budget de 1926 Est ce qu'il n'est pas encore transmis au Ministère M. Sobry. Votons les budgets et en- vofons les. M. Vanderghote. Ik sluit mij aan bij de verklaringen van M. Missiaen en vin 1 het zqpderling de begrooting; goed te keuren vooraleer de wedden vast te stellen. M. Glorie. Je me range aux observations de-MM. Missiaen et Vanderghote. M. Sobry. Wij zullen dus dit punt uit stalen tot na de geheime zitting. Hiermede verklaren zich allen t' akkoord. XIV. Inrichting; eener Anglikaansclie vereniging. De Heer Gouverneur heeft het advies ge vraagd nopens het inrichten eener Anglikaan sclie vereeniging te Yper. De Heer Burge meester heelt hierop geantwoord dat hij er geipa bezwaar tegen inziet. Zoodoende wordt er-voldoening geschonken aan de 166 Engel- seks huisgezinnen die hier te Yper verblijven. M. Leuridan. Ik en mijn groep zullen zo* vrij zijn ons te onthouden. Wij zullen niet neen stemmen omdat er blijkbaar geen gevaar bestaat dat het protes tantisme hier te Yper ingang vinde, en ook niét neen omdat het nog een bron van profijt zal zijn voor de stad. Wij zullen niet ja stern- m«n omdat dergelijke vereeniging indruischt tt gen het homogeensch karakter onzer katho lieke bevolking. Stemmen ja MM. Sobry, Lemahieu, D'ftuvettere, Glorie, Missiaen, Bonnet, Bos- su*rt en Colaert. Onthouden zich MM. Van Nieuwenhove, Vandamme, Vanderghote, Ca- po*n, Laton en Leuridan. XV. Wijkfeest Kalfvaart. - Vraag om toefoge. De feestcommissie van de wijk Kalfvaart verzoekt de stad een toelage te willen verlee- nen en ook de vrijstelling van zegel op de plakbrieven. M. Sobry stelt voor de- som van 260 fr. te verirenen. M. Leuridan. Ik meen dat er mag inge- gaaai worden op den eisch als voor de andere wijfckermissen. Er dient rekening gehouden te werden dat het volk zijn eenigste verzet vindt in aijn wijkkermis. Wij zouden dus weldoen ook 5oo fr. toe te staan, benevens de vrijheid vaa,zegel. M. Vandamme. 5oo fr. is een aalmoes. M. Glorie. Aan eenieder die een aalmoes maatt vragen zal ik zeggen gaat bij M.Van- da Am e, hij geeft telkens 5oo fr. Over het voorstel van M. Leuridan stemmen alle» ja. M. Sobry alleen onthoudt zich. XVIAmnestie Verzoek. De Katholieke Vlaamsche groep heeft, in datum van 19 April 1.1., volgend verzoek van amnestie ter goedkeuring aan den gemeente- raak gezonden De Gémeenteraad van Yper in vergade ring" van.... Overwegende dat onmiddellijke, algeheele em onvoorwaardelijke amnestie van de poli tieke veroordeelden veel kan bijdragen tot het* bedaren der gemoederen, en tot overeen komst aller burgers Overwegende dat deze veroordeelden zich aa* niets hebben plichtig gemaakt dat strijdig is «Set het gemeen recht, en zij alleen gestraft watden orn een politiek natuurrechterlijk ideaal te willen verwezenlijken Overwegende dat het eene daad van mensch- lievejidheid is, zoowel tegenover onschuldig beproefde huisgezinnen, als tegenover de gestraften zelf, die reeds meer dan genoeg gelsde» hebben voorzoogezegde misstappen; Aangezien vele gemeente-, stads- en zelfs pr«,yincieraden van ons land daarin het voor beeld hebben gegeven, en dat in schier alle landen sinds lang volledige amnestie werd toegjèstaan Dringt er bij de wetgevende kamers ten stelligste op aan, het ingediend wetsvoorstel, dadelijk te bespreken en aan te nemen. M. Leuridan. w'Hebben de eer gehad een. motie van amnestie voor te stellen in be woordingen zoo zacht en zoo matig, dat wij overtuigd zijn dat zij er met algemeene goed keuring zal doorkomen. Om verscheidene redenen kan die motie door eenieder van u onderschreven worden. Gij katholieken, met uw kristelijk hert om uwe vergevingsgezindheid. Gij socialisten, uwe menschlievendheid zal vo«r u de beweegreden zijn om onze motie te stemmen. Niemand beter dan gij weet hoe rechtvaardig onze vraag is. Gij ook hebt uw martyrologium in deze zaak. Gij liberalen, die in de politiek het cenige wat vrij is de opinie voorstaat. Heeren van de vrije gedachte, g'hebt gestreden tegen het Staatsrecht dat zich boven het voiksrecht plaatst, en 't is nog de reden van uw optreden. Wij met onze vooruitstrevende gedachten, we hadden kunnen deze motie in veel hardere bewoordingen opstellen, mair we hebben ver kozen ze matig op te maken ten einde u de kans te gunnen, binnen het kader uwer poli tieke gedachten, deze motie te onderschrijven. Amnestie is reeds een algemeen aanvaard pro duct. 4 provincieraden in 't Vlaamsche land op vijf, zoo men er Brabant bij rekent, hebben dit reeds gestemd. Organismen bij de vleet zijn die gedachte van amnestie toegedaan. In alle andere landen is dit reeds een voltrokken feit. Tal van oudstrijders, zij die wel de groot ste pluim van vaderlandsliefde op hun hoe I mogen steken, hebben het voorstel van am nestie met klem verdedigd. Wij hebben dus volle vertrouwen dat die motie ook door den gemeenteraad van Yper zal goedgekeurd worden. M. Glorie. Quoiqu'en dise M. Leuridan, je 11e pense pas qu'il attende de moi un vote affirmatif. Les prémisses posées ne sont pas du tout exactes. Non, ceux qu'on veut amnistier n'ont pas été punis pour avoir combattu pour un idéal. Ce 11e sont que des traitres, et rap- pelez-vous, M. Leuridan, pourquoi Borms, le principal coupable, a été condamné et dites nous alors si vous seriez encore prêt a faire une motion pour sa libération dans les termes que vous annoncez. Voicï les sept questions qui furent posées au jury x) L'accusé (Borms) est il coupable d'atten- tat contre la sureté de l'Etat A-t il voulu changer la forme de l'Etat 2) Y a t-il eu complot contre l'Etat Beige 3) A-t-il favorisé les progrès des armes alle- mandes 4) A t il poussé les soldats a la désertion et ébranlé la fidélité due par les citoyens aux in stitutions nationales 5) A-t il favorisé la politique de l'ennemi en l'aidant a modifier la forme de l'Etat é)Est-il coupable d'avoir dénoncéa l'ennemi un certain nombre de ses compatriotes 7) Ces dénonciations ont-elles eu pour effet de priver ces personnes de leur liberté Et c'est a l'unanimité que les douze jurés ont répondu aux sept questions. Pour les morts... M. Leuridan. Ze zijn er, wè M. Glorie. Le respect dü aux morts tombés pour la Patrie m'empêche d'accepter votre motion. Les traitres ont ils déja donné le moindre signe de repentir Après seulement on pourrait voir s'ils méritent le pardon. Am- nistie, tel que le mot est compris, veut dire qu'ils n'ont commis aucune faute, qu'ils ont été punis injustement. Au surplus, nous n'a- vons aucune qualité pour intervenir et s'il vous avait été possible, M. Leuridan, de prendre connaissance du dossier de Borms, vous, ancien soldat, vous auriez été pris d'un écoeurement tel que vous 11'auriez certes pas le courage aujourd'hui de faire votre proposi tion d'amnistie. II serait peut-être bon de rechercher le compte rendu d'une séance précédente oü cette question avait été discutée et oü il avait été décidé que cette question ne rentrait nulle- ment dans les attributs d'un Conseil Commu nal. Nombre de gens sont écoeurés, et se de- mandent si bientót les traitres ne seront pas béatifiés M. Leuridan. Ik had allerminst gedacht dat de tegenstand uit dien hoekzou gekomen zijn, van hen waarvan de verdraagzaamheid den grondslag hunner politiek uitmaakt. Bij het begin van 't bestaan der liberale partij hebben zij met de kniêén op den grond ge smeekt voor hunne mannen. Gij hebt ook een Hippoliet Metdepenningenj voor wien gij in 1884 een standbeeld hebt opgericht te Gent.'Gij hebt ook een Lieven Bauwens gehad die ons land aan Parijs heeft dienstbaar gemaakt. Gij moet onthouden dat hij ook de Orangisten had ingezwolgen en landverraad gepleegd heeft. Gij spreekt van krijgsraad en jury. Als man van 't vak moest gij medelijden, hebben met hunne instelling. Want zij zijn alles behalve strafrechterlijk om vonnissen te vellen. Gij zegt wat het woord amnestie beteekent. Doch het is ten onrechte dat dit amnestie genoemd wordt, want het verleent geen herstel hunner burgerlijke rechten en heeft slechts voor ge volg de poorten van het gevang te openen. Amnestie is geen bewijs van onschuld, het verleent geen eerherstel. In den naam uwer verdraagzaamheid zoudt gij de eersten rnoete» zijn om dit voorstel te steunen. Gij, die denkt het monopolium der vaderlandsliefde te bezit ten, moet er onvermijdelijk de dooden bij sleuren, doch wij, de levenden die bij de doo den hebben gestaan, wij zijn overtuigd dat de doeden ook voor ons spreken. (Toejuichingen en geroep). M. Missiaen. De motie voorgelegd door de Katholieke Vlaamsche groep is opgesteld in zeer zachte termen en ik zie er niet tegen op, vermits ik het amnestievoorstel reeds heb ge stemd in de sectie der Kamers. Doch 't spijt mij dat er hier namen werden genoemd en fei ten aangehaald. Ik had dat veel liever ssiet ge hoord. Want Borms is wel de persoon die het minst waardeering verdient. M aar die eene persoon mag geen aanleiding zijn om honderden andere personen, die met eene overdrevene strengheid veroordeeld werden, in het gevang te houden. Na den wapenstilstand was de geestestoestand na tuurlijker wijze opgewonden, en moesten die zelfde personen heden voor het gerecht ver schijnen om er voor hun zelfde daden te ver antwoorden, zouden zij thans geen veroordee ling oploopen. Dit is me reeds voldoende om de motie van amnestie te stemmen. Daarbij moeter een tijdperk komen van vergiffenis. M. Glorie. Si on faisait une distinction et si on nous disait que les grands coupables n'en profiteroi.t pas. je suis anirmé des meil- lenres intentions. Mais est-ce qu'on a la certitude que Borms regrette ses actes Non, il se pose en martyr, il préfère ne pas sortir de prison puisque l'occasion lui en a été offerte. Rarement on voit des juiés s'exprimer a l'unanimité quand il y a doute. Mais quand aucun dqute n'a subsisté, des Beiges n'ont pu faire autrement que de condamner. Quant a vos insinuations, M. Leuridan, vous auriez dü vous renseigner avant de les faire. Vous auriez pu apprendre que comme vous j'ai répondu a l'appel de mon pays, et que, sije n'ai pas pris les armes, c'est que je n'ai pas été trouvé dans les conditions d'age et de santé pour pouvoir le faire. Ce qui m'é- tonne, M. Leuridan, c'est que vous voulez faire accroire que les Flamands qui sont partis a l'appel du Roi, pour défendre la Belgique, auraient lutté pour la Flandre et contre la patrie. Stemmen ja MM. Sobry, Lemahieu, Van damme, Vanderghote, Capoen, Laton, Mis siaen, Bonnet en Leuridan. Stemmen neen MM. D'Huvettere (omdat er geen berouw is, zegt hij), Van Nieuwenhove, Glorie, Bossaert en Colaert. Mededeelingen. ij Daar de stadsinkomsten ontoereikend zijn om alle uitgaven te betalen in .1927, en om niet altijd nieuwe schulden te moeten maken bij de bank van Kortrijk, deelt M. Sobry mede dat hij zinnens is een taks te heffen op het wegnemen der vuilnissen. De stad betaalt jaarlijks 8®.000 fr. voor den vuilnis- dienst. Alle eigenaars, huurders van huizen en bewoners van kamers, die vuilnissen mede geven met de kar, zouden gehouden zijn alle 6 maanden i5 fr. te betalen aan den gemeen te ontvanger, en dit van af in Januari 1927. Hij stelt zich voor dit punt op de dagorde te brengen eener volgende vergadering. M. Vandamme. De Heer Schepene spreekt van een taks op de vuilnissen. Hij gaat er door met vuile voeten en schijnt te vergeten dat dit een dienst is van'openbare gezondheid, die niet moet belast zijn. Daar mede zou hij heel zeker het meest de kleine menschen treffen. Ik vind dat er naar andere geldmiddelen móet uitgezien worden, en 'k laat mij toe er hier eenige aan te duiden. Verleden week om 5 1/4 's morgens, wan neer de dageraad reeds begint aan te breken, brandde er nog volle gas in verscheidene straten. Ware er hier geen middel bespa ringen te doen Dit is een nuttelooze ver kwisting op den rug der lastenbetalers. M. Van Nieuwenhove. Non. M. Vandamme. Nog een ander middel. In de stad bestaan veel prachtige huizen met balcons. Waarom geen taks leggen op die balcons. In den zomer bezetten ook de voornaamste hotels de voorlanden met tafels en stoele*. Ik vraag dat zij hiervoor een taks zouden betalen. M. Colaert. Maar er bestaat zulk een taks. M. Vandamme. Ik ben gelukkig dit te vernemen. Het stedelijk slachthuis brengt honderd duizenden franken op in de nooit verzadigde

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4