Kamer der Volksvertegenwoordigers Gemeenteraad van Yper Monsieur le ministre puisse assister en 1928 a l'apothéose de la reconstruction des malheu- reuses régions ruinées par la guerre et qui pourront reprendre leur rang dans la nation pour la prospérité de la Belgique entière. Au nom des industriels et commerqa.nts M. Capelle adresse a M. Geuten l'expression de reconnaissance pour les services rendus a la région. M. Butaye se joint a M. Capelle et ajoute qu'il attend les meilleurs résultats de la visite de M. le Directeur Général. Après quelques recommandations du Pré sident, la séance est levée dans une atmos- phère d'espérance. BEKNOPT VERSLAG - UITTREKSELS Vergadering van 9 Juni 1927 Overeenkomst met de Stad Antwerpen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst gesloten op 9 Mei 1927 tus- schen den Staat en .de stad Antwerpen voor de uitbreiding der zeevaartinrichtingen wordt aangenomen met l5o stemmen. Onthouden zich De heeren van Overstrae- ten en Buyl. De heer Buyl. -Alk heb mij onthouden niet omdat ik tegen het ontwerp iets in te brengen heb, doch alleen om nogmaals de gelegenheid te hebben den wensch te uiten dat de regee ring ten slotte i° de haveninrichtingen van Nieuwpoort herstelle en voor inbedrijfneming vatbaar maken zou 2° het graven van een vaart tussehen de Leie en de Yperlee bestudeere, met het vader landslievend doel de haven van Nieuwpoort en West-Vlaanderen door een waterweg in verbinding te brengen met de niiverheidsstre ken van Henegouwen. Verslag der zitting van 13 Juni 1927 Enkele minuten, na 6 uur wordt de zitting geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, d.d. voorzitter en Lemahieu, schepenen; D'Huvet tere, VandammeVanderghote, Capoen Laton, Missiaen, Bossaert en Leuridan, raadsleden Versailles, secretaris. M. Sobry. Den 27 Decern bei 1902 stond de heer Berghman recht, om, in naam van den gemeenteraad, den heer Burgemeester, M. Colaert, de verzekering aller deelneming te geven in den rouw dien hem toen trol door het overlijden zijner schoonmoeder, Mevrouw de Neckere.Thans is onze verdienstelijke heer Burgemeester opnieuw pijnlijk getroffen door het afsterven zijner dochter, Mevrouw Leleux, en ik aanzie het als een plicht recht te staan, naar het voorbeeld van den hr Berghman, om in naam van den gemeenteraad hem onze rechtzinnige rouwbetuiging aan te bieden. Met droefheid hebben wij vernomen dat de heer Burgemeester door ziekte te bed weer houden is, ziekte mogelijks veroorzaakt dcor het verdriet en den kommer door het onver wacht afsterven zijner beminde dochter te weeggebracht. En ik druk hier openlijk den wensch uit dat het den Heer zou believen de heer Colaert te bewaren en zoo de stad Yper van een groot verlies besparen. M. Missiaen.In naam der socialistische groep verklaar ik mij volkomen t'akkoórd met de rouwbetuigingen en de wenschen van herstel daar zooeven door den heer Schepene geuit. M. Vanderghote. In naam onzer groep houd ik er aan zelfde verklaring te doen. I. Proces-verbaal der zitting van 16 Mei J927. Zonder opmerkingen goedgekeurd. Binst de lezing van dit proces-verbaal doen opvolgenüjk hunne intrede in de vergaderzaal de heeren Declercq, schepene Van Nieuwen- hove en Glorie, raadsleden. M Sobry. De heer Bonnet, raadslid, -heeft ons een brief laten geworden waarbij hij zich verontschuldigt de zitting niet te kunnen bijwonen wegens ambtelijke plichten. M. Declercq. Ik hóud eraan mijne col lega's hartelijk te bedanken voor hunne wen schen van genezing die zij in een voorgaande zitting, tijdens mijne ziekte, gevormd hebber- Ik ben er zeer gevoelig aan geweest. II - Stadseigendommen. a) Verkoop van grond. - b) Openbare verpachting van gras {Middeneiland)Goedkeuring. a) M. Seys biedt de som van 5 fr. de m2 voor een perceel grond van 516 m2 7 3 gelegen ten Noordkantevanhet Minneplein en palende aan de fabriek van M. Seys en aan stadsgrond, vroeger reeds voor zelfden prijs verkocht. M. Vandamme. Ik zou graag willen weten of deze grond zal gebruikt worden voor industrieele doeleinden. Zoo ja, kan hij niet goedkoop genoeg afgestaan worden, daar alle middelen moeten aangewend worden om hier zooveel mogelijk nijverheden aan te lok ken. Moet die grond echter enkel gebruikt worden tot persoonlijke voldoening van den heer Seys, dan vind ik de voorgestelde som een spotprijs en ben ik tegen de verkooping gekant. M. Sobry Het is een vollediging van het perceel grond vroeger door den hr Seys gekocht. Deze grond kan dienen als hoving, gelijk hij ook kan gebruikt worden als uitbrei ding der fabriek. Het is land van twee dien sten, zooals men een paard kan hebben van twee diensten. M. Glorie. Het is een schoone verge lijking. M. Bossaert. Ik deel ten volle het ge dacht van mijn collega Vandamme. M. Leuridan. Ik moet den heer Voorzit ter doen opmerken dat hij niet geantwoord heeft op de vraag hem gesteld. Indien hij niet weet tot wac die grond dienen moet, staan wij bloot aan de willekeur van den kpoper Ik stel dus voor 8 fr. de m2 te vragen, zooals wij dit vroeger geeischt hebben v.n den heer Vergracht. M. Sobry. Deze grond wordt thans ge bruikt om er steen te kappen, maar kan ook voor ander werk gebezigd worden. M. Missiaen. YVelke pacht wordt betaald voor het gebruiken van dien grond M. Sobry. De heer Seys betaalt pacht, maar ik zou niet kunnen zeggen hoeveel. Daarbij deze grond, zooals alle stadseigen dommen, zal openbaar verkocht worden. De voorgestelde som van 5 fr. de m2 is slechts een instelprijs, en niets belet zoo er andere k'oopers zich aanbieden dien prijs te verhoo- gen. M. Glorie. Het twee dienstepeerd is slechts ingesteld, dus bestaat er geen gevaar met het gedane voorstel aan te nemen. MD'Huvettere. Ik zou willen dat men in 't vervolg nadere aanduidingen geve en zegge waar de grond gelegen is. M Vandamme. Er zou moeten gevraagd worden aan den heer Seys wat hij met dien grond zal doen. M. Sobry. Hij is niet verplicht hierop te antwoorden, 't Is enkel een instel. De heer Missiaen steunt deze vraag en ziet de noodzakelijkheid niet in dezen grond thans te verkoopen, gezien hij verpacht is en mogelijks later van weerde kan vermeerderen. M. Van Nieuwenhove. Deze grond heeft slechts weerde voor den heer Seys, en kan voor niets andeis dienen dan voor nijverheid, gezien hij den koer uitmaakt der fabriek van den heer Seys. M. Sobry. Er moet een einde komen aan deze bespreking. M. Declercq. Ik stel voor dit punt uit te stellen voor nadere inlichtingen. De heer Sobry vindt dit overbodig. M. Missiaen. Nieuwe tijden, nieuwe zeden. M. Sobryen nieuwe schulden Na nog enkele woordenwisselingen wordt het voorstel van verdaging ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Declercq, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bos saert en Leuridan'neen de heeren Lema hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie^ Vanderghote en Sobry. Dit punt wordt dus uitgesteld. b) Er wordt voorgesteld het gras van het middeneiland van de. Majoorgracht te ver pachten voor 3, 6 of g naeenvolgende jaren, te beginnen met in Juni 1927, aan 600 fr. per jaar. M. Van Nieuwenhove. Le premier ilot a été loué aux frères Segers avec condition expresse de ne pas permettre la pêche sur les bords de eet ilot. Cette fois vous ne louez que les herbages et vous stipulez dans le cahier des charges que la pêche est autorisée. aux bords. Vous louez ces herbages 600 fr. par an, alors qu'on sait parfaitement bien par expérience qu'il n'y a pas pour plus de 5o fr. de foin, e'est done pour un autre but, pour la pêche. Vous employez done deux poids deux mesures et vous ne manquerez Pas d'avoir une masse de reclamations justifies de la part de tous les pêcheurs. M. Sobry. Deze voorwaarden zijn ZOo gesteld geworden en wij hebben het geraad zaam gevonden ze zoo aan het publiek aan te bieden, vermits dit eiland veel verder van de buitenwandeling gelegen is dan de andere. M. Vandamme. Onlangs nog heb klachten gehoord dat er op het eerste eiland gevischt wordt met pukkels. Er zouden moe ten maatregelen genomen worden om zulks te beletten, anders bestaat er gevaar dat dit misbruik in voege trede. M. Glorie. En voor de zeden M. Sobry. Het behoort aar. de politie hierop te waken en in geval van overtreding proces verbaal op te maken. M. Missiaen. Is het de pachter alleen die volgens het lastenkohier gemachtigd is te visschen van op dit eiland In alle geval heeft hij dit zoo niet verstaan. De heer Segers is mij komen vragen dit voorstel van verpachting te steunen, en uit zijne redens heb ik duide lijk verstaan dat hij schikt de vischvangst voorts te verpachten. M. Glorie. Du moment que le cahier dts charges ne stipule aucune clause contraire, la sous-location est permise. M. Van Nieuwenhove. II y a trois ans nous avons refusé le renouvellement du bail de pêche, de M.M. Mahieu et Gontier qui rapportait 400 fr. a la ville. Et cela en faveur des nombreux pêcheurs qui ne sor.t autorisés qu'a pêcher des bords extérieurs. Je ne vois pas pourquoi a présent nous devons modifier notre manière d'agir. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, Capoen en Sobry neen de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandamme, Vanderghote, Laton. Missiaen, Bossaert en Leuridan. III. Stedelijk kerkhof. Gr on dv er gun ningen Een aantal grondvergunninger. worden op de gewone voorwaarden aangenomen. IV. Stedelijk kerkhof. Draineerjngs-1 werken. Ontwerp. Goedkeuring. De Heer arrondissements Ingenieur De Graer heeft een ontwerp van draineering op- j gemaakt dat eene uitgave voorziet van fr. 5582,90 voor kosten der drainage en 920 fr. voor werk. M. Lemahieu. - Ik sfel voor de som der kosten van drainage af te ronden tot op 6000 fr. Verleden week ben ik ter plaats geweest met den Heer stadsingenieur Coo- mans, en ik stel voor 25 vertakkingen of zuig- buizen aan de moerbuis te leggen. De moer- buis die onder den weg ligt, dus onder ge- damden grond, moet niet werken, gezien de kleine zuigbuizen die in den lossen grond zullen liggen de afleiding v.an het water zullen verzekeren. Daar hét werk in den zomer zal uitgevoerd worden is er geen strooi voorzien geweest voor het leggen der buizen, doch ik denk dat men toch verplicht zal zijn strooi te gebruiken gezien de buizen op een diepte van 1 m. 80 zullen liggen. Het blijft niettemin verstaan dat al wat voorzien is doch niet gebruikt wordt, in afrekening komt. M. Missiaen. Ik heb niets in te brengen tegen het voorstel, ook is de som weinig jbelangrijk. Ik wil enkel een bemerking maken nopens het lastenkohier. Daar wij vroeget aangenomen hebben een loon te betalen aan de stadswc rklieden van 4 fr. per uur voor geschoolde en 3 fr. 5o voor niet geschoolde vakmannen, en het hier een werk betreft dat uitgeschreven wordt door de stad stel ik voor in het lastenkohier een artikel te bepalen dat h^ogergenoemde loonen oplegt. M. Van Nieuwenhove. Avantde passet a l'adjudication ne ferait-on pas mieux de faire des sondages sur le parcours des tuyauï; On, rencontre déjal'argile Yprésienne a imd° et 1 m. 5o de profondeur, et co mme cette argile bleue ne laisse passer aucune ean' I votre drainage placé a 1 m. 80 ne donnet ancun résultat. M. Lemahieu. Het is juist daarom datj^ vraag om eindetjes zuigbuizen van 1 m. la"» te plaatsen. Deze zullen zich in den omff°e den grond bevinden en zullen het waiter tre ken. Wij zien ons verplicht de draineering 1 m. 80 te doen, daar deze zich toch onder lijken moet bevinden. Het is enkel een pr0® stuk dat wij nu zullen doen, en zoo de uits goed is kan gansch het werk, dat ongev 100.000 fr. zal kosten, in verscheidene gedaan worden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2