T YPERSCHE- LA RÉGION D'YPREi Êssdagrast - Repos domiifea! Bijvoegsel Wekelijkscii Overzicht Supplément Marie - Albertine DEGRAEVE Honoré - Marie VERMAST f "zielmissen f Jaargang, N' 52 9 April 1927 Zomeruur Opgepast In den nacht van Zaterdag 9 op Zondag 10 ■3 April a.s., te 23 uur, zal de wettelijke tijd met één uur vervroegd worden. Dus Zaterdag avond allen onze uurwerken een uur vooruit gestoken. Attention a l'Heure d'été C'est dans la nuit du Sawaedi 9 au Dimanche xo Avril, a 23 heures, que le temps légal sera avancé d'une heure. Avanqons done tous notre montre d'une heure Samedi soir. A la Société Nationale de Crédit a l'lndustrie A la suite d'une décision de l'assemblée générale de la fédération des sinistrés, une délégatioa composée de Messieurs Geuten (Wervicq), Carlier (Roulers), Raulin (Dinant), A. d'Ennetières (Commas) et Billiet (Hoog lede) s'est rendue mercredi dernier, au «abinet de Monsieur Janssens, Président de cette Banque. Monsieur Butaye (président de la Fédéra tion) était einpêché a cause de devoirs profes sioneels d'y assister. Après de longs échanges de vues, il a été décidé qu'une nouvelle entrevue aurait lieu après remise d'un mémoire relatant la situa tion. Les délégués rendent hommage a la cour toisie et la bonne volonté de Monsieur Jans sens, ancien ministre, et espèrent arriver a «n résultat pratique. L'entrevue commencée a 10 1/2 h. prit fin vers midi et demi. China. De algemeene toestand ia China is nog altijd even beroerd en even treurig. De vreemde mogendheden, waarvan naen een sa menwerkende tusschenkomst verwachtte schijnen niet t'akkoord te zijn om hunnen invloed te doen gelden. Een vertegenwoordiger van Le Matin uit Parijs verkreeg een onderhoud met Chang- Tso Lin. Deze verklaarde als volgt Ik zal mijn doel tot het einde toe betrachten. Gansch het Noorden moet eerst gezuiverd worden van mijne tegenstanders daarna zal ik voor stellen doen aan de Zuidersche legers- Ik zal hun een plan voorleggen om China vrij te maken der vreemde banden en ons eigen volk door handel en nijverheid omhoog te helpen. Doch daaraan kan slechts gedacht worden op ééne voorwaarde door het verwerpen van 't bolchevisme De bolchevikken zijn de vijan den der mensctahaid het zijn lage en verzade- looze samenzweerders die Azië willen in oproer brengen en van ons ongeluk gebruik maken om ons uit te buiten terwijl zij in Europa niet gelukt zijn. Het zijn ongeluks vogels die zich op China-geworpen hebben als op een prooi, terwijl ons volk geen de minste neiging had tot communisme. Helpt ons, voegt Chang-Tso Lin erbij. Men denkt niet genoeg na over de uitgebreide ge volgen die uit deze gebeurtenissen kunnen voortvloeien. Indien het bolchevisme hier zegeviert zal gansch de wereld door zijne theoriën overrompeld worden. Let wel op en zié hoe de bolchevikken vooruitgaan hoe langer gij wacht hoe zwaarder uwe taak zal zijn. Gij zoudt allen moeten samenspannen am de Soviets uit Europa te verwijderen zooniet zijt gij verloren. Engeland. Sedert de laatste werkstaking, die z9o lang geduurd heelt en zooveel verlies deed ondergaan, heeft de Engelsche regeering zich bezig gehouden om middelen te vinden ten einde de vernieuwing van zulke ramp te verhinderen. Het wetsontwerp betreflende deze verhoed- ffiiddelen werd bij eerste lezing goedgekeurd. Ziehier de voornaamste punten van de nieuwe wetregeling 1. Wordt onwettig verklaard, alle werksta king die andere doeleinden beoogt dan de be langen van 't syndikaat, of die eene drukking V'il uitoefenen op de regeering ol de gemeen schap wil bedreigen. n Met een woord wil zulks beduiden da», alle a'gemeene werkstaking als onwettig aangezien tvordt. 7e tnnée, N° 52 9 Avril 1©fT 2. De werklieden die geen deel willen Hemen aan eene staking, zullen door de wet beschermd worden. 3. Alle vreesaanjagende drukkingder leiders op de werklieden is strafbaar. 4. Het is verboden aan de syndikaatleden eene storting te vragen ten voordeele van politieke instellingen tenzij de leden zich daar toe schriftelijk verbinden. 5. Het is verboden aan de ambtenaren der openbare diensten zich aan te sluiten bij de Trade-Unions die politieke doeleinden beoo gen. Zooals men ziet houdt de Staat zich mees ter in geval van staking en verkrijgt door bovenvermelde wetgeving eene doeltreffende macht om stoornissen te voorkomen zooals er zich voordeden bij de engelsche algemeene staking der mijnnijverheid. Spanje. Men komt nogmaals eene samenzwering te ontdekken die zou gesmeed zijn in Spanje tegen Primo de Rivera en zijne regeering. Er zijn nogmaals verschedene hoogere officieren in deze poging tot opstand begrepen. De samenzweringen volgen zich spoedig op in Spanje men is nog bezig met de betichten in de Staatsgreep van verleden jaar te vonnis sen en weer heeft men met nieuwe plan makers af te rekenen Italië. Gedurende gansch deze week ver keerde men nog in onzekerheid aangaande het uitvallen der Italo-Serbische spanning. Thans heeft men meer hoop op eene minnelijke schikking daar de twee landen er eindelijk toe gekomen zijn rechtstreeks gesprekken aan te gaan om de oneenigheid te beslechten zonder over te gaan tot de wapens. Marokko. De fransche bezetting die een overval vreesde van de inboorlingen komt een uitval te doen die overgeslagen is tot eene vol ledige overwinning. Frankrijk tracht door een spoedig optreden de moeilijkheden te verhin deren waarmede Spanje nog steeds te kampen heelt. RIK- Le Memorial Britannique Les travaux de sculpture, a l'arcade triom- phale de la Porte de Menin, avancer.t rapide- ment. Ils permettent déjade se rendre compte de l'effet grandiose que produira le monument commémoratif de la Grande Guerre. n66 paaneaux en pierre de Portland por tent environ 586oo noms des soldats de Grande Bretagne et des Dominions, tombés dans le saillant d'Ypres, qui faute de n'avoir pu être identifiés n'ont pas leur sépulture dans les nombreex cimetières autour d'Ypres. Ces plaques portent les noms de 43900 Anglais, Irlandais et Ecossais du Royaume Uni, 7300 Canadieits, 6400 Australiens, 600 Sud-Afri- cains et 400 Indiens. Seuls les Néo-Zélandais n'y figurent point, ceux ci ayant leur monu ment commémoratif a Passchendaele (Tyne C@t Gate). Dans les derniers bloes de pierre placés au semmet des deux portiques de l'arcade seront sculptés sur place le Lion britannique et le sarcophage symbolique, couronnant la masse impressionnante du monument encadié des Remparts de Vauban, mutilés mais non dé- truits par la rage teutonne. Peut-on espérer une modification aux ram- pes formant balustrade en maconnerie pleine construites des t'eux cótés des fossés des remparts. Le beau panorama est compléte ment masqué. 11 suffirait de baisser ces garde- fous OU d'en ajourer la pierre blanche pour permettre de jouir du site remarquable des eaux et du cadre hïstorique de nos remparts si justement admirés par les pélerins britanni- ques et les teuristes, et si chers aux enfants d'Ypres. Nos amis Anglais que la chose concerne voudront bien nous accorder cette satisfaction d'ordre esthétique allant de pair avec le culte du Souvenir. Ypris. Nomination M. le Colonel - Médecin Bossaert est nommé direeteur-général au Ministère de la Défense Nationale. Nos bien vivas félicr.ations Notre Cathédrale Les travaux de reconstruction du portail sud ont été couronnés la semaine dernière ffcir le placement du grand fleuron sur le pig»«n central flanqué de deux tourelles d'angle élancées, particulièrement bien réus«sies. Le dégagement des échafaudages supérieurs permet déja d'admirer l'ensemble de catte ceuvre grandiose qui fait honneur a notre aa- vant ingénieur Communal, a son collabora teur Yprois, M. Hubert Lantsheere, Directeur des Travaux, et aux entrepreneurs MM. Albéric et Julien Van de Kerckhove. Simple Comparaison Nos compatriotes de Termonde ont irrau- guré cette semaine leur nouveau Palais ée Justice, magnifique monument flanqué d'oxie superbe tour d'une cinquantaine de mètres Ae hauteur. Nous les félicitons bien sincèrement de cette bonne fortune et nous leur seriaras bien reconnaissants s'ils pouvaient nous insli- quer le bon... tuyau... pourobtenir le modiste clocheton qui devait surmonter le nouveau Palais de Justice d'Ypres, mais qui fut rayé du projet pour... -cause d'équivalence... ou de soi-disant économie Sterfgevallen Donderdag 3i Maart h3d te Gent, oader een grooté menigte, de begraving plaats van VROUW echtgenoote van heer Benoni Dehaa.dk De diepbetreurde afgestorvene was -de moeder van heer Hector Dehaeck Sacke- bandt, bestuurder der Ypersche chocolade fabriek. Wij bieden aan heer en vrouw Hector Dehaeck en familie onze diepe rouwbetuiging aan en nemen deel in het verlies dat hen komt te treffen. De familiën Vermast en Verdick melden het afsterven van Mijnheer Eere-Nofaris te Wulveringhem geboren te Oudenburg, den 19 Mei 1870 en overleden te Wulveringhem, den 4 April 1927, na ontvangen te Lebben de laatste HM Sa cramenten. De vrienden en kennissen die, bij verge- tenheid, geen doodsbrief hebben ontvangen, worden vriendelijk verzocht dit berickt -als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenaoöigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gee«t»gen worden op Zondag 10 April, om 8 i/s -u. in St Niklaaskerk, tot zielel-afenis van Hees- Ospuydi Vrienden er kermissen worden uitgenawdigd de ZIELMIS bij te wonen op Zoaatag 10 April, om 8 1/2 u., in St jacobskaok, tot zielelafenis van Jufvrouw Rass»!© - Lculse Protst Vrienden en kennissen worden uitgenaodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 om 11 1/2 u., in -St Maartenskerk, tot zielelafenis va» füarsha afgestorven huisvrouw van F!Vandevoorde Vrienden en kennissen worden uitgen®odigd.. de ZIELMIS bij te woren die zal gezongen worden op Pa&chen, 17 April, om 8 1/2 u.v in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van KOMANIE EEC® HOUT Weduwe Edouard Van Damme. De Apotheek van j La Pharmacie dt Mr S N a E O Grootc Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 10 April reste seule «uverte le Dimanche 10 Avril n - Jgj- - ÏÏ5S**:- - ,-nii-1» ---rnrra jfe HWH—■lllll BIIIIWiMMWMBBMEHM—MBg ■B—l'IIPIrM ■OagSjédÉMMaU.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 9