De Tentoonstelling uit meer dan 600 personen, vereenigd September 1927 in de zaal Lapierre, "P traat te Yper H°n uiteenzetting door de Heeren Glorie eaeI1) gemeenteraadsleden, gehoord te 411 betrekkelijk den toestand, geschapen onvvettige afschaffing der Justice- in 1869 geopend, dank aan dè daartoe 5C®1°° 'j ai ft- van wijlen den Heer Minister uPctewde den Peereboom; T kent, met verontwaardiging, verzet aan 6 de 'houding, desaangaande genomen tegen doof eene verschiliig gekleurde meerderheid 'den gemeenteraad, spijts de vroeger geno- fjn verbintenis van al de onderwijsinstellin gen die voor den oorlog bestonden, te eerbie- en in strijdm et de voorwaarden, opgelegd w de genoemde gift en tegen het verlangen een gr°ot ^er t>evolking eene school U"ien behouden, die op breeden voet mede- aan de verstandelijke ontwikkeling der ypersche jeugd; Verneemt met de levendigste voldoening dat de genomen maatregel zonder uitwerksel zoolang hij niet door een koninklijk besluit bekrachtigd wordt, en dat, derhalve, de Justi- ceschool zich zal moeten openen op 22 Sep tember, dag der heropening der klassen, aangekondigd tijdens de priisuitdeeling, met toestemming van den Schepenenraad Raadt de ouders ten zeerste aan hun vertrouwen te blijven schenken aan het onder wijzend personeel, dat herhaalde malen ver diende lofwoorden ontving van wege de gemeenteoverheid, door, „zooals in 't verle den, de zorg van hun kinderen te onderwijzen en op te voeden er aan toe te vertrouwen Noodigt, met het krachtdadigste aandrin gen, de gemeentegelastigden uit op hun be ruchte beslissing terug te komen; het nieuwe voorstel van de school kosteloos te maken, met betaling door de ouders der schoolbehoef- ten, geschikt zijnde om het geldwezen der stad te ontlasten van alle tusschenkomst in de kosten En, in geval een meerderheid van den raad de afschaffing der Justiceschool zou willen behouden, verzoekt den Heer Minister van Wetenschappen en Kunsten met al de kracht van zijn gezag bij Zijne Majesteit den Koning te willen tusschenkomen, opdat hij weigere de beslissing van den gemeenteraad te be krachtigen, die terzelfdertijd onrechtvaardig, willekeurig, onwettig en strijdig is met den ïchoolvrede welke aan den wensch van de gansche bevolking beantwoordt Beslist dat de huidige dagorde medege deeld zal worden aan de Heeren Gemeente raadsleden van de stad Yper, aan den Keer Minister van Wetenschappen en Kunsten en aan de drukpers. Wij durven verhopen dat deze uiting van de openbare meening onze gemeentebelastig- denzal doen nadenken en hun aansporen om krag te komen op den genomen maatregel, die terecht door de gansche bevolking der stad wordt afgekeurd. Koninklijke Hofbouwmaatschappij Onder een blijde zomerzon werden de Poorten der tentoonstelling Zondag om 11 Ure geopend. De heeren leden van den ge- meonteraad en verscheidene uitgenoodigde ®Verheden van stad en omliggende, omringd °or de juryleden en de leden van het inrich- _ngscomiteit werden door den heer Theophile Hei der rreman, dienstdoende Voorzitter en een ^«hters der Koninklijke Hofbouwmaat- de !PP^'0ntvangen-Onmiddellijk daarna sprak inr' ^er ^ector Casier, Voorzitter van het rede ^n^SCOrndeit, een welgepaste welkom die Ult' ^eer Sobry, eerste schepene en woord^0en^e ^urSemeester, gaf, in treffende r en, lof en dank aan de maatschappij. Vervolgens begon het bezoek der verschei dene zalen, onder geleide van den voorzitter van het inrichtingscomiteit, terwijl de Har monie Ypriana de Belgische, Fransche en Engelsche nationale liederen deed weergal men. Ten teeken van rouw en uit eerbied voor de nagedachtenis van den heer Burgemeester Colaert, Eere-Voorzitter der Maatschappij, daags te voren overleden, werd het aangekon digd concert afgeschaft. Wat gezegd van de Tentoonstelling? De pen is onmachtig om de kleurschakeering te be schrijven in alle zalen opengespreid. Een ware triomf voor de inrichters en voor alle tentoonstellers Vol belangstelling bezocht een ontelbare menigte, van af elf ure tot 's avonds laat, de bomvolle zalen der Staatsmiddelbare School, en drukte haar bewondering uit voor de bloeiende dahlias de mooie afgesneden rozen, de fijngewrochte bloemengarven, de kunstig versierde korven, de schoone varens en begonias menige bezoeker vroeg zich af door welke tooverkunst de speelkoer van de school in een bloemenpark herschapen was, in een park van een buitengoed, in een lusthof, met fruitboomen beplant en met bloemen versierd Die tooverkunst was het handwerk van de heeren tentoonstellers Hector Casier, Jules Casier en Firmin Lepercq. In de eerste zaal werd aller aandacht ge trokken door de rijke verzamelingen dahlias welke de heeren Braem, van Adinkerke Vallaeys, van Poperinghe Mathelin van Armentiers Seru, van Veurne Naegels, van Wilryck en Lietaert, van Meulebeke hadden aangebracht. Daarop volgde eene wonderschoone verza meling Coleus, Salvias, Geraniums, Begonias, Aspidistras, Draccenas, Araucarias, Aspa ragus, door den heer Marcel Lauwers ten toongesteld. Gansch de gymnastiekzaal en zij is groot was bomvol. Flandria van Brugge, had zijn schoon ste sieraadplanten aangebracht die de bewon dering der bezoekers verwekten. In de zaal waar de heer Hector Casier ten toon stelde bewonderde men zijn fijnge wrochte bloemenversieringen, sieraadplanten, afgesneden bloemen en zijn prachtig hofplan. Eene wonderschoone aanbrengst In de volgende zaal hadden de bezoekers het prachtig lot afgesneden bloemen van doorle vende planten te bewonderen, door de «Impe rial War Graves Commission»van Yper aange bracht. Het meerendeel dier soorten was in onze streek totaal onbekend met heel veel smaak was het lot opgeschikt en het bekwam dan ook buitengewoon veel bijval. De heer Paul Boudein had in dezelfde zaal een lot sieraadplanten aangebracht, dat ook met zeer veel kunst werd ten toon gesteld. De heer Jules Casier vertoonde een prachtig lot afgesneden rozen, waaronder veel nieu wigheden en van de best bloeiende variëteiten, alles was met kunst opgeschikt en had een heel vleiend uitzicht, 't Was effenaf puik. Glaïeuls en Monbresias volledigden de opluistering. De heer Firmin Lepercq stelde eene ver zameling rozen ten toon die hij met veel smaak bij middel van heesters en hofsieraad- planten opgesmukt had deze zeldzame ver siering trok de bijzondere aandacht van al de bezoekers. De heer Marcel Lauwers had de bezoekers der volgende zaal ook op iets heel merkweer- digs vergast zijn korven met bloemen en planten versierd mieken grooten indruk 't was echt kunstwerk Amerikaansche anjelieren, waaronder Ypriana door den kweeker gewonnen, dwongen de bewondering der bezoekers af. Kroon en witte garve volledigden deze prach tige uitstalling. In de fruitzaal, alhoewel de uitstallingen niet in groot getal waren, uit reden van het ongunstig weder in de zomermaanden en door teistering van den hagel, waren de aange brachte fruiten zeer prachtig de heeren Gus- tave Hoflack, André Vanwalleghem, Jules Casier, vertoonden een schoon lot appels en peeren. De heer Jules Casier vertoonde een prachtig lot druiven. Als liefhebbers stippen wij aan de heeren Ernest Demoor en Jean Pouders. De bovenzalen der lokalen waren vervuld met groenten van allen aard, waaronder een heel merkwaardig lot aangebracht door het werk van den akker (Ligue du coin de terre) van Komen. De Engelsche kolonie van Yper en omstre ken had een heel rijk lot groenten aange bracht, waarop de bezoekers door den bijzon der opschik en netheid, met bewondering staarden. Het overige der zaal was vervuld door aan brengsten der heeren Camille Beke, Julien Baele, Theophile Victoor, August Lemay, Julien Lesage, Albéric Scheire, Jean Pouders, André Vanwalleghem, Jacques Lauwers, Seru en Hoflack M. Ernest Demoor behaalde veel bijval met zijn tomateplanten met schoone vruchten beladen. De heer Baron de Vinck had de schoonste produkten van zijn moeshof gezonden alsook zijne prachtige druiventrossen en behaalde den eersten prijs dat strekt tot eere van zijn kundigen hovenier heer Decock. M. Camille Derycke had zijne uitstalling groentenzaden met veel smaak opgeschikt in een zeer lieven stand met Belgische en Ypersche kleuren versierd. Die stand werd door de talrijke bezoekers fel bewonderd. De heer Valère Masschelein stelde een rijke en uitgelezen verzameling hofbouwmateriaal en hofmeubels ten toon zijn uitstalling werd ook zeer druk bezocht en bewonderd. Wat nu gezegd van het lot, het veertigste jubeljaar voorstellende van de Koninklijke Hofbouwmaatschappij en haren gevierden Voorzitter heer Nicolas Van Winsen. Iets prachtigs werd door den heer Jean Van Win sen, van Evergem, zoon van den jubilaris, aangebracht. Hij vertoonde een zeldzame verzameling varens, waaronder onuitgegeven soorten door den kweeker benoemd onder de namen van Nephrolepis Jubilé Président Nicolas Van Winsen. De vlag der maatschappij was omringd- door 3 portretten, den jubilaris voorstellende als stichter, en als Voorzitter gedurende 25 en 40 jaren. De speciale prijs door den heer Voorzitter uitgeloofd voor de maatschappijen aangeslo ten bij den Provincialen bond van West- Vlaanderen, werd door de maatschappij Ste Dorothea van Roeselaere behaald, die een schoon lot groenten aangebracht had. Den volgenden dag, niettegenstaande den regen van den voormiddag, werd de tentoon stelling nogmaals druk bezocht. Kortom, een welgelukt feest, dat ter eere der inrichters strekt. De leden der Koninklijke Hofbouwmaat schappij hadden het groot genoegen, Maandag namiddag het bezoek te ontvangen van hun gevierden Voorzitter heer Nicolas Van Win sen, sinds vele maanden ziekelijk, en van Mevrouw Van Winsen, door hunne kinders vergezeld. Alle handen drukten deze van M. en Mad. Van Winsen. De heer N.Van Winsen mag, met reden, fier zijn over de maatschappij waarvan hij, sedert veertig jaren,medestichter en voorzitter is, en de maatschappij over haren voorzitter De Yperlingen, gesneuveld voor het Vader land, werden ook niet vergeten en kregen zooals het betaamt hun deel in de bloemen hulde. Een afvaardiging van het bestuur der Ko ninklijke Hofbouwmaatschappij legde Zondag op het monument een rijke kroon, in een edel en aandoenlijk gebaar, geschonken door den heer Mathelin, oudstrijder van Armentiers,, I

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5