BtLJAAT Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker YPBR Algemeene Vergadering van i5 Januari 1Q28 De heer Th. Herreman, d. d. Voorzitter, opent de verga'dering te 14 Y% uur. Aan de aanwezige leden laat hij het pijnlijk verlies weten dat de Maatschappij komt te onderstaan door het afsterven van haar Voor zitter, Heer Nicolas Van Winsen. Hij brengt een roerende hulde aan de dierbare nagedach tenis van den diepbetreurden overledene en wakkert de leden aan zoo talrijk mogelijk de begrafenis bij te wonen om aldus een blijk van innige genegenheid en een laatste vaar wel te betuigen aan Hem die gedurende meer dan 40 jaar, als Voorzitter, het beste van zijn tijd en van zijn bekwaamheid heeft besteed aan het welzijn en den vooruitgang der Maat schappij. Daarna wordt, ten teeken van rouw, de zitting geheven. De aanstaande Aigemeerse Vergadering, zal plaats grijpen op Zondag 22 Januari 1928, om 14 1/2 ure, in het lokaal Hotel Continental Statieplaats, Yper. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2) Lezing van het jaarverslag. 3) Mededeelingen. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Verkiezing der helft van 't Be tuur. 7) Tombola (geschonken door M. Baete patroon van 'c lokaal) en geleverd door het huis Lepercq Firmir. Namens het Bestuur De Schrijver, De dd. Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Th. HERREMAN BEGRAFENIS VAN DEN HEER NICOLAS VAN WINSEN In St-Niklaaskerk had, Maandag laatst, onder een grooten toeloop van volk, de plech tige lijkdienst plaats voor den heer Nicolas Van Winsen, de zeer verdienstelijke Voor zitter van de Koninklijke Hofbouwmaat schappij van Yper en van het Werk van den Akker Een talrijke menigte volgde den lijkstoet naar het stedelijk kerkhof waar de volgende rede door den heer Hector Casier, Onder Voorzitter, nam ms beide voornoemde Maat schappijen, werd uitgesproken. Geachte Familie, Mijne Heeren, Diepbetreurde Voorzitter, De leden der Koninklijke Hofbouw maatschappij van hst arrondissement Yper en het Werk van den Akker» dezer stad, hebben het als een plicht beschouwd U, diep betreurden Voorzitter, tot aan uwe laat ste verblijfplaats te vei gezellen, om U onze innige deelneming te betuigen over uw droe vig heengaan. Heer Voorzitter, uw naam Nicolas Van Winèen, zal bij ons en onze nakomelingen nimmer vergeten zijn en ten allen tijde in eere blijven in de Hofbouwwereld. Van in uwe jonge jaren had U begrepen dat alleen het onverpoosd werken tot hooger doel leiden kan. U hebt dan ook uw brood niet in ledigheid geëten. Na België en 't Noorden van Frankrijk bezocht en er verschei dene jaren verbleven te hebben, was U als kuituuroverste gevestigd op het kasteel de Hutte te Ploegsteert. Het is daar, in 't jaar 1887, dat de heer Onder-voorzitter Herreman met eenige an dere leden U gevraagd hadden naar Yper te willen komen om de Hofbouwmaatschappij te stichten. Voorloopig aanvaardde U als voorzitter op te treden uw liefdevolle arbeid had aanvang genomen. Hoe behendig en vaderlijk U de taak als voorzitter hebt weten te volbrengen, gedu rende veertig jaren dat U hier de maatschappij bestuurde, weet eenieder van ons en getuigt den bloei der Koninklijke Hofbouwmaat schappij op den dag van heden, want dat is de vrucht van Uw zverk, diepbétreurde Voor zitter. Herinneren wij den last en de opoffering, als U 's avonds de bestuurvergadeiingen hier ter stede voorgezeten had, dan nog te voet naai Ploegsteert moest gaan om uwe geachte fami lie te vervoegen. Om wat nader der stad Yper te zijn in 't midden uwer vrienden van den tuinbouw, nam U de gelegenheid te baat om als kuituuroverste over te gaan bij den heer ridder Gustaaf de Stuers. U kon toch nog dichter bij En in 't midden van ons, in de stad zelf, voor eigen rekening zagen wij U ijverig vooruitgaan in 't Recollettenhofen dan bij de Statie. Samen met uwe geachte familie had U er een beroemd Hofbouwgesticht we ten door te werken uwe Varens en Plantes- molles waren algemeen gewaardeerd. Maar ook de groote familie van hofbouw bewerkte U hoogeroplWij zien U als stichter, wat later als Voorzitter, der Federatie van de Hofbouwmaatschappijen der provincie West- Vlaanderen optreden, ter zelfder tijd werd U bestuurlid der Nationale Federatie der hof- bouwmaatschappijen van België. Overal werd U geacht. Ieder Yperling herinnert zich nog de We derlandscheTentoonstellingen de feestelijkhe den van 1912 Dit was immers 25 jaren dat de Hofbouwmaatschappij van Yper in leven was en haren stichter-voorzitter vierde. De maatschappij werd Koninklijk en U Voorzitter met het bijzonder landbouvveere- teeken van 2e klas vereerd. Eenigen tijd nadien, was eenieder van ons in angst en vrees Onze beminde voorzitter was op het ziekbed vastgeklampt,gelukkig!ijk was U spoedig hersteld. Maar het uitbreken van den wereldoorlog heeft U dan ook een geweldigen schok toege bracht. U kon dan maar uw geliefde streek niet verre verlaten en gedurende den oorlog zien wij U te midden 't gevaaT,in dienst van 't En- gelsch leger te Poperinghe,het uwe bijdragen om ons geliefd Yper weêr vrij te kunnen krij gen en zoohaast mogelijk er te kunnen weder- keeren. Pas in de puin en geherbergd of U begon reeds op uwe medeburgers te peinzen. Wij zien U reeds op de bres, eenieder van ons aanmoedigend om «Het Werk van den Akker» in te richten. In de voorloopige barakken op het Minneplein hadden onze vergaderingen plaats, dit was de eerste maatschappij die hier ter stede tot stand kwamen dit was uw werk heer Voorzitter.Welke zelfverloochening van uwentwege, terwijl U nochtans ook persoon lijke kommernissen ha l, weker nog grooter dan veel andere geteisterden. De algemeene bedrijvigheid was ingezet en wij zagen onze gemartelde streek heroprijzen. Hand in hand aan 't werk gezet en de Ko ninklijke Hofbouwmaatschappij herbloeide onder uw wijs beheer. Onvergetelijk blijft het verbroederingsfeest ter vereering van de ontvangst van uw bijzonder Landbouweereteeken van ie klas, als beloo ning van bijzonder ijver en bedrijvigheid aan de medewerking tot heropbeuring der ver woeste streek. Maar de mensch wikt en God beschikt Met kriste ne gelatenheid hebt U eene lang durige en pijnlijke ziekte doorstaan en wij waren verheugd, verleden jaar, onzen bemin den voorzitter te kunnen vieren en U persoon lijk de tentoonstelling* te zien bezoeken ter gelegenheid van Uw veertigjarig voorzitter schap ingesteld. Heer Voorzitter Nicolas Van Winsen, U hebt den goeden strijd gestreden Deze kroon van lauweren en bloemen, als symbool van uwen onverpoosden arbeid wordt U door de leden der r Hofbouwmaatschappij en >t ®n'nklijl den Akker van Yper met dien* Vs 1 1 1 Pe ontroerir en innigen blijk van eeuwige dankb aangeboden. Vaarwel, diepbetreurde voorzitter 1 wel 3etuigir vaa Koninklijke Tooneelkring VLA AMSCH Er STPi YPER J. 1. Zondag en Maandag vertolkte'0n knappe tooneelkring in de mooie zaal cl cordia Seminariestraat, i° Verzoent tooneelspel in één akt door P. Magerman 1 20 De Kleine van de Variété, klucht inb akten door A. Moller. Het eerste is eene dramatische schets v gevoel en die opperbest vertolkt werd doo Mej. M. Verleure, Mevr. Decrock Pottel de heeren A. Lepere, E. Lelong en G. potte Hun spel was ongedwongen en verhoogd de waarde van het stuk, dat veel leerrijk bevat en diep ingrijpt op het gemoed der toe schouwers. Aan allen een hartelijk proficiat Het tweede verwekte eene lachbui vai 't begin tot het einde. Het bevat zeer inge wikkelde toestanden en moeilijk te vertolkei rollen. De Sterrelingen moeten wel vai hunne kracht bewust zijn om dat aan te dur ven en toch hebben zij al die kluchtige tafe reelen weten te schetsen op eene manier, dii van hunne kunst getuigt en bewijst dat zij me rasse schreden vooruitgaan. De heer Horrez, tooneelieider, haalt een van zijn werk 1 Mej. M. Verleure, Mevr. Decrock Potte en Mej. B. Boudrij wisten goed de toestander te maken, waarin zij voorkwamen. Zij worder allengskens goede speelsters. De heeren L, Durnez en A. Lepere waren oprecht onbe taalbaar cn G. Pottel heeft zich, als naar ge woonte, ffnk uit den slag getrokken met zijne lastige en moeilijke rol. M. Vandendriessche, A. Verleure en H. Decrock brachten het hunne bij tot den on- gehoorden bijval der vertolking en hebben dus recht op hun deel in het oorverdooveni handgeklap dat die moedige speelsters en spelers gedurig inoogsten. Bravo bravissim voor allen, wane de opeengeperste menigte heeft er eenige uren beleefd, zoo genoeglijk dat zij ze niet gauw vergeten zal. Het orkest, onder leiding van den heer G, Van Egroo bracht er mooie, oorstreelende muziek ten gehoore, die telkens dapper toe gejuicht werd De meubeleering door het huis Dehaene geleverd, was sierlijk en gepast. De grimee ring, door het huis Feys van Roeselare, gaf aan al de personnages het gewenschte voor komen. De verlichting, door het huis F- La- cante was verzorgd. De kleedij stemde over* een met tijd en rang en dat alles deed de toestanden beleven. In een woord, 't was een puike vertooning der Ster overwaardig. Wij bewonderen die moedige tooneelisten, allen werklieden, die hunne vrije uren opofie- ren om hunne rol te leeren en in te studeeren. Zij genieten daarvoor den milden steun van het puike deel onzer bevolking en zij verdienen het ten volle. Hip 1 hip Hoera 1 voor d^j Koninklijke Vlaamsche Ster en tot naaste keer, hoe eer, hoe liever. VLAMINK 30© Ff. - PRBJZEM - GROOTE PRIJSKAMP vooralle liefhebbers, op 3biljarts 1°" op Zondag 22 Januari 1928, gegeven de Biljartclub Willen is Kunnen 1 lokaal bij Alois Depuydt, herberg 1 Zilveren Hoofd Rijsselstraat, te Yper- Begin om 3 ure. - Inleg 3,5ofr. - Gewg voorwaarden zooals in alle andere spe' Het Bestuur

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4