Lmissie van Openbaren Onderstand lenj waar 4 socialisten, 1 liberaal en Iken zetelen,verpacht nu hare landen ^5 aan driemaal den prijs van 1914 [al i3o fr. Een hofstede slechts is lan 600 fr., omdat het een Leiehof- [Straks in de geheime zitting zal ik Missiaen, de namen der pachters ■en. Isiaen. Dat is niet noodig, ik ken liet Ik vraag mij af waarom M. Le -)0 deze zaak verdedigt. Ik heb toch |ne persoonlijkheid van deze kwestie Iaert. Men kan iemand aanduiden em te noemen. Iuahieu. En wat zegt De Werk- lan Een kopstuk der katholieke |e eene holstede pacht van den I issiaen. Ik heb nooit iemand ge- mahieu. Een tweede punt is de endheid der beboschte eigendom- ze hebben tot nu toe nog niets opge- zij hebben integendeel overgroote gevergd voor herplanting. En daar rendeel der bosschen onderworpen het Woudbeheer, kon de Commissie nbaren Onderstand niet anders dan anten. erde hebben wij de ontoereikendheid belegging der gelden van vóór den waarvan de intresten toen in goud- uitbetaald werden en nu slechts in r franken. Wat zou de Staat nu betalen om denzelfden intrest te heb in 1914? Zevenmaal meer. 'issiaenGij moet dat zeggen aan ister van Financiën. emahieü. Gelijk gij daar zetelt, zou liet moeilijk vallen htm dit te zeggen, it moet niet beweren dat hij geen geld Zijne inkomsten zijn 20 maal hooger >r den oorlog, de lastenbetalers weten loeg. Moest de Staat dus aan al zijn htingen nakomen, dan zou er, bij de burgers vooral, wat meer welstand en ende zijn. Toejuichingen deer Voorzitter tot het publiek Geen [statie, a.u.b., dit is streng verboden. 1issiaenHet spijt mij dat M. Lema- ie zelf in de zaak betrokken is, die ver- ig op zich heeft genomen. Hij die zegt Staat in goudweerde moet betalen, hij in goudweerde Hij heeft hier de ;k gedaan van wat er hem gebeurde. Ik de minister Anseele als een zeer be man in velerlei zaken, maar wist niet landbouwkundige was. Het bewijs dat erklaring niet ernstig opgenomen werd, men toch gekomen is de verwoeste 1 herstellen en er steeds goede zaken gedaan. Geen enkel landbouwer is gegaan. xmahieu. Ik zou er 1 vele kunnen n. Missiaen. Van de Commissie van aren Onderstand van Meenen ken ik Dat er zijn die hier later komen wonen die later komen zien zijn, zal ik niet nen. De reden waarom ik niet vroeger :r kwam wonen, is omdat ik er geen >nd. Ik daag U uit te bewijzen dat eene ire opbrengst niet mogelijk is. Onder ate personen is er niet een zoo onvoor- te werk gegaan pacht te maken voor bijzonderlijk in 1921, wanneei de jkheid van het weder vruchtbaar maken iden onbetwistbaar bewezen was. apoenDie achter het front dure n betalen zijn nog bevoordeeligd bij de rs en zwoegers hier in 't front. En ratsten zouden moeten op denzeliden esteld worden als de eersten Ik kan ït meer verdragen dat zulke dingen worden. Lgrwo/giJ- ninations de Bourgmestres Arrondissement d'Ypres Warncton M. A. Bosschaert. groote Openbare Werken Komiteit der Schatkist heeft de aan ing goedgekeurd voor de buitengewone lingswerken aan den steenweg van ide langs Veurne en Yper naar Rijssel, begrepen tusschen Nieuwpoort en 5 (1 millioen 632 duizend frank). Allerhande i^Biesjws BINNENLAND. Yper. Schrikkelijke ontploffing. De genaamde Vandenberghe René, metser, oud 33 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen en wonende Pauwtjeshoekje, was Woensdag morgen rond 8 1/2 u. bezig met zijn land om te delven toen zijn spade op een obuskop stak. Een geweldige ontploffing volgde. De arme man werd den rechterarm afgeslagen, de lin kerhand afgerukt en had daarbij nog een gapende wonde in den buik waaruit het bloed stroomde. Na een eerste verband ter plaats werd de ongelukkige naar het O.L.V. gasthuis overge bracht waar hij kort nadien aan de gevolgen zijner afgrijselijke verwondingen bezweek. St Jan. Brand. Binst den nacht van 21 tot 22 Februari j.l. is bij landbouwer Josef Dochy, te St Jan, Bruggesteenweg, een haver- schelf bevattende 6000 schoven ongedorschte haver de prooi der vlammen geworden. De schade is bepaald op 10.000 frank. De vernielde haver was door verzekering niet gedekt. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend, doch den 2tn had men reeds bij Dochy met de stoommachien gedorscht. De gemeenteontvanger van Farciennes is op de vlucht gegaan. Het parket van Charle- rói doet zijn boeken en rekeningen onderzoe ken om hec te kort te kunnen vaststellen. Te Langerbrugge bij Gent is een elec- trische kraan neergeploft. Een 27 jarige werkman werd gedood. Twee anderen werden ernstig gewond. Te Cortessem-bij-Hasselt reedeen wiel rijder tegen een kabel die een weg versperde. Het slachtoffer werd in bedenkelijken toestand naar zijn woning gebracht. Te Luik werd een 38 jarige mijnwerker door een ophaalbak doodgepletterd. In de statie van Berzée werd een dag- looner door een trein in stukken gereden. De heer Pieter Lens, vader van den burgemeester van Arendonck, is overleden in den ouderdom van 102 jaar. Te Kinkempois (Luik) werd de brand kast eener fabriek opengebroken en 48.000 fr. eruit gestolen. Te Herenthals werd uit de vaart het lijk van een4t jarigen man bpgevischt. De man, die sedert zes weken uit zijn woning verdwe nen was, werd opgezocht voor erge zeden feiten. Te Frameries werd een 32 jarige mijn werker onder een blok ko.len doodgepletterd. Te Gent werd bij di Lonsbergsbrug het lijk van een 67 jarige vrouw opgehaald. De ongelukkige was sedert den 4" Januari 1.1. uit haar woning verdwenen. Te Thimister had een 26 jarige vrouw zich over enkele dagen aan de hand gekwetst bij het openen .eener blikken doos. Nu is die vrouw in de vreeselijkste pijnen aan de gevol gen dier lichte verwonding bezweken. Zondag werd te Brussel een grootsch en welverdiend huldebetoon gebracht aan Z.D. H. Mgr. Roelens, Apostolisch Vikaris van Opper-Congo, ter gelegenheid van zijn 35 jaren vtrblijf in Afrika. De beroemde vlaamsche kunstschilder Eugène Laermans is door den Koning in den adelstand vi rheven, met den titel van baron. Te Luik heeft een dronkaard zich gezelf- moord met een tas creoline uit te drinken. Te Marchienne-au-Pont viel een 28jarige werkman van 5 m. hoogte. De ongelukkige bezweek aan de gevolgen eener schedelbreuk. Te Herve-Wergifossewerd een I7jarige werkman door een zwaren steen doodge pletterd. Te Anthisnes gebeurde een dergelijk on geluk waarvan een 5o jarige arbeider het slachtoffer werd. De heer Theodoor De Meyer, de hon derd jarige van H aeltert, werd ridder benoemd in de orde van Leopold II. Te Snelleghem werd een jachtwachter door wildstroopers doodgeschoten. Het par ket van Brugge heeft een onderzoek ingesteld. Te Kortrijk werd een man door een trein in stukken gereden. Te Nijvelwerd een 18 jarige werkman onder een zware kist verpletterd, De toestand van het slachtoffer is hopeloos. Te Neeroeteren bij Tongeren is een jongetje in een diepen beerput verdronken. Te Heule bij Kortrijk is een 7 jarig jon getje in de Heulebeek verdronken. Te Auvelais is een 21 jarige man in de Samber gesukkeld en verdronken. Te Leuven is een schaliedekker van een dak gevallen. De ongelukkige is aan de gevol gen der bekomen verwondingen bezweken. BUITENLAND. Een geweldig onweder woedde op de Zwarte Zee. Verscheidene schepen zijn ge zonken. In Bulgarië hebben hevige aardschokken een aantal huizen doen instorten. In een klein dorpje van Anatolië is een vloer tijdens een trouwfeest ingestort. Zes vrouwen werden gedood en tien andere ern stig gekwetst. In de statie van Moral, bij Malaga, botste een postwagen op een reizigerstrein. Drie personen werden gedood en zeven anderen zeer erg gewond. In de fransche haven van Bizerte is een watervliegtuig in brand geraakt en in zee ge vallen. Vier leden der bemanning werden gedood. Een vijfde werd erg gekwetst. Te Viborg (Finland) ontplofte een bom aan boord van een vliegmachien. Twee officie ren werden gedood. Tusschen Tampico en Monterrey (Mex.) is een trein ontriggeld. Er zijn 40 dooden en 70 gekwetsten. Het Engelsch petrolschip «Black-Sea» ontplofte in volle zee. Vier matrozen zijn levend verbrand. Te Tourcoing (Fransch Noorden) is een bank gesprongen. De twee bestuurders wer den aangehouden. Te Giessen (Hessen-Duitschland) ont stond een geweldige ontploffing in een protes- tantsch ziekenhuis. Drie zusters bezweken aan de bekomen brandwonden. Vijf zieken werden nogal erg gekwetst. Te La Rochelle (Frankrijk) is een 48 jarige weduwe in een diepen put gesprongen om de vlammen uitte dooven die haar leven in gevaar stelden. De arme vrouw bezweek in 't water. Te Manilla (Philippijnsche eilanden) werden negen handelshuizen door een brand vernield. De schade bedraagt een millioen dollars. Te N'Gule (Belgisch Congo) werd een adjudant door de ontploffing van een kanort gedood. Te Irebu (Belgisch Congo) werd een luitenant door de ontploffing van een machien- geweer zeer erg gekwetst. In de omstreken van Mossaka, op den franschen oever van den Congostroom, zijn drie kleine schepen gezonken. Dit ongeluk werd veroorzaakt door een geweldigen storm die over gansch de streek heeft gewoed. In de omstreken van Stuttgard (Duitsch- land) heeft een beenhouwer zijn schoonvader, zijn schoonmoeder en zijn schoonzuster ver moord. Daarna joeg hij zich een kogel door den kop. Te Gross Graben (Dantzig) heeft een 21 jarige man zijn vader, zijn moeder, zijn groot moeder, zijn broeder en zijn zuster vermoord. Te Grandluz (Duitschland) heeft een hovenier zes personen met bijlslagen afge maakt zijn werkbaas, zijn vrouw, zijn schoonmoeder en haar drie kinderen. Te Bitterfeld (Duitschland) werd tijdens een feestmaal een flesch alkool geledigd ter eere van een notaris die zijn verjaardag vierde. Een uur nadien was de notaris dood en dertien der genoodigden waren stekeblind. Een onderzoek wordt ingesteld. Een duitsch watervliegtuig is in het meer van Constanz geploft. De werktuigkundige verdronk. Te Johannesburg (Transvaal) werden 35 inlandsche mijnwerkers onder een instorting bedolven. Men vermoedt dat een aantal hun ner daarbij het leven verloren hebben. Met de reddingswerken werd onmiddellijk aange vangen. Bij Lands-End (Engeland) is de grieksche stoomer Stenies vergaan. Slechts één man van de 21 opvarenden werd gered. Te Bilsthorpe (Nottinghamshire-Enge- land) werd een nieuwe koolput overstroomd. 14 werklieden verdronken. In een koolmijn van Ebbw-Vale (Wales- Engeland) had een hevige ontploffing plaats. 21 verkoolde lijken werden reeds opgehaald. Men vreest voor het leven van 5o mijnwerkers die onder het puin bedolven liggen. Te Lens (Frankrijk) werden twee men- schen van Amiens, een man en een vrouw, op geheimzinnige wijze vermoord. Het parket van Bethune ging ter plaatse.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5