van 2304 fr. 90 en wordt eenparig goedge keurd. IV. Nijverheidsschool Begrooting IQ28. De goedkeuring wordt gevraagd voor twee begrootingen, waarvan de eene, in ontvang sten en uitgaven, de som bedraagt van onge veer 33.8oo fr. en de tweede de som van 69.149 fr. 49. De heer voorzitter is van gevoelen dat het geraadzaam ware het bespreken dezer be grootingen te verschuiven tot de geheime zit ting, daar er hierin persoonskwesties, r amelijk de wedden der leeraars, voorkomen. Alge meen e instemming. V. Openbare Onderstand Rekening IQ2Ó. Deze rekening sluit met een tekort van 18.273 fr. 43, doch de Commissie van Open baren Onderstand stelt voor zekere groote uit gaven uit die rekening te verwijderen en als buitengewone uitgaaf te schrijven in de reke ning voor 1927. Zoodoende zou er een over schot zijn van 86,240 fr. 46. De heer voorzitter vervolgt zijn verslag over die rekening en geeft lezing van een zeer lange reeks cijfers. M. Glorie. Je pense, Monsieur le Prési dent, que nous serons tous d'accord pour vous dispenser de la lecture de ces chiffres, ceci pour ne pas vous fatiguer inutilement. M. Vandamme. Ontferm u onzer, Mijn heer de voorzitter. M. Sobry. Als de gemeenteraad het niet noodig oordeelt, mij is het goed. M. Missiaen. Het goedkeuren der reke ning besluit in zich het goedkeuren der wer king van het bestuur van den Openbaren On derstand. Gezien de socialistische partij in de Commissie van Openbaren Onderstand r.iet vertegenwoordigd is en gezien de manier waarop deze rekening ons is voorgesteld kun nen wij die rekening niet goedkeuren. Ik weet niet waar de heer voorzitter al die afzonder lijke cijfers gaat halen. Ik heb de rekening eens onderzocht en heb erin alleen totalen gevon den, doch geen afzonderlijke cijfers en ook geen begrooting. Het is ons dus absoluut on mogelijk eenige vergelijking te maken en ons een juist oordeel te vormen over de aangege ven cijfers. Wij zullen dus deze rekening afkeuren omdat wij geen vertrouwen hebben. M. Leuridan. Mijn groep zal zich even eens onthouden bij de stemming. Het is een onmogelijk iets voor iemand zijn weg te vinden in die rekening omdat de begrooting voor 1926 ontbreekt. Die rekening vermeldt tal van bui tengewone uitgaven die geweldig groot zijn, en dit zonder het minste woord uitleg. Onder meer voor tal van aanbestedingen is het zeer zonderling dat veel bedragen uitbetaald wor den aan zekeren toeziener die ons volstrekt onverrechtvaardigd voorkomen. Dit doet ons veronderstellen dat die toeziener ofwel aannemer ofwel leverancier is voor zekere werken. Zoo vinden wij in de artikelen die handelen over de voltooiing der boerderij van het St Antoniusgesticht te Locre, over den heropbouw van landelijke gebouwen, de her planting van den hof van het gasthuis en de herplanting der houtgewassen op de hofste den, overal posten die allen uitbetaald zijn aan gemelden persoon en dit iedermaal zonder billijke verrechtvaardiging. M. Sobry. Zijn er nog andere opmerkin gen te maken Ik leg dus die rekening in stemming. M. Missiaen. Is dit uw antwoord dat ge geeft aan den gemeenteraad M. Sobry. Maar gij belet mij lezing te geven van de gansche rekening. M. Missiaen. Ja, van de cijfers die ons niets zeggen, maar op de gegronde bemer kingen van den heer Leuridan, die onze thesis steunen,, weet gij niets te antwoorden. M. D'Huvettere. Tot in 1913 wierd nooit geen rekening ter goedkeuring van den ge meenteraad voorgelegd vooraleer ze onder zocht werd door leden daarvoor aangesteld. Voortaan zal ik geen enkel rekening meer stemmen zoolang zij niet door een Commissie wordt onderzocht. Ik zal mij dus onthouden. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, Van Nieuwenhove, Glorie, Delahaye en Sobry neen de heeren Missiaen en Bonnet, onthouden zich de heeren D'Huvettere, Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan en Soete. M. Vandamme. Ik zal straks mijne stem ming verrechtvaardigen bij de bespreking der begrc.oting voor 1928. VI. - Openbare Onderstand - Begrooting IQ2S. M. Sobry. Het totaal der ontvangsten, die over het algemeen meerder zijn dan de uitgaven, beloopt tot de som van 1 263 000 fr. ongeveer, wat alle vorige jaren ver over treft. Deze schoone uitslag is het gelukkig gevolg der goedgekeurde verhooging der pachten van landen en gebouwen. Dit zal aan de Commissie van Openbaren Onderstand toelaten voor 3o.ooo fr. meer tusschen te komen in het betalen der ouderdomspen sioenen, hare bedienden beter te betalen en grootere hulp te verleenen aan de behoef- tigen. Het schepenencollege verheugt zich over de beslissing van de Commissie van Open baren Onderstand de som van I millioen frank, voortkomende van den verkoop van landen, te gebruiken voor den heropbouw van het St-Antoniusgesticht te Locre, het Nazareth, tal van huizen in stad en nog andere zeer nuttige werken. Het keurt ook de wijze van brandverzekering goed door de Commissie van Openbaren Onderstand aan genomen waardoor zij, met de intresten en premiën bij het kapitaal te voegen, in staat zal zijn haar eigen verzekeraar te zijn. M. Vandamme. Verleden jaar, bij het bespreken der begrooting voor 1927, heb ik gevraagd dat de wedden der ambtenaars en bedienden afzonderlijk zouden aangeduid zijn. Ik bestatig dat er van mijn vraag geen rekening werd gehouden- Op de rekening zie ik dat er vroeger 49.000 fr. uitgegeven wer den als wedden, en nu voorziet de begrooting voor 1928 hiervoor de som van io5.goo fr. De wedden der ambtenaars en bedienden zijn dus meer dan verdubbeld, en uit die cijfers stel ik vast dat er bedienden zullen zijn met een zuiver jaarwedde van boven de 20.000 fr.' Voor het overige personeel werd er vroe ger 48.202 fr. 3o uitgegeven, terwijl de be grooting nu de som van g5.ooo fr. voorziet. Voor de werklieden dus mogen de loonen niet verdubbeld worden. Mij werd er ver zekerd dat de Commissie van Openbaren Onderstand haar werklieden betaalt aan 1 fr. 75, 2 fr. tot maximum 2 fr. 25 per uur. Ik zou willen vragen aan het schepenencol lege bij het Bestuur van den Openbaren Onderstand aan te dringen opdat het het goed voorbeeld van de stad zou volgen en zijn werklieden een uurloon zou geven van minstens 3 fr. 5o. Het artikel 3i van de begrooting voorziet een uitgaaf van n5.ooo fr. voor vleesch en visch en op Driekoningendag, die nochtans een christen feestdag is, werd er aan de ouderlingen te Handzaeme 's middags een haring te eten gegeven- Een haring, ik weet het, is ook visch en van tijd tot tijd is dat niet slecht, maar dit past toch niet voor een middagmaal en dan nog wel voor ouderlingen wier eenigste voldoening, om zeggens, bestaat in een goed mondje eten. Ziedaar de redenen waarom ik mij straks onthouden heb en nu nog zal onthouden. M. Bonnet. De vraag van den heer Vandamme heeft reeds ten deele voldoening bekomen, vermits de kleermaker van den Openbaren Onderstand reeds 25 cm. per uur meer heeft bekomen. M. Missiaen. Ik wensch enkele opmer kingen te maken en te zeggen waarom wij tegen die begrooting moeten stemmen. De socialisten gaan niet t'akkoord met de politiek van den Openbaren Onderstand voor 't aan wenden der inkomsten, wij kunnen de deeling dier sommen maar niet begrijpen Thans is er opnieuw meer dan een milli0 frank voorzien die moeten voortkomen den verkoop van gronden. Als reden geeft men op dat die gelden moeten dienen voor het oprichten der gebouwen van het Nazkreth en andere, allen werken waartegen wij niet gekant zijn. Wij kunnen zelfs de nalatigheid door de Commissie van Openbaren Onder' stand aan den dag gelegd in zake heropbouw der openbare gestichten maar niet vergeven Wanneer dit waarlijk was bij gebrek aan geld, is het nu niet dat zij die gronden moest verkoopen, maar veel vroeger. Maar is dit wel noodig dat de Openbare Onderstand zich verarme door het verkoopen van onroerende goederen Ik heb vroeger reeds geprotesteerd tegen het akkoord geslo ten tusschen den Openbaren Onderstand en den Staat. Ik kan maar niet begrijpen hoe het mogelijk is zich aldus te laten binden met handen en voeten. De Commissie van Open baren Onderstand heeft een inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 12 millioen, zijnde het bedrag harer oorlogs schade. De functionnaris van het Ministerie van Economische Zaken, dat thans zelfs niet meer bestaat, liet de Commissie van Open baren Onderstand toe, tijdens het sluiten van voornoemd akkoord, te doen met den intrest dier inschrijving wat zij wilde. Welke weldaad van zijnentwege Die functionnaris ging zelfs verder en miek zich sterk de machtiging te bekomen van het Ministerie van Justicie om, in geval de intresten niet voldoende waren, zekere or.roerer.de goede ren te verkoopen. Nu is er reeds een andere minister van Justicie en niemand kan ons bevestigen dat deze even bereid zal zijn toe te stemmen in hetgeen wij hier bekampen. De Openbare Onderstand bestaat om de nood lijdenden te helpen, niet om te kapitaliseeren. Er zijn reeds voor een millioen frank goede ren verkocht, wat aan 5 intrest gerekend een tekort van 5o.ooo fr. als inkomsten geeft. Thans vraagt men voor nog een millioen frank goederen te mogen verkoopen. In twee jaar tijd zal er dus een mindere inkomst zijn van 100.000 fr. Is de Commissie van Openbaren Onderstand zoo rijk, dat zij die 100.000 fr. zoo gemakkelijk kan missen In alle geval men zou het niet zeggen wanneer men den onderhoudsdag der behoeftigen kent, wanneer men weet hoe de arme menschen gesteund en betaald zijn. Dit zal voor gevolg hebben dat de Commis sie van Openbaren Onderstand binnen 17 jaar, zooals haar verslag het meldt geloof ik, van 12 millioen zal rijker zijn. Zij zal dan niet alleen al haar gebouwen terug hebben maar ook nog haar 12 millioen frank die ingeschreven zijn op het Grootboek der Openbare Schuld. Wie zou er durven bewe ren dat de Commissie van Openbaren Onder stand, rijk als zij is, geen genoegzaam ver trouwen biedt om een leening aan te gaan bij het Gemeentekrediet of elders, hetgeen haar toelaten zou haar gebouwen herop te richten zonder haar te verarmen Daarom gaan wij niet t'akkoord met de politiek van den Open baren Onderstand. Verders voor de landbouwuitbatingen zien wij dat er daar een tekort is van 38.000 fr- Zoo een boer op tie manier moest te werk gaan zou hij niet langer boer zijn. Ik weet wel, men zal mij antwoorden wat men mij vroeger reeds zegde dat ik geen rekening houd met de voortbrengselen. Maar ik zie er in de begrooting ook geen rekening van hou den, hetgeen mij doet veronderstellen dat e heeren van het bestuur niet het minste begrip hebben van het opmaken eener begrooting» en juist daarom maak ik die opmerking- weet wel dat dergelijk verlies niet moge U is, te meer dat de Commissie van Openbare Onderstand geen landpachten te beta en heeft. Maar wie kan ons zeggen wat met vruchten gedaan wordt Wie kan ons verze-

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2