e-gJL! zien werd, stelt de Heer schepene van finan- c;i*n voor deze terugbetaling goed te keuren. Dit wordt dan ook met eenparige stemmen gedaan. Alleen de heer D'Huvettere ont houdt zich. VI. Openbarm Onderstand. Herop bouw van St Antoniugesticht ie Locre. PPoces verbaal van aanbesteding.Goedkeuring De laagste aanbieder voor dit werk is M. Jules Soete van Yper met i.856.ooo fr. M. Vandamme. Ik begeer te weten of er in-het lastenkohier een minimum loon en ee* familievergoeding voorzien werden. Zoo nitt vraag ik dat, voor de aanbestedingen ge daan door de openbare besturen, hiervan re- keaing zou gehouden worden. VI. Sobry. Ik moet den heer Vandamme do«n opmerken dat er hier geen spraak is var goedkeuring van het lastenkohier, doch enkel van de aanbesteding. M. Vandamme. Ik vraag enkel dat men ervan zou rekening houden in het vervolg. M. Colaert. Wij zullen het zeggen aan de* Disch. Hierop wordt deze aanbesteding eenparig goedgekeurd. VII. Openbaren Onderstand. Herop bouw van een e schuur en stallingen. Aanbe steding. Goedkeuring. Voor den heropbouw van ee e schuur en stallingen ter hofstede Phlypo te Merckem is het laagste aanbod, op elf, dit der Heeren Vandamme L. en H., met de som van 3r..ooo frank. Allen stemmen ja. VIII. Openbaren Onderstand. Open bare verkooping van boom en. Goedkeuring. De verkooping van boomen gedaan den in- April 1.1. te Oostvleteren en Westvleteren, door het ambt van Meester Lauwers, heeft de-som van 20.690 fr. opgebracht, terwijl men er slechts ongeveer 11.000 fr. voorzag. Eenparig goedgekeurd. IX. Openbaren OnderstandBegrooting voor het jaar 1927. Deze begrooting sluit: met een batig over schot van ongeveer 25oü fr. Volgens het ver langen uitgedrukt tijdens de laatste zitting werd de commissie van financiën bijeenge roepen, en na grondig onderzoek heeft ze dese begrooting over het algemeen zeer wel gewonden. M. D'Huvettere. De Heer Schepene van financiën zegt dat de Commissie deze begroo- ling in 't algemeen zeer wel heett gevonden. Ik zou willen weten in welk deel ze niet wel gevonden werd. M. Sobry. Ik denk dat er hier niet veel irtaet gesproken worden over wat er in de Ciwnmissie van financiën gezegd werd, doch het is geen geheim dat een lid zekere opmer kingen heeft gemaakt betrekkelijk een post vaa 75oo fr. voor eereloon der aalmoezeniers eabenoodigheden voor den eeredienst. Hierop echter heeft de Commissie van Openbaren Onderstand ons in een schrijven alle bijzon derheden gegeven over de verdeeling dezer soaa. M. Leuridan. Ik zou graag willen een paar opmerkingen maken. Namelijk dat de gemeenteraad het initiatief zou nemen aan het Bestuur van den Openbaren Onderstand voor ter stellen, M. Vercoutcre Gustaaf, den disch- knaap zooals men dit hier noemt, op een betere manier te bezoldigen. Deze man telt 43. jaar dienst, heeft daarbij een ziekelijke vróuw en ontvangt slechts een maandwedde van 3oo fr. Men moet niet zeggen dat zijn diénst niet van belang is-, vermits hij van s morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur op post moet zijn. Dit loon is dus niet meer in verhou ding met de verdiensten van dien man en nog minder met de hedendaagsche noodwendig heden. Ik vraag dat er zou voorgesteld wor- den dit I0011 te brengen op 5 of 600 fr. per maand. Ten tweede moet ik doen opmerken dat de bedienaar der kapel of de waarnemende aal rn®ezenier van het Belle Godshuis en het Sóe Elisabeth gesticht niet bezoldigd is in evenredigheid zijner diensten. Voor ieder gesticht ontvangt hij slechts 400 fr., waarvan dfsm. groot deel, zoo niet al, nog verdeeld wordt in snoeperijen of andere aan de ouder lingen dier gestichten door de menschlievende waarnemer van dit aalmoezenierschap. Ik vraag dat er zou voorgesteld worden die wedde op 600 fr. te brengen voor ieder hospi taal Mén zal mij niet opwerpen dat dit een simecuur is, daar het de eenige bediening is die deze persoon uitoefent en hij geen andere bijverdiensten heeft. M. Missiaen. De Heer Schepene van financiën zegde daar zooeven dat de commis sie van financiën bijeengeroepen werd gevolg aan den wensch uitgedrukt in de laatste zitting. Ik houd eraan te verklaren dat deze commissie op een heel zonderlinge manier bijeengeroepen werd. De uitnoodigingsbrief luidde immers Gij wordt uitgenoodigd op heden Maandag om 17 uur... Die brief heb ik slechts 's avonds om 8 1/2 uur bij mijn thuiskomst gevonden. Het was mij dus on mogelijk deze vergadering bij te wonen en 'k heb de gelegenheid niet gehad de noodige opmerkingen te doen. Daar ik echter eenig belang stal in deze zaak heb ik naderhand de dossiers eens overloopen. Van nu af reeds verklaar ik dat ik deze* begrooting niet zal goedkeuren. Vroeger reeds heb ik de gelegenh id gehad te zeggen dat wij geen vertrouwen kunnen stellen in de we king eener commissie waar stelselmatig een groot deel der bevolking en stelselmatig alle vertegenwoordigers van de werklieden uitgesloten zijn. Dit is een eerste reden. Verders komen er in deze begrooting ver- schillige punten voor die een bijzonderen uitleg vragen. Vooreerst wordt er als buitengewone ont vangst eene som van 600,000 fr. intresten ingeschreven, wanneer dit heel eenvoudig als gewone ontvangst moet aangeteekend zijn. In het dossier vind ik als reden hiervan dat met deze intresten verschillende gestichten zullen hersteld worden. Die 600.000 fr. intres ten, die aan den arme zouden moeten ten goede komen, zullen dus gebruikt worden om het kapitaal te verhoogen. Het is onaanneme lijk dat een Commissie van Openbaren On derstand op die manier kapitaliseert, zij gaat de rol te buiten waarvoor zij gesticht is. Heeft zij het inzicht, benevens het.gebruiken dier 600.000 fr. intrest, nog elk jaar goederen te verkoopen Zoo niet, hoe zal ze dan later den last dragen van den heropbouw Wij zijn het eens om te bekennen dat de gestichten moeten herbouwd worden, maar of zij het moeten zijn op die manier is een ander kwes tie. In e-lk geval is het klaarblijkend dat er niet energiek genoeg gehandeld werd om de uitbetaling der oorlogsschade te bekomen. Nog een ander opmerking. Naar het schijnt heeft de Commissie van Openbaren Onder stand een landbouwinrichting die uitgebaat wordt in regie. Ik meen dat dergelijke inrich ting winst moet opleveren, anders zou er geen reden bestaan deze tt behouden. Welnu in de begreoting vind ik volgende cijfers 8g.5oo fr. uitgaven en slechts 41.100 fr. als opbrengst, wat dus een tekort uitmaakt van 48.400 fr. 36.000 fr. werden uitbetaald als loonen, het geen mij doet veronderstellen dat dit betaald werd aan menschen die kennis hebben van den boerenstiel. Slechts 61.000 fr. werden in geheel 't jaar uitbetaald aan de noodlijdenden, maar daaren tegen doet de Commissie van Openbaren Onderstand een cadeau van 40.000 fr. aan de stad, dus aan de rijken, om de belasting betalers tot beloop van die som te ontslaan. Verder vind ik eene som van 171.000 fr. als opbrengst van de betalende kostgangers en afhouding der ouderdomspensioenen. De begrooting voorziet slechts voor 't geheel jaar de som 2.289 fr. als opbrengst van verkoop van boomen. En over enkele minuten komen wij één verkooping goed te keuren die reeds 20.000 fr. opbracht. In die voorwaarden is het mij niet mogelijk deze begrooting, die niet ernstig opgemaakt werd, goed te keuren. Te dezer gelegenheid vind ik mij verplicht er nogmaals op te drukken dat door de Com missie van Openbaren Onderstand niet genoeg gedaan wordt om alle mogelijke opbrengsten te verwezenlijken. Wanneer ik in een voor gaande zitting bewees aan welke belachelijke prijzen de Commissie van Openbaren Onder stand van Yper hare hofsteden verpachtte, zegde de heer schepene dat te Meenen de landen der Commissie van Openbaren Onder stand nog aan voordeeliger voorwaarden dan te Yper verpacht waren. Doch op dit oogen- blik miek er geen enkel socialist deel uit van de Commissie van Openbaren Onderstand te Meenen. Het argument en houdt dus geen steek. Maar van het oogenblik dat de socia listen gekomen zijn is de toestand veranderd. Nu is men bezig te Meenen een overeenkomst te maken met al de pachters om den huurprijs van 1914 vijfmaal te verhoogen. De Commis sie van Openbaren Onderstand te Meenen zal dus hare inkomsten van vóór den oorlog v ij (maal zien verhoogen. M. Sobry. Het bestuur van den Open baren Onderstand zou beter in staat zijn alles te weerleggen, doch ik peins nochtans op de aanmerkingen van den heer Missiaen te moe ten antwoorden. De intresten zijn gewone ontvangsten, zegt de heer Misskien.. Die 600.000 fr. intrest zul len niet ten eeuwisre dage betaald worden, en moeten nu gebruikt worden om den herop bouw te doen. 't Is dus wel een buitengewone ontvangst. Wanneer de dag zal gekomen zijn dat alle gestichten zullen opgebouwd zijn, dan kunnen die intresten als g.ewone ont vangst opgeteekend worden. De Commissie van Openbaren Onderstand handelt dus zeer wel. Voor wat de 12 millioen fr. betreft door de Regeering in specie te betalen, zou de Com missie van Openbaren Onderstand niet beter wenschen dan deze te mogen ontvangen. Iedereen weet, en een volksvertegenwoordi ger zou het moeten weten beter dan wie ook, hoeveel pogingen er aangewend werden om dit të: bekomen. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft zeer wel gedaan een akkoord te sluiten met den Staat, anders zou er op heden nog niets gedaan worden. En dat is de toestand dien gij wenscht. De Commissie van Openbaren Onderstand baat eene landbouwinrichting uit in regie en zij verliest, roept gij uit. Verschooning, beste Collega. Gij vergeet iekening te houden met hetgeen deze inrichting in natura levert aan de gestichten. Gij moogt zoo niet oordeelen op 't zicht van twee gegeven cijfers, want er werden voor 48.000 fr opbrengst van vruchten gegeven in de gestichten voor ouderlingen. Wij mogen gelukkig zijn dat de Commissie van Openbaren Onderstand zulk een land bouwinrichting heeft en zoo zelfde allernood zakelijkste levensmiddelen voortbrengt. M. Missiaen. Waar komt deze levering in natura voor op de begrooting M. Sobry. Als men verstandig nadenkt laat dit zich veronderstellen. Er wordt slechts voor 61.000 fr. onderstand gegeven in een geheel jaar, en dit is niet vol doende Maar, heer IMissiaen, gij vergeet te zeggen dat er nog anderen onderstand gege ven wordt in natura, voor geneesmiddelen, enz., het alles voor een totaal bedrag van 983.021 fr. Men moet ons hier dus niet komen wijs maken dat de Commissie van Openbaren Onderstand slechts 61.000 fr. vergoeding geeft. M. Missiaen. Ik bedoel 61.000 fr. in geld. M. Sobry. Ik vind het duizendmaal beter onderstand te verleenen in natura dan in geld. Dit laatste kan soms aanleiding geven tot allerhande misbruiken. M. Bossaert. Ik geloof dat de heer Schepene van financiën een heel slecht ge dacht heeft van de Yperlingen, dat hij be nauwd is hun geld te geven. M. Sobry. I11 't geheel niet, maar ik vind toch dat de Commissie van Openbaren On derstand beter doet met in natura te geven dan in geld. Een cadeau van 40.000 fr. wordt aan de stad gegeven 't Is een schandaal volgens u. Weet gij waarvoor die 40.000 fr. moetea die nen, heer Missiaen Voor de ouderdomspen sioenen te helpen betalen. Dus komt dit geld niet ten goede aan de rijken zooals gij beweert, maar aan de ouderlingen, aan de armen, 't Is een heel schoon en verheven werk. Wanneer de stad in nood is en niet bij machte alléén dien grooten last te dragen, is het redelijk dat zij hulp vraagt aan de Commissie van Open baren Onderstand. M. Missiaen. Geen enkele commissie in gansch België doet dit. M. Sobry. Ouderdomspensioen is armoe de. Wij betalen nog veel, zeer veel daarbij. De begrooting voorziet slechts 2.289 fr. voorverkoop van boomen, en vandaag keuren wij een enkel verkooping goed van meer dan 20.000 Ir. I Hoe is dat mogelijk Deze ver kooping is slechts heel kortelings gehouden, terwijl de begrooting reeds was opgemaakt. Daarbij zijn meest al de boomen door den oorlog vernietigd geworden. Alleen nog en kele, buiten het front gelegen, te Oost- en Westvleteren bvb., zooals dit heden het geval is, maken uitzondering. Het is veeleer een fout te veel inkomsten te voorzien dan te wei nig. Volgens mij zou de Commissie van Open baren Onderstand nog beter in staat zijn de beweringen van den heer Missiaen te weer leggen dan ik. Ik breng hier openlijk hulde aan de Commissie van Openbaren Onderstand en ik dank die heeren voor de wijsheid en den rijpen overleg waarmede zij de goederen der armen besturen, anders zou de gemeente zelf den last moeten dragen hare armen te onder steunen.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2