Gemeenteraad van Yper Verslag der zitting van 27 Febiuari De openbare zitting wordt te 6 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry bur gemeester-voorzitter Lemahieu en D'Buvet tere, schepenen Van Nieüwenhove, Glorie, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bos' saert, Leuridan, Soete en Delahaye, raads leden Versailles, secretaris. I. Proces verbaal der zitting van 6 Fe brttari IQ28. De heer secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal waarna het zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. II. Wegenis Aankoop en ruiling van grond. a) De Commissie van Onteigeningen stelt den aankoop voor van 263 m2 grond toebe- hoorende aan Mevr. Wed. Dewitte en gele gen op het Minneplein langs de straat die gaat naar den steenweg Yper Veurne. M. Missiaen. Ik heb geen bemerkingen te maken tegen den aankoop van dien grond, maar ik wensch alleen te weten hoe die Com missie van onteigeningen is samengesteld. M. Sobry. Die Commissie bestaat uit enkele leden van den gemeenteraad, waar onder de heeren Delahaye en Van Nieüwen hove, onder het voorzitterschap van den heer Schepene Declercq. Het is nog steeds de zelfde Commissie van vroeger. De voorgestelde aankoop wordt hierop eenparig gestemd. b) M. Sobry. Ik zal mij, binst de bespre king over het tweede punt, wegtrekken daar ik min of meer belang heb in de zaak. 1 >e heer Schepene Lemahieu zal z. o goed willen zijn dit punt voor te stellen. M. Lemahieu. Er is kwestie enkele meters grond, die deel uitmaken van den Openbaren Hof, en palen aan het vroeger daar bestaande straatje, te verwisselen tegen een stuk grond toebehoorende aan den heer Sobry, zoodoende zou de Openbaren Hof meer vierkant zijn. M. Delahaye. De zaak is niet goed uit eengezet, meen ik. Het is de Commissie van Onteigening die voorgesteld heeft aan den heer Sobry dit deeltje grond te verwisselen mits voor het daar reeds bestaande metsel werk in vergoeding eenige meters grond meer te ontvangen. M. Lemahieu. Het is wat ik gezegd heb. M. Missiaen. Het is hetzelfde, maar in andere woorden. M. Glorie. De weg die daar bestaat moet op zijn vroegere breedte blijven, want moesten wij daar iets aan veranderen zonder de toestemming van de andere aanpalers die een recht van doorgang bezitten, dan zou de een of de andere soms moeilijkheden kunnen zoeken. M. Lemahieu. Ik meen niet dat er hier iemand kan tegen opkomen daar er niemand door benadeehgd wordt. De weg moet er slechts drie meters breed zijn en thans blijven er nog vier meters voorzien. De menschen die iangs daar een achterpoortje bezitten zullen dus nog over een behoorlijken uitweg be schikken. M. Glorie. Vooraleer over dit punt te stemmen zou men moeten onderzotken of de hreeute van dien uitweg niet bepaald is in de akien. der aanpalers. Ik zou dus eerst willen den titel zien,want wij mogen noch kunnen het Pnvate ncht niet overtreden. M. Mis iaën. Het is niet noodzakelijk dit punt daarvoor uit te stellen, wij kunnen "d onder voorbehoud goedkeuren en morgen 'eeds kan die kwestie onderzocht worden. Al de raadsleden keuren die zienswijze Hoed en stemmen de voorgestelde ruiling mits bestemming van al de belanghebbenden. dik Stadseigendommen Verkoop van Pond. Gevolg aan vroegere onderhandelingen, Vraagt üe heer notaris De Cot k in een schrijven het stadsbestuur twee perceelen grond an het oud Waterkasteel, het eene ter j>t0°Ue van 626 ni2 en het tweede van 5,o, te mogen koopen. Hij stemt er in e den gevraagden prijs, 't zij 20 ir. de 1112, te seven J ^'e"volgens vraagt de heer Voorzitter aan gemeenteraad de toelating deze twee ^rc-eelen stadsgrönd, openbaar te mpuen te (i0'1 Stellen op den instelprijs van 20 Ir. 112. M. Missiaen. Voor wie is die grond bestemd M. Sobry. De heer De Cock zegt het ons niet. Vroeger hebben wij onderhandeld met de heeren Colaert en Vancappel voor hunne fabriek van rotins doch thans weten wij niet wie de kooper zal zijn. M. Missiaen. Als wij niet weten voor wie die grond bestemd is, stellen wij ons bloot soms een onwettelijke beslissing te nemen, namelijk zoo de belanghebbende een der onzen moest zijn. Daarbij met steeds kleine loten te verkoopen vermindert gij grootelijks de weerde van geheel den blok. Ik wensch dus te weten voor wat die grond zal dienen en aan wien hij zal verkocht worden. M. Sobry. De notaris De Cock zegt ons alleen dat die grond moet dienen voor nijver heidsgebouwen met koer en bureelen er op te richten. Voor wat den kooper betreft, zijn er velen die er niet aan houden gekend te zijn zoolang zij de zekerheid niet hebben dat de grond hun zal toegewezen worden. Daarbij deze verkooping geschiedt openbaarlijk, zoo dat alle andere gebeurlijke liefhebbers toege laten zijn er opboden te doen. M. Van Nieüwenhove. Que ferez vous du terrain qui se trouve derrière Si vous vendez tout le front a-rue de ce terrain, vous vous verrez obliges par la suite de céder le restant a vil prix aux acquéreurs actuels. M. Sobry. Wij hebben thans zoolang ge wacht om een liefhebber te vinden die gansch den blok zou koopen. Moeten wij blijven wachten M. Leuridan. De opmerking van den heer Van Nieüwenhove is zeer gegrond, doch ik meen dat er ook geen redmiddel tegen is. M. Delahaye. De thans te koop te stelle n loten hebben dezelfde diepte als de reeds be staande fabrieken op vroeger verkochte loten. Zij verminderen dus in 't geheel niet de waarde van den overigen grond, die nog een schconen blok uitmaakt van meer dan 1 ha. Doch ik zou van zin wezen voortaan dien overolijvenden grond niet meer te splitsen en alleen op zijn geheel te verkoopen. M. DHuvettere. De gestelde vraag is moeilijk op te lossen. Veronderstelt dat de liefhebber, die zich door tusschenkomst van den heer notaris De Cock aanbiedt om dien grond te koopen, thans pachter is van een anderen eigenaar. Hij kan zich toch niet bloot stellen daar opzeg van pacht te krijgen voor aleer zeker te zijn over een anderen grond te kunnen beschikken. M. Missiaen. Maar hier werd de grootte der loten uitgestoken op hunne vraag, het is dus dat die loten alzoo geschikt voor hen alleen kunnen dienen. Niets zegt ons dat die loten nog voor andere liefhebbers kunnen dienstig zijn. M. Sobry. De loten werden bepaald door het schepenencollege, maar op vraag der be langhebbenden werden zij alleen een weinig gewijzigd. Ik moet daarbij nog doen opmer ken dat wij daar reeds grond verkocht hebben aan 7 fr. en aan 10 fr. de m2. Na eerst 10 fr. de m2 aangeboden te hebben stemt de tegen woordige belanghebbende er in toe 20 fr. de m2 te geven. Zal men hem thans opnieuw moeilijkheden zoeken te maken M. Missiaen. Neen, maar ik vind dat wij toch zouden moeten weten wie die persoon is. M. Glorie. Wanneer de oude burgemees ter, M. Colaert, zijn huis verkocht, wist hij ook niet dat het was voor de socialisten. (Gelach). Hierop wordt de voorgestelde veikoop van grond gestemd. Alleen de heeren Missiaen en Bossaert stemmen neen. M. Delahaye. Nu wij aan het gewezen watei kasteel zijn, zou ik willen vragen den bouwvalligen, gansch in stukken geschoten muur, die dagelijks een dreigend gevaar uit maakt voor de voorbijgangers, onmiddellijk te doen afbreken door (Jen dienst der werken. M. Sobry. Wij zullen uwe vraag aan den bevoegden dienst overmaken. IV Vleeschhuis Opzeg van pacht. M. Sobry In zijn schrijven van 28 No vember 1927 en 21 Februari 11. vraagt de heer Desoamps Gaston, wonende te Yper, Boter- straat, ontslegen te worden van zijn pacht, en geeft als reden aan dat de verkoop op het vleeschhu s ontoereikend en ongunstig voor hem is geworden. In Mei 1926 werden veertien \lersehkra men verhuurd voor (en teimijn van drie jaar- te beginnen den 15 Mei 1926. Een zekere Louwyck van Kemmel heelt naderhand zijn p icht afgestaan ten voordeel van Dcscimps en thans vi aagt deze'op zijn Leurt onlslegen te worden. Ik ben echter van oordeel dat de pachter door zijn contract gebonden is en er geen reden bestaat hem daarvan te ontslaan, te meer dat het voor geen langen termijn is en de ingebrachte reden niet overwegend genoeg is. M. Bossaerl. Die vraag steunt op voor- gaanden. M. Sobry. Als er eenmaal gemist werd, moet men dan voortgaan met missen M. Leuridan. Heeft de stad reeds niet een proces verloren in in aanleg en in beroep tegeneen pachter die zonder toelating ver trokken was De heer Voorzitter knikt bevestigend. M. D'Huvettere. Maar dat was een pach ter die feitelijk geen pachter was, hij' had nooit geteekend. Kan Descamps nu zijn pacht niet aan een anderen overlaten M. Missiaen. Daar Descamps alleen over nemer is van pacht, is hij wel regelmatig ver bonden aan die pacht M. Sobry. Ja, vermits hij de toelating vraagt ervan ontslegen te worden en in zijne brieven zich wel als huurder van een vleesch- kraam aanziet. Ik leg dus de vraag van den heer Descamps ter stemming. Die ze inwilli gen stemmen ja en die ze niet willen aanvaar den stemmen neen. Stemmen neen de heeren Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieüwenhove, Vandamme, Capoen, Delahaye en Sobry onthouden zich: de heeren Glorie, Laton, Missiaen, Bossaert, Leuridan en Soete. V. Openbare Onderstand Verpachhng van landgoederen. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating te mogen overgaan tot de openbare verpachting van 14 ha. 23 a. 16 ca. landen die vrij komen met 1" October aan staande, de eene door einde van pacht én de ardere omdat de tegenwoordige pachters vrijwillig van hunne pacht afzien. Deze ver pachting zou geschieden op de gewone voor waarden, t.t.z. voor een termijn van negen jaar met recht alle drie jaar den huurprijs te herzien. M. Capoen. Zijn er bewijzen dat bedoelde pachters van hunne landen willen afzien M. Soete. Ik heb namelijk met den heer Poot van St-Jan gesproken en deze was ge heel verwonderd toen ik hem dat zegde.- Hij wist er niets van en begeert ook niet van zijn pacht af te zien. M. Vandamme. "Wij leven thans in een verkeerde wereld. M. Sobry. Begeert de raad dat wij dit punt uitstellen om inlichtingen te vragen aan de Commissie van Openbaren Onderstand M. Vandamme. Maar zij zullen zich nog maals kwaad maken. MGlorie. Wij moeten toch weten op welken poot hij springt. - Dit punt wordt hierop dan uitgesteld. VI. Openbare Onderstand Gro'ndver- wisseling. De Commissie van Openbaren Onderstand begeert een perceel land van 47 a. 20 ca gelegen te Dickebusch, te verwisselen tegen een ander perceel van 42 a. 80 ca. dat toebe hoort aan den heer Wyffels en insgelijks te Dickebusch gelegen is. Dit laatste perceel paalt aan den eigendom van den Openbaren Onderstand en zou aldus dezen veel verbete ren. Voor het verschil van oppervlakte zou Wyffels den opleg doen van 1D40 fr.',; ''t zij aan 35.000 lr. per heet aar, hetgeen volgens den heer Voorzitter, rijkelijk betaald is. M. D'Huvettere.Heeft Wyffels geteekend en stemt hij er in toe die verwisseling te doen? M. Sobry. Wij moeten toch de Commis sie van Openbaren Onderstand gelooven. MD'Huvettere. Wij moesten haar dan ook gelooven voor wat betreft het vorige punt. M. Van Nieüwenhove. Cette question e tient pas debout, puisque les deux paities y ont également intérèt. M Missiaen. Ik vind dat dit niet rijkelfik betaald is, 35.000 liper hectaar. Wij hebben reeds dikwijls ondervonden bat de grónden meer verkocht werden dan óctgeen zijge schat waien door den schatter van den Open baren Onderstand. MLemahieu. En minder ook. M. Missiaen. Dus is de gedane schafti. g maar van weinig tel MLemahiiu. Ik ken dien grond rit :1c vind dat de voorgestelde som ruimschoots voldoende ic. Ik vret s zelfs dat in openbare verknoping dit land get n 35.000 fr. per hoe-

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3