feets D. W. kleuren de rosse koe was schier #rl'jke j". men zag meestal de witte of de 0obeken ^arte, benevens de bonte koe poor. loopt men de rekwisitielijsten en leest je plunderingen der fransche legers bij "ien dert bet midden der I7e eeuw, dan oD.S ^en de overtuiging dat sedert 1600 ook en.Vlaanderen de stallen zich weer ifl hoornbeesten begonnen te vullen. "overigen» de gavers of 's winters over- inde meerschen der rivierboorden wer- Str°°venzeer als weiland als voor hun voeder en 't Kortrijksche en 't Land van Aalst *'ep ^kend voor hun slacht- en melkvee, ^rundvleesch, zuivel en eieren ontbrak het ^"niet 'n Vlaanderen, en de vreemdeling h'reef wel eens aan 't misbruik van zuivel de JC| Theid der melaatschen in 't graafschap toe. ö()p de schorren der zeekust, op de heiden 't binnenland liepen talrijke kudden scha- van goed ras ook deze werden sterk ge dund gedurende den oorlog, maar de soort zeer snel voort. Echter trof men in dit van ■lakke land zeer weinig ezels en geiten aan. Integendeel zwamde het overal van zwijnen, jieop het land, ja zelfs tot in de straten der jteden ronddoolden de boer voedde zich veel neer met vaik-ns- dan met rundvleesch, en ivlaamsche speksl ichterij was befaam 1. Het dient bijzonder vermeld, dat in deXVP eeuw het groote en schoone Vlaamsche paar denras in den vreemde zeer werd geprezen gezocht de paaraejaaimaikten, zooals die van St Amandsberg met Negen Mei, werden druk door Fransche en Duitsche paardenhan- klaars bezocht. Maar in de volgende eeuw, altijd als een gevolg van den oorlog, waren paardenhandel en fokkerij veel afgevallen. De bijenteelt had vooral geleden onder het dalen van den prijs van het 'suiker, waarvan de verkoop eindelijk uit de apotheek naar den kruidenierswinkel overgegaan was niettemin bezat ieder dorp zijne strooien of wijmen bie- iorven. De teelt van den zijdeworm, welke men hier poogde in te voeren, bleef echter zonder gur stigen uitslag. Landelijk Vlaanderen verschijnt ons alzoo de XVIC eeuw veeleer als eene streek van 'stallen en boomgaarden in het volgende tijd perk, als een Lnd van kleinen akkerbouw. Schier geene delfstoffen bood die vlakke, uit louter bezinkingen bestaande streek bui ten wat witten steen te Baeleghem in 't Land van Aalst en wat krijt op de grenzen van Artois, vond men ook nog potaarde voor de klinker-, tegel- en pottebakkerijen langs de rivieren, en turf of darinc op de boorden der zee. Eene Volkrijke Streek Dat zulke streek, zoo rijk aan voedings bronnen, in gewone toestanden eene talrijke bevolking kon voeden, spreekt van zelf. (('t Land van Vlaenderen, verklaarde Maxi- mrliaan in 1479, es zeere bewuent ende ge- feupleert, meer dan eenich ander land van Seüjke groote Die overbevolking van dit b'nd van nijverheid en landbouw trof de rreemde reizigers zeer. Men telde er 28 beslo tensteden, 3o onbesloten gemeenten en om- Greeks n5o dorpen en gehuchten, soo dat jfo Spaignaerden, die in 1549 met den prince hilips in dit land quamen, Vlaendren gheseyt ebben éene stadt te wesen, omme die huysen ,aa playsancen, casteelen ende sloten ende 1 e kimmeraigen, die daer over al te ziene Guichardijn noemt het graafschap •ene voortdurende stad Dit bij uitstek g elijk karakter van het vlaamsche leven is om er lang op aan te dringen de 1 zij klein of groot, slurpte de werkda- J5 dd van 't gansche volk op, zoodat zelfs er de grootnijverheid verdween, de steden als marktplaatsen van de rijke landbouwstreek behouden wer- Wordt vervolgd). de beste de sterkste de voordeeligste Allerhande Nieuws BINNENLAND. YPER. Heldenhulde. Dinsdag voor middag had de jaarlijksche rouwhulde plaats ter gedachtenis der gesneuvelden van den Grooten Oorlog. Te 11 u. zette de groote stoet zich in bewe ging. Onder het spelen van treurmarchen werden bloemen neergelegd aan het Kruis der Iersche Gesneuvelden, aan het Gedenkteeken der Ypersche Helden en aan de Britsche Praalboog der Meenenpoort. Daarna werden op het stedelijk kerkhof kransen gelegd op de graven der Belgische, Fransche en Engelsche Gesneuvelden en op die der slachtoffers der ramp van Wytschaete. De uitvoering, door de Harmonie Ypria- na van de Brabanqonne de Marseil laise en het God Save the King besloot deze indrukwekkende hulde. Voor de Engelsche Gesneuvelden.— Prinses Beatrice heeft als beschermvrouw van de Ypres-League een krans van lelies en Vlaamsche klaprozen aan den Cenotaaf van Londen gehecht met het opschrift Aan de 200.000 Engelsche soldaten, die in de bocht van Yper gesneuveld zijn. Slagen. Op den Zonnebekesteenweg, nabij de tuinwijk Ligy, werd de heer E. V..., die per rijwiel huiswaarts keerde, door een anderen wielrijder, den genaamden A..., heel onzacht aangereden. In plaats van verontschuldigingen kreeg de heer E. V... een geweldigen vuistslag in het aangezicht De Rijkswacht werd verwittigd. Voor ieder aankoop van een Wintermantel In het Waar Sayette WijvekenGroote Markt, IJ, Yperontvangt men gratis een schoon geschenk. Elk zeg het voort BOESINGHE - Luisterlij ke Feestelijk heden ter gelegenheid van den terugkeer van de bruiloftsreis van den Wel Edelen Heer en Mevrouw Roger de Thibault de Boesin- ghe, op Zondag 6 November IQ2J. Feestwijzer De aankomst zal aangekon digd worden door Kanongeschut. Welkom- groet aan het edele echtpaar om I u. 45 voor de herberg St Pieter. Vertrek van den stoet om 2 uur. Wegwijzer steenweg Yper, Dorp plaats, steenweg Elverdinghe, Schoolstraat, Marktplaats. Rangschikking Rijkswacht, Ruiters, Wiel rijders, Schoolkinderen, Pompierskorps, Ge meentelijke Muziekmaatschappij, V. O. S., Handbooggilde, Duivenwagen, Geitenbond, Visschersgilde, Rookersgilde, Vloerbolgilde, Trabolgilde, Kaartersgilde, Tooneelgroep (wagen), Boerengilde, Groep Amazonen (Boe rinnenbond), Burgerlijke en Geestelijke Over heid, Het Wel Edele Echtpaar, Ruiters. RENINGHELST.-Gelukkig ontsnapt. De heerDaniel Vangheluwe kwam met zijn moeder en de echtgenoote Theophile Ferrijn van Nieuwkerke per rijtuig gereden. Opeens draaidde een wiel van de as. Het paard ver schrikte, sloeg een deel van het rijtuig aan stukken, botste met het rijtuig tegen een boom, rukte zich dan los en ging op hol. De drie personen kwamen, gelukkig, ongedeerd uit het half vernielde rijtuig. Het paard werd tot staan gebracht en werd slechts licht gekwetst. ROUSBRUGGE-HARINGHE. - Kie kendieven. De heer René Sohier werd 's nachts gewekt door het aanhoudend geblaf van zijn hond. Opgestaan en buiten komende met zijn geweer zag hij een paar mannen vluchten. Hij schoot zijn geweer af zonder echter iemand te treffen. De dieven lieten hun zak, met kiekens gevuld, ter plaats liggen. De daders zijn nog onbekend maar de politie zoekt ze ijverig op. WESTVLETEREN. Ook kiekendie ven. In een enkele plaats werden hier een zestigtal kiekens gestolen. Konden de dieven maar spoedig gevat worden en een welverdiende straf bekomen. PASSCHENDAELE. Vreeselijke ont ploffing. Maandag 3i October 1.1., road 1 V* u. namiddag, was de genaamde Karei Pil, van Roeselaere, op de wijk Kortekeer bij de herberg van dien naam, obuskoppen aan 't af draaien. Om dat gevaarlijk werk te verrichten had de man zich verscholen in een kot staande in de weide van den heer Emiel Baert. Opeens hoorde men een geweldige ontplof fing gevolgd van een rook die uit het kot opsteeg. Dadelijk snelden de E. H. Pastoor en de heer Dokter toe en vonden Karei Pil badend in zijn bloed, met afgerukte linkerarm en linkerbeen en met verscheidene wonden aan het hoofd en over gansch het lichaam. Na een eerste verband werd het slachtoffer onmiddellijk in een auto van den Boeren bond naar de kliniek van het H. Hart te Roeselaere overgebracht. Te Wyneghem botste een moto tegen een bakkerskar. De motocyclist werd op slag gedood. Te Grace-Berleur (Luik) heeft een jacht waker zijn gewezen minnares doodgeschoten. De moordenaar werd ingerekend. Te Antwerpen werd een knaap door een aut© doodgereden. Te Seraing werd een 4 jarig meisje door een auto doodgepletterd. Te Tongeren is een zieke man in 't water van de Geer gesukkeld en verdronken. Nabij de statie van Halle heeft een onbekende vrouw, in den sneltrein Brussel- Parijs, zich een kogel in het hoofd gejaagd. De dood was oogenblikkelijk. In een koolput van Auvelais werd een 25 jarige mijnwerker door een steenblok doodgepletterd. Te Wetteren werd uit de Schelde het lijk van een 60 jarigen man opgehaald. Men weet niet of een ongeval of zelfmoord in 't spel is. Te Marcinelle viel een 4 jarige knaap in een emmer kokend water. De arme kleine bezweek in de vreeselijkste pijnen. Te Thourout botste een auto tegen een boom. Een 75 jarige man werd op slag gedood. Fouad I, koning van Egypte, bezocht Gent, Antwerpen en Luik. Te Brussel werd een jongeling door een auto doodgereden. Twee andere personen werden ernstig gewond. Te Gilly werd een 65 jarige vrouw door een auto doodgereden. Te Zonhoven (Limburg) werd een 20 jarige soldaat door een trein verrast en in stukken gereden. Te Lesves is een 52 jarige landbouwer van een hooimijt gevallen. Het slachtoffer bezweek aan schedelbreuk. Tusschen Mariemont en Haine St Pierre is de gewezen burgemeester van Carnières in den trein aan bloedopdrang bezweken. Te Antwerpen heeft een 19 jarige auto geleider zijn 43 jarigen vader doodgeschoten. De moordenaar werd aangehouden. Te Elsene werd een man door een auto doodgereden. Te Auvelais is een moto uitgegleden. Een man van Tamines werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een weduwe en twee kin deren. Te St Joost ten Noode viel een 80 jarige vrouw van de trappen. De ongelukkige bezweek aan schedelbreuk. Te Somzée, op de baan naar Philippe- ville, botste een wielrijder tegen een moto. De wielrijder werd op slag gedood. Te Cortenberg werd langs de spoorlijn Brussel-Leuven het lijkje ontdekt van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Te Lissoir (Dinant) viel een hoeveknecht van de trappen. Het-slachtoffer bezweek aan zijn verwondingen. In de koolmijn van Winterslag, te

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5