Etat a commis ure gatte, u exproprié qu'une maison au lieu de eux. Maintenant ce terrain ne sert a rien, ne peut convenir a personne et l'Etat aurait bien pu le céder a la Ville pour y ériger sa bibliotbè que, construction qui sera faite dans le genre de la maison de bois de la Porte de Lille. L'Etat a. la conviction que nous tenons beau- coup a ce terrain. Je serais d'avis de lacher ce terrain pour voir s'il y aura d'autres amateurs qui se.présenteront. M. Sobry. Er is spraak een grond te koopen die hoogstens 3 m. 80 breedte heeft op eene diepte van 28 m. Naar mijn oordeel zou er daar enkel een bngenoegzame, ongerievige en onbewaakbare bibliotheek kunnen opge richt worden. De bibliotheekbewaarder zou onmogelijk te gelijker tijde kunnen .nagaan wat er op de drie verdiepen gebeurt. Daarbij loopt men gevaar de 17000 boeken, die wij thans bezitten, in vlam en vuur te zien opgaan met deze in een houten gebouw te verbergen. Dit ontwerp komt mij onmogelijk en gevaarlijk voor en 'k denk dat wij een grooter lokaal vmoeten hebben voor het deugdelijk inrichten onzer bibliotheek. M. D'Huvettere. Het plan is voordezen reeds aanveerd en goedgekeurd geweest, en thans wil men de vroegere zienswijze veran deren. Waar zijn die beter geschikte plaatsen? De bibliotheek is onmisbaar. En daarbij waarom moet de Staat, die in alles het goede voorbeeld zou moeten geven, ontsnappen aan het reglement door de Stad genomen, waarbij alle eigenaars van nog niet herbouwde eigen dommen verplicht zijn deze te omsluiten M. Missiaen.Van wie gaat dit voorstel uit M. Colaert. Van het Schepenencollege. M. Missiaen. Enthans zijt gij het niet meer eens.'t Is waarlijk een schepenencollege van haken en oogen. M. Leuridan. Voorafgaandelijk de kwes tie op telossen, zou men dienen de doelma tigheid na te gaan van het op te richten gebouw en zien of de bibliotheek, gelijk zij thans is opgevat, aan haar doel beantwoordt, M. Colaert. Het advies van den Heer Coomans is in alle opzichten zeer gunstig. Daarbij zal het opgevatte ontwerp grootelijks bijdragen tot de verfraaiing van het uitzicht onzer Groote Markt. M. Leuridan. De verlraaiïng van de Markt is niet voldoende. Gij kunt dan daar even goed een allerprachtigst gebouw zetten dat bewoond wordt door ratten en muizen. De bibliotheek dient niet alleen om het plezier te hebben een mooi gebouw te bezitten. Ik vind dat M. Coomans, wiens bekwaamheid ik hoog schat, uitsluitend de schoonheid van den gevel heeft bet?acht. M. Colaert. M. Sobry is een weinig van gedacht veranderd. Andere liefhebberskunr.en opdagen en op die plaats een minder sierlijk gebouw oprichten, onze Groote Markt on waardig. M. Leuridan. Dit is geen reden. Dan nog kan het schepenencollege drukking uitoefenen. M Missiaen. Zouden wij niet wel doen deze zaak te verdagen, om ons toe te laten het dossier te'onderzoeken. Ik ben in deze zaak niet bevoegd, daar ik de plans niet heb gezien en ik dus niet kan oordeelen of de plaats groot genoeg is om er de bibliotheek in te richten. Ten andere men behoeft niet bevreesd te zijn dat het uitzicht dei Markt door een ander gebouw zou kunnen geschonden worden, immers alle plans dienen eerst aan de goed keuring van het schepenencollege onderwor pen te zijn. M. Vanderghote. - Ik zal geenszins ont kennen dat er aan de zienswijze van M. Coomans veel waarde te hechten is, maar de zienswijze van M. Sobry, die jaar uit, jaar in toegang heeft in de bibliotheek, dient ook niet onderschat te worden. De bezwaren door M. Sobry aangehaald kunnen opwegen tegen het advies van M. Coomans die niets anders be- ti acht heeft dan de schoonheid van den gevel. Ik deel ten volle het gedacht van den achtba ren Heer Schepen Sobry. M. Glorie. je me range a l'avis deM. Mis siaen. La question n'a pas été assez examinee, en tout cas le Collége 11'est pas unanime a plus forte raison le Conseil doit avoir l'occa- sion de l'étudier suffisamment. M. Colaert. Nous pouvons remettre alors a quinzaine pour examen plus précis. M. Van Nieuwenhove. II y a 20 m. de faqade a construire, et, pour peu que le col lége soit un peu exigeant, personne ne voudra de ce terrain. Or il fallait y ériger quelque chose et, au moment oü Fon a élaboré ce projet d'y construire la bibliothèque, l'on croyait que l'Etat nous l'aurait cédé pour rien. Vu," maintenant les exigences de l'Etat, je laisserais ce'terrain ou y mettrais des urinoirs. M. Colaert. Vous descendez bien bas. (rires) M. Missiaen. Ja, maar 't is meer dan noodig. M. Vanderghote:Er zou kunnen nagezien worden een andere bestemming te geven aan dezen grond. M. Colaert. Dit heeft reeds langs alle kanten onderzocht geweest. Misschien een loopgracht Gelach M. D'Huvettere. Dit is onze grond niet en wij hebben daarover niet te beslissen. M. Missiaen. Maar vooraleer iets te koopen, moeten wij toch weten waarvoor wij het bestemmen. M. Colaert. In alle geval zal ik het advies van den Heer Ingenieur ondersteunen. De zaak wordt dus uitgesteld. V. ZwemkomV erordening. Wijziging. Er wordt voorgesteld het reglement van 8 Mei 1886 te behouden mits er de volgende wijzigingen aan te doen De zwemkom zal toegankelijk zijn voor het publiek van af 1 Mei tot 3o September, van 6 uur tot 18 uur, uitgenomen de geboden heiligdagen waarop ze zal gesloten zijn van 10 tot 14 uur de vrou wen zullen er uitsluitend toegelaten worden eiken Dinsdag, Woensdag en Donderdag van van 6 tot 10 uur,; de kinderen beneden de 12 jaar zullen er geen toegang hebben, tenzij zij vergezeld zijn van vader of moeder; de ingang is bepaald op 1 fr. per persoon, ook abonne menten worden afgeleverd aan den prijs van i5 fr. per maand en per persoon, en 45 fr. per maand en per huisgezin de ingang is koste loos den Dinsdag van 6 tot 10 uur voor vrou wen, den Zaterdag van 12 tot i8uur en heilig dagen van 6 tot 10 uur voor mannen men mag in de zwemkom niet rooken, niet blij ven staan bij de cabienen en ook niet langer vertoeven dan den noodigen tijd om een bad te nemen. M. Vanderghote. Te dezer gelegenheid zou ik willen vragen hoe het staat met de herstellingswerken M. Sobry. Van hooger hand wordt de zaak gedurig maar uitgesteld, zoodat wij ons nogmaals verplicht zien de zwemkom te ge bruiken gelijk zij is. M. Vanderghote. Ware er geen middel om een overdekte zwemkom te hebben M. Colaert. Dit ware opnieuw een uitstel voor minstens 1 of 2 jaar. M. D'Huvettere. Ik vraag mij af met welk doel M. Vanderghote deze vraag stelt. Het is toch zeker niet uit vrees var den regen M. Vanderghote. Neen, maar het is om de zwemkom ook in den Winter te kunnen bruikbaar maken, wat heel zeker den wensch is van vele Yperlingen. M. D'Huvettere. Dan moet ze niet alleen overdekt, maar ook verwarmd zijn, wat heel groote kosten zou vergen en daarbij hier onmogelijk uit te voéren is. M. Bojptet. Wij hebben het hier toch wel over de voorloopige zwemkom Alles wat dus hier gezegd wordt over moderne inrichtingen, stortbaden of andere, is nevens de kwestie, 't Is verlorén vlaamsch. M. Colaert. Ja, en ook verloren tijd. M. Glorie. Ik zou een woord willen zeg gen nopens de wijzigingen. Waarom moet er een verschil gemaakt worden tusschen de heiligdagen en andere M. Sobry. Om den bewaker tijd te geven om te eten en naar de mis te gaan. 4 uren vrijen tijd is toch niet te veel. Daarbij is de zwemkom reeds open van 6 uur 's morgens en dit tot 10 uur. M. Glorie. Als ik naar de zee ga, bemerk ik dat het juist op die uren is, rond den middag, wanneer de zon het meest warmte geeft, dat er het meest baders zijn. M. Colaert. De zee is hier nog niit. (Gelach.) M. Missiaen. Ik steun de bemerking \an M. Glorie. M. Vandamme.Ik zou willen vragen dat de woorden vader of moeder vervangen worden door meerderjarige personen daar het de eerstgenoemden niet altijd moge lijk is hunne kinderen te vergezellen. M. Colaert. Laat die zorgen over aan 't Schepenencollege, dat alles ten beste moge lijk zal weten te regelen. Hierop vallen MM. Glorie en Missiaen heftig tegen uit Ge moet dan naar ons oor deel niet vragen. M. Missiaen. Wilt gij reglementen maken die toepasselijk zijn of niet M. Lemahieu. Wij zouden kunnen zetten de kinderen beneden de twaalf jaar moeten

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 3