M. D'Huvette.re. (i) Sedert lang ben ik tegenstrever aan het overdreven bezit van grondgoederen, door de doode hand», daar gelaten deze door hen zelf gebruikt of benoo- digd tot het bereiken van het doel dat zij beoogen, of hen daarin kap helpen en dit om verscheidene onbetwistbare redenen, hier zelf, nu en dan, ter sluiks uit een gezet. Maar dat is eene persoonlijke zienswijze die hier en vandaag niette bespreken valt. Het geldt hier alleenlijk het vraagstuk van te weten op welke wijze de Commissie van Weldadigheid zich de noodige gelden zou kunnen verschaften, tot het heropbouwen van vernielde gestichten ofwel sommige ver spreide kleine eigendommen verkoopen, ofwel de benoodigde fondsen trachten te bekomen door middel van geldleening. Ingevolge mijn oordeel valt er eerst en vooral te bemerken dat er twee soorten van noodige heropbouwingen zijn de dringende en de uitstelbare. Ik rangschik onder de dringende al deze noodig om toe te laten dat de ter hulp geko mene ouderlingen of zieken, verblijvende op vreemde grond en gemeenten, zoo spoedig mogelijk in hunne geboortestad zouden kun nen terugkomen te midden hunner kinderen of familiën, uitersten troost der bejaarde perso nen en dewelke men hen niet kan ontzeggen, zedelijke noodwendigheid, zoo billijk als de lichamelijke of stoffelijke hulp. Als uitstelbare, maar tijdelijk alléén, aanzie ik deze die uitgedrukte voorwaarden of lasten zijn van gedane giften ot milddadigheden voor openbaar en algemeen nut, zoodanig de gilt Godtschalk. Ik erken volgaarne dat er reeds veel gedaan is voor de eerste soort de Belle de Godelieve het weezeehuis van Locre zijn heropgebouwd, het Nazareth», ter stede, zal in aanbesteding komen, het hospitaal is verwezenlijkt, maar moet volledigd en ver beterd worden. Maar voor die spoedige herop bouwingen daarvoor is er geld noodig, en Yper, helaas, is zoover verwijderd van de milde zonnestralen dat men op eigene werking moet steunen. Alles kan natuurlijk in eens niet gedaan worden en ik acht dat men drie jaren zal moeten besteden om het noodigste uit te voeren. De Staat erkent aan de Hospicen eene oor logsschadevergoeding van 12 millioen waarop het een jaarlijkschen kroos geldt van 5 of 600.000 fr. per jare. Veronderstelt dat men, voor de dringend gezegde werken uit te voeren in een tijdperk van 3 jaren, een kapitaal behoeft van 3 mil lioen. Behoeft men hooger sommen, ik aan- veerd zulks, dan veranderen alleenlijk de cijfers, de redeneering blijft staande. Van dit benoodigde kapitaal van 3 millioen mag men billijk aftrekken de jaarlijksche toe gestane Intresten van 600.000 frank, 't zij voor drij jaren 600.000 X 3 of 1.800.000 fr. dus valt er zich onmiddellijk te verschaffen een kapitaal van 1.20c.000 frank. Welk is de beste manier De geldleening aan een intrest welke niet minder zijn zal dan 6 of 72.000 fr. per jare. Ofwel de verkoop van min uitgestrekte en verspreide grond goederen,, nu dat hunne prijswaarde zoo hoog gestegen is, niet door hunne eigen weerde maar wel door de diep gedaalde tegenwaarde onzen prijsverloren frank. Onderzoeken wij nu de twee stelsels Verkooping Ik mag zonder te overdrijven de verkoop waarde van kleine eigendommen schatten op 3o.ooo fr. per hectare. Immers kleine ver spreide eigendommen hebben vele aangelande eigenaars die elk trachten hunne persoonlijke eigendommen te verbeteren of te veigrooten, die alzoo de concurrentie en de aankoopijver medebrengen en de prijzen behouden of ver- hoogen. Alzoo zouden de Godshuizen, om zich een kapitaal van 1.200.000 fr. te verschaffen, 40 hectaren gronden moeten verkoopen. Uit onderzoek blijkt het dat deze te koop gestelde goederen verpacht zijn aan den gemiddelden prijs van 800 frank per hectare. Er valt dus te bemerken dat door den ver koop dezer 40 hectaren de Godshuizen jaar- lijksch gedurende 3 jaren, de pachten dezer verkochte goederen zullen missen of verlie zen, 't zij 40 maal 800 fr. per jare of 32.000 fr. hetgene uitmaakt voor 3 jaar een.geZ?'"^n£gn verlies van 96.000 frank, dit maakt bezwaar van 96.000 frank tegen 1 s t Geldleening Als men eene geldleening van l-200-000 fr. aan 6 aangaat brengt dit mede een j lijkschen last van 72.000 frank. Maar er valt te bemerken, ten voor ee e van' dit stelsel, dat de eigendommen der niet verkochte 40 hectaren, ten voordee e Godshuizen behouden blijven, en gevolgenlijk ook hunne jaarlijksche opbrengst van 32.00 fr. hooger vermeld, zoodanig dat de jaarlijk sche dienst der intresten niet meer 72.000 r. zal bedragen maar alleenlijk 72.000 r. min 32.000 fr. zij alleen 40.000 frank 1 f voor drie jaren 120 000 frank. Welke is nu de uitslag der beide stelsels Verkoop. De grondinhoudsmate der eigendommen van de hospicen is van 40 hectaren verminderd, gerekend aan 00.000 r. geeft eene weerde van 1.200 000 Verlies van pacht 9^ 000 Dus kost het bekomen van geld 1.296.000 Geldleening. Wedergaaf van het ont leende kapitaal 1.200.000 Dienst der intresten 3 jaren 120.000 Alzoo brengt de geldleening een last bij 1.320000 Dus meerder verlies door leening van 1 320.000 1.296.000 24.000 frank. Bijbemerking Verkoop. Volgens algemeen gevoel is de prijswaarde der goederen tt n hoogste er is reeds daling. Met verkoop der 40 ha. vrij waart men zich tegen zeer vermoedelijke minderweerde dezer 40 ha. welke men met zekerheid niet kan bepalen maar die zich doet gevoelen. Men vermindert in zekere evenredigheid de lastige bestuurkosten, dus vermeerdert men van zooveel het inkomen van den arme. Geldleening. Men ontleent tijdens het bestaan van de minderweerde van de frar.k, 17 centiemen. Men zal heel waarschijnlijk, dit is te hopen, moeten wedergeven met fran ken van meerdere waarde, neemt maar 5 centiemen aan 22 centiemen, is 5 fr. voor 100 fr. 't zij 60.000 op I.200.C00. De ontleende 1.200.000 zullen kosten Kapitaal 1.200.000 Intresten 120.000 Zeer mogelijke verhooging der frank weerde öo.coo 1.380.000 Schadevergoeding 12.000.000 Leening i.38o.ooo Blijft 10.620.000 Dus v'nd ik dat de verkoop van gronden verkieslijker is dan het aangaan eener geld leening en ik stel voor de vraag tot verkoop in te willigen. M. Missiaen. Gansch de ïedeneering van den heer D'Huvettere, waaruit ik ten slotte niets meer versta, berust anders niet dan op veronderstellingen, het is ailes waarschijnlijk Hij voorziet dat onze frank in weerde zal vermeerderen. Ik kan daarop niet antwoor den. Wat doet hij dan met de stabilisatie Doch voor U, M. D'Huvettere, is het een princiepskwestie, de groote lichamen moeten verbrokkeld worden. M. DyHnvettere. De armen zouden kun nen meer trekken, vermits het inkomen zou vermeerderd zijn. M. Leuridan. Wij waren vast besloten te volherden in het ontzeggen der toelating aan de Commissie van Openbaren Onder stand om de vervreemding harer goederen te doen. Wat er thans nog bijkomt is de gewich tigheid van het bedrag. 40 hectaren land is reeds een schoon cijfer, 't Is nu de tweede keer dat dergelijke toelating gevraagd wordt, 't Is om zeggens een gewoonte geworden. Gezien de vroegere redenen voort blijven bestaan, zullen wij dus tegen stemmen. MGlorie. Après le cours d'économie politique et quelques idéés trés vagues sur la stabilisation que nous venons d'entendre, il y a un motif péremptoire,felevé par M. D'Hu vettere, qui doit nous inciter a donner un avis favorable a la demande de la Commission de 1'Assistanc.e Publique. C'est que la compé- tition entre différents amateurs donne souvent aux terrains une valeur autre que leur valeur intrinsèque. Je crois aussi que la valeur des terres est arrivée a son maximum, et réaliser dans ces conditions' est plus que profitable. Au surplus aucun capital n'est perdu étant donné son transfert dans d'autres bati™ qui ont leur utilité immédiate. ments Hierop wordt tot de stemming overgeea Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie D lahaye en Sobry neen de heeren Lato^ Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan e' Soete de heer Capoen onthoudt zich. n VII. - Openbare Onderstand - Aankoob van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de goedkeuring van een aankoop door haar gedaan, in openbare verkooping, van twee perceelen land en weide gelegen té Hol- lebeke, ter grootte van 1 ha. 65 a. go ra mits de som van ongeveer 28.000 fr. koop! prijs en onkosten inbegrepen. Deze gronden zijn gelegen dicht tegen de hofplaats eener hofstede toebehoorende aan den Openbaren Onderstand. Deze hofstede had zelfs haren uitweg door voornoemde gronden. De waar. de ervan was geschat op 5o.ooo fr. en de heer Gouverneur had de Commissie van Openbaren Onderstand bemachtigd deze lan den te koopen, zoo zij den prijs van 5o.ooo fr. niet te boven gingen. M. Leuridan. Ik zou een woord uitleg wenschen over de proceduur die gevolgd werd in deze zaak. De overheid die ons con troleert heelt reeds hare goedkeuring verleend. M. Sobry. Ik moet doen opmerken dat deze gronden gekocht werden in openbare verkooping, dus op een datum die niet kon uitgesteld worden. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Capoen, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Dela- haye en Sobry Onthouden zich de heeren Laton, Lturidan en Soete. VIII. Openbare Onderstand Begrootivg Inschrijving van een krediet. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating in de begrooting van 1928 een som van 20 629 fr. te mogen inschrijven voor terugbetaling aan den Staat van intresten ont\ an gen op oorlogsschadevergoedingen vol gens de overeenkomst gesloten met den Staat op 8 Maart 1926. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Delahaye en Sobryneen de heeren Mis siaen, Bonnet en Bossaert onthouden zich: de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. IX. Vrije Hnishoudklas der Mariaschool Begrooting van IQ2J-IQ28. Het aandeel der stad in deze begrooting bedraagt de som van 3422 fr. 90. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobry onthouden zich de hee ren Van Nieuwenhove, Glorie, Capoen, Mis siaen, Bonnet en Bossaert. X. Beroepshuishoudschool der H. Familie. Begrooting IQ261Q27. In deze begrooting is er een som van 1000 fr. ten laste der stad. MVan Nieuwenhove. II s'agit bien du budget d'ily a deuxans M. Sobry. Oui, vaut mieux tard que jamais M Capoen. Bij de voorgaande stemming heb ik mij onthouden, doch ik heb mij vergist, daar ik het over een ander punt had. Ik zou dus vragen dit te willen terechtwijzen daarik ja heb willen stemmen. Af. Leuridan Het is heel natuurlijk dat onze collega ja heeft willen stemmen. Iedereen kan m ssen. M. Glorie. Bijzonderlijk, als men de eer ste moet stemmen van zijn groep. M. Capoen. M. Glorie, ik weet wat ik te doen heb. De heer voorzitter vraagt dan aan den heer secretaris nota te willen nemen van ez terechtwijzing. M. Leuridan. - De opmerking van den heer Van Nieuwenhove steunende, vraag waarbij het komt dat die begrooting nu m voor den dag komt. M. Sobry. De persoon die ons ez^ begrooting bracht 'heeft ons gezeg1,.awor. begrooting niet vroeger kon opgemaa n. den om reden dat de H. Familie in on deling was nopens het beroepsonderv ij de hoogere overheid en niet vroeg beslissend antwoord bekwam. Declercq. Lema- Stemmen ja de heeren V1'lfjdan hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Soete, Delahaye en Sobry onthou de heeren Van Nieuwenhove, br siaen, Bonnet en Bossaert. M. Sobry. Vandaag hebben de (1) Deze uiteenzetting werd ons bereidwillig medege deeld dorr den heer D'Huvettere, schepene.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4