Ypsrsche SportKromeK VresselijKe ontploffing te Helle de la feuille en question sont les zélés succes- seurs. Les Amitiés Frangaises, ne craignent pas lejugement des honnêtes gens. Quant aux autres, leur appreciation leur importe peu ou prou. Que si l'on compare cependant la valeur des personnalités qui se trouvent a la tête d'un cóté des A. F., de l'autre des V.K.B. et que l'on met en parallèle les principes adoptés par chacune de ces institutions, on n'est plus en droit de s'étonner du succès grandissant de la première, succès, qui est cause de l'in curable rage, dont sontatteints les rédacteurs, en délire, du journal activiste. Personne n'ignore que l'homme (inutile de le désigner) qui est a la tête des A. F. d'Ypres, se dévoue corps et ame, depuis huit ans, inlassablement, pour tous les sinistrés, quelle que soit la langue qu'ils professent, revendi- quant leurs droits, sollicitant sans décourage- ment les pouvoirs, ne négligeant ni temps, ni argent pour arriver a la solution du difficile problème des dommages de guerre. Et tout cela, sans- but politique, sans idéé de récompense, sans esprit d'arrivisme, rien que pour la satisfaction d'accomplir son devoir de bon citoyen et de se-rendre utile a la cause commune. Aussi le nom de ce digne Yprois est-il syno- nyme d'honneur, de dévouement et de loyauté et notre ville peut être fiére de le compter parmi ses enfants. Un tel homme a la tête d'une institution est garant de son honnêteté et de la noblesse de son but. Les gens qui le connaissent n'en douteront jamais Quant au chef du parti nationaliste flamand, nous ne le connaissons encore que par la fouguedont ilfitpreuve au cours des in«idents du 27 juin dernier, par sa singulière mentalité en ce qui concerne la valeur qu'il attribue a un serment, par son langage flamand coquet- tement fleuri de termes fransquillons, par sa haine de la Belgique, par son esprit d'arri visme, par son amour pour le grand martyr Borms 1 Un détail en passant, pour répondre a un article qui parut la semaine dernière dans le petit torchon en question. De nombreux Yprois ignorent que les meu- bles, de celui qui est a la tête de ceux qui font vivre la ville proviennent de Roulers, ses vins de Thielt et sa voiture d'enfant par- venue par chemin de fer, probablement de Deynze ou de Gaud. Peut être pourrions-nous dire un mot d'un de ses lieutenants qui a charge d'ames et qui ferait par conséquent, ceuvre sage en s'incli- nanfc devant les ordres de son chef hiérar- chique. Mais notre mentalité n'est pas la même que celle qui piéside aux actions des sauveurs de la Flandre et nous n'en ferons rien... a moins que 1'on ne nous y force. Et quant aux buts, nous constatons d'une part l'enseignement des vertus civiques, le patriotisme, l'union entre Flamands et Wal- lons alors que d'autre part on ne trouve a enseigner que la haine de la patrie et de tous ceux qui ne se déclarent pas partisans de la politique de Borms, le déchirement du pays, la violence et la révolte. Que nos lecteurs jugent de quel cóté se trouvent les gens respectables Et que 1' Ypexsche Bode nous dise quelle est l'industrie qui a été créée par l'un de ses adeptes puisqu'elle attaque si bien les industries existantes dont les chefs sont mem bres des A. F. De rood-witte ploeg heeft het eerste pleit voor den beker Vanneste te Hazebrouck met klank gewonnen, en de scoor 4-0 doet genoeg zaam uitschijnen dat Cercle de grootste hoop mag koesteren den tweeden akt, die op t5 Mei aanstaande gespeeld wordt, in zijn voordeel te zien uitvallen, derwijze dat het veroveren van bovengemelden beker onze zegereeks zal verhoogen. Niettegenstaande het wankelbare weder hadden een honderdtal supporters de ver plaatsing medegemaakt en werden samen met de spelers te Hazebrouck door het plaatselijk muziek afgewacht en stoetsgewijze naar het lokaal van den voetbalclub opgeleid. Nauwelijks aangekomen of zij werden be giftigd met een echte drache nationale die de bezoekers zoowel als de bezochten een deerlijk gezicht deed trekken. Het muziek, na het aanheffen van de nationale liederen, was er noodig om, met zijn opwekkende deuntjes, de moed er in te houden. Doch stilaan ver minderde de regen en wanneer de optocht aan het speelplein toekwam, had de voetbal- ziele van den Weêrmaker de bovenhand ge haald en mochten de regenschermen toege daan worden- Na het overhandigen van de bloemtuilen en het spelen van «Brabanqonne» en «Marseillaise» ving de match aan. Zeggen wij terloops dat het terrein niet al te geschikt was om degelijk spel te vertoonen. Cercle den opgooi gewonnen hebbende, zoo is het Hazebrouck die dadelijk ten aanval is maar na eenige minuten hebben onze spelers de sterkte van den iranschen ploeg gewogen en een eerste corner wordt door Debuyser afgedwongen, welke door Van- nieuwenhuyze juist op de paal gegeven wordt. Weinig nadien nogmaals corner door Molein bovengekopt. Een uitschieten van den franschen binnenlir.ks wordt door Delod- dere in extremis in hoekschop gered. Bij het ingeven is zijne tusschenkomst opnieuw van doen om het gevaar at te weeren. Nu neemt Cercle de bovenhand en onzen midden trio begint zich aan het hobbelig terrein te gewennen. Ook laat zich den uitslag niet wachten en op pas van Vannieuwenhuyze kan Molein, van op 20 meters afstand, het vogeltje voor de eerste maal in de keete zen den. Men speelt i5 minuten. Hazebrouck, alsof geprikkeld, komt gevaarlijk opzetten en Decadt kan den stormloop breken ten prijze van een hoekschop, die overgekopt wordt. De franschen niettemin dwingen aan en in eene doelworsteling kent de scheidsrechter penalty toe, die evenwel op de paal gegeven wordt. Daarna krijgt Deloddere enkele gevaarlijke standjes op te klaren, hetgeen hij dan ook heel goed doet. Eindelijk kunnen de onzen hun kamp ontzetten en de vijandelijke ver dediging heeft het hard te verduren. Drie hoekschoppen worden ons nog toegekend maar de stand 10 in ons voordeel blijft be houden tot aan de rust. Pas ingezet of Deloddere moet handelend optreden terwijl langs de andere zijde Molein juist boven de lat geeft. Beurtelings moeten beide doelwachters tusschenkomen met dien verstande dat Hazebrouck kort naeen drie hoekschoppen bekomt. Doch zie Debuyser ontsnapt en schiet op de paal, Vannieuwen huyze, die goed gevolgd heeft, neemt op en Yper telt zijn 2" doel een kwart uurs na de herneming. Een hunner backs geraakt zijnde, zoo zet Hazebrouck de strijd met tien man voort. Nu eerst bemerkt men klaar de goede ver standhouding van onzen jeugdigen trio. Op passenspel geeft Deplancke juist nevens,doch Cercle blijft het vijandelijk doel bestoken snaar kan twee corners niet benuttigen. Een mooi aangebrachte pas van Vannieuwenhuyze wordt door Molein, met een bliksemshot, in deel omgezet en de fransc.he keeper heeft voor- de derde maal het nakijken. Hazebrouck wil kost wat kost de eer redden en geeft door. Deleu en Claeys, goed gesteund door de halfbacklinie die geheel de match pracht werk verrichtte, weten echter hunne furie te stremmen en iedereen denkt dat de scoor zal behouden blijven alswanneer Debuyser in het laatste oogenblik de gelegenheid vindt het vierde en laatste doel aan te teekenen. Gansch het elftal verdient een pluimpje voor hun moedig optreden, en er hoeft niet bijgevoegd of er nadien gefeest werd. Al wie de verplaat sing mêedeed, zal het zich niet beklaagd heb ben, want de bij ons verboden vrucht werd nog al duchtig aangesproken zoodat de auto bussen eenigszins met vertraging in Yper aan landden. JINSGRAM. AüerltarBdle Nieuws BUITENLAND. In een fabriek van verwen, te Detroit (Vereenigde Staten) waar twee duizend man nen en vrouwen werkten, is een geweldige ontploffing ontstaan, door brand gevolgd. De pompieis konden slechts met groote moeite tusschenkomen, daar de gebouwen eene groote hoeveelheid verwen en vernissen be vatten. Verscheidene pompiers zijn in de vlam men gevallen. Er zijn twintig dooden en een vijftigtal gekwetsten. Te Werenne-Udinsk (Rusland) is brand uitgebroken in een schuur, als kinema inge richt, waar men een officieele politieke film vertoonde. Een vreeselijke paniek maakte zich van de toeschouwers meester twaalf onderhen werden in het gedrang versmacht. Boven Melbourne (Australië) zijn twee vliegtuigen op elkander gebotst. De vier in zittenden werden gedood. Te Nasnud (Transsylvanië) werden i5o- woningen door een brand vernield. Een ontploffing ontstond in de Noorsche koolmijn Esther-Sofia, te Kingsbay. Vier werklieden wt rden gedood. In Mexiko werd een trein aangevallen en in brand gestoken. Er zouden 187 slacht offers zijn. De Japansche stad Kanazawa werd door een brand gedeeltelijk vernield. Duizend huizen werden een prooi der vlammen. Men vermoedt dat er talrijke slachtoffers zijn. Tusschen Roubaix en Rijsel werd een 27 jarige taxigeleider in zijn auto vermoord gevonden. De moordenaar werd ingerekend. Te Cransac, in een koolmijn van Cham pagne, deed zich Zaterdag een ontploffing voor. Men telt acht dooden en twee zwaar gekwetsten.Het ongeluk is aan eene ontsnap ping van grauwvuur te wijten. Het heelt eene hevige ontroering te weeg gebracht tusschen de koolgraversbevolking van de streek. Te Marcq en-Baroeul (Fransch-Noorden) heeft een motocyclist van Rijsel zich tegen een auto doodgereden. Te Maubeuge (Fransch-Noorden) heeft een dronkaard zijn vrouw en zijn schoonzoon met hamerslagen bijna afgemaakt. Dan heeft de woestaard door gas\ erstikking een einde aan zijn leven gesteld. De vallei van den Mississipistroom, in den staat Louisiana, is door een ergen watersnood geteisterd. Honderden menschen vluchtten op daken en hoornen. Heel de stad Leiand stond tien voet hoog onder water. Te Pisa (Italië) is een motorbootje omgeslagen. Vier personen verdronken. De omloop van Marokko, welke Zondhg per auto werd betwist, heeft aanleiding ge geven tot een ongeluk dat aan een mensch het leven heeft gekost. De gekende renner Berardi is te Casablanca in het gasthuis bezweken. In 't zicht van het eiland Sekhalin, in de Japansche wateren, is een visschersboot op een drij venden ijsberg'gebotst. Het schip werd te pletter geslagen en vijftig visschers hebben in de ramp het leven verloren. Een ander schip, met 3oo man aan boord, heeft nood seinen uitgestuurd, daar het in een storm gegrepen was en in groot gevaar verkeerde. Te Bruay (Pas-de Calais) heeft een ser- bisch mijnwerker zijn beide kinderen met een beenhouwersmes de keel overgesneden en zich daarna met hetzelfde mes gezelfmoord. De overstroomingen van de Mississipi strekken zich uit over 25.000 vierkante kilom. Er zouden 100.000 dakloozen zijn. Over het juist aantal dooden heeft men nog geen zekere gegevens. De schade, vooral aan de katoen- velden, is onberekenbaar. De Deensche stoomer Johannes is in de golf van Biscayen met 16 man gezonken. Een geweldige houwitserontplofimg heeft Zaterdag laatst te Belle zeven slachtoffers gemaakt. Het is onder een ruime barak die langs den weg naar Nieuwkeik geplaatst stond, dat de ramp zich voordeed. De loods bevatte ten groote hoeveelheid houwitsers. Het was rond den noen dat men b<. merkte dat de barak in brand stond. Deze opslaer is gelegen dicht bij het stadje,, aan het gehucht De Nieuwe Wereld en omringd van een aantal werkmanswoningen. Twee kanonniers woonden binnen de barak. Er werden pogingen in het werk gesteld om den brand te blusschen, maar welhaast deed zich een erge ontploffing voor. Veischtidene kassen met springbussen, die nu gebezigd worden om de gerecupereerde houwitsers te doen ontploffen, ontploften zelf, ondrr de werking van den hoogen warmtegraad. De barak viel in puin en de ontploffing groef een grooten kuil. De daken van twee t elendende huizen stortten in. Een twintigtal andere zijn niet meer bewoonbaar en veel andere nog, vergen herstelling. De hulp werd op staarden oat ingericht door de policie en de gendarme rie. Onder de puinhoopen haalde men zeven gekwetsten uit, waarvan vier zeer erg gesteld zijn. De ontploffing deed brand ontstaan in een hoeve, een honderd meter verder gelegen. Gelukkiglijk konden de vlammen tijdig ge- bluscht worden. DAMEN, probeert D, W. CofSetS en Ceintu: ren, de beste sedeit dertig jaar, de- meest verkocht.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 6