HET YHEH Yperlingen gedenkt. Noordwatering van Veurne De heertSchepene Sobry verklaarde' in den gemeenteraad (zitting van 4 Augustus 1927). Vroeger hebben wij altijd toegeko men, nil is de nieuwe gemeenteraad slechts zeven m'aènden in bediening en wij hebben reeds een tekort van 100.000 frank Koninklijke Hofboüwmaaischappij en het Wérk van den Akker Y P E R Verslag der Algemeene Vergaderrng.gehou den op 17 Juli igzy in het Hotel Continental», Statieplaats te Yper. In afwezigheid dër.Heeren Voorzitter en Onder-Voorzitter opent d.e Heer Leon Van devoorde, schatbewaarder, de vergadering te i5 uur en de schrijver geeft lezing van het ver slag der voorgaande vergadering, verslag dat goedgekeurd wordt. De heer de Gottal, vraagt het woord en drukt den wer.schuit dat'de Maatschappij bij het gemeentebestuur zou willen aandringen opdat de openbare' hovingen en wandelingen beter zonden onderhouden worden en opdat het gemeentebestuur 'desnoods een pefsoon zou aanstellen die met de bewaking ervan zou belast zijn. De h.eer Spilliaert antwoordt daarop en vindt dat de Maitschappij daarmede niets te zien heeft en indie'n'de heer de Gottal fe kla gen heeft hij zich rechtstreeks tot het'geméen- tebestuur kan wenden. Er wordt toch besloten dat de Maatschappij de zaak in bestuursvergadering zal onder zoekenv_ Het woord wordt vervolgens verleend aan den heer Lagast, staatsvoordrachtgever te Kortrijk, die een lee zame les geeft over den kweek der anjelieren in het algemeen.' De talrijke toehoorders volgen deti spreker in zijne rede en begroeten deze mét luidrüch tig handgeklap. De heer Vandevoorde dankt deb "spreker namens al de aanwezigen. Daarna is het de beurt aan onz ?ii stadge noot de heer Hector Casier, staatsvoórdracht: gever, die in korte maar klare vvoor den'ons de bijzonderste ziekten aanleert welke' gewoon lijk de fruitboomen aanvallen en'dieönsde middelen aanduidt om die verschillige ziekten te bestrijden. De s.preker wordt aandachtig aanhoord en hartelijk toegejuicht. De heer Vandevoorde bedankt insgelijks den heer H. Casier. Verders verontschuldigt hij de heeren Nico las Van. Winsen en Th. Herreman', Voorzitter en Onder-Voorzitter, die op de vergadering niet kunnen aanwezig zijn. Er wordt aan de leden medegedeeld dat de Maatschappij op 11 September aanstaande zich naar Brussel zal begeven om deel te nemen aan den stoet naar het graf van den Onbekenden Soldaa.t alsmede aan-het IVe nationaal congres. De led.en die begeeren mede te 'gaan worden verzocht zich zonder uitstel te laten inschrij ven bij den secretaris (35 afslag op de reis en, 5o °/o afslag voor bet bezoek 'der tentoon stelling). Wordt als nieuw lid aanvaard Seynaeve Jerome, voorgesteld door Debaere Alphonse Een prachtige tombola, bestaande uit sieraad- en bloemplanten, geleverd door het huis Lauwers Marcel, wordt onder de aanwe zige leden, uitgeloot en de vergadering sluit om 17 uur. Zondag 21 Oogst 1927, om 15 uur, Al- gemeene-Vergadering, in het Hotel Con tinental Statieplaats, te Yper. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der voorgaande v> r- gadermg. 2) Voordracht door den heer Hector Cas staatsvoordrachtgever te Yper ziekten en best ij- den der ziekten). 3) Mededeelingen. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Inschrijving der leden die naar Brussel begeeren mede te gaan hun familieleden mogen insgelijks aa,n dezelfde voorwaarden deelnenu 7) Tombola Namens het Bestuur De Secretaris, De dd. Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Th. HERREMAN. Een Bezoek Men schrijft ons uit Brussel Op Dinsdag 9 Oogst kwamen wij in groep te Yper aan. Wij waren een dertigtal bakkersbazen en bakk'ersvrouwen uit Brussel die per autocar de frontstreek bezochten. Men had ons gezegd dat Yper dood was. Zonderlinge dood voorwaar of was er sedertdien verrijzenis gebeurd In alle geval wij waren niet weinig in onze verwachtingen bedrogen, 't Was al lust en leven en leute die wij zagen op de Markt, in de bijzonderste straten, aan den hof bij de statie, waar wij ons mochten vergasten op een puik concert door de muziekmaatschappij Ypriana uit gevoerd. Wij vernamen dat dit gebeurde ter gelegen heid der plaatselijke kermis, maar wij konden toch wel vaststellen dat wij ons niet alleen in ons geval bevonden en dat het verkeer en de beweging bestonden grootendeels natuurlijk uit eigen stadsbewoners maar, nevens die, ook uit talrijke vreemdelingen die naar hier. te meer zijn aangetrokken sedert de inhuldi ging der prachtige zegepoort aan de Meenen- poort. Wij die soms uit Brussel n tar Waterloo uitstappen waar, over meer dan een eeuw, eenige duizenden voor enkele uren tegenover elkander in kamp stonden, vinden daar twee, drie gidsen die de vreemdelingen rond leiden naar het panorama, naar den Leeuw, naar twee, drie wat afgelegen hofsteden waar bijzonder hevige gevechten plaats grepen. Hun stielken laat hen wel een goeden stuiver verdienen. Wij dachten hier, waar gedurende jaren, honderd duizenden mannen tegenover elkan der stonden, waar de herinneringen honder den malen meer aantrek uitoefenen dan een bezoek naar het slagveld van Waterloo, wij dachten hier ook leidsmannen te vinden en waren verwonderd te vernemen dat dit niet bestond Zou hierin geen verbetering kunnen gebracht worden Het ware niet alleen ten bate van die leiders zelve, maar ook in 't voordeel van den plaatselijken handel, 't Bewijs heb ik hier voor handen. Wij vroegen aan onzen autogeleider wat er bijzonders te zien was. Anders niet dan de Meenenpoort en de puinen der Halle, zoo klonk zijn antwoord. Dus een haastig bezoek per autocar van hoogstens een half uurken, mogelijks zonder afstappen. Een Ypersche kennis oordeelde er anders over, lichtte ons tn, op een heel andere wijze, en was zoo goed ons als leidsman te dienen. Hij bracht ons voor de puinen der Halle, gaf ons een uitleg over de oorzaak van haren opbouw in de Middeleeuwen, leidde ons langs het schoon monument der gesneuvelde Yperlingen naar de Vanden Peereboomplaats, toonde ons Sint Martinuskerk in heropbouw, deed ons in een verdere straat het schippers huis opmerken, ging vervolgens vooruit tot aan de Kaai, waar de vaart zich nog in denzelf den akeligen toestand als op den dag van den wapenstilstand bevindt. Onze tocht ging dan langs de Diksmuidestraat waar wij 0ude stelde gevels mochten bewonderen, kw ter Groote Markt waar wij het Stadh a®en aan- vvaar. schouwden en menige prachtgebouwen onder de Nationale Bank, trokken door a Meenenstraat tot naar het stedelijk en 6 het Engelsch kerkhof en eindigden onze deling met een langdurig bezoek aan <j' wereldberoemde zegepoort die zulke stati 6 binnenkomst in de stad verzekert. Het bezoek vergde bijna 2 1/2 uren. De aandacht van ieder was geprikkeld, winkel werden binnengetrokken, kaarten en ander gedachtenissen aangekocht en er werd no een glas gedronken voor het vertrek. Dat er leidsmannen bestonden, er Ware eene nieuwe broodwinning verzekerd voor enkelen en 't algemeen belang ging er bij vooruit. Nog een enkele opmerking voor 't slot. De Kantennijvetheid Vlaanderen en namenlijk Brugge en Yper zijn voor de kanten goed bekend. Wij hebben kunnen bestatigen dat er in Brugge veel meer propaganda wordt gemaakt voor de kanten verkoop dan in Yper. De handelsgeest is hier nochtans ontwikkeld en 't zal genoeg zijn hierop de aandacht der belanghebbenden te vestigen om hierin verbetering te brengen. Een bakker, ja, 't en was maar een bakker, maar bakkers kunnen ook soms een goed gedacht hebben, zegde ons het volgende Wij hebben in de laatste jaren een nieuw ambacht zien tot stand komen, welk in Brus sel geheeten wordt Stoppage aan het venster van zulken winkel zitten de werksters en oefenen er haar bedrijf in 't zicht van een ieder. Het werk weerhou dt den voorbijganger, hij blijft stil en ziet er naar, en als hij soort gelijk werk te verrichten heeft trekt hij er naartoe. Welke goede reklaam 1 Moest ik te Yper wonen en een winkel houden van gedachtenissen en kanten - zoo ging de bakker voort ik plaatste in mijn uitstalling drie, vier speldewerksters met hare kussens, hare boutjes, hare tallooze draden, en die met haar vlugge handen de bewonde ring der talrijke bezoekers zouden verwekken en er mogelijks talrijke kliënten van maken. Wij hebben te Brugge, in kleine gebuurten nog talrijke speldewerksters aan hare deur zien zitten werken en onder haar werk zongen zij, in haar zoet gevooisden Brugschen tong val, de speldewerkstersliederen van voorheen. 't Was eenvoudig, maar schoon, 't was oprecht verrukkelijk en het trok de aandacht der vreemdelingen op de kantennijverheid; het deed ze deugd, het hielp ze vooruit. En zoo ik in mijn winkel de vreemdelingen in tal zou zien binnentrekken zou ik aan mijne speldewerksters vragen ook een oud liedje te zingen want in Yper moet dit ook bestaan. En 't was inderdaad zoo want onze leidsman kon hierin ook onze nieuwsgierig* heid voldoen en zong in zuivere Ypersche taal 't Is spellew er kers mestdag misdag Zoete lieve gerretje 't Is spellewerkersmestdag Zoete lieve meid. De toehoorders glimlachten van voldoening en sommigen kochten Ypersche kant die naar Brussel werd medegebracht. Van een die er bij ww- LEEST VERSPREIDT De Regie der Noord watering van Veurne heeft de eer de eigenaars die 3o Hectaren grond in gezegde Watering bezitten tot eene gewone Algemeene Vergadering bijeen roepen welke zal plaats hebben in het Stn huis van VEURNE, op Dinsdag 6 Septem ber naast, om 10 y» ure 's morgens. De Regie- 7- i 4 t 1 v s ii. 0 i'g A Uls

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4