tnds geven. Op de 218 leerlingen zijn er den buiten. 'Vrtikel 76 wordt hierop algemeen goedge- ^^Art 77 Toelage van Staat en Provincie "de Nijverheidsschool. Al de raadsleden stemden Art. 78 Toelage van Staat aan de huis "dseholen. De heer voorzitter doet opmer- h()U dat er hier zou moeten 25411 fr. inge dreven zijn in plaats van 14.000 fr. zooals „rAen was. Algemeene instemming. Buitengewone Ontvangsten. Art. 79 Overschot der rekening van ~~r 231.555 fr. 24 en vermoedelijk beschik- som in de begrooting van 1927 gebracht jo4 fr. 37, blijft dus als beschikbaar ver- s[c0hjl de som van 127 450 fr. 87. g. Missiaen. - Op wat is dit cijfer bere- d. ?Werd de begrooting van 1927 niet in evenwicht gesloten y[.Sobr$. Neen, dit cijfer is het thans beschikbaar verschil. Stemmen ja: de heeren Declercq, Lema- |ijeU) D'Hu vettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandamme, Laton, Delahaye en Sobry „een de heeren Missiaen, Bonnet en Bos- saert. Art. 80 Kosten der Rechtbank van oorlogsschade Aandeelen der gemeenten— teruggaaf. Eenparig aangenomen. Art. 81 Verkoop van grond. i5o 000 fr. voorzien voor verkoop van bouwgrond. Onthouden zich de heeren Glorie, Missiaen, Bonnet en Bossaert. De andere raadsleden stemmen ja. 655.000 fr. voorzien voor verkoop van barmlanden. M. Sobry. Gevolg aan de genomen be slissing in een der laatste zittingen moet die som verminderd worden tot op 5o.ooo fr. Dit verschil van 600.000 fr. zal een groote weer slag hebben op de uitgaven die wij zullen mogen doen. Eenparig goedgekeurd. Art. 82 Voorschot van den Staat voor onteigeningen. Al de raadsleden stemmen ja. Art. 83 Uitwisseling van titels voor vergoeding voor oorlogsschade en voor in schrijving op het Grootboek der Openbare Schuld 1925. Die titels zijn ingediend bij het Gemeentekrediet om er een leening aan te gaan van 100.000 fr. mits betaling van 1 intrest ten laste van de stad. Alg. instemming. Worden ook nog eenparig aangenomen de artikelen 84 Onvoorziene ontvangsten (5ooo fr.)85 Toelage voor riolen der bui tenwandeling en 86 Toelage voor herstel der veemarkt. Art. 87 Ontvangst op oorlogsschade vergoeding, 5oo.ooo fr. Algemeen goedge keurd. M. Missiaen. Wij hebben verleden week een vergadering gehad der Commissie belast met het onderzoek over de waterkwestie. Er werd er ook gesproken over de kwaliteit van het water en besloten in den kortst moge- lijken tijd de filters te Zillebeke te doen plaatsen. Volgens genomen inlichtingen is het goed mogelijk dat, moest men eenigszins aandringen, wij hiervoor alleen de som van 800.000 fr. zouden ontvangen. Die som zou dus hier ook moeten ingeschreven worden. M. Declercq. Ik ga hiermede t'akkoord en wij zou ien die 800.000 fr. kunnen inschrij ven onder art. 87bis met melding V001 schot °P oorlogsschadevergoeding. Dit werd niet gedaan omdat wij vroeger altijd hebben getracht rechtstreeks te doen betalen door het 0ninklijk Hocg Commissariaat. Artikel 87bis wordt hierop dan eenparig gestemd. Art. 88 Leening bij het Gemeentekre 'etvan i.5oo.ooo fr. voor het plaatsen van jvatermeters, voor de machienen van den 8 erdienst en voor de-wegeniswerken. Missiaen. Die kwestie is ingewikkeld m V00raleer dergelijke leening te stemmen jy dh grondig besproken worden, k artikel wordt dan voorbehouden. de7t-^rt::.^9 Vermeerdering voor één jaar on ]1J n 'jke kredietopening van 5oo.ooo fr. M k van Kortrijk. gest'Sobry. Volgens hetgeen wij overlaatst hetp" ebben ëevolg °P een schrijven van Wo ,rovjnciaal Bestuur, moet dit gewijzigd etl in een kasbewerking. Son^n?enomen- Alleen de heeren Missiaen, e en Bossaert onthouden zich der ^rt:- 9° Tweewoonst voor de bedienden P°mptoestellen, 60.000 fr. Eenparig goedgekeurd. Art. gi i5.ooo fr. voorzien als aandeel der aanpalende eigenaars in de kosten van nieuwe voorlanden. Volgens het oud regle ment bedraagt dit aandeel Go voor dezen die geen voorland vragen en 40 °/0 voor die genen die er een aanvragen. Al de raadsleden stemmen ja. Hiermede sluiten de ontvangsten en wordt er overgegaan tot het onderzoek der uitgaven. M. Sobry. De artikels I tot 9, die hande len over de jaarwedden van den Burgemeester, der schepenen, van den gemeentesecretaris, den gemeenteontvanger, van 't personeel van secretariaat en Burgerlijken stand, van den boekbewaarder, van den Ingenieur bouwkun dige, van den toeziener der werken en van de stadsboden, zijn persoonlijke zaken die dienen afgehandeld te worden in geheime zitting. M. Missiaen. Ik ben van een ander ge dacht en zou hier toch willen het voorstel doen de jaarwedden van Burgemeester en Schepenen, vermits wij verplicht zijn ze iets te geven, te verminderen tot op 100 fr. Het schepenencollege is hiernietinovereen- stemming met den wil van de bevolking. Vroeger hadden wij hier een homogeen katho liek schepenencollege, maar thans zou het anders moeten zijn, gezien volgens den uit slag der laatste kiezing enkel meer dan 23oo kiezers de werking van dit schepenencollege hebben goedgekeurd en meer dan 4600 kie zers deze werking afkeuren. Deze cijfers in ziende moest de katholieke partij zelf eerbied genoeg bezitten om de stad niet meer te besturen. Het spijt mij dat de beschaamde frontpartij hier in zoo klein getal op deze zit ting aanwezig is en namelijk dat haar bijzon derste woordvoerder hier niet is. De fronters eigenen zich het monopool toe van vlaamsch- gezindheid en democratie. Het is echter zonderlinge democratie wanneer wij hen hooren verklaren dat zij zekere houding zullen aannemen om ons, socialisten, te beletten deel uit te maken van het schepenencollege. Zij hebben reeds ondervonden dat het niet zoo gemakkelijk is ons tegen te werken, want meermalen reeds zijn zij verplicht geweest onze houdirg te volgen. Ziedaar dus een eerste reden. Wij hebben geen vertrouwen in, het schepenencollege. Een tweede reden is dat het schepenen college totaal onbekwaam is te besturen ofwel stelselmatig gewilde wetsovertredingen pleegt. Het schepenencollege is verplicht alle tri mester de stadskas na te zien en er over verslag te geven aan den gemeenteraad. Tot hiertoe werd dit enkel tweemaal gedaan en dan nog telkens op aandringen van de socia listische partij. Het schepenencollege over treedt ook nog de gemeentewet met zekere punten op de dagorde niet te plaatsen, wan neer zulks twee dagen voor de zitting door een raadslid aangevraagd werd. Voor de ver pachting der gemeentelijke eigendommen, is het 't zelfde. De gemeenteraad is geroepen die verpachtingen goed te keuren, maar het schepenencollege doet er nadien alle verande ringen aan zonder ooit den raad zijn advies te vragen. Wanneer een raadslid de splitsing van een voorstel vraagt, moet er, volgens de ge meentewet, over die splitsing gestemd worden. Maar dit alles is van geen tel voor het sche penencollege. De voorzitter moet ook een maximum van tact gebruiken bij het leiden der debatten, bijzonderlijk hier waar vier verscheidene par tijen deel uitmaken v-n den raad. Dat het schepenencollege gemis heeft aan tact, dat weet iedereen en allen herinneren zich nog het antwoord van den heer Voorzitter,aan den heer Glorie gegeven, die zegde dat de heer Burgemeester tot de vergadering uitgenoo- digd werd zooals de andere raadsleden, als- wanneer hij goed wist dat de heer Burge meester, door ziekte, stervende op zijn bed gekluisterd lag. Zoo ook voor de Justice- school uitte hij, tijdens de prijsuitdeeling, wenschen van geluk aan het adres van onder wijzeressen en leerlingen en wenschen van grooteren bloei voor de school, en enkele dagen nadien stelt hij ons hier de afschaffing dier school voor. Het schepenencollege heeft ook gemis aan gezag met, op aandringen en uit vrees van een politieke partij, die op verre na de meer derheid der bevolking niet vertegenwoordigt, de nationale vlag in te trekken, Het schepenencollege heeft ook een groot gemis aan politiek en waardigheidsgevoel. Meermaals werden de voorstellen van het schepenencollege door al de raadsleden alge meen afgekeurd, maar niettegenstaande alles blijven zij aan hun zetels vastgeklampt. Ik moet ook wijzen op de verregaande onbekwaamheid van het schepenencollege. Dikwijls heeft het hiervan reeds bewijzen ge geven, bvb.bij de besprekingen over de stads rekeningen en de begrooting. Het was om zeggens telkens onkekwaam de gevraagde inlichtingen te geven. Hetzelfde geldt voor den uitweg van den Boerenbond. Door de schuld van het schepenencollege, dat ons de noodige inlichtingen niet gaf, hebben wij daaraan vier zittingen moeten besteden. Verders moet ik nog wijzen op de volks vijandigheid van het schepenencollege. Wan neer in 't begin van dit jaar, tijdens de scherpe crisis die toen heerschte in Frankrijk, den wensch de onvrijwillige werkloozen te steu nen algemeen werd gestemd, heeft het sche penencollege daarvoor nooit iets gedaan. Ondemocratisch is ook het voorstel van taks op de vuilnisbakken dat eenparig verworpen werd. Wanneer dat geld waarlijk noodig was, dan moest het schepenencollege nieuwe voor stellen doen. Dan hebben wij de taks op de velos en op het water. De verdubbeling van die laatste taks was reeds goedgekeurd door de frontersin de gehume zitting en het is dank aan het optreden der socialisten dat zij hunne houding verloochend hebben. Daarbij het schepenencollege speelt den bedelaar en het is niet beschaamd een som van 90 000 fr., die zou moeten dienen om de noodlijdende te helpen, af te bedelen aan den Openbaren Onderstand. Om al die redenen is het mij onmogelijk de artikelen 1 en 2 te stemmen en ik stel voor slechts 100 fr. te stemmen als jaarwedde van den Burgemeester en der schepenen. M. Vandamme. Mijnheer de Voorzitter, de algemeene belijdenis gedaan zijnde vraag nu zeer de absolutie. (Gelach). M. Sobry. Ik denk dat de opmerkingen van den heer Missiaen beter zouden te pas komen daags voor de kiezing dan hier. Vol gens u is dit heel natuurlijk een politieke tegenstrever, die al doet wat hij kan voor de belangen van de stad en haar bevolking, te beknibbelen volgens mij is dat niet treffe lijk. Het is nu wel de twintigste maal dat gij mij zulks zegt, doch ik zal u laten schelden en verwijten, en u niet antwoorden. De openbare meening zal er over oordeelen. M. Missiaen. Volgens u is dat schelden en verwijten wanneer men de waarheid zegt. Bij u gaat dit de een oor in, de andere uit, doch ik zal het u nog dikwijls zeggen en zoo lang herhalen tot dat gij er van doordrongen en beschaamd wordt. M. Sobry. Het voorstel die artikels te verdagen tot de geheime zitting is dan aan genomen Algemeene instemming. Art. 10 Bureelkosten van het bestuur en art. II Onderhoud der bebouwde eigen dommen worden eenparig gestemd. Art. 12 Onderhoud der wandelingen, hovingen en beplantingen. Hiervoor wordt de som van 55-ooo fr. voorzien. 1 M. D'Huvettere. Ik heb reeds gevraagd in den loop van dit jaar wat de stad denkt te doen met den grond gelegen bij de kaai tus- schen de Dixmude- en Bruggesteenwegen. 't Is nu het oogenblik de verfraaiing te vragen van dien grond. Van een anderen kant heb ik ook hooren zeggen dat den dienst der moto cultuur zal overgebracht worden naar de barakken van het Hoog Commissariaat. Zul len die barakken daar eeuwig moeten blijven en zullen wij nooit onzen openbaren hof terug hebben Ik vraag mij dan af voor welke beplantingen die ingeschreven som moet dienen. M. Declercq. Voor wat den grond betreft bij de kaai gelegen kunnen wij daar niet aan komen zoolang de vaart niet hersteld is, gezien de heer Ingenieur van Bruggen en Wegen denkt grond noodig te hebben voor het maken der kaai Tegenwoordig nemen de Engelschen er reeds wat aarde voor het aan leggen hunner kerkhoven. Voor wat den openbaren hof betreft wij denken er aan te kunnen beginnen toekomenden zomer voor het gedeelte dat vrij is. Wij zullen dus, bene vens den hof aan de statie en de openbare wandelingen, nog andere beplantingen te doen hebben. Hierop wordt dit artikel eenparig gestemd. Art. i3 Plaatselijke fondsen druk- werkkosten bestuurlijk memoriaal. Aan genomen zonder bespreking. Art. 14 10.000 fr. voorzien voor de kiezerslijsten en kiezrngtn. M. Van Nleuwenhove. Avec l'espoir que les listes seront un peu plus claires qu'elies ne l'étaient il y a un an ou deux. M. Missiaen Op de rekening van 1926 is yoorzid

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 3