Ministerie van Financiën Brussel, ir Febr. 1928. Mijnheer de Voorzitter Ik heb de eer U ter kennis te brengen dat het be rag der vereffeningen in baargeld voor het Arrondissement Yper, gedurende de Januarimaand voorschreven,tot.4.252.634,70 fr. beloopt. De dienst is op het punt de regelmatige uitvöering te voltrekken van de beslissingen en weerbeleggingsattesten dagteekende van Oogst 1926 «Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de verzekering mijner onderscheidene achting. De Algemeene Bestuurder (get.) VERHAEGHE. Aan den heer Butaye Arthur, Voors tter van de Federatie der Geteisterden te Yper Het blijkt uit dit schrijven dat de toestand merkelijk verbeterd is. Op .22 Februari 1927 werd er ons inderdaad gemeld iu dat er in de Januarimaand 1927 voor 2.228.252,75 fr. werd uitbetaald 2 dat vooimêide dienst tijdens de Januari maand 1927 de uitvoering der vonnissen en weerbeleggingsattesten dagteekende van Oc-' tober IQ25 zou kunnen aanvangen. De Kwestie der Interesten De heer Senator Van Schoor heeft daarover aan den heer Minister van Financiën volgende vraag gestel 1. Het antwoord van den Minis ter drukken we insgelijks over. Vraag van den heer VAN SCHOOR Zou de geachte Minister mij de lijst willen mededeelen eenerzijds gesloten op 3t Decem ber 1926 en andeizijds op 1 Januari 1928 van de officieele organismen belast met de be paalde behandeling van de bundels betreffende de oorlogsschade. Deze lijst zou dus niet alleen den zetel moeten opgeven van de bestaande rechtban ken voor oorlogsschade op voormelde data, doch ook de kamers die behouden bleven na de afgeschafte rechtbanken. Tegenover eiken post zou ik de getalsterkte van het personeel willen vermeld zien zooals het bestond op bedoelde data. Antwoord Op I Januari 1928 werden slechts gehandhaafd de zetels der rechtban ken te biussei, Gent, Luik en Yper, met eene enkele plaatselijke kamer te Leuven, Mechelen,harleroi,BergenDoornik,Brugge, Kortrijk en Dendermonde. De dienst der griffie werd slechts behouden bij de vier hoofdzetels en de getalsterkte der griffiers en de adjur.ctgiiffiers werd in haar geheel verminderd onderscheidenlijk van 17 op 7, van 14 op 4, van 5 op 2 en van 3 op 1. Vraag van den heer VAN SCHOOR De Moniteur van 1 Januari maakt de be noeming bekend, van opzieners en toegevoeg de opzieners voor wederbelegging. Dezen zijn 43 in aantal. Is dit het volle totaal Zou ik mogen vernemen of de opzieners voor wederbelegging belast zijn met het na zicht der bundels, hoe gering dezer bedrag ook zij. Desgevallend, waartoe beperkt zich de opdracht van bedoelde opzieners Gelet op het voorgaande en met uitsluiting van de bundels wier aantal op 3i December 1927 werd bepaald en die nog niet definitief werden afgehandeld, welk is op dien datum het aantal bundels die voormelde opzieners moeten onderzoeken ten opzichte der weder belegging Hebben zij bevel gekregen eerst de bundels te onderzoeken voor welke nog saldo's te vereffenen blij ven en waarvoor de geteisterden het bewijs van wederbelegging afwachten om betaling van dit saldo te bekomen Werden al de bundels van 1925 waarvoor een definitieve oplossing werd getroffen, als ook deze der vorige jaren, nagezien door de opzieners voor wederbelegging Zoo niet, hoeveel blijven er 1. Met een bedrag lager dan 5.000 frank 2. Van 5.000 tot 20.000 frank 3. Van 20.000 tot 5o.ooo frank. In geval, dat om deze cijfers per categorie op te geven, het onderzoek van de rekeningen der bundels een te omvangrijk werk zou v ragen om het argument te gebruiken dat reeds herhaaldelijk werd aangevoerd zou ik nochtans over het globaal aantal willen ingelicht worden. Antwoord i° Ja 20 De opzieners voor wederbelegging zijn gemachtigd ambshalve getuigschriften van wederbelegging af te leveren voor weinig aanzienlijke bundels wier wederbelegging zij als regelmatig aanschouwen 3° Men bezit in dit opzicht geen enkele duidelijke statistiek. De algemeene herziening der bundels is aan gang 4° Ja; 5° Zelfde antwoord als voor 3° In beginsel zijn al de bundels van vóór 1925 nagezien. Vraag van den heer VAN SCHOOR Ik verzoek den minister van financiën een tabel te willen doen opmaken met het aantal Staatscommissa.rissen op 3t December 1927 gehecht aan de rechtbanken voor oorlogs schade of aan de kamers die na de afschaffing van sommige rechtbanken gehandhaafd bleven, met vermelding van hun gemiddelde dagtaak gedurende het afgeloopen jaar. Antwoord Onderstaande lijst vermeldt' het aantal Staatscommissarissen gehandhaafd in 1928, alsook het maandelijksch gemiddelde van ieders bedrijvigheid in 1927 Brussel 19 commissarissen, 3g zaken. Charleroi 8 38 Bergen 5 32 Do mik 9 33 Gent 5 45 Brugge 5 37 - Kortrijk 5 21 Dendermonde 5 27 Luik 14 25 Yper 10 3g Vraag van den heer VAN SCHOOR Welke modaliteiten worden thans gevolgd voor de regeling der interesten ve-rbonden aan de definitieve vergoedingen van oorlogs schade bij minnelijke schikking toegestaan Zou de minister mij kunnen zeggen welk het aantal dossiers van dien aard is waarvan de hoofdsom volledig werd geregeld, doch waarvan de uitbetaling der interesten in ge breke gebleven is Hoe gaat men te werk om de vereffening dezer interesten te bespoedigen Hoeveel tijd oordeelt de minister dat er noodig is om gedaan te maken met de bere kening en uitbetaling dezer interesten Antwoord i° Deze modaliteiten werden onder meer uiteengezet in de algemeene toe lichting van de begrooting der ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1927 (stuk nr 4 van de Kamer der volksveitegenwoor digers, zitting 1926-27, blz. 38). De achter stallige interesten over heel het tijdperk van 1 Januari 1920 tot 3i December 1924 of over een gedeelte van hetzelve, worden, overeen komstig het koninklijk besluit van 16 Juni 1924, uitbetaald in obligaties van 's lands schuld 5 t. h. 192.5. De interesten over heel het tijdperk na 3t December 1924 worden in baargeld uitbetaald. Sedert 1 Januari 1928 worden bedoelde obligaties afgeleverd met loopende rente, d. w. z. dat de eerste koepon, die aan de obligaties gehecht is, geldt voor het jaar 1928. Desvoorkomend, wordt de tegenwaarde der geknipte koepons (jaren 1925-26-27) in baargeld uitbetaald. Deze uitkeeringen van interest geschieden mits aftrek der taxe op roerende góederen ten bedrage van 2 t. h. 2" Mijne diensten bezitten desaangaande geen nauwkeurige statistieken deze zouden slechts kunnen worden opgemaakt mits onge veer anderhalf millioen dossiers na te zien. 3° Sedert een jaar werden er meer d 32.000 uitkeeringen van interest gedaa^ Maatregelen Werden getroffen om déze keeringen te bespoedigen. 40 Dit tijdperk kan niet worden bepaald Vraag van den heer VAN SCHOOR In aansluiting met mijne vraag n° 1 8 December j 1verschenen in bulletin nr van 19 Januari 1928, verzoek ik u mij te wih len doen kennen voor welk bedrag de Spaar kas is tussc-henbeide gekomen en tot welken bijkomenden last van interesten dezetusschen- komst aanleiding heeft gegeven. Ande rdeels geeft gij toe, vanaf November 1926, te hebben voorgeschreven teruv te keeren tot het eenvormig stelsel, aangevraagd door het Verbond der coöperatieven. Waarom hebt gij derhalve geoordeeld aan de afgevaardigden der vei bonden van ge. teisterden te moeten schrijven dat de terug keer tot de vroegere gebruiken, dus tot de afhouding van 1 t. h., niet zou uitvallen in het voordeel der geteisterden Om dit te staven, -steunt gij op eene vraag van het ver bond, dat in zijn voorstel van ontwerp sprak van afhoudingen van 1 1/2 t. h en van 2 t. h. Dit voorstel, dat werd verworpen, voorzag eene vlugge vereffening van al de oorlogs schade uitsluitend door tusschenkomst van het verbond, en had niets gemeers met de vroegere gebruiken, vermits de fondsen, voort komende van de leeningen, waren uitgeput. De minister moet zeer slecht zijn ingelicht om verder te vei klaren dat bedoelde afhou dingen verder zullen worden uitgekeerd aan het Verbond der coöperatieven. Immers als gewezen commissaris en als huidige vereffenaar van het Verbond, heb ik nooit in de boekhouding dezer vennootschap vastgesteld dat ervan het Verbond eenigerlei percent werd uitbetaald tenzij op de fon !sen der leeningen. Ik verlang te weten wat er geworden is van dit percent dat aldus werd afgehouden op de betalingen in baargeld door middel van be- grootingsfordsen, sedert de eenmaking der afhouding welke gij bedoelt, en welk bedrag overeenkomstig deze verklaring, in de kas van het Verbond dient gestort Antwoord De Spaarkas is, op datum van 3i December 1927, tusschenbtide gekomen vooreen bedrag van 16 millioen 4.200 frank. Wat den bijkomenden last van interesten betreft, waartoe deze tusschenkomst voor den Staat aanleiding heeft gegeven, zal het geachte lid al de gewenschte inlichtingen vinden in het stuk nr 52 van de Kamer der volksvertegenwoordigers, blz. 18 en De afhouding van 1 op de uitbetalingen in geld werd voor iedere zaak steeds gedaan bij de vereffening. Het spreekt vanzelf dat er voor deze talrijke verrichtingen telkens niet kan gedacht worden aan eene overdracht ten bate van het Verbond. Deze afhoudingen blijven beschikbaar op het begrootmgscrediet, en te gepasten tijde zal ik mij in betrekking stellen met den be heerraad van het Verbond, voor dat hetzelfde bepaald wordt ontbonden, opdat er slechts ééne overdracht zou moeten plaats hebben. Wenschen voor de dagorde der aanstaande vergadering a) Op voorstel van den heer Volksvertegen woordiger Dr H. Brutsaert de kwestie der draineeringen b) Op voorstel van den heer Louis de kwestie der onderstanden c) Op voorstel van den heer Benoni VerM^1 len de kwestie der vergoedingen in natura. De Vaart van Yper naar den Yze* Onder de toejuichingen der vergadering maakt de heer Volksvertegenwoordiger HBrutsaert bekend dat hij Donderdag 11 u. een onderhoud dienaangaandeza ben met den heer H. Jaspar, Eerste Mims Daar de Handel- en Nijverheidskame^ van het Arrondissement Yper bij hoog Dienst voor Vereffening der Oorlogsschade 13, Ursulinenstraat.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2