dc*r den heer Missiaen voorgestelde taksen zij» een beetje te eeozinnig uitgezocht en zcmden te zeer de kleine- burgerij d; reeds verdrukte middenstand treffen. Met den heer GAórie moet ik zeggen dat het tegenwoordig voorstel de gunst au den gemeenteraad niet gwrbet. Diensvolgen& stel ik voor een com im*siete benoemen waarin de vier groepen, die den gemeenteraad uitmaken, zouien ver tegenwoordigd zijn om samen de middelen v«or nieuwe inkomsten te onderzoeken. Uit de besprekingen die hier plaats gehad hebben, zie ik nu beter in dat dit voorstel niet economisch genoeg ingestudeerd werd e* ben er nu scherper tegen gekant dan vroeger. Het kan niet zijn dat men voor een esemer vuiligheid per week zooveel betaalt als dëze die dagelijks van dezen dienst ge bruik maken. M. Glorie. Je me railli.e a la proposition de M. Leuridan. De heer Voorzitter legt dan het voorstel va» taks op den vuilnisdienst ter stemming. Stammen ja: de heeren Sobry en Colaert rnarn de heereiv D'Huvettere, Van Nieuwen- hove. Glorie, Vandamme,. Vanderghote, La tera, Missiaen, Bonnet en Bossaert. Onthou den zich de heeren Lemahitu, Capoen en Leuridan. M. Missiaen. Er bestaat reeds een Com missie van financiën, waar de-katholieken, de katholieke Vlamingen en de socialisten hun vertegenwoordiger hebben. Ontbreekt alleen eea-vertegenwoordiger der liberale partij. M. Glorie. —Gij leunt ons-dus niet missen Welnu ik ben heel tevreden deel uit te maken dier-Commissie. Het voorstel, door M. Leuridan gedaan, wordt met eenparige stemmen aangenomen. VIII Bewijs van nazicht der Stadskas. De heer Schepene-van. Financiën-geeft den toestand der Stadskas te kennen door het aanhalen van enkele cijfers. 1 M, Missiaen. Het Schepenencollege heeft volledig voldaan aan de wet, maar wij weten juist zooveel als tevoren. Wat wij wenschen is een klare balansrekening. M. Sobry. De Heer Ontvanger der belas ting^ is in de volstrekte onmogelijkheid ons ons te goed te laten kennen. IX. Openbare plechtigheden Te Deum Bijwonen in korps.. Er wordt voorgesteld dat de-gemeenteraad de godsdienstige processie en het Te Deum op-2-1 Juli en n November, waartoe hij door den E. H Deken en den Heer Gouverneur uitgsQoodigd wordt, in. korps zou bijwonen. ML. Leuridan. Ik betreur dat het schepenen college het goed gevonden heeft de twee voor stellen voor het bijwonen door den gemeente- raadwan de processie- en het Te Deum in een te brengen. Het Te Deum, dit: schoon lofge bed aan God, wordtnogal tamelijk misbruikt en. ik zou vragen onmiddellijk over te gaan tot de splitsing van dit voorstel en te stemmen over de splitsing. M. Missiaen. Ik: ben verwonderd dat de heerTeuridan de splitsing vraagt. Wat mij betreft ik zal mij niet onderwerpen welk ook de beslissing van den gemeenteraad weze. Ik wil volkomen vrij blij ven. Zoo de heer Leuri daa.de splitsing vraagt,, dan is het misschien omdat hij enkel van zin is mêe te-gaan in de processie, niettegenstaande hij door den Bis schop veroordeeld werd. M. LeuridanAls de heer Missiaen ver baasd is, dan ben ik nog driemaal meer ver baasd omdat zijne kieschheid hem zou moe ten. beletten zich te bemoeien met hetgeen gebeurt tusschen een katholiek en diens over heid, M. Glorie Certains- seront certainement curienx d'entendre mon avis. Que je dise d'ahord que je suis dssez surpris de voir por ter cette question a Tordre du jour e'est la première ibis, je penser que cela se présen e depuis six ans que je siège au conseil commu nal. Est-ce peut-être pour Savoir si les catho- liques réprouvés par Tévêque pourront ou vo-udront encore y assizer l Comme vous, M- Leuridan je demanderai qae la question soit scmdêe. Et je dirai que, si je ne suis pas partisan de i'assistance du conseil communal en corf>s, aux processions, il e» est tout autrement en ce qui concerne les Te Deum. Les processions soot des manifestations exclusive ment religieuses et je suis done d'avis qu'on doit laisser la question libre. Si o® a le sentiment assez religieux pour faire escorte au Seigneur, ©n le fait. Mais, l'autorité publique qui doit représenter toutes les opi nions ne doit done pas participer comme telle. Tandis qu'au Te Deum, l'autorité religieuse faisant ane cérémonie pour témoigner de son loyalisme envers la patrie, je-ne vois pas pour- quoi le conseil communal, invité a y assister en corps, devrait décliner l'invitation. Mais que M. Leuridan, qui n'est pas Beige, ne puisse plus y assister cela ne doit pas sur- prendre. Et croit il que sa présence sera encore souhaitée aux processions Mais est- il encore catholique, celui qui ne sait pas se ranger aux décisions de l'autorité religieuse Le premier devoir d'iïn cathouque c'est de se soumettre a l'autorité de l'évêque. Aussi M Leuridan n'étant ni catholique ni Beige, qu'il soit persuade, que le nom'bre des partisans qui épousent encore ses erreisrs ira bien vite en diminuant. M. Leuridan. Ik herhaal met evenveel klem aan mijn vrijzinnige collega Glorie... M. Glorie. Puisque vous m'y obligez, je dois vous dire que je suis tout aussi pratiquani que vous, mais comme les questions de con science sont des affaires personnelles, jen'en iais point étalage. M. Leuridan. Gij maakt toch deel uit van een vrijzinnige partij en ik ontken U het recht U te bemoeien met de middelen die bestaan tusschen een katholiek en diens overheid. M. Glorie. C'est mon droit puisque de vos soi-disantes convictions- religieuses vous en faites une question politique. M. Leuridan. Wij willen beletten dat onzen katholieken godsdienst gebruikt worde om het etatisme, het uitgebaat patriotisme te dienen. Zulke plechtigheden zijn dikwijls de gelegenheid voor die nooit een voet in de kerk zetten, er dan een te zetten. Onze godsdienst leidt ons zoo in het publieke leven als in het private, maar moet niet dienen als platform van zoogezegde vaderlandsliefde. M. Sobry. Het zal niemand verwonderen dit punt op de dagorde te zien, zoo wij zeg gen wat vroeger gebe'urde onder dit opzicht. Onze voorzaten hadden dezelfde manier van handelen. Hier haalt de heer Sobry enkele uittreksels aan uit de verslagen van den gemeenteraad in 1891 en later jaren, waaruit blijkt dat de gé- meenteraad toen insgelijks over hetzelfde punt besliste. Wat vroeger gebeurde, zegt hij, is dus heel natuurlijk dat het vandaag ook gedaan worde M. Leuridan. Ik hoor met genoegen uit de lezing van een dier verslagen dat vroeger ook reeds de splitsing van het voorstel ge vraagd werd, en steun 'dus met zooveel te meer nadruk op mijne gedane vraag van split sing. M. Glorie. J'abonde aussi dans ce sens. M. Missiaen. Ik houd er aan te verklaren dat ik mij volkomen vrijhoud, gelijk welk de genomen beslissing weze. Daarop wordt er overgegaan tot de stem ming over de splitsing. Allen stemmen ja, buiten de socialisten die weigeren aan de stemming deel ce nemen. Voor het bijwonen der processie wordt als volgt gestemd ja de heeren Sobry, Lemahieu, D'Huvettere, Vandamme, Vanderghote, Ca poen, Laton,' Leuridan en Colaert neen de heeren Van Nieuwenhove en Glorie. Voor het bijwonen van het Te Deum stem men ja de heeren Sobry, Lemahieu, D'Hu vettereGlorieVandammeCapoen en Colaertneen de heeren Laton en Leuridan onthouden zich de heeren Van Nieuwenhove en Vanderghote. Aan beide stemmingen nemen de 3 socia listen nogmaals geen deel. X. Mededeelvngen. - De gemeenteraad heeft een uitnoodigingsbrief ontvangen van wege de E.E H.H. Paters Capucienen om op 29 Mei aanstaande ambtelijk de plechtig heid bij te wonen van de inzegening van het oorspronkelijk beeld der H. Maagd Maria Middelares. M. D'Huvettere. Dit is een eenvoudige mededeeling. M. Vanderghote. Ik vraag dat erover zou gestemd worden om, zooals de viitnoodi ging het vermeldt, de gemeenteraad ambtelijk te vertegenwoordigen op deze plechtigheid. M. D'Huvettere.Alors je pose la question préalable. Ceci ne figure pas a l'ordre du jour. M. Glorie. Pour tout ce qu'on nous demandera, il y aura maintenant obligation de voter M. Sobry. Ik stel voor te stemmen bij hoogdringendheid. De heer Vandamme bekent dit niet te begrijpen en de heer Leuridan is zoo welwil lend hem uiteen te leggen wat het woord hoogdringendheid beteekent. Stemmen ja de heeren Sobry, Lemahieu Vandamme, Vanderghote, Capoen, Latos' Leuridan en Colaert neen de heeren D'Hy. vettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Missiae, Bonnet en Bossaert. Dit voorstel is dus verworpen daar het niet met de 2/3 der stemmen werd aangenomen. 2) De vrienden der arbeidersopvoeding een maatschappij zonder winstgevend doel' vraagt aan de stad een toelage voor het ondersteunen van haar onderrichts en opvoe dingswerken. De Staat geeft reeds een toe- lage, maar gezien de steeds stijgende levens duurte is die maatschappij verplicht naar nieuwe geldmiddelen te zoeken. Zij laat aan de stad over te oordeelen over het bedrag der toelage die mogelijks kan toegestaan worden. M. Missiaen. Ik acht het overbodig ver deren uitleg te geven. De brief zegt genoeg welk doel de maatschappij beoogt. Daarbij gezien er tijdens de laatste zitting aangenomen werd in 1928 een subsidie te verleenen voor -1 Vlaamsche leergangen aan de hoogeschool van Leuven, meen ik dezelfde voorwaarden te mogen stellen en hoop ik dat er niemand zich zal verzetten tegen het verleenen eener jaarlijksche toelage van 5oo Ir. M. Sobry. Ik vraag dat er daarover zou beslist worden bij het opmaken der begroo ting voor 1928. M. Missiaen. Niets belet u er van nu reeds over te stemmen. M. Colaert. Peinst gij dat ik zoo schrik kelijk dom geworden ben 3) De feestcommissie van het gehucht Wieltje vraagt een hulpgeld van 75 fr. voor het inrichten der jaarlijksche kermis op 26 en 27 Juni. M. Lemahieu. Deze vraag is nog maar pas ingekomen. De gevraagde toelage is dezelfde van vóór den oorlog. Ik vind dat het een beetje weinig is en stel voor 100 fr. toe te staan. M. Vandamme. 100 fr. is niet genoeg, men zou moeten een halve aalmoes toestaan. M. Capoen. Ik ben van het gedacht van den heer Lemahieu. De voorgestelde subsidie van 100 fr. wordt dan toegestaan. Alleen de heeren D'Huvet tere, Van Nieuwenhove en Glorie stemmen voor hetgeen gevraagd werd, t. t. z. een toelage van yS tr. 5) De Cercle Hippique Yprois vraagt een toelage van i5oo fr. vöor het inrichten der groote dral'koersen die zullen plaats hebben op 3x Juli. Vóór den oorlog kreeg deze maat- sc happij een hulpgeld van 1000 fr. vanwege de stad. Daarbij vraagt zij het kosteloos ge bruik van het stadsmateriaal en de kiosk, op en af te breken door de stadswerklieden. M. Lemahieu. In princiep ben ik er niet tegen. Maar gezien zij de kiosk vragen, zou den wij moeten weten waar deze kiosk zal gevoerd worden. Verleden jaar was het op Brielen. Dit is niet doenlijk, gezien Yper er niet het minste profijt bij heeft. Misschien ook zullen de Engelschen dien dag het gedenk- teeken aan de Meenenpoort inhuldigen. Dan zouden wij de kiosk hier van doen hebben. Ik stel dus voor deze vraag te verzenden naar de feestcommissie. 5) Een ander vraag om een hulpgeld van 5oo ir., vrijstelling van ze^el op de plakbrie ven en gebruik der kiosk, gaat uit van de feestcommissie van St Pieterswijk. M. Lemahieu. Deze vraag heeft nog niet kunnen onderzocht worden in het schepenen college, daar zij enkel na de laatste vergade ring ingekomen is. Ik stel voor deze vraag te verzenden naar de Commissie. De heer Missiaen vind dat dit niet moet onderzocht worden en er, gelijk voor de andere wijkkermissen, eveneens een toelage van 5oo fr. zou mogen toegekend worden. Het voorstel door den heer Lemahieu ge daan wordt dan aangenomen. Alleen de heeren Mirsiaen, Bonnet en Bossaert onthouden zich. 6) In een schrijven laat de Commissie vas Openbaren Onderstand weten dat zij het nog niet eens is voor het bepalen van een mini mumloon tijdens het opmaken der lastert; kohieren voor de ondernemingen. Binnen kort zal een beslissing genomen worden betrekke lijk de familievergoeding. Met spijt ook heeft de Commissie van Openbaren Onderstand bestatigd dat tijdens de laatste vergadering de gemeenteraad van den algemeenen regel heeft afgeweken en zaken behandeld die persoonskwesties zijn, en alleen in de bevoegdheid vallen van het bestuur van den Openbaren Onderstand. De

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2