jb jbjhTc h t Etablissements STANDARD met al die aanvragen te onderzoeken. Ik meen dat zekere ernstigheid hierin moet gebruikt worden, en ik druk nogmaals den wensch uit «Lat de feestcommissie zich uitsluitend zou bezig houden met die zaak. De belanghebben denzouden hunne aanvragen moeten inzenden vóór i Januari van ieder jaar aan de feestcom missie, die dan de som ter harer beschikking gesteld zou verdeelen. VIII. Tuindagfeesten Programma. - Het bijzonderste van dit programma omvat: Den Zaterdag fi Oogst om 18 uur klokken ge luid, om 20 u. 3o Concert. Den Zondag 7 Oogst om 10 uur Processie, om 16 uur Hulde aan de Engelsche gesneuvelden aan het ge- denkteeken der Meenenpoort, om 2t uur nachtfeest en vuurwerk op de Vanden Peere- boomplaats. Den Maandag namiddag koste loos tooneelfeest in het Christen Volkshuis door Kunst Adelt Den Dinsdag om 10 u. plechtige rouwdienst voor de Ypersche ge sneuvelden. Dan de volgende dagen prijsuit- deelingen in de verscheidene stadsscholen en verschillige Concerten opvolgenlijk gegeven door de muziekmaatschappijen Ypriana, de Vlaamsche harmonie en de Socialistische harmonie. Den Zondag 14 Oogst volksbal in de Hallen. Den i5 Oogst velokoers De Groote Prijs van Yper en prijskamp voor het visschen aan de Kaai. M. Vandamme Is dit enkel als kennis geving ofwel voor goedkeuring M. Sobry. Dit programma moet goedge keurd worden. M. Vandamme. Waarom hulde brengen aan de Engelsche gesneuvelden en niet aan onze Helden M. Sobry. Op in November herdenkt de stad jaarlijks hare gesneuvelden, terwijl het hier slechts geldt eens, onmiddellijk na de officieele inhuldiging van het gedenkteeken, de 25o.ooo Engelschen hulde en dank te be wijzen voor hunne heldhaftige opoffering. Ook zal er op het monument een opschrift ge plaatst worden waarbij het aan de stad Yper gegeven wordt door dezen die ervoor streden. M. Leuridan. In dezelfde gevoelens van den heer Vandamme wil ik vragen in wat die hulde zal bestaan. Alhoewel ik deel uitmaak 'van de feestcommissie was het mij, door afwe zigheid, niet gegeven op haar zitting tegen woordig te zijn. Ik weet dus niet wat er be sloten werd. Doch ik vestig uwe aandacht hierop dat dit een tamelijk schamel program mapunt uitmaakt voor de Tuindagfeesten. Wanneer de Engelschen zelfs niet noodig geoordeeld hebben de stad officieel uit te noodigen, zij hebben immers hun feest gansch ineengestoken zonder Yper te kennen, moeten wij zoo haastig niet zijn om te herstellen wat zij hebben verzuimd. En, 't gevaarlijke komt op het einde, als antimilitarist vrees ik dat er daar gelegenheid zou geboden worden aan U of aan anderen gedachten te belijden die strijdig zijn met onze princiepen, en tot een militaristisch ver toon wil ik mij niet toeleenen. M. Sobry. De hulde zal bestaan in het vormen van een stoet en bij het monument gekomen in het zingen van een eerelied. Daartoe zou een oproep gedaan worden tot al de maatschappijen der stad. Ik denk dat er hiermede geen spraak kan zijn de oorlogsroes op te hemelen, wij allen wij «ragen niets beter dan vrede. De heer Leuridan mag volkomen gerust zijn, het is enkel een bewijs van dank voor dezen die hier vrijheid en vrede hersteld hebben. Vooraleer een oordeel te vellen over de houding der Engelschen zoudt gij moeten wachten om te weten wat er ingekomen is. Het is nog drie weken vooraleer de inhuldi ging plaats grijpt. Hierop geeft de heer Sobry lezing van een brief van de Imperial War Graves Commis sion waarbij de stad bericht wordt dat de inhuldiging van het Engelsch gedenkteeken aan de Meenenpoort door Lord Plumer be paald blijft vastgesteld op den Zondag 24 juli, en dat, zooals vroeger werd overeenge komen met den heer Burgemeester, de uitge- noodigde overheden om 10 uur op het stad huis zullen bijeenkomen, om vandaar te 10 u. 3o de inhuldigingsplechtigheid voor te zitten, dat alles zal geëindigd zijn om 11 u. 3o waarna nogmaals bijeenkomst op het stadhuis en eindelijk dat het verkeer zal geschieden langs de Dixmudestraat. Binst de lezing van dien brief doen de socialistische leden teekenen naar malkaar en hebben er zienlijk pret in. M. Leuridan. - M. de Voorzitter gij kondet geen beter bevestiging geven aan mijn gezeg den dan de voorlezing van dezen brief. M. Bossaert. De Engelschen comman- deeren hier... M. Vandamme. lijk binst den oorlog. M. Leuridan. In alle geval de brief is nog al dictatoriaal. M. Missiaen. - Die brief verwondert ons. De Engelschen nemen ons voor een soort kolonie. Om dit uur komen wij toe, op dat uur gaan wij daar, en zonder het ons te vragen nemen zij bezit van de stadsgebouwen, en dan nog wel van het bijzonderste het stadhuis. Dit is overdreven, 'k Geloof niet dat de stad zich zal aansluiten aan de hulde wanneer ze ons zelt niet vragen en ik begrijp ook niet waarom Yper iets uit haar eigen zou moeten doen. Dat de Engelschen zich ge slachtofferd hebben voor België of voor Yper, daarvan ben ik geenszins overtuigd. Maar het is uit eigen belang, voor hunne kapitalis tische belangen dat zij hier gekomen zijn om onze streek te vermooschen Dat zij in zekere maat medegeholpen hebben tot de ontwapening, zal ik niet betwisten, ook niet dat wij medelijden moeten hebben voor de arme gevallenen, tot welke nationali teit zij ook behooren. Wanneer gevraagd wordt hulde te brengen aan de slachtoffers van gansch den oorlog dan sluit ik er mij bij aan, maar voor een afzonderlijk feest, neen. M. Sobry. Het is dank aan onzé Bond- genooten dat België zijn onafhankelijkheid behouden heeft. De Engelschen hebben hier vier jaar lang voor en in Yper gestreden en ontelbare dooden achtergelaten. Was het niet van Engeland, de Duitschers, die reeds Luik, Antwerpen en Oostende in hun bezit hadden, veroverden ook Duin- kerke en Kales, bemachtigden gansch de zeekust en thans zouden wij nederige Duit- sche soldaten zijn. In deze gevoelens geloof ik dat het wel betaamt voor alle Ypersche burgers hulde te brengen aan dezen die voor hen hun bloed en hun leven offerden. Nog een ander weldaad is dat Yper fier zal mogen gaan een monument te bezitten waartoe alle volkeren der wereld zullen komen zien, dat meer zal bezocht worden dan den Leeuw van Waterloo, hetgeen ten eeuwige dage een groote bron van inkomsten en nering zal zijn Ik vraag dus dat het U, achtbare heeren, zou believen die hulde te bewijzen. M. Bonnet. Ik geloof niet dat wij moeten verwonderd zijn over die tegenovergestelde gedachten. De hr Leuridan, aan de eene zijde en de hr Missiaen, aan de andere zijde, zijn afgevaardigden van een democratische partij, terwijl de heer Sobry de vertegenwoordiger is der reactionnaire partij die ons tot den oorlog gebracht heeft. Het is de uiting der gezonde rede dat beide eerstgenoemden er zich tegen verzetten. De hr Sobry gaat hierop over tot de stem ming over het voorgestelde feestprogramma, Stemmen ja de hhn Lemahieu, D'Huvettere. M. Missiaen. Maar, M. de Voorzitter,... M. Sobry. De stemming is begonnen. M. Missiaen de stem verheffende Ik ben geen klein kind meer en niemand zal mij beletten, ook niet de heer Sobry, mijne gedachten te uiten. M. Sobry. Gij moet U onderwerpen niet aan mij, maar aan de tucht. M. Missiaen. Het is nu de tweede maal dat gij tracht mijn voorstel over het hoofd te zien en zulks zal ik niet dulden. M. Sobry. Alle gedachten zijn uitgedrukt geweest en daarbij hebben reeds twee leden gestemd, wij kunnen daarop niet meer terug keeren. M. Missiaen. Die stemming is op 'c on verwachts begonnen. De voorzitter is ver plicht met luide stem te melden over wat er moet gestemd worden opdat iedereen over dat punt uitdrukkelijk zijn wil zou kunnen te kennen geven. Wanneer 7 of 8 leden tegen deze hulde gekant zijn,hebt gij de verplichting daarmede rekening te houden. Ik zeg U nog maals, M. Sobry, voor de toekomende kee ren dat gij nog de zittingen zoudt kunnen voorzitten, dat ik telkenmale zal weten gebruik te maken van mijne rechten en niet meer zal dulden dat gij een mijner vragen van kant schuive. M. Leuridan (tot den heer Sobry). De stemming begon bij verrassing. M .Sobry. Wanneer twee leden reeds... M. Missiaen. In dit geval trekt de oppo sitie zich terug en zoo zijt gij in de onmoge lijkheid nog voort te stemmen. En zoo gezeid, zoo gedaan. In een wenk is de zaal geruimd. Blijven alleen nog over de heeren Sobry, Lemahieu, D'Huvettere en de heer Secretaris. Hierop verklaart de heer Voorzitter de zitting geheven, en het publiek, een verrast,verlaat de vergaderzaal. Hetzij 8 uur i5. Koninklijke Hofbouwmaatschappjj van Yper Wedstrijd voor versieren van versters en balkons Een wedstrijd van vensters en balkons ver. sierd met natuurlijke planten en bloemen wordt ingericht onder al de inwoners der stad. De mededinging is gansch kosteloos en ieder deelnemer zal beloond worden naar ver diensten. Een jury, bestaande uit drie leden, zal de bezoeken doen in den loop der maand Oogst. Deze die begeeren aan dien wedstrijd deel te nemen worden beleeft verzocht zich te laten inschrijven bij M. Dethoor Ferd., Rijssel- straat, 80, vóór 20 Juli aanstaande. Het Bestuur. Arrondissement Yper - o Parket van den Probureur des Konings De Probureur des Konings bij de Rechtbank van i£" Aanleg van Yper heeft de eer ter kermis van het publiek te dragen dat de genaamde Ghelen Michel - Marcel, landbouwer, ge boren te Westouter, den 1 October 1908, zich zeggende van fransche nationaliteit, zoon van Jules en van Dauchy Ceiinn, wonende te Westouter, vóór hem, den 2 Juli 1927 eene verklaring van keus tot de Belgische nationali teit gedaan heeft De Prokureur des Konings doet, overeen komstig met artikel 10 der wet van i5 Mei 1922, een onderzoek over de geschiktheid van den voorgenoemden verklaarder. De per-onen die opmerkingen, inlichtingen of tegenwerpingen uit te drukken hebben, wegens de gemelde vadei landskeus mogen ze doen gelden door tusschenkomst van den Officier van Politie van Westouter tot den 20 Juli 1927. Yper, den 6 Juli 1927 De Prokureur des Konings Rodoiphe De Poortere. Société Anonyme Les actionnaires sont invités a assister a l'assemblée générale annuelle qui se tiendra le Jeudi 14 Juillet, a 2 h. 1/2, au siège de la Société, rue d'Orléans a Comities Ordre du Jour i") Ajournement du compte d rendre an U Juillet 1928, la Société n'ayant pu conmtnctt 1'exploitation du fait du retard mis par les four nisseurs d livrer le matériel. 20) Divers. Pour assister a cette assemblée, les action naires devront déposer leurs titres, au siège social, cinq jours avant le 14 Juillet. Le Cons ei! d' Administration' Société Anonyme Horticole Yprolse AV l s Messieurs les Actionnairt-s sont invités 3 assister a l'Assemblée Générale qui aur' lieu le 23 Juillet 1927, all hemes du mat" a la Caisse Commerciale de Roulersrue dei Chiens, a Ypres. ORDRE DU JOUR 1) Approbation de la cession des dommaëe de guerre. 2) Approbation de l'acquisition d'immeiPk érigés sur le terrain par les services de l'Hn-1 Aide. 3) Vente projetée du terrain suivant parcellaire dressé par M. le Géoniètre Cadastre. 4) Mesures a prendre en vue de la dissoh tion de la Société et nomination de deux cP1! missaires a eet efiet. 5) Communications diverses. Pour ètre admis a l'Assemblée GéneW les propriétaires d'actions devront, oordop ment a l'art. 27 des statuts, déposer k ticres cinq jours francs avant la réunion.3 Caisse Commerciale de Roulers(ar.ritnne® G. Delaere C' rue des Chiens, a f prt" dt

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 6