Ge iTieenteraad van Yper Verslag der Zitting van 5 Dec. 1927 ne zitting wordt te 18 u. io geopend in enwoordigheid der heeren Sobry, dd. bur gmeester- voorzitter Lemahieu schepene Nieuwen hove, Vandamme, Capoen, Mis- Bonnet, Bossaert, Leurican, Soete en pelahaye, raadsleden Versailles, secretaris, r - proces-verbaal der zitting van 28 No- pe heer Secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, jl. Leuridan. Daar ik tijdens de laatste itting elders weerhouden was, namelijk door vlaimsch nationaal propagandawerk te Gent, jjeb ik met verbazing gehoord dat een mijner c0Hegas daarvan gebruik, ik zal niet zeggen misbruik, heeft gemaakt om mijn naam te mengen in de bespreking. M. Missiaen heeft een pijl afgeschoten op een vijand die afwezig was. Om wat klaarheid te brengen, ben ik verplicht hier nogmaals wek te zeggen welk ons standpunt is tegenover de katholieke, conservatieve, Belgische groep. Deze katholieken gelooven dat wij, Vlamin gen, rechtsherstel zullen bekomen door het tegenwoordig centralistisch Belgisch Staats bestuur, terwijl wij overtuigd zijn dat het in den grond anti-vlaamsch is en ook het begin en het einde is van alle achteruitstelling der Vlamingen. Ons eerste werk is te betrachten dat dit Belgisch bestuur weggeruimd worde en plaats make voor een zelfstandig vlaamsch bestuur Dat is de leering, de catechismus onzer vlaamsch-nationale groep. Er is echter wel een terrein waar we elkaar ontmoeten, daar namelijk waar het gaat om de katholieke belangen Wij zullen de katho lieke groep steeds steunen in de toekomst zooals in 't verleden, wanneer zij gezonde maatschappelijke voorstellen doet, maar wij gaan niett'akkoord met haar alswanneer hare werking beheerscht wordt door de overmacht harer conservatieve princiepen. Wanneer de heer Missiaen nu den heer Sobry erbij haalt en hem zijne onbekwaamheid ver wijt, moet ik er mijn werk niet van maken den heer Sobry te verdedigen, zijn groep is sterk genoeg om het te doen, vermits die be staat uit franskiljons, conservateurs en reac tionnairen. Ik moet evenwel toch zeggen dat. de heer Missiaen een man is die entwat ont dekt heeft. Het is nu 25 tot 3o jaar dat de heer Sobry lid is van het stadsbestuur, en ik heb nog nooit gehoord dat de heer Sobry onbekwaam is. Ik neem echter de verdediging van M. Sobry op mij niet, in zijn groep zijn sterke woordvoerders genoeg. Het is enkel een bevinding die ik daar stel. Een tweede ontdekking van den heer Mis siaen is het vinden van die fameuze, lapida rische uitdrukking beschaamde fronters Ik ken wel beschaamde marxisten en be schaamde socialisten waarvan de commu nisten afstammelingen zijn. Doch de heer Missiaen doelt zeker op de benaming van katholieke Vlamingen ik mag hem wel be kennen dat dit een tactische benaming is Ik moet hem ook bekennen dat ik nooit iets heb afgedaan van mijn nationale gedachten en dat 'k reeds fronter was wanneer Bossaert en Missiaen nog liberalen waren. Mijn stanch vastigheid is dus ouder dan de hunne. Om te eindigen moet ik die heeren nog zeggen dat ik hier nooit van hunne a'wezigheid zal ge;>ruik maken om de socialistische prin- Clepen aan te vallen. M. Missiaen. De heer Leuridan schijnt 2eer slecht ingelicht te zijn geweest door zijn POutieken vriend die hier op de laatste zitting egenwoordig was, wanneer hij zegt dat ik em persoonlijk in de bespreking gemengd e,h- Ik heb wel mijn spijt uitgedrukt over het e't dat de woordvoerder der beschaamde II- h |S ver8adering niet aanwezig was. ook eens, maar slechts éérm ral de van den heer Leuridan genoemd en dan beS j n<?£ ulleen om te herinneren dat de ^Leuridan verklaard heeft, bij het vormen schepenencollege, dat hij de katho !an het Hek, Het e groep zou steunen om de socialisten uit wn ^f^^stuur te weren. Wanneer gij die te rul' t *ntre'<,:' dan trék ik ook de mijne Ö1 'K- Ik heb dus alleen een feit aangehaald ge alleen de beschaamde frontpartij aan- en en niet den heer Leuridan. maapt, ,et mij plezier de heer Leuridan nog- ven ji'nen van België als eenig doel nastre- "encoli je hooren verklaren dat hij het schepe- verd lege zal steunen, en dat de fronters het !'eke"v?.1:eun erop te wijzen dat de katho- ni die beweren veel beter vaderlanders te zijn dan de socialisten, de hulp inroepen der beschaamde frontpartij. Wat betreft het akkoord gaan met de demo cratische voorstellen van het schepenencol lege, iedereen kent ze en ik acht het niet noodig hier nog verder er op te drukken. Voor wat de onbekwaamheid van het schepenencollege aangaat, de heer Leuridan heeft gelijk te zeggen dat de heer Sobry er zelfkon op^intwooiden. Doch, M. Leuridan, hadt gij hier moeten tegenwoordig zijn en hooren wat er gezegd werd, dan hadt gij moeten bekennen dat alles wat ik zegde de uitdrukkelijke waarheid was. Overigens kan ik alles bewijzen door de verslagen zelf der zittingen. Dat de ontdekking der onbekwaam heid van den heer Sobry door mij gedaan werd, dat is mijn schuld niet. Ten andere zal ik straks door een ander feit nogmaals die onbekwaamheid doen uitschijnen. De schuld hiervan is mogelijks te vinden in het. feit dat de heer Sobry niet altijd dienstdoende burge meester is geweest en er vroeger dus minder belang gehecht wierd aan zijne werking, ofwel dat de heer Colaert beter de gemeentewet kende en beter wist toe te passen of ook nog dat de oude raadsleden niet genoeg toegezien hebben op de toépassing van de gemeentewet. Wat mij betreft vind ik het een plicht elke overtreding aan te stippen. Moest gij, M. Leuridan, wat minder in de lucht zweven met uw gedachten, dan hadt gij sinds lang geweten dat de socialistische partij geen dogmatische partij is, maar de partij van het vrij onderzoek die tracht naar de ontsla ving van de arbeidende klas. We inspireeren ons van de theorie van Karei Marx alhoewel wij ze niet letterlijk volgen en als evangelie voorhouden. Alleen het beste nemen wij er uit, ten andere zou deze theorie, in 1848 geschre ven voor de toenmalige economische toestan den, zich maar moeilijk nog kunnen aanpassen in de huidige omstandigheden. Gij spreekt van beschaamde socialisten en communisten, maar ik moet u zeggen dat er geen haarbreed verschil is tusschen het einddoel van beiden, alleen de weg om er toe te geraken verschilt. De socialisten beoogen trapsgewijze hun doel door de democratische opvoeding der arbei ders, terwijl de communisten plotselings hun doel willen bereiken. Dat er hier beschaamde fronters zitten is zoodanig waar dat zij in 1926 den moed niet gehad hebben in hun kiesblaadjes te zeggen dat ze fronters waren, maar zich uitgaven als katholieke vlamingen dat zelfs hun hoofdman aan het hoofd hunner lijst niet voorkwam maar nadien, door het ontslag van een der voorgestelde kandidaten, in den gemeenteraad trad. M. Bossaert. Ik vraag mij af met welk doel de heer Leuridan daar zooeven gezegd heeft dat ik vroeger liberaal was Als ge vooruit gaat moet ge niet beschaamd zijn. M. Missiaen. Ik ben hierover nog een woord verschuldigd aan den heer Leuridan, gezien hij benevens den naam van mijn gezel Bossaert ook den mijnen genoemd heeft. Ik geloof dat ik hier reeds gezegd heb dat de heer Leuridan zeer lichtzinnig is. Ook schijnt hij zeer kort van geheugen te zijn, en om dit oudewijvenpraatje eens voor goed te vernieti gen moet ik hier zeggen dat mijn vader een van de eerste socialisten is geweest, dat ik van mijn 8 jaar af reeds woonde in het socialistisch lokaal te Meeren, dat ik medestichter ben van de socialistische muziekmaatschappij en too- neelgroep. Ik vraag mij af welk doel de h°er Leuridan beoogt tenzij mannen van andere gedachten naar zijn partij over te Ijalen. En is het dan om dezen te verwijten als lafaards M. Leuridan. Gij moogt geen princi pieele verwarring doen. Hoe kunt gij het libe ralisme en het socialisme, die zoo verschillend zijn, in een steken M Missiaen. Het eenig verwijt dat men mij kan toesturen is dat ik nog deel gemaakt heb van een liberale muziekmaatschappij, die een kunstgroep was. M. Leuridan. Ik wil hier geen meetings luchc scheppen, maar ik moet er toch nog bijvoegen dat de heer Missiaen schoon goed te praten heeft over de continuïteit zijner poli tiek. Heel de wereld weet dat het socialisme zijn elementaire basis op zak gestoken heeft. Zooals vroeger zal het thans weer blijken dat de socialistische partij een zeer gezapige regeeringspartij, een militaristische partij is. De socialisten-walen zijn niet beter dan de blauwe of andere militaristen. M. Delahaye. Gaan wij nog voorts doen vandaag aan. de dagorde M. Bossaert. Ik vraag het woord. M. Sobry. Ja, maar kort, a.u.b., M. Bossaert. Ik wil enkel vragen of de gemeenteraad bijeengeroepen werd om aan politiek te doen of om de punten der dagorde te bespreken M. Sobry. Wij vragen niets beter dan dat dit zou een einde nemen. Het proces verbaal dat zooeven gelezen werd moet nog goedge keurd worden. Wij gaan dus. over tot de stemming. Alleen de heer Leuridan onthoudt zich. Al de andere tegenwoordige raadsleden stem men ja. M. Missiaen. Ik vraag het woord per ordemotie. Ik moet de aandacht van het sche penencollege trekken op artikels 92 en 58 der wet van 10 Maart 1925 waarbij de Burgemees ter en schepenen het toezicht hebben over de werking en beslissingen van de Commissie van Openbaren Onderstand, en ook waarbij deze Commissie verplicht is iederen trimester haar kas op te maken en het vérslag ervan ter visa van den gemeenteraad voor te leggen. Dit is nu elf maanden dat wij hier zetelen, en dit werd nog niet eenmaal gedaan. M. Sobry. - Wij zullen uwe klacht over maken aan het Bestuur van den Openbaren Onderstand. Ik moet nog den heer schepene Declercq verontschuldigen, daar hij in de onmogelijk heid is deze zitting bij te wonen. II. Stadseigendommen Openbare ver pachting Proces-verbaal Goedkeuring. Na verscheidene oproepingen werden, in openbare verpachting, twee perceelen maai- gras, ter grootte van 58 a. 70 ca. en 69 a. 60 ca. en gelegen op het Middeneiland en aan de Rijsselpoort, toegewezen aan den heer Nestor Boudry, een perceel grond van 5 a. i5 ca. op het Minneplein aan de heeren Seys en een perceel hoving van 6 a. 90 ca. langs den Meenensteenweg aan den heer Tancré Nestor. Deze verpachting wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. III. Openbare Onderstand Ruiling van een perceel grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating een perceel grond van 14 a. 76 ca.gelegen te Vlamertinghe, te mogen verwisselen tegen een stuk land van zelfde grootte, toebehoorende aan den heer Cyrille Devolder te Vlamertinghe. De heer Voorzitter is van oordeel dat dit een voordeelige bewerking zal zijn, vermits laatstgenoemd perceel langs drie kanten inge sloten ligt tusschen de eigendommen der Commissie van Openbaren Onderstand. Dit wordt goedgekeurd. Alleen de drie socialistische raadsleden onthouden zich. V. Proces verbaal van overzicht der Stadskas. M. Sobry. Vooraleer de voortzetting van het onderzoek der begrooting aan te vangen, denk ik goed te doen met eerst het laatste punt der dagorde af te handelen en U ver slag te geven over de stadsrekening. Hierop leest de heer Voorzitter de reeks ontvangsten en uitgaven. Hierover wordt niet gestemd, aangezien dit een eenvoudige kennisgeving is van den toestand der kas. IV. Stadsbegrooiing voor het jaar 1Q28. Met artikel 99 wordt een aanvang gemaakt met de vrijstaande uitgaven. Dit eerste artikel dat handelt over de aan wezigheidspenningen van den Gemeenteraad wordt voorbehouden. Artikelen 100, toelage voor peerden- prijskampen (3ooo fr,101, veeprijskamp (800 fr.) en 102, geiten prijskampen (tooo fr.) worden eenparig gestemd. - Art. io3 voorziet 12.000 fr. voor feesten en ph chtigheden. M. Missiaen. Ik wensch de artikelen io3 en 104 (dit laatste voorziet een uitgaaf van 14.000 fr. voor de gemeentefeesten in 1928) samen te bespreken. Ik moet ook uwe aan dacht vestigen op het feit dat er een feest commissie bestaat en dat het voorgestelde krediet absoluut niet voldoende is. De feesten worden eerst en vooral ingericht met het deel hier vreemdelingen aan te lokkenen de voor gestelde som van 12.000 fr. is met moeite groot genoeg om voldoening, te geven aan de verscheidene wijkkermissen. 14.000 fr. voor de gemeentefeesten is ook niet genoeg omdat er daarmede geen genoegzame feesten kunnen gegeven worden d,ie de vreemdelingen hier aantrekken. Wij moeten steeds trachten dat de gedare uitgaven ten goéde komen aan de bevolking. Sedert deh oorlóg is Yper een center van toerisme geworden,' en wanneer gij -J

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 3