Corsets D. W. gelijkheid, ziekte en verval, dit is wat toestanden moet ontstaan. de Kamer om verschooning voor t vraag rtstocht dien men in mijne rede zal jen hebben. Ik zie dagelijks de toe- jen die ik vermeld heb en ik kan daarover reken zonder aandoening overmaat van ongeluk werd nu, vóór ,]e maanden, door het beheer der domei- 'jjet besluit genomen een reeks woningen ,rkoopen die te Meenen, het eigendom jen Staat werden na den oorlog. Augustus liet een ambtenaar van het ,er der domeinen aan de huurders weten jij vier weken hadden om bedoelde huizen 'oopen, want dat deze gingen verkocht jen daar deze huizen door de huishuur- njet beschermd werden, moesten zij jig aangekocht of ontruimd worden. Wij jjen dadelijk stappen aan bij den mi- ■jj hebben eenigen uitslag bekomen voor gedeelte van bedoelde woningen. Doch, nadien, toen wij in onderhandeling n om de barakken over te nemen door -henkomst van de Maatschappij van koope woningen, vernamen wij dat |fde ambtenaar van de domeinen (te ge) onderhandelde met buitenlanders den verkoop van bedoelde woningen, ij verwittigden dadelijk den minister van oiën, doch, ondanks het ingrijpen van minister vernamen wij nadien dat de enaar toch zijn wil had doorgedreven. >n dagen nadien, echter, kwamen de enaren van Brugge toch nog om tien i te laten verlijden. Tien gezinnen dus op de straat. ider die slachtoffers bevinden zich, onder eene weduwe met vijf kinderen, it is ongetwijfeld niet de schuld van iter Houtart, neen, vermits hij zelf een ram heeft gestuurd om de zaken te doen zetten. De schuld ligt hier aan een enaar. En ik hoop dat de achtbare iter met krachtdadigheid zal ingrijpen. lieer Anseele. Niet de minister moet den,maar de ministerraad moet ingrijpen. heer Debunne. Mijn besluit dus. Het ïg Albertfonds werd opgericht om den ngnood te verhelpen. Die woningnood onzent niet verdwenen. En vermits d fonds door den Staat werd gesticht, de Staat voort de kosten blijven dragen uit dien nood nog voortspruiten, larom zou de Nationale Maatschappij goedkoope woningen, die door de Staats- ®n wordt gesteund, bij ons haar werk omen uitoefenen Dat is de oplossing, naatschappij trekt 100 millioen van den om den woningnood te verhelpen. Daar- 'il die maatschappij ons 75o,ooo frank euen dat is te weinig. Iest hetgeen bij ons bestaat zich voor te Brussel, gar.sch de Brusselschepers "Opstand komen. hoop dus dat de achtbare minister mijne aron zal in acht nemen de minister is van En wil, ik weet het. Catteeuw. Ik wil in deze interpel- °°k even tusschenkomen omdat ik mij °°k heb mede bezig gehouden. Reeds gingen hebben wij aangewend om eene 'Slng te vinden, wij spraken herhaaldelijk ^minister, en wij zijn tot de conclusie ®en dat aan den minister een omstandig aS zou voorgelegd worden om den wer- toestand beter te doen kennen. Ik zelf Verslag opgemaakt en aan den minii- geworden. Het gelukkig gevolg ervan het Koning Albertfonds drie maand te'stel verleende voor het doen verkoo- 'an de barakken. Werking heeft zeker nuttigere gevolgen eene interpellatie, al critikeer ik de heer Debunne hier heeft gezegd. e ^arakkenbewoners betreft, de be- W r\Van 'leer Debunne is niet over- nder de bar akkenbewo'ners is de 11 dan kindersterfte verschrikkelijk groot daarop had de heer Debunne misschien wat meer nadruk mogen leggen. Ik verheug mij over de enkele uitslagen die werden bekomen, maar de regeering moet verder gaan. In mijn verslag aan den minister heb ik enkele besluiten neergelegd i° nood zakelijkheid den maatregel van het Koning Albertfonds tegen i Februari 1928 de barak ken te verlaten, uit te stellen. Dat is gelukkig reeds gedaan 20 die uitstel zou benuttigd worden voor het zoeken naar een oplossing van de daar heerschende woningcrisis. Ik denk dat de minister reeds in onderhandeling zal getreden zijn met de belanghebbende ge meentebesturen Zoo dit niet geschiedde, mag daar niet mede gewacht worlen, en ik hoop dat daarbij ook zullen geraadpleegd worden degenen die zich tot hiertoe hebben bezig gehouden met die vraagstukken. Mijn derde besluit was het volgende in geval van verkoop der barakken, zou het fonds gunstiger voorwaarden moeten stellen wat de prijzen en de wijze van betaling betreft. Sommige barakken zijn in zeer slechten toestand. Bovendien hebben sommige huur ders groote kosten gedaan om de barakken te herstellen. Daarenboven verkeeren de ge meenten van de betrokken streek in slechte financieele omstandigheden. Mijn vierde besluit betrof het gelijkstellen van de prijzen voor de gemeenten evenals voor de huurders. Mijn vijfde besluit gold de verleening van premiën voor het bouwen van goedkoope woningen. De liquidatie van het Albertfonds moet in verband gesteld worden met het aan moedigen van den aanbouw van goedkoope woningen. Wij hopen dat men de gewenschte oplos sing zal weten te vinden om het de menschen die thans de barakken bewonen mogelijk te maken zonder moeilijkheden te wachten tot zij een behoorlijke woning gevonden hebben. Zeer wel rechts.) De heer Missiaen. De toestand op som mige grensgemeenten is zoo belangwekkend als te Meenen,vooral omdat in die steden geen socialistisch gemeentebestuur bestaat. Wanneer men barakken wegneemt, zou men dit moeten doen op menschelijke wijze. Zoo kan het toch niet opgaan dat men iemand den 6n Januari verwittigt dat hij de barak heeft te verlaten tegen 3i Januari. Dit is gebeurd te Ieperen, en ofschoon daar geen nijpende woningnood heerscht, is dit toch niet aannemelijk. Ik moet nog op een ander feit wijzen. Te Yper waren op zeker oogenblik vijftig barak ken onbewoond en die barakken worden dan langzamerhand door de andere inwoners afgebroken en vernield. En zoo gebeurt het dat iemand uit zijne barak wordt gedreven terwijl er nevens hem andere ledig staan. Ik heb op dezen toestand willen wijzen eenvoudig om aan te toonen dat er op admi nistratief gebied wel kan gedaan worden. De heer Vandevelde. Mijne collega's die de redevoering van den heer Debunne ver staan hebben, zullen voorzeker getroffen zijn geweest door hetgeen hij gezegd heeft over den toestand van de gezinnen, die in de barakken van hc-t Albertfonds gehuisvest zijn. Er zijn voorzeker nog barakken, die kunnen dienen. Maar dat is niet het geval voor de barakken, die onmiddellijk na den wapenstil stand gebouwd werden. Dat zijn nog slechts, zooals Debunne het zei, krotten. Men kan de gemeenten niet verplichten honderden duizen den franken uit te geven om barakken te her stellen, die noodzakelijkerwijs in een min of meer afzienbaren tijd zullen verdwijnen. De ministerraad moet optreden bij de Maatschap pij voor goedkoope woningen en haar ver zoeken deze krotten te vervangen. De dag bladen hebben u kennis gegeven van de voetstappen gedaan bij den achtbaren h-er minister van financiën door de Maatschappij voor den strijd tegen de krotten en de Na tionale Maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen, om de toelating te be- kouen een leening van honderd millioen aan te gaan. Wij hebben met genoegen vernomen, dat de ministerraad een ontwerp in dien zin aan den Koning voorgelegd heeft. Zoo de regeering den raad wil volgen, dien ik haar geef, zullen de gemeenten spoedig vol doening bekomen. Het komt er dus vooreerst op aan barakken te bouwen, die niet alleen krotten zijn. Zoo men het vraagstuk spoedig wil oplos sen, moet men een onderkomen geven aan de ongelukkige gezinnen, die in de barakken wonen waarover ik spreek. Het is mogelijk. Het volstaat aan de Nationale Maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningèn te vragen voorschotten te doen aan de plaatse lijke maatschappijen, met bijdragen van den Staat, de provincies en de gemeenten. Zoo deze oplossing aangenomen wordt, kan een stad als Meenen, bij voorbeeld, tweehon derd woningen laten bouwen zonder dat dit voor haar een last zij. Maar daarom moet men ten spoedigste deze barakken doen verdwijnen, die in zulken staat van verval zijn dat zij een maatschappe lijk gevaar zijn en een bedenkelijken toestand kunnen doen ontstaan. Ik hoop, dat men in den aangeduiden zin handelen zal en dat aldus het vraagstuk zal opgelost worden, dat door deze interpellatie opgeworpen wordt. De heer Baels, minister van landbouw en openbare werken. Ik begin met te verkla ren dat ik niet kan verdacht worden van kwade bedoelingen tegenover de inwoners der barakken. Immers, verleden jaar nog heb ik de 100 t. h. verhooging van den huurprijs der barak ken verboden en belet. En thans heb ik, een paar weken geleden, verboden dat de uitzetting uit de barakken zou geschieden op 1 Februariik heb ze doen uitstellen tot i5 Mei, omdat ik niet wilde dat menschen in den Winter op straat zouden komen. De heer Boucherie. Geldt dit voor alle gemeenten De heer Baels, minister van landbouw en openbare werken. - Dit geldt voor de ge meenten waar woningnood heerscht en er minstens q5 barakken bestaan zooniet komt er toch nooit een einde aan de barakken er zijn immers gemeenten die verlangen de barakken te verkoopen. De heer Boucherie. Dit nemen wij aan. Maar de achtbare minister beweert zelf dat hij de uitdrijving op 1 Februari belet heeft om te verhinderen dat die menschen in den Winter op straat zouden komen. Wel, pas dan die maatregel overal toe. ('t Vervolg t' naaste week)- B E R C H T Er wordt ter kennis gebracht der belang hebbenden dat, ingevolge Besluit van den heer Minister van Openbare Werken, van i5 December 1927, van af 1 Februari 1928 de motorrijwielen moeten voorzien zijn van eene nummerplaat met blauwen grovd en witte cijfers onderlijnd met een witte streep, zulks in ver vanging van de platen met witte cijfers op zwarten grond, omboord met een witte streep. De nieuwe platen worden afgeleverd in het Provinciaal Bestuur te Brugge alle werkdagen van 10 tot 12 uur 's morgens, op vertoon van een identiteitsstuk der belanghebbenden tot vaststelling hunner woonplaats en van een kwijtschrift waaruit blijkt dat zij aan den Ontvanger der Belastingen van het gebied een nieuwe som van i5 fr. hebben betaald. de beste de sterkste de voordeeligste {#lke If, dit i oen e

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3