taar zou bereiken. M. Missiaen. Ik. ken gronden die verkocht werden aan 5o.ooo fr per hectaar. Als ik iets zeg. moet gij niet steeds denken dat ik met weet wat ik beweer. M. Lemahieu. Omdat gij altijd bemerkin gen maakt wanneer het niet noodig is, kan ik u ook bewijzen dat er hier op 3 km. van Yper, langs den steenweg van Yper naar Zonnebeke, een hotstede verkocht werd waarvan de lan den geen 33.000 fr. per hectaar bereikt hebben. M. Capoen. En ik ken een andere hof stede, nog nader van per gelegen, die ver kocht werd voor nog geen 24.000 fr. per Eectaar. Dit punt wordt dan om zeggens eenparig gestemd. Alleen de heeren Missiaen en Bos- saert onthouden zich. VII. Mttziekschool Rekening 192 Deze rekening wordt eenparig goedgekeurd. VIII. Kerkfabriek St-Pi eters Rekening 1926. Die rekening, sluitende met een batig over schot van 11.007 Ir. 41, wordt aangenomen. Onthouden zich de heeren Van Nieuwen- hove, Missiaen en Bossaert. IX. Brandweer - Rekeningen 1927. De rekeningen van den dienst der brand weer en deze voor gereedschappen worden, bij afzonderlijke stemming, eenparig goedge keurd. X. Tweewoonst te Dicktbusck - Aanbe steding Proces-verbaal van goedkeuring. Op i5n Februari 11. werd er overgegaan tot de openbare aanbesteding voor het bouwen eener tweewoonst ie Dickebusch, bestemd voor den machinist en voor den stoker van de pompstatie te Dickebusch. Vijf inschrijvingen werden regelmatig ingediend, waarvan de laagste deze is der heeien Jules Pelgrim en Louis Vandelannotte, te Dickebusch, voor een bedrag van 83.400 fr. Die aanbesteding wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. XI. Aanbesteding voor het maken van baden en stortbaden in de Stadsmeisjesschool der Sé Janstraat. M. Sobry. Vroeger werd er ons door het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen gevraagd baden en stortbaden in te richten in de school der St Janstraat. Er werd steeds gewacht een beslissing te nemen daar wij niet met zekerheid het lot dier school kenden. Nu echter werd er beslist die school kosteloos te maken, zoodat de wedden der onderwijzeres sen ten laste komen van den Staat. Doch er is ons nog geen bestek gegeven geweest zoodat wij nog niet weten wat het inrichten dier stort baden zal kosten. Daarbij hebben wij ook nog geen geld om die stortbaden te betalen. De heer Gouverneur heelt ons laten weten dat de door ons vroeger gestemde leening van i.5oo.ooo fr. niet kan goedgekeurd worden zoolang hij geen bestek heeft van al de uit te voeren werken waarvoor die leening werd aangegaan. Er kan dus voor het oogenblik niet overgegaan worden tot de aanbesteding van deze werken, en ik vraag de zaak te willen uitstellen tot de leeniug kan aangegaan worden. M. Missiaen. Ik heb zelf gevraagd dit punj-op de dagorde van heden te brengen. Tijdens de onderhandelingen met den heer minister was iedereen t'akkoord om te erken nen dat de scholen niet ingericht waren zooals zij het moeten zijn. Bij de bespreking van de begrooting was de gemeenteraad eveneens bijna eenparig t'akkoord om de noodige kre dieten in de begrooting te schrijven. Nadien werd er van gedacht veranderd en geen cen tiem voorzien in de begrooting, maar dit werk werd gebracht op de rekening der aan te gane leening. Wanneer in princiep iedereen met iets instemt, waarom moet uit op de lange baan geschoven worden. De heer Sobry zegt ons dat er nog geen bestek bestaat en van een anderen kant kan de leening alleen goedge keurd worden wanneer het bestek der uit te voeren werken is opgemaakt. M. D'Huvettere. Het opmaken dier be stekken is al bevolen. M. Missiaen. In dit geval zou ik den wensch willen zien uitdrukken opdat dit be stek tegen de aanstaande zitting klaar weze. Wij bezitten een ingenieur die goed betaald is en düs ook goed en zoo noodig spoedig werk mag leveren. Ten andere heelt de heer Coo- mans reeds al de gegevens voor het opmaken der bestekken voor het herstellen en onder houden der wegen en straten. Het ons vroeger medegedeeld verslag van den heer Declercq bewijst dat de noodige berekeningen werden gedaan. M. Sobry. De heer Missiaen zinspeelt op een voorloopige beschrijving die door den heer Gouvernenr gansch onvoldoende bevon den werd. M. Missiaen. In alle geval houd ik er aan dat de gemeenteraad den wensch uitdrukke dit bestek voor de aanstaande zitting gereed te hebben. M. D'Huvettere. Gij zoudt beter een zekeren tijd bepalen b.v.b. vaneen maand. M. Missiaen. Dit is de gewone tijd ruimte tusschen twee zittingen. Hierop veiklaren al de raadsleden zich t'akkoord om dit punt tot de aanstaande zit ting te verdagen. XII. Toewijding der stad aan het Pleilig Hart. M. Sobry. Wij herinneren aan den brief ons, den 22 October laatstleden, door de verschillende katholieke groepen der stad gezonden en vragen een beslissing te hebben over het princiep van het al of niet toewijden der stad aan het H. Hart. Met dit te doen zullen wij het voorbeeld navolgen van tal van andere steden en beantwoorden aan den vurigsten wensch van het grootste gedeelte der bevolking. M. Bossaert Gaat dit de belangen der stad aan Welk voordeel of nadeel zal zij daar uittrekken. M. Vandamme. Het zal alleszins een feestje zijn dat veel volk naar Yper zal lokken. M. Missiaen. Als het maar een feestje is, niets belet hun dit op hun eigen in te richten. M. Bossaert. Dit is een geloofskwestie, maar geen stadsbelang. M. Delahaye. Het zal de vervulling zijn van den wensch der algemeenheid van de bevolking. M.M. Bossaert en Missiaen, te gelijk. Neen. niet der algemeenheid. Bewijst ons dat de stad daar belang bij heeft. M. Vandamme. In alle geval zullende handelaars en neringdoeners op dien dag veel ontvangsten doen. Daarbij gij beweert steeds dat gij niet tegen den godsdienst zijt, bewijst nu zulks eens. M. Missiaen. Neen, wij zijn tegen den godsdienst niet, maar wij eerbiedigen ieders vrije denkwijze. M. Delahaye. Gij zult eens zien hoeveel menschen ermede zullen gediend worden. De wensch van al de kristene Yperlingen is dat de zegen van het H. Hart ruste op de stad. M. Missiaen. Zeg mij 't voordeel daar van. Zullen er alsdan minder lasten moeten betaald worden Ik ben zeker dat de katho lieke stand die deze vraag doet geen 200 leden telt. M. Vandamme. Zeg ons in wat dit u pijnigt. M. Missiaen. In niets, maar 't is een princiepskwestie. Richt al de feesten in die ge wilt, wij zullen u dit niet beletten, maar valt daarmede de stad niet lastig. M. Bossaert. Wij in onze princiepen zijn nog nader van 't geloof dan gij. M. Missiaen. Is er dan niemand van al de katholieke heeren die hier tegenwoordig zijn, die ons kan antwoorden. M. Van Nieuwenhove. M. Sobry qui est président de la Fabrique d'Eglise de St-Maitin nous le dira, il est a même de nous répondre. M. Sobry. Wij verwachten den zegen van den Hemel en volgen hierin het voorbeeld van om zeggens heel de wereld. Tal van steden hier rondom ons zijn ons reeds op dien weg voorgegaan. Ook zullen wij alzoo beantwoorden aan den innigen wensch der door kristelijke bevolking van Yper. Ziet maar eens hoe des Zondags de kerken, en dan nog wel de vier kerken, vol zijn met geloovi gen, en moesten ze weten dat gij hier tegen opkomt zij zouden u daarvoor niet minder eeren maar u beklagen. Poperinghe is reeds toegewijd aan het H. Hart, te Wervick heb ben allen meêgevierd. Het welzijn der stad is in handen van den gemeenteraad en zoo hij kan geholpen worden mag men niets ver- waarloozen. M. Missiaen. Het is kinderachtig dit te beweren. Uwe ware drijfveer wilt gij ons niet zeggen, doch ik ken ze. Wat gij wilt is 't volgende alles aan uwe princiepen onder werpen. Het is de geestelijke overheid die u oplegt zulks te doen. M. Sobry. - De gemeenteraad wenscht vrijwillig zonder eenigen dwang de stad aan het H. Hart toe te wijden, en ik beklaag dezen die er tegen opkomen. M. Leuridan. Als er hier iemand het minst verdacht moet voorkomen rT het wel ik. Ik heb het initiatief niet gén van deze vraag en ik ben ook geen polj^f1 vriend van de onderteekenaars. Ik wil u- nochtans een woord plaatsen om aan H heeren socialisten en liberalen te ze"ge a zij zich misgrijpen over den maatschappelijk kant wanneer zij staande houden dat de 1 niet toewijding een privaatzaak is De ka^' lieke leering leert ons immers dat God re h ten heeft op den enkeling en op de m schappij die uit enkelingen gevormd is^' deze moet evengoed godsdienstig zijn a[s' enkelingen en heeft als eerste plicht h godsdienstigheid uiterlijk te betoonen. zal dus niemand verwonderen dat, van d kant van de godsdienstige staatsleer be* schouwd, het genomen initiatief wel mij steun waard is. Zij hebben het heelemaal verkeerd op als zij oordeelen dat dit buite de attributies van den raad valt. Dit is zoo danig waar dat tal van andere steden he" daarin ongelijk geven. Talrijke steden van West-Vlaanderen, zelfs met een gemeenteraad van zeer gemengde samenstelling, hebben met luister dit feest gevierd. Te Roeselare onder meer, heeft geheel de stad eenparig meêgevierd en wat er opvallend was 't is dat de straten en huizen het schoonst versierd waren in de wijken, waar de socialisten het meest vrienden telden. De stad Werviek heeft zich op dezelfde verbazende manier aan het H. Hart toegewijd Thourout eveneens. Tot zelfs in den Provincieraad werd er- beslist gansch de provincie West-Vlaanderen aan het H. Hart toe te wijden, en iedereen herinnert zich nog de grootsche plechtigheid die te Brugge plaats greep. Om al die redenen en omdat ik overtuigd ben van de maatschappelijke plichten die in den godsdienst steken, zal ik het voorstel stemmen. M. Glorie D'après M. Leuridan c'est un devoir social de voter la consécration de la ville au Sacré Coeur mais alors, je me de- mande pourquoi, le conseil communal, qui fut catholique homogène pendant si long- temps a t il omis de placer la ville sous la protection spéciale du Sacré Cceur ou sous celle de quelqu'autre saint. J'aurais compris que le conseil prenne sur lui de prendre une semblable décision, au 1 moment oü, homogène catholique, il pouvait croire qu'il reflétait les idéés et les aspirations de toute la population. Car un acte de cette importance doit être déciété a l'unani- mité et non pas imposé par une majorité politique, qui semble vouloir chercher dans une manifestation religieuse une occasion de réconciliation. Je suis loin d'être hostile a ce que vous fassiez une manifestation en l'hon- neur du Sacré Coeur. Mais que ce soit en I dehors de toute politique. Aussi je ne I m'opposerai pas mais m'abstiendrai du vote, I estimant que le moment n'est pas opportun.- I Que ceux qui se croient plus qualifies que I moi pour parler au nom du Sacré Cosur, I fassent d'abord l'efïort de convertir tous ceux I que son culte laisse encore indifférents, et I qu'alors on fasse la consécration de toute la I ville au Sacré Cceur, ce sera le seul triomphe qui lui sera agréable. Le culte imposé ne saurait lui plaire- 1 La demande date depuis Octobre 19271 I vous la ramenez aujourd'hui, paree que le vieux parti politique catholique estréellemen si malade qu'il a besoin de secours spéciaux En effet vous avez été édifïé en voyant lex- plosion de joie universelle qui a accueilh a nouvelle de la nomination de notre I Bourgmestre, deux drapeaux ayant été ar 0 rés dans toute la ville. I Non je le répète, Messieurs, gardons nos opinions religieuses pour nous, mais ne crétez pas la consécration de la ville au a Coeur a une simple majorité de voix a qu'il faudrait l'unanimité. MMissiaen. Ik ben t' akkoord met e heer Glorie voor een groot deel van wa zegde. Wat mij betreft ik zal aan de stem H geen deel nemen, omdat ik oordeel gemeenteraad daar niets in te zien H wil echter doen opmerken hoe de Ka ^agga_ H speculeeren op de gevoelens van fej oCja. H Hun eenig doel is aan te toonen aaf wij H listen tegen den godsdienst zijn- aan. zijn het niet die den godsdienst na doen, maar wel de katholieken zei m den godsdienst aan de politiek te j H De toewijding der stad aan het aJ1^B Gij zelf gelooft er niet aan. Doch toonefl^B den vooravond der kiezingen, gijjj1 zaj een^| dat de socialisten er tegen zijn. v0jk za'H groote manifestatie zijn waarop v

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4