SEC TR0IS MAISONS Partie de Terre LANDGOEDEREN L'Antique fete des Louchas a Gomines HET YHEHSCHE q ADJUDICATION Openbare Verkooping Uit ter hand te koop COMINES - Hameau Gcdsh^ Vrijdag 28 October 1021 Dimanche et Lundi prochains aura lieu a Comines, l'antique fête des Louches, in Y Vlaamsch Het Lepelfeest Les Cominois tiennent énormément a leur ancienne fête et ne reculent pas pour les dépenses a faire a ce sujet. Une affiche artistique, de la main de ML Maurice Butin, orne les murs et des invita tions familiales et amicales sont faites a cette occasion. Le Dimanche a 5 h. du matin les canons ré veillent la contrée, c'est la fête des Louches qui s'annonce. L'après midi, une foule énorme vient voir les festivités souvent bien bizarres qui portent la population en liesse. Mais c'est le Lundi que la fête des Louches entre dans sa sphère moyen-ageuse. Dés le matin, après les canonnades qui ébranlent les bords de la Lys, une braderie, fransche-foire commence, et qui n'achète rien la a tort, car ce sont des souvenirs bien précieuxde l'an.... Dans l'après midi, vers une heure, un ban quet pantagruélique réunit les membres de la Commission des fêtes, tandis que la loule recommence a affluer de toutes parts. La ville est dans son animation troublante, lors- que vers 3 h., des coups de canons répétés dans tous les quartiers annoncent la marche du cortège historique... On accourt et on se déplace pour voir et revoir ce spectacle curieux, oü l'on porte en triomphe le Mai légendaire orné de grosses et petites cuillers au milieu d'un incendie de rubans éüncelants. Le grand mai pend déja aussi au haut du beffroi (en reconstruction) et attire les regards désireux des gens accourus qui se feront vers 5 heures les champions du grand combat des Louches Celui qui n'a jamais vu cela, n'a pas vu Comines en lutte et bien fiers sont les vain- queurs qui portent leurs cuillers en triomphe de cabaret a cabaret pour en faire une pano- plie qui va orner les salons et les chambres des glorieux triomphateurs. Ceux et celles qui ont les chapeaux fendus ou écrasés, ou quelques bleus dans la figure n'en sont que plus.fiers La fête des Louches est trés vieille et a son origine dans la délivrance du jeune seigneur du chateau, qui fit connaitre son cachot en jetant ses louches cachées avec prémiditation. Ce même seigneur d'abord séquestré, puis ainsi délivré, institua la pre mière fête, dit la légende, et les Cominois veu- lent en garder le souvenir a travers les siècles. (i) Comines3 10-27 P.P.D. SPORTKRONIEK Het ware onmogelijk te zeggen juist, aan hoeveel koersen de Ypersche coureurs in deze laatste tijden deel namen. Immers geen weken ja zelfs geen dagen gaan voorbij zonder dat er, bijzonderlijk in de maand die wij achter den rug hebben, geen koersen waren en men met genoegen vernam dat den eenen of den anderen van de onze met een eersten naar huis kwam. Men zou waarlijk zeggen dat het koersen per velo besmettelijk is sedert er hier en daar een Ponten of een Boertje met de pijp wegliepen in de koersen die zij betwisten. Inderdaad, Coppens, Florizoone, Notredame, Desiamault, Plaetevoet, Verstraete en Co- rintje (zonder deze die ik misschien vergeet) zijn allen Ypersche jongens die dees jaar onze kleuren„verdedigden en altijd met de pi ij zen, zooniet met nen oppergaai afzakten. De overvloed van koersen welke sedert 8 dagen van hier plaats hadden in 't omliggen de, laat mij niet toe lederen koers in 't bijzon der te bespreken ik zal mij dus vergenoegen met de plaatsen mede te deelen wtlke onze vechters behaalden en waarin ze hun aandeel op onberispelijke wijze wisten te doen gelden. 'k Heb het eerst en vooral op den koers van Tnielt voor Juniors, Donderdag 29" iep tember op 100 km. betwist. Er waren zoo maar 58 vertrekkers. Ponten kwam er 8'* toe na meer dan zijn deel kop gedaan te hebben 't gene toch waarlijk geen slechten uitslag is nietwaar. Dinsdag 4 October trok hij het op naar Wa°reghem om het officieel kampioenschap van West-Vlaanderen te betwisten. Spijts zijn grooten moed en dolle hardnekkigheid, moest hij den strijd staken na 3 maal van velo te hebben veranderd. In den vollen zin van 't woord, dit was toch geen koeis die men mocht noemen Kampioenschap van West-Vlaanderen uit goede reden dat de afstand gebracht was op 60 km. in plaats van j5 zooals eerst gezegd. Het was daarbij een gedurig draaien en keeren vermits er zoo maar 40 toertjes te doen waren in de straten der stad bij zoover dat men onmogelijk kon doorgeven en meer het vrijwiel moest gebruiken dan te kunnen koersen. Kortom gezegd, 't was eerder nen stratenkoers en kon niet doorgaan als zijnde een kampioenschap waarvoor er toch min stens 100 tot 125 km. maximum noodig zijn. De aankomst had alsdus plaats met eene heele bende rijders (er waren er wel 20) niet temin min of meer van elkander gescheiden. Viaene van Zonnebeke behaalde de i3e plaats. Berten Coppens heeft er deze week niet op geslapen en was achtereenvolgens Dinsdag 4e te Lauwe, Woensdag 7' nogmaals te Lauwe, qe te Houthulst Donderdag en nog entwaar eene 2e plaats waarvan de naam der gemeente mij ontsnapt is. Notredamtje schijnt afgunstig te zijn van zijn tegenstrever Boertje en begint ook met eene heele reeks eerste prijzen weg te kapen. Te Yper won hij Zondag den koers gegeven door den sportmakker Masure, den smid van aan den Watermolen. Donderdag behaalde hij eene schoone zege te Merckem terwijl hij het in Becelaere Maandag moest opgeven. Boertje, sedert eenigen tijd met tegenslag af te rekenen hebbende, moest zich tevreden stellen met de 2' plaats te Merckem op Don derdag en een 4e te Becelaere. Florizoone, een opkomende rijder, be haalde een eersten te Becelaere. Proficiat, jongen, zoo voert doen gij zijt een durver en verstaat uwe rol, u vasthouden waar het moet en toekomend jaar tellen wij een begin neling kampioen te meer. Verder kwam hij Donderdag 4' toe in Merckem en 3e Zondag in Yper. Verstraete, een jongen die nog maar begint, behaalde Zondag te Yper eene schoone 2e plaats, terwijl Corintje in dezelfde koers een val deed en genoodzaakt was op te geven. UITSLAGEN Te YPER. Op Zondag 2 October 1927 60 km.—12 vertrekkers (beginnelingen) 1) NOTREDAME, Yper 2) Verstraete, Yper 3) Florizoonè, Yper 4) Balduydt Zillebeke—5) Viane, Zonnebeke - 6) Warlop, Yper. Te LAUWE (Statie).- Dinsdag 4 Octob. 60 km. 12 renners (Juniors) 1) DECROIX Em., Gheluvelt 2) Naes- sens 3) Grymonprez 4) Coppens, Yper 5) Matton 6) Verscheuren 7) Bekaert en Pinket g) Everaerts. Te HOUTHULST. Donderdag 6 Octob.. 60 km. Juniors 1) COVEMAKER 2) Vanderbusse 3) Pincket 4) Coppens 5) Vallaeys 6) Taillieu. Te MERCKEM. Donderdag 6 October 5o km. i3 vertrekkers (beginnelingen) 1) NOTREDAME Cam., Yper 2) D'Hondt André, op l5 centimeters 3) Hendrickx, Woumen 4) Florizoone en Melis. (Met 8 man in den sprint). Ypersche Wielrijdersclub. LEEST VERSPREIDT M1DDELPRIJZEN PRIX MOYENS l'arwe de 100 kilogr. Proment les 100 kilos Rogge id. Seigle id. Haver ld. Avoine id. Aardappelen, 100 kil Pommes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren de 25 CF.ufs les 25 Hoppe de 50 kilOgr. Hnublons les 50 kilos Études des Notaires Ramault - et Lannoy a Comines «leuelï S© ©ctoto^e a 2 heures de relevée a 1' «Hötel Macote tenu par M. D Place de la Gare a WERVICQ; de Jesmettr, A. avec batiments, terre, rouissage pr^ d'une contenance d'après cadastre de I u 85 ares 80 ca. Occupée par M. Georges Vandenbuloke Misc-a prix 60.000 avec dépendances, séchoir a chicorée f0n, et terre et terrain a batir d'une contenan d'après cadastre de 61 ares 50 ca. Mises a prix sêparément 54,800 CS. au Nord du pavé vers Wervicq, d'une contenance d'après cadastre de 98 1 60 ca., pouvant servir de terrain a batir, - Occupée par M. Georges Vandenbulcke. Le tout divisé en lots. Mise a prix sêparément 51.500 fr. Studie van den Notaris Cassiers te Poperinghe. te POPERINGHE, op de Groote Markt,te herberg 't Vlaamsch Huis gehouden dool M. Wiily Devos gelegen te Poperinghe en bestaande in Koop i. 1 Ha. 45 aren 70 ca. Zaai land, in den Oosthoek, gekadastreerd sectii C, Nrs 214, 2i5 en 217. Gebruikt zondei geschreven pacht door M. Gaston Ooghej Coppenolle mits 600 lr. 's jaars boven dd lasten. J Koop 2. 35 aren Zaailand eu uitweg- dreef, in den Oosthoek, bekend bij kadastei sectie D, Nrs 3og en 3ig. Gebruikt dooij Gamille Lemahieu-Ozeei, zonder geschreven pacht mits 65 fr. 's jaars boven de lasten. Koop 3. 38 aren 30 ca. Zaailanden Weide, in den Oosthoek, gekadastreerd sectiei C, nummer 321. Gebruikt door M. Camillj Bafcop Leuwers mits 5o fr. 's jaars boven de lastern n I Koopen 4 tot en met 8.3 Hectaren 5"c'1' Zaailanu, Weide, Meersch en Hoving ge.egen te Popermghe, in den Helhoek, M kena bij kadaster sectie I, Nrs 385a, 3S6cj 3ü8a, 3yoa, 3gta, 3gza en 449 en sectie K, j 1146. Gebruikt door Gamille Vermeersc 1 Bed Jtkem zonder geschreven pacht mits i - fr. 's jaars .boven de lasten. J Koop g. - I» aren 80 ca. bebouw Grond, Weide en Hoving, in den bekend bij kadaster sectie I, Nrs 386b, en 387a.Gebruikt,door genoemden Vermeersch- Beddeleem met recht van p voor 99 jaren ingegaan den 1 Ucioner mits 3o lr. 's jaars boven de lasten WOONHUIS tusschen stijlen, gefitó, gedekt met pannen, 3 plaatsen en z°teenpu9 met 314 meters grond, citerne en s J gelegen op het Huornwérk. Adres reele van dit blad. '(1) Un roman historique, intitule le CRIME DU CHATEAU relate ce drame. Yper 1 October Kortrijk 3 October Rousselare 4 October Veurne 5 October Poperinghe 7 October 160 177 190 151 200 166 175 172 00 180 145 158 163 149 150 00 60 58 65 55 27,75 29,50 27 27,50 27,50 31,50 31,75 31,25 32,75 30,50 00 00 00 00 625 <1 Wep VAN

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 16