Het Concert der MuzieKschool Men had ons gezegd Komt naar het Concert der Muziekschool, ge zult het heel zeker niet beklagen En dat we 't niet beklaagd hebben mogen we hier gerust getuigen. De vorige uitvoeringen hadden ons den besten indruk gelaten maar nooit hadden we kunnen vermoeden dat de Muziekschool, in zoo'n korten tijd, zulke verrassende en ver heugende uitslagen ging opleveren. Men beseft oogenblikkelijk dat er in die school iets is waarvoor men moeilijk een benaming vindt, iets als een leitmotiv» dat nooit overweldigt maar toch altijd zijn bijzijn verkondigt. Een leider als Albert Van Egroo doet zich gehoorzamen zonder te gebieden. Zijn leer lingen en muzikanten weten wat hij vermag en «gevoelen» op den duur wat hij «gevoelt». Uit die gemeenzaamheid, uit die onderlinge verstandhouding ontstaat er een macht die ontegensprekelijk sterker en sterker moet worden. Dit is, naar onze meening, gansch het geheim van den ongeëvenaarden bijval der Harmonie Ypriana en van den nog nooit gekenden bloei der Muziekschool. Daarin ligt ook het geheim van de diepe genegenheid en de zichtbare waardeering die alle rechtgeaarde Yperlingen Albert Van Egroo toedragen. Ze vergeten daarbij niet dat hij, op meer gastvrijen bodem zonder leed wezen aan eere, roem en fortuin heeft ver zaakt, uit liefde voor zijn geboortestad, uit liefde voor de Kunst. Rond Albert Van Egroo schaart zich een zeer verdienstelijk leeraarkorps dat noch tijd noch moeite ontziet waar het geldt de goede faam der school hoe langer hoe meer luister bij te zetten. We noemen Mejuffer Marie Jeanne Deloof endeheeren Marcel Andries, Robert Debunne, Alphonse Desramault, Georges Van Egroo en Ernest Wenes. Met voldoening vermelden we nog de hulpleerares Mejuffer Alice Rosseel die reeds zooveel blijken van bekwaamheid in de muziekkunst heeft gegeven. Is het dan te verwonderen dat een school, waar bestuurder, leeraressen, leeraars en leerlingen, in een geest van toewijding en saamhoorigheid onverpoosd naar volmaakt heid streven, het aandurft openbare uitvoerin gen te geven die veel groote steden ons zouden benijden Die Geschöpfe des Prometheus het prach tig openingstuk voor orkest (Ludwig von Beet hoven), werd onberispelijk uitgevoerd en luidruchtig toegejuicht. De Romance pour Cor (C. Saint-Saëns) genoot een puike vertolking. De jonge heer Elie Ryckelynck (ie prijs met groote onder scheiding) heeft bewezen dat hij zijn moeilijk en ondankbaar speeltuig machtig is. Moedig aan 't werk, beste jongen. We hopen, van harte, U nog dikwijls te mogen geluk- wenschen. Een bloempje voor Mejuffer Fer- nande Verhack (2e prijs voor klavier) die zoo goed haar rol van begeleidster vervulde. In de Divertissement pour clarinette (Lucas) kregen we de jonge heer Roger Neyrinck (2e prijs met groote onderscheiding) en Mejuffer Irène Verhack (2e prijs met onderscheiding voor klavier), twee begaafde elementen te hooren. Een mooie verlustiging was het, die grooten bijval verwierf. Aandenken en Meilied voor gemengd koor (Mendelssohn-Bartholdy), waren effenaf bewonderenswaardig, vooral het laatste dat helmde als een kristallen klokkenlied. Dan hadden we twee prachtstukken voor viool Andante en Allegro (Maurice Moszkowski). De jonge heeren Paul Coutte- nier (2e prijs) en Jules Waterbley (2e prijs), leverden heel deugdelijk werk. Ze werden dan ook met hun begeleidster, Mejuffer Marie- Louise Den Exter, door dreunend handgeklap begroet. De Vier fuga's (J-S. Bach), door den samenleergang voor blaasinstrumenten, vie len ten zeerste in den smaak van het publiek dat zich eens te meer rekenschap kon geven hoe degelijk het onderwijs in de Muziekschool wordt opgevat Een hartelijk proficiat aan den heer Georges Van Egroo en zijn leerlingen. Wat nu gezegd van Mejuffer Alice Rosseel (ie prijs met de grootste onderscheiding) Haar kunstvaardigheid en haar muzikaal gevoel veropenbaarden zich nogmaals in de Etude en la mineur en in het Imprc mptu en do dièsemineur (Chopin). 't Was wonderschoon. Naar loffelijke gewoonte bt kwam onze jeugdige artiste een welverdienden bijval. Mochten de toejuichingen die de solisten te beurt vielen hun een belooning wezen en voor al de leerlingen tevens een aanmoediging zich altijd waardig te toonen van de vele opoffe ringen die ouders en meesters zich getroosten om van hun kinderen eerlijke, verstandige en kunstminnende menschen te maken. Dit zei de d.d. Burgemeester heer Henry Sobry en de heele zaal bekrachtigde zijn woorden, zooals ze zijn hulde begroette aan Meester Albert Van Egroo, aan zijn medewerkers en aan den Beheerraad der school. De heeren Gemeenteraadsleden Maurice Bossaert, Gustave Delahaye, Edgard Mis- siaen, Gaston Vandamme en Aimé Van Nieu- wenhove bewezen door hun gewaardeerde tegenwoordigheid dat ze, evenals de heer Sobry, steeds de goede en trouwe vrienden en beschermers der Muziekschool zijn ge bleven. Met de Psaume i5o voor koor, orgel en orkest (César Franck), steeg de geestdrift ten top. De bomvolle zaal, door de overheerlijke muziek in verrukking gebracht, juichte be stuurder, zangeressen, zangers en muzikanten zoo uitbundig toe dat gansch het machtig gewrocht moest herhaald worden. En de diep bewogen menigte jubelde met den goddelijken psalm Een eindelooze ovatie was de waardige bekroning van dit onvergetelijk feest dat als een der prachtigste in Yper's annalen zal mogen geboekt worden. Pleil Albeit Van Egroo Lang moge hij leven, voor Yper tv de Kunst Het Ypersche Almanach Flamand Singulier Extrait de La Flandre 1873 74, par Em. Van den Bussche. Ce que nous nommons aujourd'hui alma- nachs n'étaient originairement que de simples calendriers donnant les mois et les jours de l'année, et, depuis le 5e siècle, l'indication des fêtes de l'église. L'usage en remonte fort haut, ainsi que l'attestent les calendriers et les anciens livres de liturgie manuscrits, si nom- breux dans les bibliothèques publiques et dans quelques bibliothèques particulières mais ce n'est qu'après l'invention de l'imprimeriequ'ils sont devenus tout a fait populaires. Un homme fort compétent dans la matière, Jacques Brunet, dit que si la conjecture du Dr Ch. Falkenstein s'était confirmée, le calen- drier Xylographique de Johann von Gmünden et qui date de 1439, pourrait être regardé comme le plus ancien monument typographi- que de ce genre qui nous soit parvenu mais comme il a été reconnu que cette impression xylographique appartient a une époque beau- coup plus récente et que l'on en a même retrouvé les bois a Nuremberg revenir a l'almanach de mSS „I aut f calendriers pour les années 1457 et 1 primés a Mayence. '0' lE A dater de i475, on ne manqua guère placer des calendriers en tête de toutes les éditions des hréviaires rW PR j r b' aes missel et des livres d heures qui s'imprimaieJ l'usage de Rome, des différents diocèses des ordres religieux ce qui n'empêchapa publication des calendriers séparés A époque, des pronostications astrologiql commencèrent a paraitre annudlement da' différentes villes plus tard, les almanac! prirent peu a peu plus de consistance. J devinrent même des annuaires historiquj scientifiques, littéraires ou industriels 1 Celui qui voudrait dresser la liste de tj les almanachs parus depuis i455 jusqu'a J jours, aurait fort a faire et il est plus que pr( bable que sa vie n'y suffirait pas. Un estij ble bibliophile, M. A. Warzée, a assay] travail pour les almanachs beiges seulemj mais, comme le dit fort bien M. H. HelbJ il n'a pas connu la plupart des plus ancil nes impressions beiges en fait de calendril et de pronostications qui sont a la vériié fo rares D'après ce dernier auteur, le plus ancie almanach flamand, imprimé en Belgique, dai de 14.81 et parut a Audenarde sous le titre Pronosticatie Johannis Laet, des jaers LXXi Un fragment seulement de cette pièceint ressante a été découvert a l'Ecluse. Au bas ce fragment se trouve Hier zyn pronosticaten Johannis Laet Borchloen, uutgegeven des jaers LXXlj Gheprendt Taudenaerde. Jusques dans ces derniers temps, il publia a Bruges un almanach qui portait po titre Den Boeren of Schapers- Almanach voor het jaer O.H.J.C. (Ici l'année, puis une vignette sur bi réprésentant un astronome a l'étude dev< une sphère céleste et un sablier) Brugge, bij De Moor C., Philipstokstrai Cet almanach est un des plus anciens tous ceux qui lurent imprimés en Flandre II ne ressemble en lien aux autres que no connaissons. En effet, on n'y trouve ni pi nostications commentées, ni phrases mys rieuses, ni anecdotes, ni chansons, ni recetf pour maladies, ni chroniques, etc... IIcom] 16 feuillets ou 32 pages in-32 et le calendr est-ce bien un calendrier au lieu donner les chiffres des dates dans un si vertical, les donne au contraire dans le si horizontal. Nous disons les chiffres, mais n'y a pas de chiffres, pas plus que des noi de jours des signes conventionnels les rei placent. Sur le verso de la dernière page f( mant couverture avec la première, se voit gravure ou plutót une caricature représent; deux personnages grotesques, un homme une femme et au-dessous, les vers suivants Die in 't krimpen zijn koofd-hair kort Wyt 't my niet zoo hy kaelkop wordt, Matr kapt en kerft, en snyd en snoeit Als 't ander als de maene groeit. 'r Louez le Dieu caché dans ses saints tabernacles, Louez le Dieu qui règne en son immensité, Louez-le dans sa force et ses puissants miracles, Louez-le dans sa gloire et dans sa majesté. Louez-le dans vos fêtes, Chantez, chantez toujours Alleluia, Alléluia, Alléluia, Alléluia... A et j Le plus ancien almanach connu de Bruges estj Magnum et perpetuum Almanach, imprimé de 1550. in J Bruges, ae| étuel a'1 les pr| Son auteur était van Bruhesen, médecin a Rythoven dans la Campine. Ce grand et perp. nach, a l'usage de la ville de Bruges, est réglé sur lesPj| - -> - laquelle l'a"j croyait avoir fait de grandesdéceuvertes il détermin6 cipes de l'astrologie judiciaire, dans laquelle la précision la plus scrupuleuse, le moment le p'us nable a la purgation, aux bains, A la saignée et pour raser. Le Magistrat de Bruges goüta telleroent ce qu'il ordonna a tous ceux qu'il appartiendrait Je se mer ponatuellement a l'almanach de roaitre Bi" Francois Rapaert, médecin de cette ville, indigrn donnance du Magistrat, publia contre l'ouvrage j zen, le livre intitulé Den Grooten ende eero nach réimprimé en 1844. Pierre Hoschaert, ®utr et chirurgien, grand partisan de ras.trolog'e J 4| publia pour la défense de Bruhezen ClyPeUS^^B cus contra flagellum astrologorum Francisci 1552 in-12.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4