ypRES PENDANT LA GUERRE Novembre 1914 a Mai 1915 10 _1 2-27 J tietYpersciit) - ae Bijvoegsel - tiégiou d pres N° 35 Zitting van 10" November j Het volk lijdt aan broodhonger. Men komt te weten ef n0g eenige zakken bloem berusten in het klooster der f sbrugge'Damen- Die worden verdeeld onder vier bakkers Gheeraert en Goemaere. Deroubaix en Breyne. Alzoo wordt er aan den dringenden nood voorzien. Binst de vergadering komt de blijde mare in, dat er in statie te Vlamertinghe 6 j5 ooo kil. bloem, 2.5oo kil. suiker, 5.000 kil. zout, zijn ingekomen, ten dienste der bevolking $0 Ypor. Mijnheer Vanden Hende beschikt over een peerd, M. de jrouwer Jonckeere over een wagen, en er wordt beslist, zoo oedig mogelijk, die kostbare eetwaren af te halen. 2 Ruimdienst der straten. M. de Ingenieur Van der Ghote neemt op zich de straten jet stad van den afval der gebombardeerde huizen en afgebrande ïOtiingen te zuiveren. Hij zal zich ook gelasten met de talrijke lijken der paarden, |e jn Je stad rondverspreid liggen en de openbare gezondheid gevaar brengen, te doen delven. 3. Branddienst. Talrijke huizen worden onophoudelijk door Duitsche lommen in brand gestoken. Men beslist, evenals voor den politiedienst, de stad in wijken te verdeelen en in ieder wijk een brandspuit te plaatsen onder het bestuur van de Heeren MM. Baekelandt, Angillis, Ursmar Clément, Callens. Een 5de pomp zal geplaatst worden in de Halle, om ze tegen ikrand te beschermen, en eene zesde, deze van de Weldadigheids- school, thans ontruimd in St-Maartenskerk. 4. Een half vat petrol gehaald uit den hof van M. Van Doorne en inhoudende ongeveer 70 tot 80 liters, is over bracht in het arsenaal en ter beschikking der pompiers gesteld. 5. Om de pompiers en de vrijwillige blusschers te «loonen, en aan te moedigen, zullen hun bons voor een brood, hand gesteld worden. 6. Bij M. Jonckeere, brouwer, is er versche gist te krijgen. Zitting van 11 November 1914 Eenige zakken van de ingekomene bloem zijn aan bak- lers besteld. Men verkoopt hun den zak bloem van 125 kg. aan 38,5o en daarvoor moeten zij aan het gemeentebestuur, 160 brooden I kil. leveren (zegge honderd zestig per zak). De brooden zullen hun betaald worden aan 32 cent. 't stuk. Het gemeentebestuur gelast zich uitsluitelijk (dus niet de hakkers) met den verkoop der brooden. Alle dagen van 9 tot 11 ure, wordt het brood in de verkocht. Tot heden, geen antwoord ontvangen op onzen brief lln 9 November. Het hout van afgebrande of gebombardeerde huizen, mag 00r de bakkers die voor de stad werken, opgeraapt worden. De pompiers zullen des nachts ronden doen om het T°ortzetten der branden te beletten. De Schrijver, De Voorzitter, Dr Brutsaert. A. Stoffel. Zitting van 12 November 1914 Men verneemt dat er nog een stuk petrol berust bij Del- Zei een half stuk bij Jufvrouw Donck, en een halt stuk bij CoPpens. M. Vercruysse is belast met den uitverkoop daar- aan 25 cent. per liter, en 45 per stoop, mits voorwaarde, °°gstens een stoop per gezin te bestellen. M. Vercruysse zal zich ook gelasten met den verkoop der 1j''er aan 70 cent. per ki'o en hoogstens een kilo per gezin, °k van zout aan 10 cent. per ki'o. winkel is open 's voormiddags van 9 tot xi ure, en "amiddags van 2 tot 4 ure, dus aan dezelfde uren dat er 'n de Belle verkocht wordt. Er eschhalle. '■orko is vleesch te koop gesteld door particulieren in de de talrijke moeilijkheden, aan vleeschbandel vast, te °men. en dewijl vleesch in dezen tijd gemakkelijker kan gemist worden dan brood, beslist de raad den handel van vleesch aan het goeddunken der beenhouwers over te laten. Aan verschillige heeren van den raad, en namelijk aan de pompieroversten der wijken, worden bons afgeleverd voor een brood van 32 cent. om het werk der vrijwillige pompiers en andere werklieden te betalen. De stad wordt altijd hevig gebombardeerd en nieuwe branden ontstaan. Hiernevens, de lijst der tot heden afgebrande huizen. M. de Griffier Bouquet, Jufvrouw Donck, Mmc Vanhoutte, Mme Decoene, M. Olluyn, Mme Dumont, Groote Markt. MM. Delrue, Lebon, Callens, Desramaux, Simoens Jéróme, De Salmon, Van Windekens (apotheek), Froidure (In den Pater noster), Rijselstraat. Poelemans Antony, Boterstraat. Van Raes (beenhouwer) Segers, (meubelen) Kiekenmarkt. De Thoor (huis ingevallen) Devarver, Hollevoet, Casier, De- groote, Froidure-Dumortier, Beke, Harteel, Defever, Keignaert, Joos, Lambin (drukker), Vynckier (horloger), Butin (bakker), Debceuf (bakker), Demoulin (colonel retraité), Kestelijn (herberg), Dehouqk (apotheek), Dixmudestraat. Witthouck, kassei naar Veurne. Vandoorne, op de Leed. Degroote, schilder, in de Meersch. Coppens, major, Fransche nonnen, (clinique Lagrange) Oude Houtmarktstraat. Ligy Albert, major, Craye (mercerie), Bras, (drukker), Cilor, (gazetten veik.), Joncheere, (ellegoed winkel), Six Albert, (meubelmaker), Six Julier, (meubelmaker), M. Fraeys, (de twee huizen), Boterstraat. Flament, (coiffeur), Priem, (winkelier), Devos, Banckaert, Wales, Tempelstraat. Banque de Courtrai, Café de Courtrai, Groote Markt. - M. Rycke- boer, pastoor St-Nikolaas, Carein, Stuersstraat. We Markey, (bakkerij), Herberg Casino, Korte Thouroulstraat. De Schijver, De Voorzitter, Dr. Brutsaert. A. Stoffel. de Zitting van 13 November 1914 De raad regelt den verkoop van brood en onderzoekt levering der bakkers. Gheeraert, ter vergadering gedaagd om uitleg te geven over de bestemming der bloem en het meel hem terhand besteld, van uit het gesticht der Rousbrugge Damen, is afwezig. De stad wordt voort gebombardeerd en erg beschadigd, maar van sedert den I2n dat het huis van M. de Pastoor Ryckeboer en dit daarnevens is afgebrand, hebben wij geen nieuwen brand te betreuren. In den nacht van 11-12 November treft een bom het huis van de Heeren en Juffers Baus, en doodt er 4 menschen, die, belast met het bewaken der woning, in den kelder verscholen waren. Op Vrijdag i3 November, in den voormiddag, valt eene bom in de Meenenstraat, nevens het gasthuis, doodt 5 merschen (Engelsche soldaten), 3 peerden en verbrijzelt hun voorraads wagens, slaat in stukken de meid var het gasthuis, Léonie, en kwetst in verschillige lichaamsdeelen den heer apotheker Gaimant, in het uitoefenen zijner ambtsplichten. De raad belast den secretaris onzen dapperen en edel- moedigen vriend te bezoeken en te troosten, en hem zijne gevoelens van diepe achting en hertelijkste wenschen van spoedige herstelling uit te drukken. De Heer Gaimant wordt per ambulantiewagen naar het Engelsch Lazaret te Poperinghe overgevoerd het gasthuis dat nu op heden door de zevenste bom is getroffen, is onbewoonbaar. De laatste bewoners van het gasthuis 48 gekwetste of zwaie zieke duitsche soldaten, zffi men aan de zorgen der krijks overheid toevertrouwen en al wat nog kan gered worden van gerief, brandstoffen, genees waren, naar het gesticht voor Krank zinnigen der Thouroutstraat evenals gasthuis, eigendom der burgerlijke Godshuizen, overbrengen. Het gasthuis, met vele oudheden, zijn kerk, zijn apotheek, zoo rijkelijk voorzien, zijn door de duitsche woestaards zeven maal beschoten en in een hoop puiaen veranderd. De Schrijver, De Voorzitter, Dr Brutsaert. A. Stoffel. Wordt voortgezet. Tous ces documents, procès-verbaux et correspondances, reproduits iels qu'ils ont étc ródigés pendant la guerre, partie en francais, partie en flamand, seront réuvis en un volume, grand in 8", a'environ 120 Pages. Les personnes désireuses de recevoir ce livre sont priées de se faire inscrire d'urgence au bureau du journal, car le tirage en sera limité. Al deze stukken, verslagen en briefwisselingenopgenomen zooals ze tijdens den oorlog opgesteld werden, deels vlaamschen en deels franschen tekst, zullen later verschijnen in een boek, groot 8° van onge veer 120 bladzijden. De personen die het boek. begeeren worden verzocht zich ten spoe digste te laten inschrijven ten bureele van het blad, het getal exemplaren is zeer beperkt. ;'0od I

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 17