er 11.548 fr. ingeschreven. Waarom thans minder voorzien, gezien de drukwerken met een vierde verhoogd zijn. Aanstaande jaar zullen er moeten nieuwe lijsten gemaakt worden, want op de bestaande lijsten is het onmogelijk nog nieuwe kiezers in te schrijven. Dit artikel wordt dan voorbehouden omdat het moeilijk valt een juist cijfer te bepalen. Art. i5 Belastingen der stadseigendom- men, wordt eenparig aangenomen. Art. 16 Onderhoud der straten en open bare plaatsen. M. D'Huvettere. Is het herstellen hierin begrepen van den grond die doorgespoeld is langs de vaart van Yper naar Boesinghe aan de monding van het Ypertje M. Declercq. De stad heeft hierin niets te zien. De heer Ingenieur van Bruggen en Wegen heeft beloofd dit te herstellen. M. Missiaen. Het is heel wel door beplantingen de omgeving der statie verfraaid te hebben, maar er zou ook moeten gezorgd worden den toestand van den weg te verbete ren door het wegnemen van de modder, hetgeen niet tijdig genoeg gedaan wordt. Eens alle veertien dagen is niet voldoende. Dit werk valt ten laste van de stad, gezien de gronden van weerskanten van den weg eigendom zijn van de stad. De heeren Vandamme en Declercq zijn van oordfe' 1 dat de grootste oorzaak daarvan is dat die weg veel te plat is en het water er niet gemakkelijk genoeg weg kan. De heer schepene Declercq zegt dat er voor het weg nemen der modder meer zal gezorgd worden en voegt er aan nog toe dat die weg mogelijks zal verlegd worden. Artikel tö wordt hierop eenparig gestemd. Art. 17 15.900 fr. voorzien voor de straatherstt llingskosten. VI. Bonnet. Dit is veel te weinig. Naar mijn oordeel zou er nog het cijfer 1 voor dit getal moeten geplaatst worden. M. Declercq. Die som vertegenwoordigt alleen de onkosten voor het openleggen der straten wanneer er dient gewrocht te worden aan de waterleiding. Algemeene goedkeuring. De volgende artikelen worden dan even eens zonder bespreking goedgekeurd 18 Aandeel der stad in de uitgaven van den Werkrechtersraad in 1927 (i5oo fr.) 19 Dienst der fooren en markten (11.000), 20 Dienst der openbare weegschaal (1000) 21 Oninbare aandeelen op de taks op de honden. 22 Oninbare aandeelen op 't spelen van muziekinstrumenten. 23 Oninbare aandeelen op de taks der terrassen. 24 Kosten voor het innen der gemeente lijke belasting op wedden, loonen, pensioenen en onwaarden (Dit is voor de nog te innen taks der verloopen jaren, gezien die taks on langs afgeschaft werd voor het jaar 1928). 25 Verzekering der stadswerklieden. 26 Zegels, papier en boeken van den burgerlijken stand voor 1928. 27 Waterloopen-onderhoud (3o.ooo fr.) 28 Buartwegen onderhoud (t5.ooo fr.). Op een vraag van den heer Missiaen ant woordt de heer schepene Declercq dat er nu minder voorzien wordt dan vroeger omdat de buurtwegen bijna allen onlangs hersteld wer den. 29 Dienst der vleeeschhalle (2.200 fr.J 30 Bijdrage der stad aan de centrale pen sioenkas der gemeentesecretarissen. 31 Bijdrage der stad aan het centraal voorzienigheidsfonds der gemeentesecretaris sen. (Uit is de bijdrage voor 1927 die enkel in 1928 zal uitbetaald worden. Ook is het de laatste bijdrage gezien de belanghebbende thans overleden is.) 32 Bijdrage der stad aan de gewezen pro vinciale pensioenkas der gemeentesecreta rissen. 33 Bijdrage der stad aan de provinciale pensioenkas der gemeente-ambtenaren en bedienden. 34 Bijvoegsel van pensioen der stad aan gewezen gemeenteambtenaren en bedienden. Dit artikel wordt voorbehouden omdat M. Missiaen lezing vraagt van de hierop be trek hebbende briefwisseling en M. Sobry van oordeel is dat dit persoonlijke zaken zijn die alleen in de geheime zitting mogen besproken worden. 35 Bijdrage der stad in de pensioenen van gemeenteleeraars en onderwijzers. 36 Bijdrage der stad in de pensioenen der weduwen en weezen der gewezen gemeente leeraars en onderwijzers. 37 Bijdrage der stad in het ouderdoms pensioen van stadswerklieden. Artikelen 38 jaarwedde van den poli ciecommissaris 3g jaarwedde van den toe- gevoegden policiecommissaris en van den secretaris van policie en 40 jaarwedde der tien policieagenten worden voorbehouden voor de geheime zitting. M. Missiaen. Ik moet hier nochtans doen opmeiken dat ik constateer dat de policie- dienst hier nog ingericht is lijk over vijftig jaar. Die bemerking is niet gericht tegen den heer policiecommissaris, maar tegen den dd. burgemeester, die het hoofd is der policie. In de Boterstraat, op de Groote Markt en in de Meenenstraat zult gij ten minste alle i5o meter een policieagent cntmoeten en verder ziet gij er dan geen enkele meer. Dit doet veronderstellen dat de policieagenten alleen dienen om het centrum der stad te bewaken of om allerhande bestuurlijke geschriften ten huize te bestellen. De policiedienst zou moeten gescheiden worden en, benevens het centraal bureel, zou er in ieder afgelegen wijk een onder-commissariaat moeten ingericht worden dat telefonisch met het centraal bureel verbonden is M. Sobry. 't Is reeds lang dat er hiervan spraak is geweest, doch de groote reden waarom dit niet ten uitvoer werd gebracht is de groote kost die zulks zou veroorzaken. Dit zou kunnen ter studie gelegd worden. M. Missiaen. - Als gij het ontziet voor de kosten, schaft dan eenvoudig gansch de poli ciedienst af. 't Zal nog 't goedkoopste van al zijn. Art. 41 Toeru ting en bewapening der agenten (12 000 fr.). Eenparig goedgekeurd. M. Vandamme. Als gij zoo altijd artikels naar de geheime zitting verzendt zou ik vra gen deze niet te laat te doen beginnen. Hierop wordt hem geantwoord dat die ge heime zitting op een later te bepalen dag zal plaats grijpen. Art. 42 Bureelkosten der policie. Alge meen aangenomen. Art. 43 Pacht van 't Policiebureel (4000 fr. 00) De heeren Bonnet en Missiaen zijn van oordeel dat de pachtsom overdreven is en in stad zou er wel een geschikt huis kunnen ge vonden worden voor de policie. M. Sobry. 't Is reeds twee jaar dat ik voorstel de policie in de lokalen van het stad huis te plaatsen. M. Van Nieuwenhove. C'< st sur les instances de la ville que la partie du batiment de l'ancien höpital a été restaurée. Cette restauration a coüté les yeux de la tète, parait- il, c'est pourquoi l'on a majoré le bail. M. Sobry. Nu, wij zullen dan nog een jaar geduld hebben. Al de raadsleden stemmen ja. Art. 44 Aandeel der stad in de kosten der huizen van doortocht en plaatselijke po licie. Aangenomen. Art. 45 Aandeel der stad in de vergoe ding aan den officier der rechterlijke policie. Dit artikel valt weg daar de voorziene sotn van 800 fr. verder begrepen is in artikel i36. Art. 46 Openbare verlichting in 1928. Hiervoor is een som van i3o.ooo fr. voorzien. M. Missiaen. Ik zal dit artikel niet stem men omdat ik niet t'akkoord ga met zekere voorwaarden der overeenkomst gesloten met de gasmaatschappij. De stad Brugge heeft hare verlichting voor niets en ontvangt dan nog een percent op het privaat verbruik, en hier zouden wij moeten i3o.ooo fr. betalen. M. Declercq. Hier werd de stad gansch verwoest en er 'waren hier niet, gelijk te Brugge, twee maatschappijen die elkander concurrentie aandoen. M. Missiaen. Waarom maakt de stad zelf haar gas niet of geeft ze het niet uit in regie Dit brengt overal winsten mede. M. Van Nieuwenhove. Avant guerre nous payions notre gaz 1 centime par bec et par heure, ce qui représentait a peu prés le coüt de l'entretien du manchon. Nous pouvions done dire aussi que la ville avait le gaz gra- tuitement. A présent nous n'avons qu'une réduction de 5 centimes au mètre cube. M. Declercq. De gemeenteraad heeft het voorstel der maatschappij betrekkelijk de gas meters verworpen en daarom ontvangt de stad geen ristourne zooals in Meenen. De maatschappij past het tarief toe dat mag toe gepast worden. Hier in de stad zijn er onge veer 460 lante.erns. Stemmen ja de heeren Decle: hieu, D'Huvettere, Vandamme, Lato'n rf]1" haye en Sobry neen de heeren Van' N wenhove, Missiaen, Bonnet en Bossaert "n~ heer Glorie onthoudt zich. Y0_ Arr' fp Reini.8heidsdienst der Wegenis (80.000 fr.) Eenparig aangenomen. s Art. 48 Jaarwedde van den geneesh belast met de bestatiging der overlijdens pT heer Missiaen oordeelt dat de voorgestel 1 som te weinig is voor iemand die op ie(j 6 oogenblik van den dag geroepen wordt. Hi op wordt dit artikel, voor verdere besprekiiT" naar de geheime zitting verdaagd. Art 49 Begrafenis dienst, personeel M. Missiaen. Er zou moeten gezorgd worden een ander uniform aan die mensche te geven. In plaats van dien hoed met een strik, waarmede ze van iedereen tot spot die nen, zou een bolhoed hun beter passen. Dit artikel wordt hierop eenparig gestemd Art. 5o:Begrafenisdienst onderhoud van het gereedschap en verscheidene kosten Aangenomen. Art. 5i Openbaar slachthuis perso neel. Wordt voorbehouden. Art. 52 Openbaar slachthuisverschei dene kosten. Aangenomen. Art. 53 Waterleiding personeel. Voorbehouden. Artikelen 54 Waterleiding, verschei dene kosten, en 55 Dienst der vischmarkt worden eenparig gestemd. Art. 56 Wedde van den cipier van het nachtverblijf. Voorbehouden. Artikelen 5j Onkosten van het nacht verblijf 58 Gemeen Fonds en 59 Onder houd van landloopers en bedelaars (7000 fr.) worden algemeen goedgekeurd. Art. 60 Toelage der stad aan het Na tionaal werk voor kinderwelzijn. M. Missiaen. Aan wie wordt die toelage gegeven M. Sobry. Aan het Comiteit der kinder voeding. M. Missiaen. Geeft het rekening aan de stad over 't verbruik dier som M. Sobry. Ja zeker. In alle geval wij kunnen zulks nog herinneren. Dit artikel wordt dan goedgekeurd. Alleen de drie socialistische raadsleden onthouden zich. Art. 61 Deel der stad in het Werklo zenfonds. M. Delahaye. Ik zou willen artikel 61 verhoogd zien tot op 7.5oo fr. in plaats van 5ooo, en artikel 62, bestuurskosten van het werkloozenfonds, op i.5oo fr. in plaats van' xooo, alsmede het artikel 63, aandeel der stad in het nationaal crisisfonds, op 3ooo fr. in plaats van 2000 fr. M.Bonnet. Leeft dit organisme nog? Het is zoolang geleden dat wij vergaderden onder voorzitterschap van den heer Sobry, dat ik mij niet meer herinner wanneer dit was, Nochtans wij zouden ten minste alle maand moeten bijeenkomen om den staat der uitga ven na te zien. M. Sobry. Wij zullen in de eerste acht dagen vergaderen. De sommen voorgesteld door den heer De lahaye worden hierop met algemeene stemmen aangenomen. Art. 64 Betaling der ouderdomspen sioenen (80.000 fr Eenparig gestemd. Art. 65 Woonstvergoeding aan de be dienaars der Eerediensten. Aangenomen, ont houden zich de heeren Van Nieuwenhove, Glorie, Missiaen, Bonneten Bossaert. Art. 66 Toelage der stad aan de Mid delbare school. M. Bonnet. Ik zie dat er thans minder voorzien is dan er ingeschreven staat op e rekening 1926. Ik kan moeilijk deze cijfers vörstaan, vermits alles nu veel duurder is da toen. M. Sobry. De begrooting is zoo gesteffl omdat de post van secretaris volgens minis e rieel besluit afgeschaft werd. Dit artikel, alsmede de twee volgende 7 en 68, aandeelen der stad in de kosten van kosteloos lager onderwijs der s*-adsion^en school en der stadsmeisjesschool, wor eenparig gestemd. Art. 69 Aandeel der stad in de kosten van het kosteloos lager onderwijs der s meisjesschool in de St Jansstraat. M. Bonnet. In plaats van 6000 fr- gij hiervoor geen 46.000 fr. moeten voorz. M. Sobry. - Wij zullen dit artikel voor

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4