RHUM DJANNA i.jjeenkomen. 4° jaar lang zijt gij meester ge kUt in de stad en nu dat meer dan een l,d - der bevolking u niet meer volgt, wilt dien indruk verwekken. Ik vraag mij af tot fat dit dient? ^,-st- Vlaanderen is reeds toegewijd aan el i|. Hart, waarom moet Yper het nu wor sen Is Yper dan niet meer in West Vlaande fen Tot wat zal ons dit leiden Men zal dan later vragen ieder huis aan het H. Hart te willen toewijden en wat weet ik me e\ Dit al|eS is comedie. Gij misbruikt den gods dienst om politiek te maken. 1 Leuridan. Ik dacht daar zooeven aan e sChoenmaker ld ij ft bij uwe leest», alswan- fleer de heereri Glorie en Missiaen de aan dacht vestigden op het feit dat de katholieken, gedurende hun 40 jaren bestuur, er nooit aan gedacht hebben de stad aan het H. Hart toe te wij len. Die heeren lezen veel, doch zeker niet de godsdienstige geschiedenis. Want als dan zouden zij weten dat het opperste gezag van Christus, Koning der maatschappij, alleen in deze laatste jaren door de hoogere kerkelijke overheid werd onderlijnd en aan de wereld verkondigd. Gijmoogt blasphemtën uitspieken en erom lachen, maar gij moet spreken met kennis van zaken. Gij vergist u «root- lijks wanneer gij onderscheid maakt tusschen het privaat en het openbaar leven. Voor ons, Vlaamsche Nationalisten, die ook ijveren voor dezelfde zaak als de andere katholieken, is het bewijs ingebracht dat wij met handelen om koren op onzen molen te hebbenmaar alleen omdat wij diep overtuig de kiistenen zijn. M. Glorie. Gij zoudt eerst de goedkeu ring der bisschoppen moeten hebben. M. Leuridan. - Gij weet toch wel dat er in Staatszaken vrijheid van politieke opinie bestaat. M. Missiaen. Ik begrijp maar niet hoe de Vlaamsche Nationalisten zich nog als kriste nen kunnen uitgeven alswanneer zij weigeren te gehoorzamen aan hunne bisschoppen die het nationalisme als een ketterij veroordeelen. M.Leuridan.Het is komiek als wij, in zake godsdienst, les moeten krijgen van socialisten en liberalen. M. Missiaen. Gij beweert toch katho lieker te zijn dan de bisschoppen, vermits gij hen weigert te gehoorzamen. M. Leuridan. Op dat ééne punt hebt gij de katholieke overheid als bondgenoot. M. Missiaen. Het doet me genoegen te vernemen dat de socialisten dan toch niet heel én al tegen den godsdienst zijn. Hierop wordt het princiep van de toewij ding der stad aan het H. Hart ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Lemahieu, D'Huvettere, Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye en Sobry. Ont houden zich de heeren Van Nieuwenhove en Glorie. De socialisten nemen aan de stem ming geen deel. XIII. Mededeelingen. 1) Het schepenencollege heeft besloten den naam van René Colaertplaats te geven aan de Statieplaats, als hulde aan den diepbetreurden teer burgemeester. Zoodoende verhoopt het dat de stad ten deele haar tol van dankbaar heid zal betalen jegens haar zoo verdienste lijken gewezen burgemeester 2) In samenwerking met de Handels- en Nijverheidskamer heeft het Schepenencollege onderhandeld met den heer Minister Jaspar 0® de inschrijving der noodige kredieten te hekomen voor de voortzetting der werken aan te vaart van Yper naar den Yzer. De heer jspar heeft beloofd alles te doen wat moge lijk is. M. Missiaen. Het doet mij grootelijks üenoegen te vernemen dat een delegatie bij fe" mini-ter is geweest na al de persoonlijke ftaPpen die ik heb aangewend om het herstel '■tost- vaait te bekomen. Maar ik reken niet op de beloften van den heer Jaspar even- ®j'n als op die van den minister Baels. En Isze een krediet in de begrooting schrijven, Jri zal het heel gering zijn om ons alzoo een schijn an voldoening te geven. Wanneer na den wapenstilstand Minister "seele aan het bewind kwam werden de 'Jtis der vaart gereed gemaakt, maar zoodra was werden de werken onmiddellijk stil rfHen dit om de kathedraal van St-Maar- ?s te kunnen bouwen. Er werd aan de vaart l5,i>meer gedaan totdat de heer Laboulle die aPersoonlijke vriend is van mij, Minister jn Apenbare Werken werd. Hij was pas al ol berken werden weer stilgelegd en korts [r letl verneem ik dat een krediet van 800.000 Dorzien is voor de herstelling der Sacristy van St-Maartens. Mijn indruk is dat er aan de vaart niet mag voortgewrocht worden zoo lang de kerken niet opgebouwd zijn, en dat wij alleen onze vaart zullen bekomen wanneer een socialistische minister de portefeuille van Openbare Werken zal in handen nemen. M. Leuridan. Er doet zich in de lands politiek een verschijnsel voor dat opvallend is, namelijk dat de provincie West Vlaanderen in de bestaande Commissie van Openbare Werken niet aanzien is. Die Commissie be staat uit 3o leden w arvan er wel zijn voor de acht andere provinciën maar niet voor West Vlaanderen. Een tweede feit is dat er geen groote noodzakelijke werken zijn voor West- Vlaanderen. Als Vlaamsche Nationalist houd ik er aan te wijzen op de stiefmoederlijke manier waarmede West-Vlaanderen, die ver van de zon van Brussel verwijderd is, behan deld wordt. M. Sobry. Ik denk dat de gemeenteraad het eens zal zijn om de gedane pogingen goed te keuren. Wij moeten onze kerken en onze vaart terug hebben. Alle schade moet hersteld worden en 't geen wij vandaag niet bekomen moeten wij morgen hervragen. M. Missiaen. Ik wril nog doen opmerken dat wij meer voordeel zullen hebben met onze vaart dan met de kerken. 3) Gevolg aan de beslissing van den heer Minister zullen er in de Stadsschool der St Janstraat, waar thans twee tijdelijke on derwijzeressen dienst doen, twee onderwijze ressen voor goed moeten benoemd worden. De heer kantonale opziener heeft ons ander zijds geschreven dat er, met de tegenwoordige bevolking, geen zeven klassen zullen mogen behouden blijven in de school der Rijselstraat. In dit geval zou er een onderwijzeres dier school kunnen overgaan'naar die der St-Jan straat, en zou er slechts, na de noodige ruchtbaarheid aan gegeven te hebben, een onderwijzeres moeten benoemd worden. M. Missiaen. Heeft het schepenencollege reeds de oorzaak onderzocht van de vermin dering dier school M. Sobry. Wij weten niet wat de oorzaak daarvan is. Dit hangt alleen af van den wil der ouders die hunne kinders naar die school niet zenden. M. Missiaen. Dit is geen antwoord. Gij getroost u alleen de moeite niet de oorzaak te kennen. Doch wij zullen die school niet laten doodigen als die der St-Janstraat. 4) M. Delahaye. Vóór den oorlog be stonden erin de Pannenstraat, aan de Kruis straat, geen huizen. Thans wonen er daar veertien familiën. Zij kunnen dus niet vallen onder het reglement der stad om verlichting te bekomen. Zij zouden nochtans begeeren het gaslicht in hun huis te hebben en vragen om door tusschenkomst van de stad die toe lating van de gasmaatschappij te bekomen. Het ware ook zeer nuttig deze druk bezochte straat te verlichten. Over veertien dagen nog is daar een auto in de gracht gesukkeld. M. Sobry. Wij zullen die vraag overma ken aan den dienst der werken. 5) M. Glorie. Com me vous le savez, le carnaval est remis en honneur. Celui de Binche a requ la visite de deux membres de la Familie Royale et dimanche dernier, gra- t.fiés par un temps superbe, nous avons eu une fête des mieux réussies Je me suis plu a constater, même un peu tard dans la soirée, que tout s'est passé avec une bienséance digne des Yprois. Mais il y avait unanimement un regret. C'est seu'.ement quand il se fait un peu tard qu'on s'amusele mieux Je sais M. le Président que vous êtes le grand dispensateur des quelques rares faveurs qu'on a bien voulu encore nous laisser car actuellement nous ne savons plus quand il convient d'aller cou- cher et je sais que je serai l'interprête d'un grand nombre de concitoyens si pas de la généralité, car a présent on prétend assez aisément qu'on est le porte parole de tous en vous demandant de vouloir nous accorder giace p'einière de toute la nuit pour la mi- carême. M. Sobry. Ik moet doen opmerken dat de gemeenteraad beslist heeft de drie dagen van carnaval te doen eindigen om 1 uur 's morgens. Zoo de gemeenteraad op zijn be slissing terugkeert, dan alleen kan dit ge stemde reglement veranderd worden. M. Van Nieuwenhove. Celan'apas étécom pris ainsi. Seuls les travestissements étaient défendus. D'ailleurs j'ai voté contre ce règle ment car j'estime qu'il n'a pas sa raison d'être. Le règlement, sur lequel celui-ci a été copié, date de 1913 et alors seul le port du masque était défendu avant 8 heures du soir ef après 1 heure du matin. Mais aucune heure de ferme- ture n'était prévue. Aussi nous avons été trés surpris de voir qu'on ne nous accordait même pas la nuit du mardi-gras. Notre regretté bourgmestre s'y prenait autrement- dans les matières qui ne lui étaient pas assez familiè- res. II s'adressait en cette circonstance avE syndicat des hoteliers et c'est eet organisme qui lui indiquait les jours intéressants oü il y avait lieu d'accorder la permission de la nuit. La suite de votre malheureuse mesure c'est qu'aucun café n'a profïté des jours de carna val mais que toutes les salles de bal étaient remplies. M. Sobry. Franchement je me croyais loyalement tepu par la décision du conseil. Si le conseil par un vote d'urgencè veut revenir sur cette décision, et modifier le règlement, je n'y vois pas d'inconvénient. M. Glorie. Mais non M. le Président, voyez le règlement, le travestissement seul est défendu mais vous pouvez autoriser l'ouver- ture des cafés après une heure. Ce sera un moyen de vous rendre populaire. Sinon les deux concitoyens qui ont arboré leur drapeau pourraient encore le regretter. Na nog een kleine woordenwisseling, ge durende dewelke de heer Leuridan doet opmerken het het een schoone gelegenheid zal zijn tal van processen-verbaal op te maken zoo de vermommingen moeten eindigen om r uur en de herbergen langer mogen openblij ven, wordt de hoogdringendheid ter stemming gelegd om het reglement te veranderen. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Missiaen, Bossaert, Soete en Delahaye neen de heeren Lema hieu, Vandamme, Capoen, Laton en Sobry. De heer Leuridan onthoudt zich. Daar de twee derden der stemmen niet be reikt werden is dit verworpen. 6) M. Missiaen. Artikel 107 der gemeen tewet zegt dat zoo een schepene ontbreekt of in de onmogelijkheid is de zittingen van het schepenencollege bij te wonen, hij moet ver vangen worden door het oudste raadslid van den gemeenteraad. M. Sobry. Ik moet doen opmerken dat de heer schepene Declercq zich nog dagelijks bezig houdt met de stadszaken. Er kan dus geen spraak zijn hem te vervangen gezien hij nog werkelijk in dienst is. M. Missiaen. Het ware wenschelijk dat de heer Burgemeester de gemeentewet eens leze. Zelfs voor een tijdelijke onmogelijkheid de zittingen bij te wonen, moet volgens voor noemd artikel den ontbrekenden schepene vervangen worden. Doch ik zal niet meer aandringen, maar dit artikel doen toepassen door de hoogere overheid. 7) MVan Nieuwenhove- Sous quel pa tronage la vente de bois s'est- elle faite aux remparts de la Porte de Lille MLemahieu. Te Zillebeke-vijvej- was ik tegenwoordig doch niet op de vestingen. De heer schepene Declercq meende daar te kun nen zijn, doch dien dag was er nog wel wind, zoodat hij er niet is kunnen aanwezig zijn. M. Van Nieuwenhove. Volgens men zegt werd het hout verkocht in de herberg en niet bij de koopen. Het werd verkocht voor een appel en een ei en heeft zeker den kostprijs van afkappen niet opgebracht. Doch daar zit iets anders onder, want naar het schijnt werd het hout wel drie tot vier maal verkocht. M. Lemahieu. Het verwondert mij dat de verkooping zou plaats gehad hebben in de herberg en niet, gelijk te Zillebeke, bij de koopen zelf. Daar werden alleen de voor waarden der verkoooing afgelezen in het Vijverhuis. In alle geval het hout der vestin gen was van mindere waarde dan dit van Zillebeke, daar het alleen kan dienen als brandhout. Wij zullen dit nochtans eens nader onderzoeken. 8) M. Vandamme. De Elverdinghestraat is in een zeer slechten toestand. Tusschen de tramsporen zijn er verscheidene groote put ten. Daar de herstellingswerken hiervan ten laste vallen der Buurtspoorwegen zou ik willen dat er bij die maatschappij aangedron gen worde om die werken zonder uitstel uit te voeren. Hierop wordt de openbare zitting te 20.3o ure geheven. PROEFT GOUTEZ DE BESTE LE MEILLEUR

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5