Gtambis u Commsrc1] of ö'fnduslris Gemeenteraad van Yper Deze commissie is regel La conférence, donnée Samedi dernier, par MCJ H. Blom a été fort goutée par les nom- brettx membres de notre Chambre de Com mence. Après avoir montré le but de la publicité, il a exposé les principes qui dominent la pro duction d'une bonne réclame. Etayant sa coaférence de nombreux exemples, il a moatré ce qu'une annonce doit contenir et ce qulella ne doit pas contenir, ejtielles parties du texte doivent être rnises en evidence, tandis quji d'autres doivent être moins apparentes, qitelles dispositions doivent être données au texte, etc. La causerie, agrémentée d'une nombreuse collection de réclames de tóutes sortes et dout plusieurs avaient été coufectionnées par le. eonférer.cier, ootint uit vit succes ce dont M: Vermeulen le félicita, soulignant la bonne Requisition que notre Chambre de Commerce a faite par l'adhésion de M. J. H. Blom et suctout par son entrée au sein du comité. Verslag der Zitting wan Maandag 24 Februaii .1927 (Vervolö) M. Missiaen. -- In alle geval hebben de heeren dier Commissie niet bewezen be k vaam te zijn. Ik ben zelfs overtuigd dat er onder hen zijn die voor eigett rekening op een andere manier zijn te werk gegaan Doch tot ditralles heb ik biertoe geen aanleiding gege ven, ik heb enkel een vraag gesteld en ver klaard geen vertrouwt n te kunnen stellen in de werking eener commissiwaar de socia listische partij niet vertegenwoordigd is. M. Colaert. matig gekozen geweest. M. Missiaen. M. Visart de Bocarmé zelf heeft nog verdedigd dat alle partijen moeten vertegenwoordigd zijn in den Openbaren Onderstand. M. Glorie. O ja, wij mogen geen vertrou wen stellen in de Commissie van Openbaren Onderstand omdat M- Missiaen en zijne vrienden er geen deel van uitmaken. Vandaag zal.ik eens in 't Vlaamsch spreken. Vooral omdat de socialistischepartij daar niet verte geusvoordigd is zijn de heeren van het bestuur onbekwaam. Na de rede van M. Lemahieu gehoord en de verontwaardiging van M. •Caprcen gezien te hebben,, mag ik, die geen' persoonlijk belang in de.zaak heb, zeggen dat hehgemakkclijk is thans iu'19-27 te komen zeggen die heeren zijn mis te werk gegaan met op zulke wijze de landen te verpachten. Vele eigenaars voorzagen hoe moeilijk zij hunne landen gingen kunnen verpachter, tot zoover dat velen een, twee tot zelfs drie jaar pacht gratis hebben gegeven eu dan slechts trapsgewijze de pachten op hun normaal peil hebben gebracht. De geldelijke toestand van het land is zoo gevallen en de weerde der eigendommen op zoo onvoorziene wijze ge klommen, dat men heeft moeten bekennen, ook in 't privaat, dat de pachtprijzen morsten verbeterd worden, en bijna allen hebben nieuwe akkoorden gemaakt'. Het is ook begrijpelijk .dat de Heeren van het Bestuur, wanneer zij dooreen pachtkon- trakt verbonden zijn, zich verplicht vinden die pacht te laten voortgaan. Want met de wet -op-de landpachten, die M, Missiaen heeft hel pen stemmen, doen de eigenaars nog niet altijd wat zij willen. Waarom hoelt gij thans uvfcspijtuit te drukken, 'M. Missiaen Wan neer de Commissie van Openbaren Onderstand gestemd wierd, gij waart hier niet en niemand kendeu. Moest gij er zijti er had dan misschien meer verstand geweest in die Commissie Doch ik ben gerust dat het er aan verstand niet ontbreekt,en ik dank'(Te Heeren voor den uitleg die ze zoo goed zijn geweest te willen geven, enkel en alleen om M. Missiaen vol doening te geven. M. Missiaen. Ze besturen gelijk vroeger de burgersregeering, altijd in hun voordeel. M. Colaert. Gij moet dat bewijzen. Of hebt ge misschien den brief niet verstaan Gelach M. Missiaen. Ik moet M. Glorie doen opmerken dat hij niet t'akkoord gaat met zijn eigen partij. Op het oogenblik van de stem- mirg der Commissie werd een socialistisch lid voorgesteld, en deze candidatuur werd gesteund door de liberale mutualiteit. Wat de gestemde wet betreft, M. Glorie vergeet te zeggen dat, in geval van onverschil tus'chen eigenaar en pachter, de vrederec ter tusschen beide komt en de huurprijs >e paalt in evenredigheid van die d<tr omliggen de landen. Men vergeet ook te zeggen dat a de heistellings en herbeplantingswerken vo goed werden door den Staat. Ik be haal rut nogmaals, zoolang de socialisten uitgesloten blijven, kunnen wij geen vertrouwen hebben en twijfelen erg dat er in 't belang onzer klas gehandeld wordt. M. Glorie. Ja, wij weten al lang dat de socialisten uitsluitelijk uit klassenbelang han delen. M. Colaert. Ze gaan de-wereld verlossen. {Gelach.) M. Missiaen. - In 1888 was er geen een socialist, nu zijn er toch al 78 die zetelen in t Parlement. M. Colaert. w' Hebben ze zien komen. M. Van Nieuwevhove. Je m'étonne de l'ignorance du lé,rislateur VI Missiaen. L'autre jour je me suis amusé a lire les consi- dérants de la loi sur l'assistance publique. Et ces considérants disent clairemént que la Commission de l'assistance publique doit être l'émanafion du Conseil Communal. Or au moment de l'éleciion de cette commission il n'v avait ici que des catholiques et des libéraux. M. Bossaert. Qui s'étaient inscallés ici sans elections. M. Colaert. Personne ne peut dire que tout ne s'e-st pas passé legale ment. Vous n'aviez qu'a présenter une listt-, et des éhc- tions nuiaient eu lieu. M. Van Nieuw en hove. - Nous avons 'epu cette petition dont parlait M. .VlisWen. Mats nous n'avions pas le droit de nummer un socialiste cornme mcinbre de la Commission de l'Assistance publique, puisque-la lo.i mème dit qu'elle doit émaner du Conseil Communal. M. Missiaen. In welk artikel staat dit Ik daag U uit mij het artikel te noemen waar vermeld staat dat niet een persoon van andere partijen, dan die welk den gemeenteraad samenstellen, als lid van den Openbaren Onderstand mag gekozen worden. Daarbij moet die stemming geheim geschieden Wij bestatigen toch met zekere voldoening dat wij hier thans talrijker vertegenwoordigd zijn dan de liberale partij. Voor ons is het enkel een kwestie van eerlijkheid en rechtvaardigheid. M. Glorie. Gij schermt nu altijd met die groote woorden VI. Missiaen G'Hebt vroeger misschien ook genoeg geprotesteerd wanneer gij mis kend wierd. M. Sohry. Om deze bespreking te eindi gen stel ik voor volgende motie te stemmen De gemeenteraad van Yper brengt hulde aan het Beheer van den Openbaren Onde;stand en gaat over tot de dagorde. M- Glorie. Men zou er moeten bijvoegen en dankt het voor de gegeven inlichtingen. M. Missiaen. Ik ga akkoord met dit laatste maar niet met het eerste. Ik vraag de splitsing. M. Colaert. Gij moet luisteren naar het geen wij zeggen. M. Missiaen valt nogmaals heftig uit en i oegt er aan toe M. de Burgemeester, gij moogt uw lessen voor u houden. De splitsing, door M. Missiaen gevraagd, wordt verworpen met de volgende stemming Ja MM. D'Huvettere, Missiaen, Bonneten Bossaert Neen MM. Sobry, Lemahieu, Van Nieuw.enhove, Glorie, Vanderghote Capoen, Laton en Colaert onthoudingen MM. Vandamme en Leuridan. Over het gedane voorstel door MM. Sobry en Glorie wordt als volgt gestemd ja MM. Sobry, Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieu- wenhoveGlorie, Vanderghote, Capoen, Laton en Colaert neen MM. Missiaen, Bonnet en Bossaert onthouden zich MM. Vandamme en Leuridan. M. Vandamme. Ik heb mij onthouden omdat de werklieden niet vertegenwoordigd zijn in de Commissie van Openbaren Onder stand. M. Leuridan. En ik omdat ik langs weer kanten te korten en ook verdiensten zie en geen stelling nemen wil in dit debat. 2) M. Sobry geeft lezing van een ontwerp van brief te zenden door de stad, bij den aanvang van zijn zesde bestuursjaar, aan den Heer Eersten minister. Die brief herinnert aan de vreugde die iedereen beving toen de Staat het recht op vergoeding toekende en de plechtige verbintenis nam alles te herstellen. De ingerichte diensten voor landbouwherstel, het H.K.C. dat de gebouwen oprichtte, alles liet voorzien dat de Staat alles he 1 hei stellen. Thans is het voorrecht al z°« ming uit, en onze Hallen en tal V*n aan»e- n andere gebouwen blijven nog op te buiienwandelingen en wegen te wenschen over. Tot s richt aten en, nog °nze met de lot drukt d k - Vecl hoop uit dat de Staat er aan zal houd de I elo ten trouw te vervullen en Yn., der hulp zal laten. niet zon- De verzending van dien brief vVOrrif parig goedgekeurd. 1 een- 3) De Heer Aalmoezenier Dumon Brugge heeft een schrijven aan de stad zonden om hare aandacht te trekken 0 f' werk van den soldatmkring, dat zooveela genante en zedelijke verstrooiing verschaf aan onze soldaten en in de laatste tiiden keltjk uitgebreid werd.. Daar er te Br"""" soldaten van alle steden en dorpen toekoY^ vraagt «ie Heer Aalmoezenier dat cr' gePl het elders reeds gebeurde, eene toelage z gestemd worden om dit werk te ondersteunen1 M. Vanderghote. - Is- er een som voor?' steld door het schepenencollege M. Colaert. - Nog niet, wij raadplegen eerst den gemeenteraad. 8 M. Vandamme. Hoe staat het stadskas M. Sobry. Heel slecht. M. Colaert. Zeis nog nooit anders Steld geweest, motsten wij onzen Schepen* \ai Financiën gelooven. M. Sobry. Yper is geheel em gantch plat geschoten geweest en de kas mede. Onze soldaten worden daarenboven niet uitsluitend naar Biugge gestuurd, en andere steden zou den ons dus ook dergelijke toelage kunnen vragen. Hiermede verklaren zich allen t'akkoord en de vraag om toelage wordt verworcen. 4) M. Sobry. De Stad heelt ook nog een brief ontvangen van de Centrale bouw- en ameublemtntverkers van België, waarbij geklaagd wordt over de ellende en armoede die heerscht onder de talrijke werklooren, en de zedelijke en geldelijke hulp van de open bare besturen ingeroepen wordt,, hetzij door het uitvoeren van nuttige werken of verleenen van toelagen. Ik moet doen opmerken dat het openbaar bestuur niet gewacht heeft tot dezen brief inkwam om weik te bezorgen aan de Yper- lingeri. Heden nog werd de aanbesteding van het Weüuwenhot' goedgekeurd. Meermalen reeds werd er aangc-drongen bij den bevoeg den minister om alle noodige werken uit te voeren, onder meer om ouze vaart te herstel len. Er is zells reeds een ontwerp opgemaakt voor het herstel van het Noorderdrel der Hallen, waar than» <ie notermarkt gehouden wordt. Dagelijks bezorgen wij werk aan 24 stadswerkiieden, hetgeen ons groote opoffe ringen vergt. Het is ons aller vurigste wensch wevk te verschaffen aan alle Yperlingen. Vroeger hebben wij moeten belastingen stem- m-11 op de loonen. Thans.zijn de rollen inge komen van io5o werklieden die voor't jaar 1925 slechts twee franken mweterf betalen. Ik stel voor deze twee franken niet meer te eischen, zoodoende zullen wij nogmaals een bewijs leveren van onze genegenheid voor den werkman. M. Bonnet. Wij betwijfelen de goede ge voelens niet waarmede gij bezield zijt, maar gij bekent zelf dat de werklóosheid erg is en steeds toeneemt. Dat de stad Yper zeil ge troffen is door die ramp blijkt uit het steeds verminderend getal werklieden die dagelijks naar Frankrijk gaan werken. Het is loffelijk dé werklieden te willen ontslaan van het beta len dier twee franken. Maar wat is dat Zelfs nog niet genoeg voor het betalen van een brood. M. Missiaen. Wij zijn gelukkig te verne men dat het Scbepenencollege zich met die kwestie bezig houdt, doch wij voorzien dat de gedane stappen niet zullen afdoende zijn om de nijpende ellende te heelen. Ware het niet mogelijk een buitengewone krachtinspan ning te doen Ik vraag de mogelijkheid willen onderzoeken om den steun van Crisislonds wat te verlengen, al ware maar voor enkele weken. Binnen enkele dagen.zullen die werkloozen door den cmur te het het hun rechten op onderstand opgeschorst zien- Hoe gaan die menschen het dan aanboor^ leggen om aan vrouw en kinderen eten te ver schaffen 't Is een ware ramp. M. Glorie. Je m'associe aux hommages rendus et aux paroles de M. Missiaen. M. Sobry. De Stad heeft reeds 4000 gestemd om 10 te kunnen bijvoegen U werkloozenvergoeding. Is het wel de 10 de stad dit te bekostigen Naar mijn oor

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4