VAN LEDE m li. ar jêl m w Almanachs Vermot, Hachette et Pittoresque Boterstraat, 6 - YP£K Het Welzijn onzer Bevoihing La Fin d'Année aux Amitiés Francaises Le bal annuel de Réveillon a eu lieu aux A. F., comme d'habitude, le 3l Décembre a partir de 21 heures. Ce fut une trés agréable soirée, oü se re- trouvèrent la plupart des membres de la grande association patriotique Yproise. L'en- train se prolongea jusque bien tard dans la nuit, et le bal ne cessa que trois ou quatre heures après la présentation des souhaits. Cette charmante réunion, a laquelle les organisateurs avaient apporté leurs meilleurs soins, laissera, nous en sommes convaincus, au coeur des membres des A. F. d'Ypres, le meilleur souvenir. Daar waar zulks wel gebeurt, zijn. de uit slagen bewonderenswaardig. Van 1890 tot 1912 verminderde in de Ver- eenigde Staten het aantal teringlijders met de helft. Van 1900 tot 1920 was dit eveneens in Engeland het geval met de tering bij binders. Is zulks niet overtuigend De aktie der openbare machten en gezond heidsinstellingen zou in België nog veel afdoender zijn, indien ieder beslootOok ik, zal de gezondheidsregels toepassen De groote gezondheidswerken zorgen voor beide. De maatschappelijke solidariteit is geen ijdel woord in zake gezondheidsleer, doch het uitgangspunt zijn wij zelf. Wij moeten de raadgevingen volgen, die ons met goed inzicht gegeven worden wij moeten de gezondheidsgewoonten rondom ons doen naleven uit eigen belang en tot heil van de algemeenheid. Nationaal Belgisch Verbond tegen de Tering. Het Nationaal Belgisch Verbond tegen de Tering strijdt tegen dezen geesel door alle mogelijke middelen. Het verleent door middel zijner dispensaria kostelooze raadplegingen aan de teringlijders, zorgt voor hunne plaatsing in sanatoria, verzekert de voorbehoeding te huis, en beschermt de kindsheid tegen de kwaal. Op het huidige oogenblik zijn er g5 dispen saria tegen de tering over gansch het land verspreid aan deze inrichtingen zijn 25o geneesheerenen 125 verpleegsters bezoeksters gehecht. Het werk der voorbehoeding en bescher ming der jeugd tegen de tering, is eene onderafdeeling van het Verbond en stelt zich tot doel de gezonde kinderen aan besmette middens te onttrekken, hun gezonde levens voorwaarden te verzekeren en de lichaams zwakken te versterken door ze in een preven torium te plaatsen. Deze onderafdeeling van het Verbond beschikt over 17 instellingen en oefent toezicht uit over ruim 40.000 zieken. De Nationale Vereeniging tegen de Tering, steunende op wetenschappelijke gegevens, houdt zich uitsluitend bezig met den strijd tegen de tering. Haar werk is deels gewijd aan het oprichten en uitbaten van Sanatoria voor volwassenen en voor kinderen, evenals van een prevento rium voor zwakken en voorbeschikten. Het verbond heeft in België het toezicht over de Sanatoria van Ter Hulpe, Waterloo, Buysinghe, Eupen, Breedene het over- zekert de uitbating van het Sanatorium te Hynsdaele bij-Ronse en bestuurt het preven torium te Clemskerke aan zee. In Zwitserland, bestuurt het de Sanatoria Licht en Leven en Jeanne d'Arc Het Nationaal Verbond tegen het Venerisch Gevaar, heeft er zich op toege legd een bestendig en volgehouden propa ganda- en opvoedingswerk te scheppen, dat zich richt tot alle klassen der bevolking, tot de jeugd en meer onlangs tot de vreemdelin gen in ons land gevestigd, evenals tot de zee lieden. Enkele cijfers laten toe zich een denkbeeld te vormen van het geleverde werk 3ooo voordrachten, 5oo voorstellingen van propa- gandatooneelwerken, 40.000 aanplakbrieven, i.3oo.ooo vlugschriften en propagandakaar- ten. Op rechtstreeksche wijze richtte deze propaganda zich tot 2 millioen volwassen per sonen. Zooals men er zich rekenschap van kan geven, werden alle practische middelen aan gewend. Het Nationaal Verbond voor Kanker bestrijding volbrengt, naast de Antikanker centiums en het werk van den kalvarie, eene taak van maatschappelijke gezondmaking en van opvoedingspropaganda, die tot doel heeft de vaststelling en de vroegtijdige behandeling der ziekte te bevorderen, daar dit op het huidige oogenblik de voornaamste kansen zijn in den strijd tegen de vreeselijke ziekte. Deze kiesche propaganda richtte zich tot hiertoe vooral tot de verpleegsters, vroed vrouwen, enz., in de plaats van tot het groote publiek; daar het voorzichtig is eene alge- meene vulgarisatiepropaganda te beginnen, die, naar de meening van bevoegde personen uit de wetenschappelijke, wereld, zekere gevaren kan opleveren. Het verbond heeft twee honderd voordrach ten ingericht en brochures uitgegeven die namelijk bestemd waren voor de verpleegsters en assistenten van het geneeskundig korps. Het Vaderjandsch Verbond tegen het Alkoholisme zet gansch het land door zijne propaganda voort door middel van talr"l- voordrachten, door verspreiding van blad, vlugschriften, platen en prentkaarten Vele bonden tegen het alkoholisme z" gesticht en zetten hun werk in alle middens voort. Het Nationaal Werk voor Kinder welzijn verzekert het regelmatig geneeskun dig toezicht over de kinderen van minder dan 3 jaar oud, dit door de 1124 raadplegings. plaatsen voor zuigelingen, door zijn ZOrg. ingericht. Zij ontvangen de kinderen wier moeders door het werk van den familiehaard verwijderd zijn. De zwakke kinderen kunnen overvoeding genieten en zoo noodig 3 maanden doorbren gen in eene der i3 koloniën van het werk 't zij aan zee, 't zij op het platte land. Ieder jaar worden omstreeks 7.000 kinderen aldus, aangenomen. De raadplegingsplaatsen voor zwangere vrouwen zijn ten getale van 3gr en zijn gelast met het geneeskundig onderzoek der aanstaan de moeders, ten einde eene goede baring te verzekeren. Over de kinderen die uitbesteed worden of aan eene min worden toevertrouwd, wordt bijzonder toezicht uitgeoefend. Een dienst van maatschappelijke hulp, waarvan de kas gespijsd wordt met bijdragen van deleden van het N, W. K. verleent drin gende hulp aan huisgezinnen die in nood ver- keeren. Het Nationaal Belgisch Verbond voor Geesteshygiene houdt zich bezig met de opsporing en bestrijding der geestesziekten. Door vlugschriften en voordrachten tracht men het publiek voor te lichten. De grondslag van de werking is het dispen- sarium, dat bijstand verleent aan alle geestes- kranken. De geestesziekten worden voorko men, door het opzoeken bij de jeugd van eerste kenteekenen. Aan de families wordt in zulke gevallen raad gegeven vcor het plaatsen van den zieke Het Verbond verleent zijne medewerking voor het heraanpassen van krankzinnigen, misdadigers, enz... Het Roode-Kruis van Belgie heeft een uitgebreid vredesprogramma, dat in eerste, plaats bevat 1°) Bescherming der openbare gezondheid voor volksopvoeding. 2°) Tusschenkomst bij ongeval en ramp. Ten einde zijn gezondheidsprogramma te verwezenlijken, tracht het Roode-Kruis door gansch het land machtige plaatselijke afdee- lingen te vormen, die door talrijke middelen al de klassen der bevolking bereiken. Leergangen i°) voor verplegers en assistenten der openbare gezondheid. 20) voor huiselijke gezondheidsleer. 3°) voor kinderkweek. 4°) voordrachten over verscheidene onder werpen worden ingericht. Het Roode K u's ht lpt de werken en ver- eenigingen die hetzelfde doel nastreven. Het Roo e-Kru s roept alle Belgen tot samenweiking in den gtzamenlijken strijd voor openbare gezondheid. Groote keus Juweelen, Horlogen Barometers Schouwgarnituren bij Genadige prijzen en alles gewaarborgd. sont en vente au bureau de ce journal i5, rue au Beurre, 15, Ypres. 300 Fs*. - PÜIJZEN - 300 Fr. GROOTE PRIJSKAMP voor alle liefhebbers, op 3 biljarts Toulet op Zondag 22 Januari 1928, gegeven door de Biljartclub Willen is Kunnen in 't lokaal bij Alois Depuvdt, herberg In 't Zilveren Hoofd Rijsselstraat, te Yper. Begin om 3 ure. Inleg3,5ofr. Gewone voorwaarden zooals in alle andere spelingen. Het Bestuur. Slechte gewoonten zijn moeilijk om laten. Wanneer we eene voordracht bijwonen over de weldaden van de gezondheidsleer, juichen we toe, doch eens terug in huis, passen wij het geleerde niet toe. Wij meenen wellicht, dat wij ons niets te verwijten hebben, dat we de gezondheidsbegrippen in iedere omstandig- Tieid toepassen en dat de voordrachtgever voor ons niet sprak. Wij beseffen ten volle het nut van volks gezondheidsleer, van de groote werken waar door onze gemeenten gezonder worden en wij tegen besmettelijke ziekten worden beveiligd: waterleidingen, openbare reinigheidsdienst, afbraak der krotten, oprichten van gasthuizen en sanatoria maar minder zijn wij te vinden voor de gedurige toepassing van de regels der gezondheidsleer in huis en op ons zelf. Nochtans is het door de gezondheidsleer, dat de gemiddelde duur van het leven verlengd werd. Door haar beschermen wij ons tegen ziekte en vermijden groote gelduitgaven door haar verhoogt het welzijn der bevolking en groeit eene gezonde jeugd op. Zonder gezondheidsleer, sterft men vóór den tijd staat in het werk Volksgezond heidsleer uitgegeven door het Belgische Roode Kruis te lezen. De tusschenkomst der openbare macht en der gezondheidsinstellingen is onmisbaar om de bevolking tegen ziekte en dood te vrij waren. Ieder van ons moet die werking steunen, zulks in ons aller belang. De tering kost jaarlijks 5oo millioen aan het land, de syphilis 5o millioen, de zorgen aan onvermogende geesteskranken kosten millioen. Wat al besparingen aan geld en aan smart, zoo de voorschriften der gezondheidsleer stipt werden nagtleefd.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 6