liberalen. Té Antwerpen zijn het katholie ten en socialisten die de verantwoordelijkheid Leien- Zulke voorbeelden zou ik U bij tien- lallen kunnen aanhalen. Geen enkele politieke rtij zou dus willen of zelfs trachten de ver antwoordelijkheid nemen van een stad te be sturen zonder meerderheid. Aan deheeren liberalen vraag ik of zij nog tr0Uw zijn gebleven aan hetgeen ons vóór jen oorlog vereenigde, aan het princiep van algemeen stemrecht waarvoor wij samen streden Wij staan hier voor de uitspraak van jjet kiezerskorps dat met de twee derden het vroeger katholie k bestuur afkeurde. Ik hoop jat gij thans het uwe zult bijbrengen om een feZond bestuur te vormen. Bij de eerste vor ming van het schepenencollege hebt gij eene 23.houden.de houding aangenomen, nu vraag jkU of gij door uwe houding rog eens zult medehulpen tot het scheppen van een toestand jie tot niets anders aanleiding,geeft dan tot politiek gekibbel en de stadsbelangen op den achtergrond schuift. Voor 't laatst richt ik mij tot de heeren fronters. Gij hebt in de heeren die gij als schepenen gekozen hebt vertrouwen gesteld, zoodanig dat gij van oordeel waart geen ver tegenwoordiger in het schepenencollege te moeten hebben.In de zitting van 24 December echter hebt gij moeten bekennen dat uw ver trouwen misplaatst was en dat de katholieke groep haar akkoord verbroken had. Thans vragen wij U niet naar woorden, maar daden. Ik moet nochtans doen opmerken dat de socialisten niets vragen, anders niet dan dat er een akte van gezond verstand zou daargesteld worden, dat er een schepenencollege zon gevormd worden dat kan werken in 't voor deel der stad. Een vraag echter stelt zich, namelijk is het geraadzaam nu over te gaan tot het kie zen van een nieuwen schepene Gezien geen enkele partij over de meerderheid beschikt is mijn voorstel 't volgende dat het schepenen college samengesteld worde uit de vier par tijen die tegenwoordig den gemeenteraad uit maken. Zoo noodfg, opdat de leden dier vier verschillende partijen met elkander in aan raking zouden kunnen komen, zou deze zitting voor een half uur kunnen geschorst ofwel het punt tot een volgende zitiing verdaagd wor ten. M. Sobry Ik moet den hr Missiaen doen opmerken dat er slechts een plaats van sche pene open is. Ook de dagorde voorziet alleen deverkiezing van een schepeneen wij moeten ons daaraan houden zoolang er geen veran dering komt. Niemand kan de heeren. schepe nen dwingen ontslag te nemen uit hunne bediening, evenmin als men de heer Missiaen ban dwingen zijn ont.-lag te nemen als ge meenteraadslid. M. Bossaert. Het voorstel van den heer Missiaen vraagt niet dat de heeren schepenen bun ontslag zouden nemen, maar strekt alleen lot de verdaging van dit punt. M. Sobry. Die verdaging zou geenszins toestand veranderen. Wij gaan dus over tot de stemming. M. Missiaen. Er werd een voorstel ge 'aan, en wanneer dit vooistel nLt onwettelijk 'Smoeter over gestemd worden. M. Sobry. De gemeenteraad zal oordee- 'mi. Wat mij betreft ik zal mij onderwerpen 'inzijne beslissing. Ik leg dus het voorstel ian verdagit g ter stemming. Stemmen ja de heeten Missiaen, Bonnet 01 bossaert neen de heeren Declercq, Le- ®ahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, JLeuri- V boete, Delahaye en Sobry onthouden 'tok: de heeren Van Nieuwenhove en Glorie. He verdaging is dus verworpen en de heer ecretaris deelt de stembrieijes uit om tot de !erkiezing over te gaan van een schepene. Musschen zijn de heeren D'Huvettere en ossaert aan 'tredekavelen.DehrD'Huvettere ^klaart het voorstel van den hr Missiaen de zitting eenigen tijd te schorsen niet on- enegen te 2ijnwaarop de heer Bossaert hem 'a<>gt een nieuw voorstel in dien zin te doen !ai e heer D'Huvettere antwoordt neen, ik Bet niet voorstellen, doet gij het zelf. j lP vraag van den heer Secretaris gaat de i zw j lahaye rond om de stembriefjes in te 1 'mid <^ocHl gekomen aan den heer Bossaert Ld'aa't deze nog niet gereed te zijn. 1 en !!]./le' VOe£t hij erbij, dat is uw werk niet, j m11 jongste met. ij: lerop staat de heer Leuridan recht en 't is j t)e| !L ^et onderbroken werk van den heer jeeft y® voortzet, en de uitslag te kennen i ier/u uits'ag luidt als volgt5 stemmen voor eer D'Huvettere, 3 voor den heer Mis siaen en zes witte briefjes. M. Sobry. De heer D'Huvettere is bij gevolg tot schepene gekozen en ik heb de eer hem te vragen den grondwettelijken eed te willen afleggen. De heer D'Huvettere voldoet aan dit ver zoek. M. Sobry. Ik wer.sch den heer D'Hu vettere geluk om zijne benoeming en ik hoop dat hij nog lange jaren in dienst zou mogen blijven ten voordeele der stad. De heer Secretaris geeft vervolgens lezing van het procesverbaal dier eedaflegging en laat het onderteekenen door den heer Burge meester en door den heer D'Huvettere. M. D'Huvettere,. Ik moet alleszins de heeren gemt enteraadsleden bedanken voor de groote eer die zij de welwillendheid hebben gehad mij te bewijzen. Ik zal hen niet veel beloven, aan mijnen ouderdom belooft men niet veel meer, doch wat ik beloof is in alles en altijd een volkomene onpartijdigheid te behouden. Ik zal geen onderscheid maken en gelijk welke vraag, van waar zij ook moge komen, vermits zij rechtvaardig is, zal ik met evenveel bezorgdheid onderzoeken. Ik ben inzonder den heer Missiaen dankbaar, want 't is dank aan hem dat 'k ben waar dat ik nu zit. ('i) III. - Stedelijk-Kerkhof - Gr on dv ergunningen. De aangevraagde grondvergunningen wor den onder de gewone voorwaarden eenparig goedgekeurd. IV. Financiën Leening van i.5oo.000fr. Herziening. In een voorgaande zitting werd een leening van i.óoo.ooo fr. gestemd die aan te gaan was met het Gemeentekrediet en terugbetaal baar in 20 jaar aar 10 fr. 80 Het Gemeen tercrediet liet daarop weten dat het in die voorwaarden geen leening meer kon toestaan en er moest gewacht worden tot in 't jaar ig3o. It tusschentijd echter, mits betaling van den intrest, kan het Gemeentekrediet die som leenen op voorwaarde in 't jaar ig3o dan een leening aan te gaan die aflosbaar is in 3o of in 60 jaar. Er werd aan het Gemeentekrediet een uittreksel gevraagd der door den gemeen teraad goed te keu-en beraadslaging, opdat deze volkomen in overeenstemming zou wezen met de nieuwe verplichtingen. De heer Voorzitter geeft lezing van die be raadslaging waaruit blijkt dat den te betalen intrest alle zes maanden kan nagezien worden en dat het percent der. jaardooding en het termijn der leening enkel later zullen bepaald kunnen worden, dit alles oveieenkomstig de bepalingen en voorschriften der betrokken ministeries. M. D'Huvettere. Wij verbeelden ons een leening aan te gaan van i.óoo.ooo fr. Hoeveel bedraagt den intrest dier leening zonder de afkorting M. Sobry. Tegenwoordig is dien intrest van 6 tot 7 0 o, maar hij kan alle zes maanden veranderd worden. M. D'Huvettere. Met de jaardooding zullen wij dan toch komen aan een intrest van 10 Deze jaardooding nochtans zal minder zijn voor een leening van een termijn van 60 jaar dan van 3o jaar. M. Sobry. Het Gemeentekrediet kan ons tegenwoordig nog niets officieel melden, daar het zelf het r.oodige krediet, bestemd voor de gemeenten die een leening vragen, ter zijner beschikking nog riet heeft. In alle geval mogen wij overtuigd zijn dat geen enkele bank ons in dezelfde goede voorwaarden geld zou kunnen leenen. M. D'Huvettere. In geval de last van intrest en jaardoodingen te groot ware, kan de stad haar van die leening ontlasten mits terug betaling van het geleende geld binnen de twee jaar M. Missiaen. Neen, de stad kan niet ont- shgen worden, vei mits zij nu de verbintenis neemt in 't jaar ig3o een leening aan te gaan. M. Sobry. De stad zal in twee jaar geen millioen en half vinden om aan het Gemeente krediet terug te geven, gij moogt ervan zeker zijn- M. Missiaen. Gij moet dat niet zeggen aan mij, maar aan uwen schepene. Hierop wordt dan tot de stemming overge gaan die volgenden uitslag geeftja, de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobry neen, de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen, Bonnet en Bossaert. De heer Glorie onihoudt zich. V. Std'dseigendommen -—- Verkoop van grond De heer Samyn heeft een perceeltje stads- grond, ter grootte van g a. 60 ca., te Boesin- ghe in pacht aan den jaarlijkschen prijs van iofr.,en steltvoor dien grond tekoopen. f^et plaatsen van den verkoopprijs aan 5% zou een jaarlijkschen intrest opbrengen van 247 fr., hetgeen dus een zeer voordeelige bewerking zou zijn voor de stad. Deze verkoop van grond wordt dan met eenparige stemmen beslist VI. Openbare Onderstana Openbare verkooping van verscheidene perceelen grond Naar aanleiding van het akkoord geslóten met den Staat en gezien de machtiging die de Commissie van Openbaren Onderstand gekre gen heeft van het Ministerie van Financiën ën het Ministerie van Rechtswezen om, benevens het verbruik van den intrest der inschrijving van 12 millioen op het Grootboek der Open bare schuld, nog zekere onroerende goederen die niet onmisbaar zijn te verjeoopen, hetgeen haar toelaten moet over te gaan tut den her opbouw harer instellingen, heeft de Commis sie van Openbaren Onderstand reeds overge gaan tot den verkoop van g2 loten land-voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 1278.000 fr. Die som is onvoldoende en thans vraagt zij de toelating te mogen overgaan tot een tweede verkooping van 49 ha. landen .die rondverspreid liggen in 27 verschillende, ge meenten van het arrondissement Yper en omliggende. In een voorgaande zitting werd er tegen dezen verkoop opgekomen en thans heeft de Commissie van Openbaren Onderstand op de gemaakte bemerkingen een antwoord gezprf- den, waarvan de heer Voorzitter lezing geeft. Van hare inschrijving van 12 millioen op het grootboek der openbare schuld ontvangt de Commissie van Openbaren Onderstand een jaarlijkschen intrest van 588.000 fr. Zoo zij over geen andere inkomsten moest beschik ken, zou het herstel harer gestichten 20 jaar duren. Het voorstel een leening aan te gaan kan evenmin door de Commissie van Open baren Onderstand aangenomen worden, daar dit hoogst nadeelig voor haar zou zijn. Het her te beleggen kapitaal bedraagt to millioen-,- Moest zij dergelijke som ontleenen, dan zou zij gehouden zijn jaarlijks 1.080.000 fr. te "be talen als intrest en jaardooding zoo deze be rekend worden aan 10 fr. 80 Waar zou'de Commissie van Openbaren Onderstand die som vinden Daarbij zou het herstel voor twee jaar moeten uitgesteld worden, daar 'de leening slechts zou kunnen aangegaan worden in't jaar ig3o. Om deze redenen blijft het Bestuur van den Openbaren Onderstand vast beraden geen leer ing aan te gaan. VI. Missiaen. Wij hadden ons.er aan ver wacht dat de Commissie van Openbaren On derstand zou geantwoord hebben. Maar wij; hadden ons niet verwacht dat zij ons aL kleine kinders zou aanzien. Heel de beschiijving, heel de uiteenzetting in haren brief houdt niet dan aan haken en cogen. Al wat er in staatj 't is wij blijven vast besloten te handelen naar ons goeddunken. Haar coel was een kaakslag te zenden aan den gemeenteraad, Onder wiens toezicht zij staat, 't Is niet meer noodig thans verder nog daarover te discu- teeren, de Commissie van Openbaren Onder stand blijft vast besloten. Hewel, ik ook ben vast beslóten mijne goedkeuring niet te geven aan de verarming van den Openbaren Onder stand. Wanneer het goed bevonden wordt voor de stad, waarom zou een leening minder goed zijn voor de Commissie van Openbaren Onderstand Als reden haalt het Bestuur aan. in zijn brief dat een inschrijving op het groot boek der openbare schuld gemakkelijker is om besturen en een meerderen intrest geeft. Daar straks zal men zien dat de Commissie van Openbaren Onderstand meer dan 1 ha. land gekocht heeft voor 27.000 fr. en vroeger heeft men gezien dat er landen vei pacht werden aan 1400 fr. per ha. Ik laat aan u over te oordeelen welk stelsel er voordeeliger is. Wat heeft de Commissie van Openbaren Onderstand gedaan met het geld der vorige verkoopingen Is dit reeds volledig verbruikt'? Zij moet ons ook niet zeggen dat zij voor 10 millioen frank werken heeft uitte voeren, het groetste deel dezer werken is reeds ge tiaar. A En is er iemand die zou duiven houden s'?an dat de Commissie van Openbaren Onderstand geen leening kan aangaan bij gelijk welke ank Doch zij zal haar gedacht doen en wij orzen plicht met de aandacht der hoogere besturen daarop te ves 'gen. (1) N. v. d.'-R. 't Is immers gevolg aan de bemérkinsr, door den heer Missiaen gemaakt tijdens de zitting-van 21 November 11., dat de heer D'Huvettere, als 'oudste raadslid, het ambt van dienstdoende schepene heeft waargenomen.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3