dit wilt behouden meen ik dat de stad ver plicht is een grooter som ter beschikking te stellen van de feestcommissie om in den loop van den zomer grootsche feesten in te richten. Ik stel een som van 5o.ooo fr. voor die dienen zou b.v.b. voor het inrichten van een ■bestendig festival, een bloemenstoet of iets anders, waardoor de vreemdelingen zouden aangezet worden hier langer te verblijven, en zelfs hier te vernachten. Gij zult mij opwerpen dat de vreemdelingen toch nog naar Yper zullen komen, ik beken dat het waar is, zelfs zal het Engelsch ge- denkteeken der Meenenpoort er veel toe bijdragen, maar wanneer die toeristen eens gezien hebben hetgeen voor wat zij uitdruk kelijk naar Yper kwamen, dan kunnen zij niet rap genoeg van hier weg zijn, ze loopen naar het voertuig dat hen hier bracht om elders te zijn. Waarom Omdat er hier in stad niets is dat hen aantrekkelijkheid biedt. Ik stel dus voor de artikelen io3 en 104 te versmelten en hiervoor de som van 5o.ooo fr. te voorzien. M. Sobry. Maar welke sommen stelt gij voor als ontvangsten om de begrooting in evenwicht te brengen M. Missiaen. Een taks op de vuilnis bakken. M. Sobry. Dank voor uwe beleediging. Ik kan niet aannemen 5o.ooo fr. uit te geven zonder nieuwe ontvangsten te stemmen, ik stel dus voor te stemmen over de sommen zooals zij in de begrooting werden voorzien. M. Missiaen.Neen, ik eisch eerst de stemming over mijn voorstel van verandering. De heer Glorie komt de raadszaal binnen te 18 u. 55. Daar de heer voorzitter zijn zienswijze staande houdt, beginnen de drie socialisten te gelijk luid op te spreken om zoodoende te beletten dat er tot de stemming overgegaan worde. M. Sobry. Wij zullen eerst stemmen over de sommen zooals zij werden voorgesteld. Gij hebt het recht te stemmen zooals gij wilt en dit te verwerpen. Nadien zullen wij stemmen over het voorstel van den heer Missiaen. M. Bossaert. Neen, gij zult de wet eer biedigen Wij zullen u beletten te stemmen. M. Missiaen. Ik meen uit de houding van den heer Sobry te begrijpen waar hij naartoe wil. Vroeger waren het hier al jaknikkers, maar de tijden zijn veranderd. Nu zijn de raadsleden bewust van hunne rechten even goed als van hunne plichten. En als eerste plicht hebben wij te zorgen voor de leefbaar heid van de stad en hare bijzonderste nijver heid, namelijk de hotelnijverheid. Vraag mij 5o.ooo fr. inkomsten te stemmen, waarin wij voor een groot deel zelfde hotelnijverheid kunnen doen tusschenkomen, en ik zal ze vol gaarne stemmen, maar 't is mijn werk niet nieuwe inkomsten te zoeken maar wel dit van het schepenencollege. Uit zijne houding begrijp ik dat de heer schepene van financiën diep overtuigd is dat de meerderheid der bevolking met mij is. Gij weigert over mijn voorstel te laten stemmen om niet te moeten zeggen dat gij er tegen ge stemd hebt. Doch de bevolking heeft het recht te weten wie er voor en wie er tegen de belangen der stad is. Wij willen dat het recht der gemeenteraadsleden geëerbiedigd worde- Wij heböen het recht een voorstel te doen en wanneer die voorstel niet onwettig is, gij zijt verplicht het te aanvaarden en het de priori teit te geven. Hoe wilt gij over een nieuw voorstel nog stemmen, zoo er eerst moet ge stemd worden over het oud voorstel en dit aangenomen wordt Wij zullen dus beletten dat er op een ander manier dan die welke wij vragen gestemd worde. M. Sobry. In 1926 was er veel minder voorzien en niemand heeft ooit gezegd dat het te weinig was. Men heeft ons ook nooit verweten dat wij tegen het toerisme zijn. Met 12.000 fr. geven wij nu reeds veel meer dan vroeger. Op die manier, met standvastig de uitgaven te verhoogen, kan er niet voortge gaan worden, er moet evenwicht zijn. Anders is dit slecht werk verrichten waaraan ik niet kan meedoen. Wanneer dus ons voorstel niet aanvaard wordt, dan zullen wij stemmen over het voorstel van den heer Missiaen. De heeren Bossaert, Bonnet en Missiaen neen, neen. M. Lemahieu. Ik ben niet tegen het ter stemming leggen van het voorstel van den heer Missiaen maar ik vind de som te hoog... M .Missiaen. Dat is verstandig gesproken. M. Lemahieu. Op het einde der begroo- fing zijn er nog sommen voorzien die kunnen gebruikt worden voor het inrichten van festi vals en concerten. Daarom zal ik tegen het voorstel van den heer Missiaen stemmen. M. Bossaert Gij hebt dat recht. M. Bonnet tegelijk met den heer Bossaert. Dat is anders gesproken Gij hebt het recht tegen te stemmen. M. Sobry. Wij gaan dus eerst over tot de stemming der voorgestelde 12.000 fr. Hier tegen vallen de drif» socialistische leden nogmaals heftig uit en de heer Bonnet gaat zelfs zoo ver harde vuistslagen op den tafel te geven. M. Missiaen. - Gij komt daar zooeven te zeggen dat er vroeger nooit geen protest uit ging en dat iedereen steeds kontent was met de verleende sommen. Ik bestatig dat de heer Voorzitter kort van geheugen is. Voor het opstellen van het laatste Tuindagprogramma was gansch de commissie van oordeel dat de toegekende som ontoereikend was. De he< r Capoen is daar die zulks kan bevestigen. Dit is dus reeds een eerste argument dat ver valt. Het tweede argument houdt ook geen steek. Waarvoor dienen dan de kiezingen Zijt gij overtuigd dat het vroeger bestuur door het kiezerskorps werd goedgekeurd Ik niet en 'k heb u reeds, niet langer dan acht dagen geleden,gezegd dat 4600 kiezers uwe werking hebben afgekeurd. Is het een reden omdat het vroeger zoo was dat het thans nog zoo moet zijn Waarom dan de nationale vlag inge trokken laatstleden Tuindag? Gij moet weten mee te gaan met de evolutie van den tijd. Moet ik u zeggen dat de stad Yper haar gar nizoen, hare rijschool en tal van andere in komstbronnen verloren heeft, en dat wij thans andere bronnen moeten zoeken om de leef baarheid van de stad mogelijk te maken. De gemeenteraad is vrij het voorstel te verwer pen of het cijfer te betwisten, maar ik neem niet aan dat men den moed niet heeft zijne stemming te laten kennen. Ik zie liever den heer Lemahieu die zegt dat hij er tegen zal stemmen. Ik moet hem nog antwoorden en hem vragen op welke manier die sommen zullen verdeeld worden. De feestcommis sie moet beschikken over al de sommen, en dan ware het best die andere artikelen uit te schrappen en hierbij te voegen. De heer Laton is intusschen de vergader zaal binnengetreden om 19 u. 10 Enkele raadsleden geven teekens van onge duld doch de heer Missiaen vervolgt en be weert zoolang te spreken totdat de heer voorzitter van zin is eerst zijn voorstel ter stemming te leggen. M. Lemahieu. Alhoewel de kiesreklaam van den heer Missiaen wat voorbarig is moet ik hem toch nog een klein antwoord geven. Ik denk dat gij, M. Misssiaen, de mandataris zijt der socialisten. Bij 't vormen van het schepenencollege hebt gij telkens uwe candi- datuur gesteld en ieder maal drie stemmen behaald, dus een vijfde. Er is dus slechts een vijfde der bevolking die u steunt. 10 andere stemmen waren voor het schepenencollege en twee leden, die ik niet ken, brachten witte briefjes uit. M. Missiaen. Ik haal de cijfers aan van de kiezing zelf en niet deze van na de kiezing, want 't is niet de bevolking maar de gemeen teraad die het schepenencollege vormt. Zoo het-schepenencollege aldus gevormd werd is het omdat zekere mandatarissen hunne kiezeis bedrogen hebben... Zoo gaat het nog een heel tijdje voort op zelfden politieken toon. M. Sobry. Ik ben uitermate genegen het voorstel van den heer Missiaen ter stemming te leggen. Het spijt mij echter dat met het systeem der socialisten de begrooting niet meer in evenwicht zal sluiten en ik vraag dus aan den raad dit voorstel te willen verwerpen. M. Missiaen. Is het u thans reeds moge lijk het cijfer der inkomsten en uitgaven te bepalen Op wat steunt gij U dan om te beweren dat de begrooting niet zal in even wicht zijn Ik kan met evenveel gezag bewe ren dat zij wel in evenwicht zal sluiten. M. Vandamme. De artikelen io3 en 104 voorzien te samen de som van 26.000 fr., verders hebben we artikel 171 met 3ooo fr. voor ruchtbaarheid voor de stad en artikel 174 met l5.ooo fr. voor onvoorziene uitgaven. Wanneer er een tekort zou zijn voor de fees telijkheden, dan kan er in laatstgenoemde artikels geput worden. Ik zal dus tegen het voorstel stemmen. Hierop wordt dan overgegaan tot de stem ming over het voorstel van den heer Missiaen: de versmelting van artikelen io3 en 104 en het verleenen van een krediet van 5o.ooo fr. in plaats van 26.000 fr. Stemmen ja de heeren Van Nieuwenh Glorie, Missiaen, Bonnet en Bossaert 6' de heeren Lemahieu, Vandamme, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye'en Sot)6"' Dit voorstel verworpen zijnde worde T artikelen io3 en 104 opvolgenlijk goedgek*1 met volgende stemming Ja de heere** Lemahieu, Vandamme, Capoen, Laton I 6n ridan, Soete, Delahaye en Sobry neen T heeren Van Nieuwenhove, Glorie,' Missiae Bonnet en Bossaert. n> -De volgende artikelen io5, duurtetoesW volgens 't indexcijfer (162.000 fr.) Io0 boortetoelage (3ooo fr.) en 107, familieVer" goeding (25.000 fr.) worden voorbehouden. Over artikel 108, verzekering der stads gebouwen tegen brand, wordt er niet gestemd gezien de verhooging van verzekering in den loop van dit jaar aanvaard werd. Artikel 109, branddienst toelage van 8000 fr. aan het pompierskorps,wordt eenpa- rig gestemd. Art. 110 8000 fr. voor het onderhoud van het gereedschap van den branddienst. M. Missiaen. - Ik zou wenschen te weten hoeveel er in die som begrepen is voor het onderhoud der geweren. M. Leuridan. Dit is een zuiver anti militaristische vraag. M. Delahaye. Het onderhoud der gewe ren kost geen cent aan de siad. De leden doen dit zelf. En de nieuwe geweren worden ons gegeven door het Ministerie van Binnenland- sche zaken. Hierop wordt dit artikel eenparig goedge keurd. Art. in Abonnementen aan den tele foon. Algemeene instemming. Art. 112 voorziet 3oo fr. voor kosten van pokinenting. M. Missiaen. - Denkt gij dat die s-m vol doende is De kinders moeten alle jaar onderzocht worden. M. Sobry. Dit dient slechts in enkele gevallen die zich zelden voordoen. Daarbij komt de inenting nog verder voor in een vol gend artikel voor medisch toezicht. Wij mogen ons betrouwen op de doktors die ge wetensvol handelen. De heeren Missiaen, Bonnet en Bossaert stemmen neen al de andere raadsleden keu ren dit artikel goed. De artikelen n3 tijdelijk loon aan zieke stadswerklieden 114, toelage ten voordeele der kas van begiftiging voor gedekoreerde werklieden 115 bijstandskas van 't pompiers korps en Xi6, toelage aan den onderlingen bijstand tegen ziekte, worden eenparig ge stemd. Art. 117 Toelage van 8000 fr. aan St- Jozefs beroepschool, stemmen ja de heeren Lemahieu, Vandamme, Capoen, Laton, Mis siaen, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobry neen de heeren Glorie, Bonnet en Bossaert. De heer Van Nieuwenhove onthoudt zich. Art. 118 Kosten van prijsuitdeelingen in de stadsschool der Rijselstraat. M. Missiaen. Is er maar een school die daarvan geniet M. Sobry. Met het inkomen der fonda- tien is er middel de prijsuitdeeling der Loye te bekostigen. M. Glorie. J'abonde dans le sens de M. Missiaen et vous demande quelle somme vous prévoyez pour l'école Justice M. Sobry. Mij dunkt dat dit punt vroeger voorbehouden is geweest. Artikel 118 wordt hierop eenparig ge stemd. Art. 119 Toelage aan de gemeente boekerij (2000 fr. 00). M. Missiaen. Ik ben nog eens verplicht het woord te nemen. Dees week werd mij iets gezegd waaruit blijkt dat, zoo er met meer gebruik gemaakt wordt van de bibliotheek, d^ reden ervan is dat de menschen niet al t il ontvangen worden zooals 't moet en heel dik wijls de gevraagde boeken niet krijgen. Doen het wrare zeker beter dit in de geheime zittmg te bespreken. M. Sobry. Wij zullen hierover uitleg vra gen aan den bibliothecaris. Al de raadsleden stemmen danja. Art. 120 Toelage aan de Mariaschoo (huishoudschool). M. Sobry. Die toelage van 25i8 fr- moeten gescheiden worden, vermits er en e i5i8 fr. bestemd is voor de Mariaschoo 1000 fr. voor de kostelooze lagere schoo Heilige Familie. M. Vandamme. Het is onbetwistbaar a

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 4