ik ben zeker van de verrijzenis der dooden. Doch voor den heer Missiaen is het verstaan baar, als er geen liefde is, men kan niet zeggen ik zie u geern. M. Leuridan. Jawel, men kan iemand van liefde het hart inslaan. M. Sobry. Wij staan thans tegenover twee voorstellen, het eerste voor het aangaan eener leening en het tweede voor de bijeen roeping der leden van de twee verschillende organismen, Stadsbestuur en Openbare On derstand, om samen in een geheime zitting over die verkooping te spreken. Want daar over alleen kan ons onderhoud loopen, gezien de rekening en de begrooting reeds zijn goed gekeurd. M. Lemahieu. Ik vind dat het beter ware dit punt uit te stellen en inlichtingen te nemen. Dit voorstel van den heer Lemahieu wordt dan in stemming gelegd en aangenomen. Alleen de drie socialistische raadsleden ont houden zich. VIII. Openbare Onderstand Pachtver- minderivg. Een zekere pachter van Merckem heeft, ten gevolge van overstrooming, schade onder gaan en er wordt voorgesteld hem voor het jaar ig27 een pachtvermindering van iöoo fr. toe te staan. Eenparig goedgekeurd. IX Openbare Onderstand Schoolsoep Toelage. De Openbare Onderstand heeft den 17 De cember 11. beslist aan drie lagere scholen van stad elk een toelage te verleenen van i5oo fr. voor het uitdeelen van warme soep 's middags aan de behoeftige leerlingen. Zij vraagt nog de toelating dezelfde toelage in de begrootin gen van verdere dienstjaren te mogen inschrij ven. Algemeen goedgekeurd. X. Financiën Leening van i.5oo.000 fr. Herziening. Verleden jaar heeft de gemeenteraad, tijdens de bespreking der stadsbegrooting, beslist met het gemeentekrediet een leening aan te gaan van i.5oo.ooo fr. aflosbaar in 20 jaar aan 10.80 Het Gemeentekrediet heeft aan de stad laten weten dat het aan dergelijke voorwaarden geen leening meer kan toestaan. De nieuwe voorwaarden zijn gedurende twee jaar den intrest uit te keeren op i.5oo.ooo fr. en dan na die twee jaar een nieuwe leening aan te gaan voor een termijn van 33 jaar of zelfs 66 jaar. Aan den afgevaardigde van het gemeentekrediet heeft het schepenencollege een geschreven beraadslaging gevraagd opdat ze volstrekt beantwoorde aan al de voorwaar den van het gemeentekrediet. Tot op heden is die beraadslaging, zwart op wit, nog niet ingekomen, doch de heer Voorzitter vraagt dat de gemeenteraad toch heden deze her ziening stemme in princiep. M. Missiaen. Wij zullen tegen dit voor' stel stemmen omdat wij ook tegen de leening gestemd hebben. Doch hadden wij moeten vertrouwen hebben in het schepenencollege, wij zouden die verandering stemmen omdat zij voordeelig is. M. Leuridan. Daar wij de leening ge stemd hebben zijn wij het ook eens met de ons opgedrongen wijziging. M. D'Huvettere. Dit punt is nog in onder handeling vermits er nog geen bepaald voor stel gedaan wordt. Vooraleer hierover te stemmen moet gij U eerst t'akkoord stellen. Opeens ontstaat er een kleine onderbreking van electrischen stroom, hetgeen den heer D'Huvettere niet belet wat voort te praten. Wanneer de electriciteitsmaatschappij te rug het fiat lux heeft uitgevaardigd, zijn al de raadsleden t'akkoord om die kwestie van herziening der leening uit te stellen. XI. Autobusdienst Yper - Meenen (Barakken). De heer Hector Slosse, wonende te Yper, Dickebuschsteenweg, vraagt de toelating om alle dagen der week een autobusdienst te mogen inrichten van Yper tot Meenen. Het vertrek heeft plaats om 5 uur 's morgens en de aankomst om 6 uur. 's Avonds terug uit Meenen om 6 uur en aankomst te Yper om 7 uur. De autobus kan het vervoer verzekeren van 45 personen en het abonnement per week kost 27.00 fr. M. Vandamme. Als lid der Nationale Maatschappij van spoorwegen, die alles doet wat mogelijk is om het verkeer der reizigers gemakkelijk te maken, zal ik mij onthouden. (Gelach). M. Missiaen. - De heer Vandamme trekt zeker een premie dat hij zich zoo beijvert voor zijn baas. M. Sobry. Ik vraag dat het gedacht van eenieder zou geëerbiedigd zijn M. Vajidamme. De premie, die bestaat dat ik oorzaak ben eener lachbui. Dit alleen is mij reeds een voldoening. De gevraagde toelating wordt dan verleend. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich. XII. Mededeelingen. 1) De Commissie van Openbaren Onder stand laat de stad weten dat zij bereid is tus schen te komen in de ouderdomspensioenen tot een bedrag van 70.000 fr. in plaats van 40.000 fr. Zij vraagt hiervoor in vergelding het kosteloos gebruik van water en de kostelooze verlichting harer beluiken. De heer Missiaen doet hier opmerken dat dit in een voorgaande openbare zitting reeds behandeld werd en besloten niet het water maar het licht kosteloos te geven. 2) De Commissie van Openbaren Onder stand heeft het proces-verbaal van onderzoek der kas voor het vierde kwartaal 1927 aan de stad overgemaakt. De heer Sobry geeft er lezing van. M. Missiaen. Ik heb niet een verzoek ge daan, maar enkel gevraagd aan het schepe nencollege waarom dit kasonderzoek niet ge daan werd. Ik heb nu nog geen antwoord en ook nog geen voldoening omdat zij ons niet alleen het proces-verbaal over het vierde kwartaal moeten laten geworden maar over al de kwartalen die zij ten achter zijn. 3) De heer Voorzitter geeft nog lezing van twee brieven van bedanking vanwege de Vlaamsche leergangen te Leuven en den plaatselijken bond der kroostrijke gezinnen, voor de door den gemeenteraad gestemde toelagen. 4) M. Missiaen. Tijdens de voorlaatste vergadering werd er eenparig aangenomen een Commissie te benoemen die als taak zou heb ben het nazien der loonen der stadsbedienden en het bepalen der werken die uit te voeren zijn in de school der St Jansstraat. Iedereen was van gevoelen dat dit snel moest gaan en ik zou thans wenschen te weten op welke manier die Commissie werd samengesteld en welke beslissingen er genomen werden. M. Sobry. De gemeenteraad heeft een som van 10.000 fr. meer gestemd voor de loonen der bedienden en het schepenencollege heeft gemeend aan den wensch van den ge meenteraad te beamtwoorden met het princiep van 20 verhooging aan te nemen en die be dienden alzoo op denzelfden voet te behande len als de andere. De heeren Missiaen, Leuridan en Van Nieuwenhove zeggen dat het'alzoo niet ver staan werd maar wel gezegd dat niet alle bedienden op denzelfden voet moesten ver hoogd worden. Daarom moest er een com missie genoemd worden om het barema op te maken. M. Sobry. Voor wat de school der St-Jansstraat betreft zijn wij van oordeel dat wij eenvoudig te wachten hebben op de goed keuring door de hoogere overheid onzer laatst genomen beslissing van kosteloosheid. M. Missiaen. Hoe is die Commissie samengesteld Gij antwoordt mij nog niet hierop. M. Sobry. Het schepencollege heeft geen opdracht gekregen die commissie te noemen. Dat de gemeenteraad de leden dier commissie kieze. er geen M- Declercq. - Dat ieder groep epn Vj aanduide. M. Glorie. - Mijn groep neemt deel aan. M. Missiaen. Wie zal die T c Co®missie voorzitten t c M. Leuridan. De leden zelf kiezen h voorzitter. De vraag van den heer Miss' kan dus niet opgelost worden. 'aei® Eindelijk stelt men zich t'akkoord om d' commissie als volgt samen te stellen J heeren Declercq, Leuridan, Missiaen, Va6 dammeen, na wat aandringen, M. Van Ni wenhove. 5) M. Vandamme. Ik zou nog eeu woordje willen zeggen ten voordeele der visschers. Naar het schijnt is het water tus schen de Meenen- en de Rijselpoort niet toe gankelijk voor de visschers. Ik weet niet wie dit kan verbieden en zoo dit waar is, is het niet noodig voor 1000 fr. vischjesin de stads, wateren te leggen. De visschen kunnen on dereen een verbond sluiten om zich te gaan verschuilen in dit onafhankelijk stadswater M. Van Nieuwenhove. War n?er de gron- den van de Weldadigheidsschool daar ver kocht werden, waren, naar het schijnt, tot zelfs de boorden der buiten wandeling in den verkoop begrepen. M. Declercq. Naar alle waarschijnlijkheid' is er daar een wegelken langs den boord van 'c water dat moet vrij blijven. Hierover wordt een onderzoek gedaan en daar wij de kadas trale plans niet bezitten is er naar Brugge geschreven om die plans te bekomen. 6) M. Leuridan. Ik heb een opmerking te maken nopens den toestand in het Onze Lieve Vrouw gasthuis. In de laagste koude dagen was het er allesbehalve in orde. De centrale verwarming staat daar maar wordt niet gebruikt ten gevolge van een conflict met den aannemer die in failliet is. Dit is iets dat moet opgelost worden, dit kan zoo niet blijven duren. Ofwel moeten de toestellen van verwarming opgeruimd ofwel in orde gebracht worden Daarbij blijft er nog bitter weinig werk over van schilderen en behangen om daar wat meer gemak en wat meer rein heid te hebben. M. Sobry. Het gasthuis heeft moeten gebouwd worden met vensters langs weers kanten der gangen en zalen, daardoor komt het dat het daar zoo koud is. Doch in die geweldige koude dagen zijn er seffens meer stoven gezet geweest, zoodat er hieraan dus onmiddellijk verholpen werd. De centrale verwarming, moest zij gebruikt worden, zou 3oo fr. per dag moeten kosten, hetgeen toch een ongehoorde verkwisting zou zijn. M. Lemahieu. Van zoodra mij klachten te weten kwamen heb ik er persoonlijk een onderzoek gedaan en heb kunnen bestatigen dat met de stoven het er in sommige plaatsen j te warm was en op andere veel te koud. In de gangen namelijk waren de ruiten er ver- vrozen. 7) M. Missiaen. Ik ben in bezit eener petitie gericht tot het Ministerie en onder teekend door een twintigtal bewoners van de straat op het Minneplein die loopt van de buitenwandeling naar den Veurnesteenweg. Zij klagen over den toestand dezer straat die een echte modderpoel is. M. Declercq. Dit werk op het Minneplein is begonnen. Doch bij gebrek aan werklieden heeft dit niet kunnen voortgedaan worden. 8) M. Laton. Ik houd eraan de aandacht van den gemeenteraad te vestigen op den toe stand der kaai, waar, gedurende een vijfta dagen.de baan onberijdbaar en onbegaanbaar was, door het overloopen van een grac waardoor de weg in een ijsbaan herschapen was.Volgens gewonnen inlichtingen is dit een provinciebaan, maar er zou toch kunnen vermaning gezonden worden naar den voegden dienst om dergelijken toestand w toekomst te vermijden. 1 M. Lemahieu. Dezelfde toestand besto ook aan de Meenenpoort waar een p°

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4