Bureel- en Zakagenda® BILJARTSPORT Aux Amitiés Francaises BeKendmaHmg Hoefsmederij kalmpjes terug komen en weer de oude Mel- sen zijn van voorheen. Tegenover de andere boeren bleef hij noch tans zijn rol van ongeloovigen Thomas voort- spelen. Hij sloeg zelfs, door zijn geheime plan vermetel geworden, een overmoedig, pochenden toon aan. Hebt gij al een van die... hoe heeten ze weer, van die uhlanen gezien, waar ze allemaal den mond van vol hebben Ik niet. Zoudt ge niet denken, dat het baarlijke Biete- bauws zijn Laat ze maar komen. Ik maak mij in elk geval uit de voeten, voorzichtigde zijn buur Pasteyns en met zijn ezelkarreken, tot krakens toe beladen, verliet hij het dorp, gevolgd door zijn weenende vrouw en kinderen. 't Is belachelijk zoo op de vlucht te gaan 1 dorst Meisen hem toeschamperen. Luister eens, buurman, weerlegde Pas teyns, heel secuur. Ik heb maar een ezelken om mijn boelken te verhuizen, daarom ga ik op tijd. Gij hebt paarden en kunt dus nog wat wachten. Maar we zullen zien wie het hardst zal loopen. Ik zie maar dat de ezel het eerst loopt, lachte Melsen, haalde de schouders op en ging in de schuur zijn geheime toebereidselen voortzetten. Er kwamen nu weer een paar rustige dagen. De stroom der vluchtelingen had op gehouden en alles scheen in het dorp zijn gewonen gang te willen herbeginnen. Het vochtige rivierken lag in de zon te blik- kerblinken. Het ruige koren wiegde manshoog langs de wegen. De hopperanken schudden hun bellen in 't suizelende windje. Het haantje blonk als een ster boven op de kerk. En 's Zondags, als de klokken bimbamden over de velden, waar de zonnekrekels hun rinkel belletje lieten schallen, als vage orgeltonen uit de kerk naar buiten golfden, dan scheen hier over huis en akker weder onverstoorbare vrede te hangen. En juist toen was het, dat het geweld hier begon. Even na de hoogmis waren eenige Belgische karabiniers op hun fiets door het dorp gere den. Zij hadden zich aan weerskanten van den hollen weg, dicht bij Melsen's boerderij, achter enkele overgebleven, schrale struiken op de hooge helling verstopt. Aan de boeren hadden zij den raad gegeven naar huis te, gaan, want er zou geschoten worden. Er waren uhlanen in aantocht. Belleken had dat gehoord. Ze waren dus in de buurt, die gevreesden, die overal ver schrikking verspreidden. En zij gevoelde niet den minsten angst. Wat zouden ze haar ook doen Een onbedwingbaar verlangen om ze te zien groeide in haar. De nieuwsgierigheid blonk in haar klare oogen en met de handjes haar lange blonde lokken vasthoudend, opdat ze voor haar snoetje niet heen en weer ben gelen zouden, liep ze schuilen achter een eenzamen hagedoorn, die nog langs de sloot van hun erf stond. Ze wilde maar even kijken. De blaadjes nog nat van dauw, lobberden in het speelsche windje. Ze kittelden Belleken op de wangen en in den hals, maar ze voelde 't niet. Ze stond gespannen, met wijd-open oogen te staren op de glooiing van den weg, ginder voorbij de fietsers, die ze zag liggen met hun geel groene mutskens en hun geweer, dat even opglom in den zonneglans ('t Vervolgt 300 Fr. - PRIJZEN - 300 Fr. GROOTE PRIJSKAMP voor alle liefhebbers, op 3 biljarts Toulet op Zondag 22 Januari 1928, gegeven door de Biljartclub Willen is Kunnen in 't lokaal bij Alois Depuvdt, herberg In 't Zilveren Hoofd Rijsselstraat, te Yper. Begin om 3 ure. Inleg3,5ofr. Gewone voorwaarden zooals in alle andere spelingen. Het Bestuur. Zondag laatstleden, 7 Januari, was het volop feest inden Excelsior waar de biljartclub haai jaarlijks banket gaf aan hare leden en met eens haren nieuwen koning vierde, Heer Bruynooghe. Hieronder geef de ik lijst, per categorie, der biljarters welke deelnamen aan dit kampioen schap en hetwelk toekomend jaar op een gansch ander manier zal betwist worden. De juiste uitslag zal bij eenige weken bekend gemaakt worden. Cat. 90 punten Derycke G. Bruynooghe Vanbeselaere A. Daelemans Cat. 60 punten Verhack V. Clinckemaille R. Sierens A. Vuylsteker Eug. Craye Prosp. Vanderghote J. 2e Cat. 70 punten Vanneste M. Noens Th. Delobel R. Murphy Eerdekens J. 4* Cat. 5o punten Donck A. Gruwez Ed. Demeere Et. Van Istendael P. Cnockaert W. Bossaert R. Vercruysse A. 5e Cat. 3o punten Van Hecke G. Moreau V. 't Was een zeer intiem feest gedurende het welk M. Clinckemaille, Voorzitter, een woord van welkom stuurde aan de 22 tegenwoordige leden welke allen, zonder uitzondering, echte liefhebbers van 't biljartspel zijn. De heer Arm. Donck, eerevoorzitter, drukte zijne te vredenheid uit voor den ijver welke de Excelsior Billard Club aan den dag legde ge durende het verloopen jaar. De matchen wierden imnjers met veel meer nijd betwist en iedereen moet bekennen dat menig speler waardig is verscheidene plaatsen hooger te klimmen op de sportladder der carambolkunst. Tijdens het banket wist M. Vanneste alsook M. Van Hecke (alias Broere...) de leden te vergasten met hunrié lustige liederen terwijl M. R. Demeere hun flink ter zijde stond door pianogeleid. De heer Voorzitter maakt ook het goede nieuws kenbaar dat er in 't korte een vrien denmatch zal plaats hebben tusschen de Bil jartclub Willen is Kunnen van 't Zilveren Hoofd te Yper en de Excelsior Biljartclub. Zes tot acht spelers uit iedere maatschappij zouden uitgekozen worden en beurtelings een tegenstrever der zelfde categorie ontmoeten. De club welk het meest punten behaalt zou bezitter worden voor één jaar van een prach tigen beker door den sympathieken eerevoor zitter A. Donck geschonken. Drie achtereen volgende overwinningen der zelfde club brengen haar definitief in 't bezit der schaal. Bij eenige dagen meer nieuws daarover. BILJ AR L) AIRE La Section Dramatique des Amitiés Fran- qaises a donné, le mercredi ij Janvier, sa deuxième soirée d'hiver. Les interprêtës du Mart d'Hortense et des Caprices de Madame y ont récolté un beau succès, trés mérité d'ailleurs, malgré l'introduction parmi ,eux de trois éléments nouveaux. S'ils sont réellement novices, ces derniers ont cependant su nous faire reconnaitre des qualités d'acteurs qui affirment leurs aptitudes trés prometteuses. Certes le talent n'est pas loin, et il leur suffira peut-ètre de consentir bien peu d'efforts pour arriver aserapprocher, en assurance et en style, de leurs ainés, que nous avons retrouvés, mercredidans tine forme qui ne dement pas les succès qu'ils ont su re- cueillir précédemment. Quant aux pièees, pouvons nous en dire un mot Si celle intitulée Les Caprices de Madame n'a pas eu la place d'honneur au programme, nous lui accordons cependant défaut d'un plus grand développement mérite de contenir un cas, finement exposé de psychologie conjugale, oü les prop0s '^invariable processus de crise, (Ca^e futile, orage, menace, simulacre d'exécutio d'une part, feinte d'indiflérence d'autre part, et... après une larme sincère, retour d'aménité et de tendresse), restent constat ment dans la note vraie. L'autre pièce était certes trés amusante mais elle a moins de fond et absolument trop peu de forme. Aussi, attribuons-nous surtout a l'interprétation, le succès dont elle a été soulignée. Les dévoués membres de la Section Dra- matique, et leur régisseur ont done mérité les félicitations que nous sommes heuieux de pouvoir leur adresser a propos de leur belle soirée de cette semaine. Vereer erode Onderscheiding Met genoegen vernemen wij dat de heer Cyr. Tieberghien, Bestuurder der Stads school voor jongens, te Yper, vereerd werd bij Koninklijk Besluit, met de ridderlijke Pal- men van de Kroonorde, voor de menigvuldige en uitmuntende diensten aan het Lager On derwijs en de Muzikale Kunst bewezen. Bij het hartelijk Proficiat, dat bij die welver- diende onderscheiding tot den Vereerde ge zegd wordt, denken wij, in 't bijzonder, op de talrijke Liederen en Gezangen, die van Tie- berghien's hart en hand in het licht versche- nen. Zijn Liederenboeken met begeleiding van. pian'o, voor scholen en familiën, zijn op een eerste plaats te noemen. Zijn Kantaten te Meessen, te Komen, te Ooighem, te Yper,. enz., in bijzondere vaderlandsche gelegénhe-» den met zooveel ophef gezongen, stelden Hem in de gelederen der verdienstelijke Belgische. Komponisten. Wie zai niet zeggen en herhalen, dat het een- eer is voor de ontwakende stede Yper, kunste- j naars te mogen noemen als een Albert Vcm\ Egroo en een Cyr. Tieberghien Bij een wel gemeend herhaald Proficiatbeloven wij wel eens, bij gepaste omstandigheden, op die kunstenaars terug te komen. ABr. Er zullen in Februari 1928, leergangen van- hoefsmederij geopend worden te Yper, in de smis van den heer Leon Van der Marliere, Meester-Hoefsmid, Rijsselstraat. Worden tot de lessen aangenomen, al del hoefsmeden en personen, die er toe de vraag, zullen gedaan hebben aan den heer Scharlaken Louis, Doktor in de Veeartsenijkunde te Roe- selaere, door den heer Minister van Landbouw i gelast met het geven der leergangen. Bij de vraag, die moet tor gezonden worden voor 31 Januari 1928, moet een uittreksel uit bun geboorteakt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoodi-j ging ontvangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen, welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken en aan te zetten. Boerenbond van Yper - Landbouwvoordracht Met behulp van het Provinciaal Bestuur za' er door den heer Deq ieker, landbouwleeiaar te Bixschote, een kostelooze en openbare voordracht gegeven worden over het doelma tig gebruiken der scheikundige mesten op Zondag 22 Januari 1928, te 3 1/2 uur na middag in het lokaal der Boerengilde, hei er Bascule, Meenensteenweg te Yper. Ingang vrij voor iedereen. (g«t.) Cyr. LEMAH^jL te koop ten bureele dezer.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 6