De Cirk Amar te Yper HET YHEHSGHE Simples Comparaisons tskas. Deze taksen vergen het opmaken a veel staten, waarvoor het papier geleverd Vatlclt door de stad, waaraan een bediende ^destad bijna uitsluitend zijnen tijd be- vaIidt Waarom dit al niet teruggeeischt van ien Staat Ik ben dus tegen dit voorstel. ]Vl Missiaen. Ik zal er ook tegen stemmen verscheidene redenen. Doch ik zou toch 0 üien vragen eerst de Commissie van finan- biieen te roepen om dit samen te onderzoeken. 2) Den 16 April liet de Heer Gouverneur nS weten dat de stad zou dienen den termijn vast te stellen der heffing van de rechten op vischmijn. pe fd;eer Sobry stelt voor den termijn vast te stellen, zooals vroeger, op tien jaar. Alge meen aangenomen. 3)' De Heer Vandamme in een schrijven, jredagteekend den 9-4-27, vraagt dat op iedere zitting, voor het stemmen van de besproken artikels, bij loting zou aangeduid worden wie ket eerst moet stemmen. M. D'Hu-vettere. - Ik gade wettigheid dezer vraag niet onderzoeken, doch 'k vraag mij af welk"voordeel dit kan hebben. Ieder verstan dig mensch heeft zijn persoonlijk gedacht, en 't is niet omdat anderen zijner partijgenooten zoo stemmen dat men verplicht is ook zoo te stemmen. Dat zou wel gelijken op apen die n'en anderen aap naapen. Daarbij als het schepenencollege eerst stemt is zijne houding reeds eene inlichting voor ons, en als men wel ingelicht is kan men wel stemmen. Ik ben van gedacht deze vraag niet in te willi gen. Het heeft nu zoolang reeds wel gegaan alzo 0. M. Vandamme. Hij heeft schrik van den eersten te moeten stemmen. M. D'Huvettere. In 't geheel niet. M. Vandamme. Vroeger was de gemeen teraad zoo samengesteld dat over 't algemeen bijna allen van 't zelfde gevoelen waren. Nu zijn het andere tijden en andere zeden. Daar bij, is het onredelijk dat het altijd de ie sche- pene is die het eerst moet stemmen M. Colaert. Nog een misdaad 1 (gelach). Nu wij gaan dat onderzoeken. 4) In antwoord op gevraagde inlichtingen kat de Commissie van Openbaren Onderstand weten dat gemiddeld vier vrouwen per maand kosteloos opgenomen worden in het Moeder buis, en dit gemiddeld binst tien dagen. 5) Voor wat betreft het Komensch roetje beeft de Heer Verwilghen de stad bericht dat hij de firma Rhoubénite verzocht heeft onmid dellijk de noodige herstellingswerken uit te voeren. Deze firma heeft laten weten dat deze werken einde April zuHen aangevangen worden. 6) De Hoogeschool van Leuven heeft de stad een verzoek toegezonden om een toelage te willen stemmen voor het inrichten van vlaamsche leergangen. M. Vandamme. - Ik zou begeereti dat de vermaarde stad Yper niet zou onderdoen bij andere steden, zooals Poperinghe, en zelfs dorpen zooals Vlamertinghe, St Jan, enz. die allen reeds dergelijke toelage stemden. Zoo dit niet mogelijk is voor dit jaar, vraag ik dan dat er een krediet zou ingeschreven worden »p de begrooting voor 1928. M. Missiaen. De vraag van de Hooge- De groote cirk Amar komt terug op Maan dag 2 en Dkisdag 3 Mei. Het materiaal wordt aangebracht door 22 auto-tracteurs. De stallingen van de cirk Amar zijn nog meer bevolkt en de menagerie bevat eene reeks prachtige wilde dieren. In het groote Fraasche dagblad L'Est Républicain lezen wij de volgende beoor deeling Benevens veelvuldige aantrekkelijkheden die voorgesteld worden, zal ongetwijfeld het merkwaardigste zijn, voor 't eerst in Belgie De groote Wateren van Versailles of de Lichtfonteinen. Iedereen zal dat vrillen bewonderen de Jichtfonteinen. Het gelijkt aan de Groote Wa teren van Versailles en aan de veelkleurig® lichteffecten der Tentoonstelling van Versier- kunst, verleden jaar te Parijs. Het is echt wonderbaar zoo iets ingewikkeld en zoo moei lijke uitvoering op eene beperkte renbaan te ■runnen verwezentlijken. De veranderende vormen der waterstralen, de onvoelbare stof regen door lichtstralen bekleurd, de water- draaikolken die alles overheerschen, besluiten wonderwel de geheele prachtvertooning. school van Leuven doet me herinneren dat er hier nog een andere aanvraag om toelage moet toegekomen zijn. Die twee zaken zouden mogelijks kunnen te samen gaan. M. Colaert. Het Schepenencollege moet dit eerst onderzoeken. M. Sobry. Ik zou willen de begrooting niet meer te overlasten dan zij is met slechts toekomende jaar een toelage van 5oo fr. voor te stellen. De heer Colaert was op het punt hierop ele zitting geheven te verklaren, toen de heeren Missiaen en Bonnet, als verrast, te gelijk rechtspringen om nog het woord te vragen. M. Colaert. Gij doet mij verschieten. 7) M. Missiaen. Artikel 98 der gemeente wet bepaalt dat het Schepenencollege een maal per trimester de stadskas moet nazien en hierover verslag geven aan den gemeente raad. Wij zullen dan den toestand kennen en meer weten dan nu of het noodig is nieuwe taksen te heffen. M. Sobry. Wij hebben meer dan drie millioen moeten ontleenen. Als de heer Mis siaen meer begeert, zal hij meer hebben. Hierop geeft de heer Sobry de opsomming der verscheidene ontleeningen. M. Lemahieu. Dit werd vroeger altijd gedaan. Van zoodra wij de noodige inlichtin gen, waarop wij wachten, zullen bekomen hebben van den Ontvanger, zullen wij u den toestand der kas mededeelen. M. Bonnet. Dat is een antwoord. M. Vandamme. 't Is zeker uit mensch- lievendheid dat wij altijd zorgen voor anderen en nooit voor ons zeiven. 8) M. Leuridan. Ik zou nog een vraag willen stellen die geen geld zal kosten, name lijk dat er zou gevolg gegeven worden aan de klacht der gehuwde oudstrijders. De beloofde spaarboekjes van 100 fr. voor ieder kind zijn sedert bijna twee jaar ten achter. Ik weetniet of de schuld er aan ligt aan de stad of aan 't Ministerie, maar 'k zou willen den wensch zien uitdrukken dat deze boekjes zoohaast mogelijk zouden afgezonden worden. M. Lemahieu. Het gemeentebestuur is hierin niet ten achter, maar het ministerie heeft ons reeds menigmaal laten weten dat wij met ons herhaald vragen veeleer nadeel dan voordeel doen. 9) M. Bonnet. Ik denk dat het goed ware aan de bevolking den prijs kenbaar te maken van den kilowatt electrischen stroom, daar de maatschappij zeer willekeurige prijzen schijnt toe te passen. Er zou ook moeten gezorgd en aangedron gen worden bij de maatschappij om den Zon dag den stroom niet meer te onderbreken, zooals dit overlaatst meermalen het gevai was. Ware het ook niet mogelijk bekend te ma ken wanneer de openbare verpachting gedaan werd voor het plaatsen van een koopkraam in de puinen der Hallen M. Van Nieuwenhove. C'est l'échoppe -de Hoeuvre du Souvenir qui a été renouvelée der- nièrement. L'inscription y figurera bientöt comme sur la première. Une grande partie de la recette est réservée aux invalides. M. Bonnet. Daar de werkloosheid steeds voort blijft heerschen, zou ik graag willen weten wat het Schepenencollege gedaan heeft om dit te verzachten. Over twee jaar werd er u een verslag toegezonden, waarop wij nooit het minste gevolg kregen. Daar niemand mij antwoordt zal ik dit verslag eens lezen. Intusschentijd zult gij misschien weten wat er op te antwoorden. Na een 10 minuten lezing onderbreekt de heer Glorie. M. Glorie. Jusqu'oü cela va-t-il nous merer Bien que je ne conteste pas le bien- fondé de votre demande, je désire ne pas être a treint a écouter des lectures si monoto nes et fatigantes pour le lecteur. Ce rapport pourrait être transmis au collége échevinal pour examen. M. Bonnet. Si on m'avait donné une réponse, j'aurais pu vous dispenser de cette lecture. M. Lemahieu. De heer Bonnet denkt toch zeker niet dat er nog niets gedaan werd. De kwestie van het herstel der vaart werd reeds menigmaal besproken en voorgesteld. De staatsbanen van Yper op Elverdinghe en langs Zonnebeke zijn in herstel. Nog korte lings hebben wij grond verkocht aan een voordeeligen prijs met verplichting voor den kooper er een nijverheid op te richten. Van daag nog komen wij verscheidene groote wer ken van den Openbaren Onderstand goed te keuren. Wij houden ons niet onledig. M. Bonnet. 'k Ben content dit te ver nemen. Hierop treedt de raad om g u. 20 in geheime zitting. Onder meer werd, in geheime zitting, de wedde verdubbeld van twee onderwijzeressen aan de kantwerkschool en naaischool. Na twee stemmingen werd de heer Samyn, van St-Joris bij Nieuwpoort, tot leeraar benoemd aan de kostelooze stadsknechten- school. Er werd ook nog overgegaan tot de samen stelling der feestcommissie. De heeren Bou quet en Angloo hebben de vernieuwing van hun mandaat aanvaard. Als nieuwe candidaten werden voorgesteld door de frontersgroep de heeren Vanderschelden, Capoen en Leuri dan door de socialisten de heer Missiaen en door de katholieken de heer Vandamme. De liberalen hebben geweigerd een candidaat voor te dragen om deel uit te maken der feestcommissie. De heer schepene Sobry blijft voorzitter dier commissie. LEE ST VERSPREIDT Grace ou Amnisie Le fait qu'au conseil communal d'Ypres 2 de nos 3 conseillers communaui socialistes ont voté la motion d'amnistie en faveur de ceux qui nous ont trahis, a beaucoup surpris un grand nombre de nos concitoyens. Sans leur vote, la motion ne passait pas Que Ton gracie ceux qui se trouvent dans des conditions spéciales et qui regrettent leur crime, trés bien Mais qu'on amnistie en bloc tous nos Judas endurcis, ga non Au reste,«ces 2 conseillers socialistes sont désavoués par la décision, bien plus intelli gente et plus digne, prise par la Fédération Socialiste de Charleroi dimanche dernier. En voici le texte La Fédération Socialiste de Charleroi réunie le 24. avril 192J au Palais du Peuple, vivement émue de Vintentionexprimée par certains man- datair es du parti, de voter un projet d'amnistie en faveur des activistes les plus notoirement con- vaincus de trahison Considérant que cette mesure de clémence n'est motivée ni par l'attitude présente des coupables ni par la nature de leur crime Considérant en effet que Borms ni Hutt, pour ne citer que ceux-ld, ne peuvent pas être considé- rés comme des idéalistes et moins encore comme des ég ar és Considérant que le projet d'amnistie rend aux coupables leurs droits civils et politiques, ce que ne ferait pas la simple application du droit de grace Que cette circonstance donne au projet de loi, un caractère symbolique dont le résultat serait opposé au désir d'apaisement que Von prétend invoquer Rappelant qu'après I'armistice, le parti ouvriér- beige s'est honoré en plaqant en téte de son pro- gramme de revendications Chdtiment des tr ai tres La Fédération, sans se prononcer contre un examen, inspire par un désir de concorde et d'humanité, des cas particuliers de gens condamnés a raison d'actes de faiblesse commis sous le régime de 1'occupation étrangère, recommande a ses mandataires au Parlement de repousser énergiquement le projet d'amnistie signé par MM. Van Cauivelaert et consorts, en le considérant comme une provoca tion dangereuse et immorale, de nature d froisser profondément le sentiment des citoyens qui ont, pendant la guerre, endu'ré les pires privations, la deportation et la torture, afin de ne servir en rien les desseins del''envahisseur Depuis quelques semaines, la petite feuille qui se fait une spécialité de s'attaquer a tous ceux qui se refusent a embrassar sa vile poli tique de désunion entre beiges, bave ses im- mondes vomissures sur la section des Amitiés Frangaises d'Ypres. Rien d'étonnant a cela quand on se remé'- more les bassesses, les trahisons, les honteu- ses compromissions auxquelles se sont livrés Borms et sa bande, dont les dignes rédacteurs

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5