M. Glorie. Ik heb de gelegenheid gehad veel steden te bezoeken en ik heb nog nooit tegengekomen dat de bezoekers zoo aange vallen worden door leurders zooals hier in Yper. Onlangs nog heb ik gezien dat vier personen bij hun bezoek aan de Meenenpoort aangevallen werden wel door tien leurders. In 't belang der stad moeten wij het verblijf der toeristen hier aangenaam maken en zoe ken het getal leurders niette vermeerderen. Te meer dat het bijna uitsluitelijk verkoopers zijn van postkaarten en andere kleine aanden ken die men bijna in alle winkels, die patent betalen, kan verkrijgen. Zoo gij een afstand bepaalt van 5o meters valt er te vreezen dat de bezoekers en Engelschen tot bij het ge- denkteeken niet meer zullen kunnen geraken. M. Bossaert. - Daarom doe ik hst voorstel de Meenenstraat af te zonderen. M'. Sobry. Het is dus verstaan het regle ment te wijzigen als volgt het is verboden te leuren bij de spoorhalle, en van de Groote Markt tot op 5o m. over de Meenenpoort. M. Soete. Ware er geen middel de per sonen die winkel houden in de Statiestraat te verplichten in hunne winkels te blijven M. Leuridan. Die vraag heeft reden van bestaan. M. Sobry. Ik denk dat wij dit maar moei lijk kunnen beletten. M. Vandamme. Ik geloof dat wij den heer Delahaye mogen geruststellen en hem zeggen dat de persoon van wien hij sprak niet zal benadeeligd worden. M. Sobry. Inderdaad er is voorzien dat een vaste plaats kan aangewezen worden voor het leuren mits voorafgaande overeen stemming met het gemeentebestuur. Dit voorstel wordt dan eenparig gestemd. Het schepenencollege stelt vervolgens een tweede wijziging voor aan artikel een van het taksreglement op het leuren, namelijk dat de leurders die waren ten huize bestellen, uitge nomen visch en dagbladen, een taks zouden betalen van 5 fr. per week en min, i5 fr. per maand, 3o lr. voor drie maanden, do fr. voor 6 maanden en jb fr. voor een jaar. M. D'Huvettere. Ik stel voor eveneens de leurders met eetwaren in den voormiddag toe te laten en die van alle taks te ontlasten, want, moesten de leurders niet meer rond gaan, dan zou, in vele werkmanshuizen, de vrouw zich verplicht zien de kinderen alleen te laten tijdens haar boodschappen, wat heel nadeelige gevolgen kan hebben voor de kin deren. En moest de stad een taks leggen dan zouden de leurders eenvoudig hun eetwaren verhoogen en nogmaals zou dit op den rug vallen der werkmenschen. M. Vandamme. Ik zou voorstellen voe dingswaren in plaats van eetwaren, want drank is: ook voeding. M. Glorie. De academie begint M. Sobry Wij zuilen dus zetten... die leuren met iets anders dan voedingswaren, visch en dagbladen. M. Vandamme. Visch is ook een voe dingswaar. M. D''Huvettere: Men zou moeten zetten menschenvoedingswaar, want hooi is ook een voedingswaar. M. Glorie. En men zal zeggen waar zijn de ezels (Gelach). M. Sobry. Wij zullen maar het woord etelijke waren gebruiken. Hierop stemmen al de raadsleden ja. XI. Stadsgebouwen Verzekering tegen brand Verhooging. Er wordt voorgesteld het verzekeringscon tract vroeger gesloten met de Kortrijksche Onderlinge te wijzigen, daar de verzekerde waarde, tengevolge der vermindering van onzen frank, niet meer in verband is met de werkelijke waarde der Stadsgebouwen. De vroeger betaalde jaarlijksche premie beliep 718 fr., en nu stelt het schepenencollege voor een premie te betalen van 2127 fr. 5o van heden af tot het einde van het termijn voor een verzekerde waarde van 6.995,000 fr. M. Bonnet. Vroeger werd er besloten inlichtingen te nemen bij andere Belgische maatschappijen. Ik gelóóf niet dat dit gedaan werd. M. Sobry. Wij hebben een brief ontvan gen van de verzekeringsmaatschappij Union et Frévoyance Gij ziet dus dat er pogingen werden aangewend, maar haar voorstellen zijn bij lang zoo voordeelig niet als die der Kortrijksche Onderlinge. Het gedane voorstel wordt dan met een parigheid van stemmen goedgekeurd. XII. Kerkfabriek van St-Niklaas Land goederen V er pachting. De Kerkfabriek van St-Niklaas vraagt de toelating om haar landgoederen openbaar te mogen verpachten, hetgeen haar een meerder inkomen zou bezorgen. M. D'Huvettere. Ik vind het nutteloos, daar zooeven werd er aangenomen geen openbare verpachtingen meer te houden. M. SobryIn de eerste plaats is de Kerk fabriek zelf best in staat te oordeelen over de wijze van verpachting. Bij de stemming over dat punt onthouden zich de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen, Bonnet en Bossaert. De overige raadsleden stemmen ja. XIII. Financiën Rekening der stad Dienstjaar ig2Ó. De heer Sobry, schepene van financiën, geeft verslag over die rekening, waaruit blijkt dat zij sluit met een overschot van 231.874 fr. M. Missiaen. Ik wensch enkele inlichtin gen te vragen over de inkomsten, namelijk ten eerste waarom is artikel 5o weggevallen? M. Sobry. Per brief kan ik u deze inlich ting geven, nu echter kan ik niet antwoorden. M. Missiaen. Ten tweede om welke reden werden artikels 70 en volgende niet ontvangen M. Sobry. 't Is de staat die de verleende hulpgelden voor de huishoudschool niet zendt, 't Is spijtig genoeg en nadeelig voor de stad. M. Missiaen. En art. 82 zult gij zeker ook niet weten M. Sobry. Neen, doch indien gij zulks begeert zult gij dit schriftelijk weten binnen de 48 uren. M. Missiaen. Ik wensch enkel te doen bestatigen dat de heer schepene van financiën niet weet hoe de financiën ineen zitten. M. Sobry. Gij zoudt toch zeker niet willen dat ik al die artikels en cijfers in mijn hoofd hebbe. Moest ik aan U, die gemeente raadslid zijt, vragen over wat artikel 154 han delt. gij zoudt mij ook niet kunnen ant woorden. M. Missiaen. Ik ben geen schepene van financiën, ik moet dat niet weten. En waarom werden artikels 85 en volgende niet ontvan gen M". Sobry. Dit heeft betrek op de boeken van den Burgerlijken stand. Die som werd in de begrooting opgeschreven, verhopende ze te ontvangen. Gij zoudt hiervoor moeten aandringen. M. Missiaen. Als gij uw werk niet kunt doen, trekt er dan van onder. Ik doe het werk niet van een ander. M. Sobry. En als gij uw plicht van volks vertegenwoordiger niet kunt doen, trekt gij er dan van onder. M. Missiaen. Lach maar, doch ik houd er aan te toonen dat gij absoluut onDekwaam zijt. De pachten van het vleeschhuis werden goedgekeurd door den gemeenteraad en na dien ontslegen door het schepenencollege, uij hebt daar nogmaals een onwettige daad ge steld en ik wensch ervoor uitleg. M. Sobry. Na genomen inlichtingen heb ben wij ons verplicht gezien hand over herte te leggen. M. Bossaert. Maar daar waren memchen die kunnen betalen. M. Missiaen. Heeft het schepenencollege het recht een genomen beslissing te verbreken? M. Sobry. Daar hetzelfde geval zich vroeger voorgedaan heelt met een persoon uit Poperinghe die te vergeefs vervolgd werd, achtten wij het ditmaal overbodig nuttelooze onkosten te berokkenen. M. Missiaen. Ik neem nogmaals akte dat het schepenencollege totaal onbekwaam is te besturen. M. Glorie. Men heeft doen opmerken dat verscheidene posten niet ontvangen wer den en toch, tot slot, moet men bekennen dat de toestand zoo slecht niet is. In feite bekent gij meer ontvangsten te hebben gehad dan uitgaven en ook nog het tekort van igi5, 'tzij de som van 117.000 fr. te hebben kunnen betalen. Gij beknibbelt den goeden uitslag, en moest gij nog de som van 307.000 fr. van den Staat niet ontvangen hebben, dan nog kom ik, het tekort van ig25 niet afgerekend, aan een overschot van 41.000 fr. En alle onkosten der Justiceschool waren betaald geweest. M. Sobry. Gij vergeet rekening te hou den met de schulden door de stad gemaakt bij de Bank van Kortrijk, dan komt gij aan een merkelijk te kort. Er is een Overschot papier, maarniet m feite. M. Bossaert. Zijn uwe rekening of met echt? edit M. Sobry. Ja, echt op papier. M. Missiaen. Ik wensch ,n°g een vragen te stellen. (Hier haalt de heer Mi ^ar verscheidene artikels der begrootingS31ae!1 namelijk art. 20, 22 en 26 waarop dubb vangen werd dan' voorzien). Ik ben overt dat gij nog zooveel moet ontvangen tegenstaande een voorziene som van 300 'et' fr. niet werd ontvangen, hebt gij een schot van 348.874 fr. Dit toont aan op wT' onbehendige manier de begrooting werd6 gemaakt. Ik zal de rekening niet goedkeu°P omdat gij absoluut onbekwaam zijt. De Sobry is niet op de hoogte en hij zai dienst bewijzen aan de stad met er van 011/" te trekken. r M. Sobry. Ik vind het nutteloos opd' beleediging te antwoorden. Ik leg de rekenk dus ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lem hieu D'Huvettere, Vandamme Capoen Laton, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobrv' neen de heeren Van Nieuwenhove, Glorie' Missiaen, Bonnet en Bossaert. XIV. Muziekschool Inschrijvingsr^i Vaststelling. M. Sobry. De heer Van Nieuwenhove heeft een voorstel gedaan een klein inkom recht te vragen aan de personen die lessen nemen in de muziekschool. Dit is een loffe. lijke poging om nieuwe inkomsten te hebben en wij moeten den heer Van Nieuwenhove bedanken om zijn voorstel. M. Vandamme. De muziek zal dan een nieuwen klank hebben, den geldklank. M. Bonnet. In 't belang der kunst zou er moeten mid Jel gevonden worden de cursussen kosteloos te geven. M. Glorie. De heer schepene is verdoold in zijne rekeningen. Bij stemming wordt dit voorstel algemeen bijgetreden. Alleen de drie socialisten ont houden zich. XV. Moederfonds Inrichiingsverordt- ning. M. Sobry. Wij hebben een voorstel ont vangen van een collega voor het inrichten van een moederfonds dat in werking zou treden op 1 Januari 1928. De vergoeding van 25 fr, bij de geboorte van een eerste kind, 35 fr. voor een tweede, 45 fr. voor een derde, enz, zou uitbetaald worden aan de leden eener wettig erkende mutualiteit die minstens zeven maand de stad bewonen. Na onderzoek in geheime zitting heeft de heer Declercq het volgend voorstel gedaan, te weten aan alle mutualiteiten 5 terug te betalen op de gedane uitgaven, en voor wat het moeder fonds betreft een vergoeding te be talen aan de vrouwen die sedert drie maanden de stad bewonen en sedert negen maanden lid zijn eener mutualiteit. Aan Ciit voorstel heb ik ook nog een klein6 verandering gebracht. M. Bonnet. Welk voorstel bespreken wij eerst M. Sobry. De heer Missiaen heeft het voorstel gedaan een vergoeding te verleene» bij het baren van een kind, terwijl het voor stel van den heer Declercq veel verder gaJ en alle mutualiteiten steunt. M. Declercq. Nu verleent de stad e® vergoeding van 1 fr. per lid en per jaar aan de mutualiteiten. Omdat dit niet meer in ver houding is met de uitgaven stel ik voor 5 betalen op de gedane uitgaven. M. Missiaen. Er valt op te merken daU een groot verschil bestaat tusschen de ti voorstellen. Het is volstrekt noodig dat vrouw eenige dagen rust geniete na de bar en dit valt nu weg. In plaats van X fr- P®r. zou men nu 5 betalen, bij dit voorstel ik mij reeds aangeslóten tijdens de gsne zitting. M. Delahaye. Ik heb geen deel gen.°^ aan de besprekingen der geheime Z1 Doch wij, mutualisten, zien met vo CW K dat de gemeenteraad onze werking w' Tl moet komen. Ik zal dan ook met twee a het voorstel stemmen. M. Sobrv. Het is wel verstaan dat rsk"s' 5 niet betaald worden op de bestuu^ ten. Dit is volstrekt niet noodig, te 1Tie aaru een mutualiteit in 5o jaar 3oo.ooo fr- ge geld heeft. m. M. Glorie. Zij hebben een betere pene van financiën dan den onzen. u M. Sobry. Wij mogen er hun om op

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4