Kamer der Volksvertegenwoordigers La Question des Intéréts Nous devons revenir sur cette question des intéréts car il ne faut pas se contenter d'un malentendu, il nous faut une décision ministé- rielle claire et nette. A plusieurs reprises déja, nous avons dénoncé que le gouvernement envoie des cir culaires aux sinistrés pour leur faire savoir qu'il leur a par erreur payé iooo, 10.000 et jusque des 20 000 francs d'intérê's sur les indemnités de guerre, que ces intéréts n'étaient pas dus, et que ces sinistrés avaient'a restituer immédiatement ces sommes ainsi indument touchées. Pour la plupart des sinistrés c'était la gêne, sinon la ruine, puisque tous, absolu- ment tous, avaient employé ces intéréts,' comme le capital, a payer leurs entrepreneurs et leurs fournisseurs L'émoi fut grand. Nous avons dans notre journal plus de dix fois répété, en franpais et en llamand, qne cette prétention de l'Etat était injuste et illé gale, et engagé les intére sés a ne rien rest - tuer du tout. Malgré cela des mal'neureux, des petits le plus souvent, ou des gens, qui a tort ne se tiennent pas au courant de ce que les cdopératives et notre Fédération font pour eux, ou des craintifs que l'idée seule d'avoir a discuter avecl'ËTAT (avec 4 majuscules s.v.p. effraie au point de leur faire perdre la raison, des malheureux, disons nous, en assez grand nombre se sont laissés saigner a blanc et ont... rendu i'argem réclamé en retour. Tant pis pour eux 1 Dans ces derniers temps cependant, nous avons cru pouvoir annoncer, sur des assuran ces venues de sources sincères et officielies, que l'Etat avait renoncé a ses préter.tions de restitution. Cette nouvelle avait naturelle-ment tranquillisé ceux qui avaient eu le bon sp it de ne pas s'être inclinés devant les somma- tions officielles. Mais, les beiges peuvent le constater tous les jours, avec nos bureaux ministériels on n'a jamais fini. Les boches ont pendant 5 ans montré aux beiges de Bruxdles combien il est plus con- fortable pour des fonctionnaires de se ficher de la constitution, de la loi, des engagements pris et de toutes ces vieilles rengaines gênan- tes et après leur départ leurs mceurs ont été adoptées d'emhousiusme. Battu d'un cóté, le fonetionnarisme se rattrappe d'un autre. Quand le directeur d'un département, voyant clair, donne ordre de cesser une pratique abusive, il se trouvera toujour s un directeur voisin qui remettra eet abus tn pratique. Les ministères sont Ls Hydies modernts, ces monstres ont cent têtes, quand on leur en coupe une il leur en pousse deux autres. Et cette question des intéréts nous en a fourni un nouvel exemple. L'Etat, parait-il, n'envoie plus de circulaires ïéclamant des restitutions. Non! Mais... il envoie mainte- nant des circulaires informant ces mêmes gens qu'il déduit d'office le montant de ces intéréts payés du solde de l'indemnité qu'ils ont encore a recevoir. Et le tour est joué I Inutile de dire que l'Etat n'a pas le droit d'en agir ainsi l'Etat se f... de la légalité, l'ETAT (avec 4 majuscules s.v.p.) est un bolchéviste, et le citoyen est sans droit contre lui. Néanmoins nous protestons, et vivement, et nous espérons bien que, cette fois, nous l'emporterons encore. II en a été question a la réunion de la Fédération des sinistrés du 10 juillet dernier. Une requête sera adressée au ministre M. Houtart. On nous a dit que ce ne pouvait être que l'effet d'un simple malentendu. Nous ne demandons pas mieux que de le croire. Nous le saurons bientót a la réponse qui nous sera faite. Mais nous avouons que nous serions fort surpris d'en avoir fini si facilement avec cette question, et nous aurons, nous le craignons, a devoir faire appel a nouveau aux réprésentants et séna- teurs qui ontl'habitude de nous défendre. BEKNOPT VERSLAG-UITTREKSELS o Vergadering van 13 Juli 1927. De heer Butaye (in 't Vlaamsch). Bij de behandeling der begrooting van buitengewone uitgaven, vroeg ik den minister over de oor logsschade te mogen spreken bij de behande ling der begrooting van financiën 't is wat ik thans doe. Toen de oorlogsschade moest geregeld worden, stelde de regeeiing bij ons in Vlaan deren een hoofdcommissaris aan, die geen woord Vlaamsch verstond en vermits hij gedurig aan met het volk moest in betrekking komen, zijn daar ongetwijfeld wantoestanden uit ontstaan. Er waren hier en daar ook wel eens onbe leefde beambten die de menschen afschrikten, en zoo is het dan soms gebeurd dat menschen hunne, oorlogsschade niet tijdig hebben opge geven. Ik wil ook wijzen op een ongeval, dat tijdens den oorlog is gebéurd, maar toch voor oorlogsschade niet werd in aanmerking geno men ik bedoel namelijk een automobiel ongeval men mag, inderdaad, onder den oorlog, zoomin als anders, de menschen ver ongelukken. Ik bedank den minister voor zij-n antwoord op mijn vraag van 27 Januari aangaande het herstel van oorlogsschade. Er zijn nog andere gevallen die het voor werp van een onderzoek zouden moeten uit maken. Ik bid ook den minister te onderzoeken of in gevallen als het volgende niets te doen is een inwoner van Reninghe moest vluchten en zijn vee verkoopen tegen een spotprijs. Hij bekwam een vergoeding voor de geleden schade. Dit is zeer wel. Maar kan men hetzelfde niet doen voor de andere gevallen van denzelfden aard Een ander punt Te Yper bestonden, vóór den oorlog, twee gestichten voor oudjes. Zij zijn nog steeds niet wederopgebouwd. Wan neer zal dit geschieden Ik vraag dit hier namens de vele oudjes die zouden willen terugkeeren. Wat de Sint-Nikolaas-kerk betreft veroor loof ik mij u te vragen dat de schadevergoe dingen regelmatiger zouden uitbetaald wor den De Sint - Maartens - kerk wordt hersteld, maar de werken vorderen niet genoeg. Kon hier niet ingegrepen worden Te Wytschaete zijn herstellingswerken te ondernemen die maar steeds achterwege blij ven. Ik zou willen dat men er zich eindelijk eens ernstig zou mede bezig houden. De gemeente Becelaere ontving titels aan toonder voor het herbouwen der kerk. De regeering zou daarvoor interest moeten beta len. De gemeente heeft nu een jaarlijkschen last van 1,700 frank te dragen. Zou de heer minister niet willen zorgen dat de gemeente Becelaere in specie zou uitbetaald worden. Vele werken worden naar mijn bescheiden meening door gewetenlooze ondernemers uit gevoerd. Ik drong er reeds dikwijls op aan. De pachter volgend op een landbouwer die de schadevergoeding heeft getrokken, zou de aan laatstgenoemde uitbetaalde obligatiën moeten overnemtn aan de nominale waarde. Een andere die titels erft, moet in specie erfenisrechten betalen, naar mijn bescheiden meening kunnen die menschen hun contribu ties niet betalen met titels De heer Allewaert (in 't Vlaamsch). Naar aanleiding van onze interpellatie in Januari laatstleden over de uitbetaling der oorlogs schade, werden vele gevallen uit de voeten gemaakt. Niettemin blijft de in 1925 geregelde oor logsschade nog steeds onbetaald. Vele ambachtslieden en kleine ondernemers wachten op de uitbetaling van hunne schade om hunne zaken te kunnen voortzetten. Op het gebied van landschade werden niet veel vorderingen gemaakt, en 't geen al even erg is, 't is dat de landschade niet 111 geld maar in titels wordt uitbetaald. Men zou op dit stuk bij voorbeeld de titels kunnen laten uitwisse len, zooals men gedaan heeft voor het nijver, heidscrediet. Ik hoop dat de achtbare minister, die reeds veel heeft gedaan, nogmaals den toestand zal onder oogen nemen om deze geringe men- schen, die reeds zoo kng hebben gewacht, ten slotte voldoening en recht te geven. Yergadtring van Donderdag 14 Juli 1927. Ochtendzitting De heer Houtart, minister van financiën. De heer Butaye heeft over de oorlogsschade gesproken de vereffening van deze schuld is op verre na niet geëindigd. De heer Butaye vraagt dat men meer in specie en minder in titels zou uitbetalen. Het is niet het oogenblik om van handel wijze te veranderen gedurende het laatste deel van de vereffening. De heer Missiaen. Maar men vraagt juist dat men in geld zou betalen, evenals in 1919- 1920. De heer Houtart, minister van financiën. Het is onder den drang van de omstandighe den dat mijne voorgangers beperkende maat regelen hebben moeten nemen en gedeeltelijk in titels betalen. Maar ik heb het in den Senaat gezegd Ik zal vragen dat de titels van oorlogsschade 5 t. h. op dertig jaar, op de Beurs gecoteerd worden. Ik hoop dat zulks voor het einde van dit jaar zal geschieden. Zoo zullen de geteisterden gemakkelijker hun titels kunnen verkoopen en er zich kunnen van bedienen ten bate van hun krediet. Wat de gemeenten betreft, heb ik zelf te hun nen voordeele gepleit onder het ministerie Delacroix. Steeds was ik van oordeel dat de oorlogsschade van de gemeenten in speciën dienden betaald. Gelukkig kon door het Ge meentekrediet een leening worden uitgeschre ven en zullen de gemeenten hun titels kunnen ruilen tegen baar geld, mits afstand van een recht van 1' t. h Wat de kwestie van de on- rechtstreeksche schade aangaat, zij houdt onze aandacht gaande, en werd bestudeerd door de commissie voor provi cialen ge meentebelastingen, die er verslag over uit bracht. Dr H. Brutsaert naar Congo Onze Volksvertegenwoordiger Dr H. Brut saert zal op 2" Oogst a.s. naar Congo vertrek ken om er zijn zoon en zijn schoonzoon te be zoeken die daar als geneesheeren zijn gesteld. Uit ganscher harte wenschen wij aan Dr H. Brutsaert een voorspoedige reis en de beste gezondheid Decoraties Wij vernemen dat de heeren AValcke, D. David en ARaes het eereteeken van 2de klas bekomen hebben voor diensten aan den On- derlingen Bijstand gedurende meer dan tien jaren. Onderscheiding Wij vernemen met genoegen dat de heer Omer Stevens met de grootste onderschei ding zijn diploma van electricien bekomen heeft. Aan allen onze beste gelukwenschen. Wat kenners zeggen Drinkt de BIEREN der groote brouwerij Les Trois Rois. Onovertrefbaar in kracht en FI NE smaak. Grootste waarborg bij de levering. Altijd frisch en aangenaam 1 Vraagt prijzen aan E. LAHEYEHond' straat, Yper. BEGROOTING VAN FINANCIËN

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4