dende naar de buitenwandeling. Die weg zal mogelijks ook nuttig worden voor den tram. M. D'Huvettere. -- Het is nochtans wel in de akte vermeld dat de Boerenbond er uitslui- telijk het gebruik van zal hebben. M. Missiaen. Gij moet niet trachten te begrijpen, maar stemmen. Dit voorstel werd nu reeds tweemaal verworpen. Meent men dat de gemeenteraad bestaat uit mannen die alle vijf minuten van gedacht veranderen. Men kan zich eenmaal vergissen, maar geen tweemaal. In alle geval ben ik niet van gedacht veranderd. M. Sobry. Er zijn twee doorslaande rede nen om dit punt goed te keuren. Ten eerste het is een openbare weg en de Boerenbond zal het nooit zoo ver drijven om zich het alleengebruik ervan voor te behouden, en ten tweede de stad is burgerlijk verantwoordelijk. M. Missiaen Daarbij is er geen krediet gevraagd noch voorzien geworden voor het maken van dien uitweg Ik kan niet aannemen dat een arme stad zou verplicht zijn een baan te maken voor den schatrijken Boerenbond. M. Sobry. Het is wel verstaan dat wan neer wij het maken van den uitweg goedkeu ren, wij terzelfder'tijd het krediet ervoor noodig ook stemmen. Wanneer gij altijd zoo zindelijk zult zijn, zullen wij maar moeilijk nog iets goeds kunnen verrichten. M. Leuridan. Ik zal me in die zaak ont houden en niet ja stemmen omdat ik het schepenencollege niet kan volgen daar het aan zijn plichten is te kort gekomen met zulke nadeelige voorwaarden te aanvaarden. Ik zal ook niet neen stemmen omdat de stad burger lijk verantwoordelijk is en ik als vakman bang ben voor de gevolgen eener rechtsvervolging. M. Vavdamme. Kan deze zaak niet uitge steld en een plan bij het dossier gevoegd worden Al de raadsleden stemmen hiermede in en het punt wordt tot de aanstaande zitting uitgesteld. VIII. Stadsbibliotheek Rekening over het dienstjaar IQ2Ó. Deze rekening sluit met een batig slot van 1166 fr. M. Missiaen. Het verslag van den biblio thecaris verdient onze aandacht en er zou moeten op nagedacht worden om de stadsbi bliotheek zoo spoedig mogelijk op te bouwen. Als men nagaat wat de bibliotheek aan de stad kost, komt men aan 2 fr. per uitgeleend boek. Dat is overdreven. De bibliotheek is aan de bevolking niet genoeg bekend. M. Leuridan. Ik ben t'akkoord met den Heer Missiaen om te verklaren dat de kost prijs veel te hoog is, doch dit kan niet opge lost worden door het bouwen der nieuwe bibliotheek. Hieraan zou kunnen verholpen worden door een meerdere bekendmaking gedaan door den bibliothecaris, bvb. door het uitgeven van een tijdschrift dat aan de bevolking kennis geeft van den rijken schat boeken die daar ter harer beschikking is. M. Sobry. Ik ben gelukkig over de be merkingen in 't openbaar gedaan door de heeren Missiaen en Leuridan. Voor wat het bouwen betreft, de stad beschikt ongelukkig lijk nog over de noodige geldmiddelen niet. De stad bezit een zeer schoonen grond n evens de Justiceschool dieuiterstzeer get chikt zou zijn voor het bouwen der bibliotheek. Ik zou niet beter vragen dan dit voorstel te zien goedkeuren om dan zoo haast mogelijk bij middel der oorlogsschade de bibliotheek te kunnen opbouwen. Nu wij kunnen dit later bespreken in een aanstaande zitting. Hierop wordt de voorgelegde rekening over het dienstjaar 1926 eenparig goedgekeurd. IX. Vrije huishoudklas Mariaschool Rekening IQ26 27. Deze rekening bedraagt 7588 fr. in ont vangsten en uitgaven, en de Idas telt 27 leer lingen. Goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Bossaert onthouden zich. X. Financiën Aanvullend krediet. Vroeger werd er een krediet van 55oo fr. gestemd voor het betalen der waarnemende onderwijzeressen der lagere betalende meis jesschool. Thans is er gebleken dat de stad de som van 16.233 fr. schuldig is. Er zou dus moeten een nieuw krediet gestemd worden van 10.733 fr., 't zij het verschil tusschen voornoemde sommen. Eenparig gestemd. XI. Gemeentelijke huishoudschool Be grooting voor het jaar IQ28. M. Sobry leest het verslag over de werking dier school. MDeclercq. Ik wensch hierover inde geheime zitting een opmerking te maken. M. Leuridan. Uit de vergeliikingstabel tusschen de Mariaschool en de stadshuishoud- school bestatig ik met ongenoegen dat de rekening voor 1926 der Mariaschool, die 27 leerlingen telt, enkel tot 7588 fr. beloopt ter wijl deze der stadschool voor 5o leerlingen de som van 31.764 fr. bedraagt. Er moet niets afgedaan worden van deze laatste, maar er zou moeten middel gevonden worden om veel bij te komen voor de Mariaschool die even verdienstelijk is. Op vraag van M. Declercq wordt de be grooting voor 1928 der gemeentelijke huis houdschool dan tot de geheime zitting ver schoven. XII. Kerkfabriek van St Maartens begrooting voor het jaar IQ28. M. Sobry. Als voorzitter dier Kerkfabriek bid ik M. Declercq verslag te geven. De begrooting wordt dan goedgekeurd. Alleen de drie socialisten onthouden zich. XIII. Openbare Autobusdienst a) Mer ckem-Yper De heer Van Limburg van Merckem vraagt een autobusdient te mogen inrichten den Zaterdag van Merckem over Lizerne, Boe- singhe naar Yper. b) Woilmen- Yper, M. Tanghevan Merckem vraagt insgelijks de toelating een autobusdienst te mogen in richten den Zaterdag van Woumen over Jonckershove, Noordschote, Zuydschote, Boesinghe, Brielen tot Yper. Beide vragen worden eenparig toegestaan. XIV. Autobusdienst Locre-Dranoutre- Ploegsteert Ypex. Om de studiën over dezen autobusdienst te voleindigen zou er aan de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen een som van 1000 fr. dienen ter hand gesteld te worden. Acht gemeenten zijn hierin betrokken en zou den elk 125 fr. moeten geven- Tot op heden hebben alleen Waasten, Ploegsteert en Mees- sen deze som nog niet gestort. Er is dus nog 375 fr. te kort en er is kwestie te weten of de stad Yper zal blijven aandringen bij die ge meenten ofwel de nog ontbrekende som zelf zal betalen. M. Missiaen. Waasten heeft daar niets in te zien, daar deze gemeente door den auto busdienst niet zal bediend worden. Wat Ploegsteert betreft, weet ik zeker dat de gemeenteraad geweigerd heeft de 125 fr. te storten omdat de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen weigerde den autobusdienst tot aan Le Bizet uit te breiden. Thans zie ik in het dossier dat de Maatschappij daarin toestemt en ik kan u dus de verzekering geven dat Ploegsteert zal betalen. Zoo dit nog niet gedaan werd is het omdat Ploegsteert nog niet van den genomen maatregel werd ver wittigd. M. Sobry. Wij zullen dus in dien zin schrijven naar Ploegsteert en de vraag ook vernieuwen aan Meessen. Al de raadsleden stemmen hiermede in. XV. Gemeentetaks op de rijivielen Aan vulling. De heer Gouverneur bij zijnen brief van 3n November 11. doet opmerken dat de gemeente taks op de rijwielen volgens de wet ontheffing moet voorzien ten voordeeele der 00 1 igs- invaliden, en vraagt dienvolgens dat de gemeenteraad van Yper in dien zin een aan vullende beraadslaging zou nemen. M. Missiaen. Ik zal dit niet stemmen. Immers, ik wensch dat niet alleen de oorlogs verminkten van die taks ontslegen worden, maar ik wil hoegenaamd van geen gemeente taks op de rijwielen hooren. Een rijwiel kan niet aanzien worden als een weelde artikel, maar is werkelijk een stuk alaam van den werkman, bijzonderlijk in dezen tijd van schaarschheid van werk. Vele werklieden doen reeds een groote opoffering c'oor den aankoop van een rijwiel dat hen moet toelaten elders hun brood te gaan verdienen. M. Sobry. Ik denk dat deze opmerkingen beter te pas zullen komen bij het bespreken der begrooting. Thans wordt er enkel ge vraagd voldoening te geven aan den brief van den Heer Gouverneur. M. Missiaen. Wanneer wij nu die aan vulling niet goedkeuren, verwerpen wij ook gansch de gemeentetaks op de velos, vermits zij zonder die wijziging door de hoogere over heid niet kan goedgekeurd worden. M. Delahaye. Maar die taks is reeds geïnd van vóór den i5B Januari tijdens het afleveren der veloplaten. M. Missiaen. Dus de stad heeft ontvangen vooraleer die door de h eentaks afvaardiging goedgekeurd werd. nota van. v"eetner Stemmen ja de Heeren Declerc r hieu, D'H uvettere, Vandamme, Can' ma' ton, Leuridan, Soete, Delahaye en?!?*" neen Missiaen, Bonneten Bossaert ^'i XVI. - Opcentiemen bij de belaste den Staat en gemeentebelasting 0p wedd Van nen en pensioenen Vernieuwing ig9g en' M. Sobry. -- Om de verplichte uitg'av kunnen dekken en gezien de stadsink onvoldoende zijn, zijn wij -■> °msten en e? Pet. Ik zou willen grond- - genoodzaakt? vernieuwing te vragen der 60 opceniieme de cedulaire grondbelasting, op de bel "h der winsten en kapitalen en op de b belasting, alsook de vernieuwing der fr» tebelasting op de wedden, loon— öLmeen' sioenen. M. Vavdamme. wluen elke taks afzonderlijk te behandelen. M. Sobry. Het zal dan zoo gedaa worden. 1) 60 opcentiemen op de cedulaire belasting. Stemmen neen de heeren Missiaen Bon net en Bossaert. Al de overige raadsleden stemmen ja. 2) 60 opcentiemen op de winsten. Zelfde stemming als hiervoren. De heer Van Nieuwenhove treedt de ver- gaderzaal binnen. Het is 20 uur. 3) 60 opcentiemen op de bedrijfsbelasting. Stemmen ja: de heeren Declercq, Lema- hieu D'Huvettere, Vandamme, Capoen Laton, Leuridan, Soete, Delahaye n Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Bos saert. De heer Van Nieuwenhove on,houdt zich. 4) Vernieuwing der gemeentebelasting wedden, loonen en pensioenen. M. Vandamme. Dit punt werd vroeger reeds behandeld, en thans komt gij er nog maals mede voor den dag ons in de meening brengende dat de stadsfinanciën tot ondergang gedoemd zijn zonder die enkele duizende frank. Het is een onrechtvaardige taks die zwaar drukt op de werkende klas, gezien de welstellende klas niet belast is. It doe een oproep tot al de leden om die taks niet te stemmen, zooveel te mer r omdat deh[ Voorzitter vroeger beloofd heeft dit punt niet meer op de dagorde te plaatsen. Ik bestatig, M. de Voorzitter, dat gij hardnekkiger zijt dan satan, en 'k vraag mij af welk betrouwen wij nog in U mogen stellen in de toekomst, M. Missiaen. Tijdens de voorlaatste zit ting werd de afschaffing van al de taksen gestemd, en ik sluit mij ten volle aan bij gezegden van onzen collega Vandamme. Vele werklieden zijn verplicht naar Frankrijk te gaan werken en voor hen kan de taks niet afgehouden worden bij de bron. Zij zijn dus niet aanzien als loontrekkenden en worden belast op het inkomen. Ik vind het een schandaal die menschen nog te belasten met een gemeentebelasting, wanneer zij nu reeds met moeite kunnen toekomen. M. Sobry. Ik moet de heeren Vandamme en Missiaen herinneren dat de afschaffing enkel gestemd werd door vier raadsleden, en wij zijn met vijftien, dus was dit gedacht ver van algemeen. Ten tweede moet alle afschaffing van ge meentebelasting door de hoogere overhel goedgekeurd worden, en deze heeft eenvoudig nietig is. f voorgesteld afgeschaft verklaard dat die beslissing waren nog geen nieuwe taksen voor 1928, ze konden dus niet worden. Wij zijn verplicht jaarlijks de belastingen te stemmen, en ik vraag dus wij het nogmaals hierover zouden eens zi) 1 gelijk wij het vroeger jaren steeds waren. M. Missiaen. Vroeger waren lieden hier niet vertegenwoordigd, maar weL - het M. Sobry. Ik geloof niet dat S'J monopolium bezit der liefde tot den we® Vroeger waren de werklieden even en de werk- nu tegenwoordigd bij ons als nu. Daarbij zij kleine wedden van de taks on f^gias- vroeger hebben wij reeds besloten de tingschuldigen die enkel twee frank betalen hiervan te ontslaan. M. Missiaen. Welke mildheid M. Sobry. Ik vind niet dat het schandató is de hooge wedden te belasten. verscheidene hier in Yper kunnen noe'(j|enen- 20, 3o, 40 tot 5o.ooo fr. per jaar ve j,jet5 Het is toch maar redelijk dat dezen Ik zou er a die

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4