vergezeld worden door vader oi moeder of een meerderjarig persoon. Voor wat de diensturen betreft, vind ik dat het genoeg is van 6 tot 10 uur en van 14 tot 18 uur. M. Missiaen. Die onderbreking is niet noodig. M. Colaert. Is het te veel misschien omdat er Mis is M. Missiaen. Neen, daarvoor niet. Maar waarom eene beperking juist op dien dag, waarop de werkmenschen het meest tijd heb ben E11 wie is met de bewaking der zwem kom gelast Is het een politieagent M Colaert. Neen, 't is een werkman van stad, dezelfde die verleden jaar door M. Declercq aangesteld werd. M. Missiaen. Gij kunt dien werkman geen twaalf uren werk opleggen, de wet ver biedt zulks. M. Glorie. Men moet dan maar een plaatsvervanger aanstellen. M. Colaert. Wat zal dat ons dan niet kosten M. Bonnet. 't Is niet genoeg zich af te vragen wat dit zal kosten, het belangrijkste is na te gaan welk nut dat niet zal opleveren voor de openbare gezondheid. M. Vandamme. Om wat meer klaar heid te brengen in deze bespreking vind ik het geraadzaam artikel per artikel te verhan delen. Hierop herneemt M. Sobry de lezing van artikel een, en voegt erbij Vóór den oorlog was de zwemkom open van af zonsopgang tot zonsondergang. Zulks kan heden ten dage toch niet meer geeischt worden. M. Missiaen. Ik ga akkoord met het openeren sluiten maar niet met de opschor ting. M. Glorie. Men zal dus artikel een moe ten splitsen vooraleer er over te stemmen. M. Van Nieuwenhove. Wat is dat Heilig dagen (Gtlach). Het eerste deel behelzende dat de zwem kom open is vanat 6 uur tot 18 uur wordt eenparig aangenomen. Over het tweede deel, dat bepaalt dat de zwemkom de Zondagen gesloten is van 10 tot 14 uur, wordt als volgt gestemd Ja MM. Sobry, Lemahieu, Vanderghote, Capoen, La- ton, Leuridan en Colaertneen MM. ü'Hu vettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandam me, Missiaen, Bonneten Bossaert. Dus zeven tegen zeven. Hierop verklaart M. Missiaen dat dit voor stel verworpen is. (Maar, in geval van gelijkheid van stemmen, is de stem van den heer Burgemeester dan niet meer overwegend N. v. d. R.) De overige artikelen worden opvolgenlijk zonder besprekingen aangenomen. Alleen nog M. Glorie doet opmerken dat er zou dienen vermeld te worden dat het een zwemkom is en geen waschkom. VI. Openbaren Onderstand Verkooping uit der hand, aan den Staat van een perceel grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating om een klein perceel grond, deel uitmakende van het Begijnen bosch, uit ter hand te mogen verkoopen aan den Staat om er een Engelsch kerkhof op te richten. Ten andere is deze verkooping zeer voordeelig daar de koopprijs meer intrest zal opbrengen dan tegenwoordig dezen g: ond verpacht is. M. Missiaen. In een vorige zitting heb ben wij gezegd in princiep tegen elke veikoo- ping gekant te zijn, doch daar het hier een buitengewoon geval van algemeen belang is zullen wij er niet tegen stemmen en ons ont houden. Bij de stemming onthouden de drie socia listen zich dus. Al de andere leden knikken ja. VII. Openbaren Onderstand Afstand van pacht. De weduwe Lootens heeft aan de Commis sie van Openbaren Onderstand laten weten dat zij, ten gevolge van het overlijden van haar man, het huis, door haar gepacht in de Meenenstraat, niet zal betrekken. Zij heeft een nieuwen pachter gevonden die haren pacht wil overnemen voor denzelfden prijs. De Commissie van Openbaren Onderstand, mits de wed. Lootens verantwoordelijk te stellen voor den nieuwen pachter, vraagt aan den Gemeenteraad dezen alstand te willen toelaten. Eenpariglijk aangenomen. VIII. Openbaren Onderstand Herop- boüwingswerken van het Rijke Klaren Wedu- wenhof en dammingen in het St Jans Godshuis Goedkeuring. Voor den heropbouw van het Rijke Klaren Weduwenhof waren er twaalf aanbiedei s. e laagste, M. Dewitte, heeft laten weten dat hij in zijne rekeningen gemist was en dus 11 werk niet kon uitvoeren. De voorlaatste aan bieder, M. Maddelein van Boestnghe, aan vaardt dit werk voor de som van 436.481^ r. Voor de dammingen in het St Jans Gods huis is M. Maddelein insgelijks de laags e aanbieder met 9.463 fr. Beide aanbestedingen worden eenparig goedgekeurd. IX. Handels foor Vraag om toelage. Zooals verleden jaar vraagt de Handel- en Nijverheidskamer van Yper eene toelage van l5oo fr. voor het inrichten eener handelsloor. M. Vandamme. Ware het niet mogelijk voor de stad op dien dag eenige feestelijkhe den in te richten. Alle middelen moeten aan gewend worden om zooveel mogelijk vreem delingen aan te lokken. Zoo bijvoorbeeld zou de Stoet, die hier Zondag laatst plaats had. heel zeker doelmatiger ingericht zijn geweest te samen met de handelsfoor. M. Colaert. Wij zullen de zorg hierover aan de feestcommissie laten. M Vandamme. Er zou ook moeten bij de inrichters aangedrongen worden opdat zij veel reklaam zouden maken, bijzonderlijk op den buiten. M. Colaert. - Ja, zelfs tot in Frankrijk- wordt dat gedaan, fGelach). Daarop wordt de gevraagde toelage met algemeene stemmen toegestaan. X. StadseigendommenOorlogsschade aan landgoederen Overeenkomst Goedkeu ring. Den 18 Oogst ig2Ö werd er tusschen.de Rechtbank voor oorlogsschade en de stad c-ene overeenkomst gesloten waarbij aan deze laat ste eene vergoeding van 329.329 fr. toege staan is voor schade onderstaan aan hare landgoederen te Boesinghe. Hierop blijft er nog eene som van 90.332 fr. 20 te ontvangen. Eenpariglijk goedgekeurd. XI. Financiën. Aanvullende kredieten. Deze aanvullende kredieten worden ons opgelegd ten gevolge van meerdere, onvoor ziene uitgaven voor witten van schooHokalen, aankoop en planten van boomen, feesten en plechtigheden, aankoop van meubelen voorde Looye en de openbare verlichting. Daar er niets mag uitgegeven worden, zegt M. Sobry, dat niet gestemd of in de begrooting voorzien is, en ook aan de sommen geen andere bestem ming mag gegeven worden dan deze waarvoor ze in de begrooting ingeschreven werden zonder de toelating van de Bestendige Af vaardiging, vraag ik aan den Gemeenteraad deze aanvullende kredieten tewillen stemmen. Onthouden zich MM. Van Nieuwenhove, Missiaen, Bonnet en Bossaert. De anderen stemmen ja. XII. Mededeelingen•- De stad heeft vanwege de Commissie van Openbaren On derstand, in datum van 12 Februari 1927, een brief ontvangen als antwoord op de bemer kingen door een lid van den gemeenteraad gedaan tijdens de vorige zitting, waarbij ge vraagd werd of het waar is dat eene hofstede van 35 ha. groot nu nog verpacht is aan 6000 fr. Dit antwoord zegt dat het niemand onbe kend is in welke nadeelige voorwaarden de verpachting der landen gedaan werd na den wapenstilstand. De verwoesting der meeste eigendommen van de Commissie van Open baren Onderstand was schrikkelijk, daar allen gelegen zijn te midden de vuurlinie waar vier jaren lang de oorlog heeft gewoed. Deze zelfde bemerkingen werden vroeger reeds door het Stadsbestuur zelf als gegrond aan- veerd. Velen dachten zelfs dat het gewezen front nog enkel goed was om er boschland van te maken. Toch zijn er moedigè mannen gekomen,mettaaien wil bezield,diemitszekere toegevingen van de eigenaars het op zich na men deze woestenij in vruchtbaar land te her schapen. De pachten werden dan ook maar gesloten in 1921, en velen zijn nu nog van kracht. Hierop volgt eene lijst van de ver pachte eigendommen, hunne ligging, hunne grootte en hunnen huurprijs. Er schijnt geen einde te zullen aan komen. M. Glorie. Nous pourrions cesser cette lecture trop longue et trop monotone. Tantót nous serons tous endormis. M. Colaert steunt deze zienswijze en M. Sobry vervolgt dan de lezing van het laatste deel van den brief waaruit blijkt dat de pach ten in voornoemde lijst vermeld doorgaans de pachten zijn van vóór den oorlog vermeerderd met 20 Thans hebben de waardevermin dering van ons geld en de steeds stijgende waarde van de landen deze pachtnrii^ u en al in 't voordeel der pachters gebral? Vele pachten werden reeds herzien en m- al de pachters, de gegrondheid der rede^ inziende, verkozen een nieuwen pacht"?1 teekenen. te M. Missiaen. - Ik wil alleen doen opmer ken dat mijne vraag haar reden van be*taa had en de gemaakte kritieken niet mispLat" waren. Thans blijkt het dat wij niet staa** voor een uitzonderlijk geval, maar dat hel een algemeene regel is de landen zoo goed koop te verhuren. De gegeven uitleg 0m hunne handelwijze te verrechtvaardigen be- I wijst dat de leden der Commissie van Open" baren Onderstand niet op hun gemak zijn. In 1921, wanneer niemand meer twijfelde 'aan het herstel der landerijen, wanneer zelfs boschlanden van vóór den 001 log ontgind en vruchtbaar gemaakt werden, bestond er geen reden meer om dergelijke lange pachtkon- trakten aante gaan aan zulke geringe prijzen Alswanneer private personen er in gelukten zwaardere verplichtingen aan hunne pachters op te leggen, niets belette de openbare be sturen zulks te volgen. Ziedaar de reden van mijne opmerkingen.Misschien zal het nu som. migemijnercollega'sspijtenmij vroegerinmijne zienswijze niet gevolgd te hebben. Nu stelt de Commissie van Openbaren Onderstand hare pachters voor een nieuwen pacht aan te gaan. Maar zij kan dat niet zoolang den voor- zienen termijn niet verstreken is. Vroeger werd er hier gezegd dat de verstandigste per sonen niet altijd het sterkste getal uitmieken. Thans is het klaarblijkend dat zij toch welzoo verstandig niet gehandeld hebben, als zij zich wel willen doen doorgaan. M. Lemahieu. Ik zal enkel eenige woor den antwoorden aan M. M. Missiaen en Bon net, die gevraagd hebben ol het waar is dat zekere hofstede van 35 ha. groot verpacht is aan 6000 fr. Daar ik M. Missiaen niet onder broken heb, verhoop ik wel dat hij dit ook niet zal doen. Ik zal mijn antwoord in drie punten verdeele.n de ontoereikendheid der inkomsten van 1) landen, 2) beboschte eigen dommen en ten derde der geplaatste gelden. Toen wij, in 1919, voor de eerste maal ver gaderden te Paiis- Plage vroeg mij de heer Burgemeester of het waar was wat de heer Minister Anseele beweerde, namelijk dat de gronden in de vuurlinie gelegen voor altijd onvruchtbaar waren. Toen ben ik naar hier afgereisd om dit eens met eigen oogen te on derzoeken. Treinen liepen er nog niet. Ik had niet, zooals Minister Anseele, een auto ter mijner beschikking. Te voet dus ben ik van Poperinghe naar Rousselare gegaan.En inder daad de verwoesting was schrikkelijk daar waar de legers vier jaar gelegen en gestreden hadden, bijzonderlijk van aan paal twee tot aan paal vier, langs den Zonnebekesteenweg. De menschen die toen dezen toestand gezien hebben, die hem kennen, zijn nu niet verwon derd en van hen heb ik nog nooit hooren spreken van spotprijzen. Maar van menschen die in ig2.3 van Meenen gekomen zijn, zooals M. Missiaen, en van M. Bonnet die hier slechts kwam in 1924, kan ik dit aannemen. Wat zag. ik op deze reis Niets dan omwoel de landen, platgeschoten huizen. Ik kwam geen enkel burger tegen. Slechts dicht 'oij Oostnieuwkerke zag ik een kamp van duit- sche krijgsgevangenen. M. Bonnet. Dit waren geen menschen zeker M. Lemahieu. Toch geen burgers. En wat in 't oog springt is dat in heel die stroo' van twee kilometers breed slechts een van a de vooroorlogsche pachters van den L'sc het aangedurfd heeft daar terug te keeren. zal geen namen noemen, maar hij woont daar aan den hoek der Wieltjestraat, langs een Zonnebekesteenweg, rechtover het Franse^ kerkhof. Al de andere pachters hebben ver 0 zen in Frankrijk te blijven, waar zij het vee gemakkelijker hadden. Op den buiten sPie^n men niet van achturen werk, daar is^rnen den arbeid van 's morgens vroeg tot 's laat, en nog zijn er die het van arnroe e ben laten steken. Wat waren nu de landen verpacht Commissie van Openbaren Onderstan Meenen? M. Missiaen. Ik ben nooit geen h weest dier Commissie. M. Lemahieu. Ik zal het U ze^.?oest Missiaen. Daar zijn de landen niet ve^ geweest, en zij werden slechts nog de vet' i3o en i5o fr. per hectaar, prijs üc i_ in 1925 betaald werd, terwijl er werd woeste streek 170 fr. per ha. voor de landen van de Hospicen en voor die van den Disch. i5o fr' ie 11

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4